Gonflabila de la Honwave sau 3D Tender?

M-am hotarat sa-mi iau o gonflabila.Si cum sunt un incepator in domeniu,rog pe cei mai vechi in bransa sa ma ajute in alegerea intre modelul de la Honwave cel de 3 metri si podeaua de aluminiu,si un model care l-am gasit pe net la Hibiscus Sport,se numeste 3D Tender Fiberglass (cea cu chila din fibra)si are lungimea de 3.1 metri.Cea de la Honwave am vazut-o pe viu fiindca avem in Calarasi un magazin si o are in stoc.Ma intereseaza daca stiti despre calitatea materialelor si fiabilitatea acestor barci.Motor am gasit ceva second aici in Calarasi de 5 cp 4T cu ore foarte putine.Astept sugestii. Multumesc.
 
Vrei sa fie total demontabila? Cum (cu ce) ai de gand o transporti?

Honwave e demontabila
3D tender e un RIB (ne - demontabila)

Astept raspuns ;)
 
eu am un rib 3dtender,de 270 cu chila din aluminiu.
cele cu chila din fibra sunt grele, le manevrezi greu de unul singur.
prin comparatie, la aceleasi dimensiuni 310,cu chila din aluminiu are 34kg :: HIBISCUS SPORT, Barci Aluminiu Ultralight RIB :: ,cu chila din fibra are 58kg :: HIBISCUS SPORT, Barci Pneumatice Tender Fiberglass ::
daca iti doresti un rib, sa stii ca ar trebui sa ai un motor mai puternic, cel putin 10cp, pentru ca la deplasament, mie personal ,nu imi place cum merge un rib scurt.
in glisaj se schimba situatia, ai senzatia ca zbori deasupra apei.
daca nu vrei glisaj, pentru rib cu chila din aluminiu, este suficient si un motor de 2,5cp(suzuki de 2,5cp,are doar 12kg si costa 550euro nou)
la rib-uri scurte ,cu motor de 5cp, reusesti doar sa te enervezi, cand turezi, se ridica prova la cer(sunt apupate?), nici deplasament, nici nu gliseaza.
O pneumatica cu chila gonflabila,cu un motor de 5cp, s-ar putea sa gliseze cu o singura persoana.
calitativ ambele barci sunt bune, sunt produse in China, ca majoritatea pneumaticelor dealtfel, singurul inconvenient este ca au lipiturile facute manual, nu sunt termosudate ca la Quicksilver, de exemplu.
ar fi bine sa citesti articolul lui Mihai, <Barci Pneumatice.Un ghid pe scurt. > si te luminezi.
nu ai spus daca mergi pe apa, de obicei singur,sau insotit?
pentru varianta singur, eu as alege rib-ul de 310, dar cu chila din aluminiu, cu motor de 2,5cp daca vrei doar deplasament, sa te plimbi usor pe apa,.... sau motor de minim 10 cp, daca vrei sa glisezi.(daca nu ti-e greu sa ridici un motor de vreo 50kg, ia unul de 15cp, capacitatea maxima suportata de barca si faci treaba buna si daca mergeti 2-3persoane).
pentru varianta de 2 persoane, daca nu vrei un rib si nu doresti motor mai mare de 5cp, dintre pneumaticele cu chila gonflabila si podea rigida ,care se gasesc pe stoc in Romania, eu as alege Quicksilver 340 Enduro(Sport sau Adventure).
au lipituri termosudate, sunt barci de firma si la un bun raport pret-calitate.
le gasesti la www.americannautics in Bucuresti.

http://www.youtube.com/watch?v=8BjdJJ7mCSA
http://www.youtube.com/watch?v=-QKf6_dzqps
http://www.marina-braila.ro/product/1-noua/3-gonflabila/14-quicksilver-adventure-enduro-340.html
http://www.youtube.com/watch?v=c99KDBeW1XM&feature=related
 
Ultima editare:
ultralight rib 270+mercury9.9cp
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/22Martie2012#5722311048701948242
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/23Martie2012
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/4Aprilie2012#5727201759957591266

un aspect care ar trebui luat in calcul,este, ca barca si motorul pe care le alegi, sa nu devina o povara, sa le poti manevra usor, sa nu te chinuie atunci cand vrei sa mergi pe apa si ma refer la greutate, asamblare,transport, depozitare.
1 persoana normala, capabila de efort, poate manevra de unul singur, fara sa se speteasca exagerat, un motor si o barca de aproximativ 40kg, fiecare.

au aparut pe piata si pneumaticele cu podeaua in "V",gonflabila de inalta presiune, cu o greutate excelenta pentru dimensiunile lor,usor de asamblat,manevrat,depozitat.
dar cine din Romania va face primul pas sa cumpere?....fara a risca sa-si bage "unghia in gat", daca nu reuseste sa umfle podeaua pentru ca aceasta sa devina suficient de rigida.
http://www.hibiscussport.ro/barci-pneumatice-VIB-air.html
eu am mers cu o pneumatica cu chila gonflabila si podea gonflabila de inalta presiune, la care acestea nu erau umflate suficient, iar senzatia era ca barca franeaza pe apa, simteam toate valurile si flexa de iesea elicea din apa.

barca perfecta nu exista, dar poti face o alegere apropiata nevoilor tale, daca te informezi inaintea cumpararii.
 
Ultima editare:
Multumesc pentru raspuns.Intamplator,astazi m-am intalnit cu un amic din Slobozia si din vorba in vorba il intreb daca are barca.Imi zice ca are Quiksilver Enduro 340 adventure cu motor de 15 cp,o are de 2 ani si e foarte multumit de ea.Deci domnule Ovidiu multumesc pentru sfat si cu siguranta voi tine cont de el.
 
De astazi sunt nou posesor de Quiksilver Enduro Sport 340.Am prins si un pret,zic eu,foarte bun.De la 950 euro fara tva,azi am platit 800+tva.O sa deschid un topic de prezentare dupa ce o sa-mi iau si motor (10 sau 15 cp).Paste fericit tuturor !
 
De astazi sunt nou posesor de Quiksilver Enduro Sport 340.Am prins si un pret,zic eu,foarte bun.De la 950 euro fara tva,azi am platit 800+tva.O sa deschid un topic de prezentare dupa ce o sa-mi iau si motor (10 sau 15 cp).Paste fericit tuturor !

Felicitari, pretul este bun la 800 cu TVA inclus, iar barca este mai mult decat decenta. Gliseaza usor, e relativ incapatoare etc. In plus cred ca e fabricata in Coreea si nu in China.
Am si eu un Quicksilver, modelul Airdeck 340 (deci cu podea de inalta presiune - nu e la fel de durabila ca o podina de lemn) si tuburi de Hypalon. Barca mea are 45 kg! Nu e barca mea principala, o folosesc cand un peridoc e ne-practic: lacuri fara rampe de lansare, plaje, campinguri, etc. Sunt foarte multumit de comportamentul ei. Motor Jhonson 2 timpi de 8 CP si 26 kg, cu care gliseaza cu incarcatura de 200 kg cu usurinta, iar barca are instalate roti de lansare, care, in opinia mea fac toti banii.

PS Ai grija la greutatea motorului. 4 timpi, la 9.9 CP gasesti motoare de 36 kg care inca pot fi ridicate de jos si carate pe distante scurte. La 15 CP sari direct la 50 kg ceea ce e prea mult.

Niste roti de lansare din acelea care se ataseaza pe oglinda, nu ar fi o ideea rea , mai ales daca vrei sa o folosesti singur.
 
Ultima editare:
De astazi sunt nou posesor de Quiksilver Enduro Sport 340.Am prins si un pret,zic eu,foarte bun.De la 950 euro fara tva,azi am platit 800+tva.O sa deschid un topic de prezentare dupa ce o sa-mi iau si motor (10 sau 15 cp).Paste fericit tuturor !

Felicitari pentru achizitie!
Sunt reduceri la Quicksilver, sau te-ai targuit?
Daca te hotarasti sa cumperi un motor nou, intre 10 si 15cp, diferenta de pret este foarte mica, cam 100 euro(la Mercury cel putin sunt sigur), asa ca mai bine 15cp.
Diferenta este de greutate, dar daca sunteti 2 persoane nu este o problema.
Daca vrei un motor second, incearca sa gasesti unul de 20cp, ca greutate este identic cu cel de 15cp, Enduro Sport 340 suporta 20cp si atunci esti "jupan", ai barca si motor adevarate.Motoarele second de 20cp, se gasesc ceva mai greu, pentru ca sunt cele mai cautate,sunt la limita maxima de putere pentru motoare neinmatriculabile.

Mihai ar fi explicat mai bine totul, el este profesorul, eu sunt doar elevul lui, dar nu m-am putut abtine sa nu ma dau "grande", ca ma pricep si eu la barci.De obicei sunt cititor, pe forum, dar mai prind si eu cate o ocazie sa ma bag in seama, important este sa ajut si eu cu ce pot.

Asteptam cu nerabdare poze, videoclipuri si pareri despre barca.Sa o folosesti si sa o stapanesti sanatos!
 
@Mihai,

Scuze Mihai, ca am intervenit in discutie, tu esti "taticul" nostru.Nu am reusit sa citesc ultima ta postare, cred ca am scris si eu in acelasi timp cu tine.
Cu motoarele ai perfecta dreptate, cel de 10cp este suportabil ca greutate, Mercury are 38kg.
Eu ma gandeam la faptul ca Enduro Sport 340, are 61kg si oricum este greu de manevrat de unul singur.Cred ca este barca pentru 2 persoane cel putin, ca sa nu te chinui cu transportul si dat-ul la apa.
Din cauza asta ma gandeam ca ar fi mai bun un motor de 15cp si de ce nu 20cp...niste cai in plus la aceeasi greutate a motorului nu strica.
Fiind 2 persoane, barca 61kg, mai conteaza ca motorul are 50kg?

Am reusit sa intru in discutie cu Vali, pe Cap Compas si mi-a spus cum sa calculez raportul greutate/putere, pentru ca barca sa gliseze.
Am aflat ca raportul optim este de 20kg/cal-putere.
Am calculat pentru Enduro Sport 340:
61kg(barca)+52kg(motor)+20kg(combustibil)+30kg(bagaje)+250kg(3persoane)=413kg(greutatea totala a barcii,deplasamentul):20=> 20cp(puterea motorului)

Stiu ca pneumaticele cu chila gonflabila gliseaza mai usor decat cele cu chila rigida, dar mi-am mancat nervii cu rib-ul meu, care cu 2 persoane de 90kg, nu gliseaza cu 10cp si este normal pentru ca ajung la raport de aproape 30kg/cal-putere.

Traiasca oamenii de stiinta!
 
Ultima editare:
Pretul a fost de 800€+ tva adica aproape 4400 lei, reducerea facuta fiind cu ocazia Pastelui,cel putin asa mi s-a spus.E fabricata in China.Referitor la motor,ma gandeam la ceva second,10 cp 4t sau 15 cp 2t ,din cauza greutatii.
 
Pretul a fost de 800€+ tva adica aproape 4400 lei, reducerea facuta fiind cu ocazia Pastelui,cel putin asa mi s-a spus.E fabricata in China.Referitor la motor,ma gandeam la ceva second,10 cp 4t sau 15 cp 2t ,din cauza greutatii.

Ca sa fii impacat sufleteste, inainte sa dai banii pe motor, testeaza barca cu 1;2;3 si 4 persoane, cu motor de 10cp;15cp si 20cp si nu uita sa umfli barca la presiune maxima,mai ales chila.
Asteptam pareri!

P.S.Daca tii barca pe mal, la soare, mai mult timp, da drumul putin la aer,sa nu creasca presiunea prea tare.
 
Ultima editare:
@Mihai,

Scuze Mihai, ca am intervenit in discutie, tu esti "taticul" nostru.Nu am reusit sa citesc ultima ta postare, cred ca am scris si eu in acelasi timp cu tine.
Cu motoarele ai perfecta dreptate, cel de 10cp este suportabil ca greutate, Mercury are 38kg.
Eu ma gandeam la faptul ca Enduro Sport 340, are 61kg si oricum este greu de manevrat de unul singur.Cred ca este barca pentru 2 persoane cel putin, ca sa nu te chinui cu transportul si dat-ul la apa.
Din cauza asta ma gandeam ca ar fi mai bun un motor de 15cp si de ce nu 20cp...niste cai in plus la aceeasi greutate a motorului nu strica.
Fiind 2 persoane, barca 61kg, mai conteaza ca motorul are 50kg?

Am reusit sa intru in discutie cu Vali, pe Cap Compas si mi-a spus cum sa calculez raportul greutate/putere, pentru ca barca sa gliseze.
Am aflat ca raportul optim este de 20kg/cal-putere.
Am calculat pentru Enduro Sport 340:
61kg(barca)+52kg(motor)+20kg(combustibil)+30kg(bagaje)+250kg(3persoane)=413kg(greutatea totala a barcii,deplasamentul):20=> 20cp(puterea motorului)

Stiu ca pneumaticele cu chila gonflabila gliseaza mai usor decat cele cu chila rigida, dar mi-am mancat nervii cu rib-ul meu, care cu 2 persoane de 90kg, nu gliseaza cu 10cp si este normal pentru ca ajung la raport de aproape 30kg/cal-putere.

Traiasca oamenii de stiinta!

Tu esti serios cu scuzele alea ?? Din contra, sunt super incantat ca raspunzi, si o faci bine, cu experienta!
Acum sa vorbim despre RIB -ul tau care nu gliseaza cu doua persoane. E ceva ciudat, ar trebui sa gliseze, singura explicatie ar fi ca ai chila prea ascutita si redanele nu sunt suficient de pronuntate, sau prea scurte.
Problema descrisa de tine este ca motorul nu are suficienta putere sa te scoata din gaura pe care o faci "holeshot", si trebuie facut ceva ca sa eviti sa te afunzi asa de tare in gaura. Cred ca solutia ar fi sa instalezi niste trim tabs. A doua solutie ar fi sa instalezi niste aripioare pe placa anticavitatie motor, dar de departe prefer trim tabs.

Daca macar flotoarele nu erau conice problema ae fi fost evitata partial. Uita-te la Quicksilver pentru o forma buna de flotor, ca sa intelegi ce vreau sa spun.
 
@Mihai,
Sa stii ca m-am gandit la un hidrofoil, l-am vazut intr-o poza cu Achilles-ul tau.Trim tabs, nu am idee cum as putea sa instalez,coca fiind din tabla de aluminiu si la cat sunt eu de "tehnic",poate reusesc sa stric barca.https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/23Martie2012#5722730194433058978
https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/23Martie2012#5722730326319413538
Chiar si singur in barca, nu intru in planaj,daca stau aproape de motor, se formeaza "holeshot"-ul de care spuneai.
Trebuie sa trec greutatea corpului pe prova si in cateva secunde glisez.
Ma gandesc ca problema este caracteristica barcilor mai scurte de 3m, dar la rib vad ca este mai pronuntata decat la pneumaticele cu chila gonflabila.Motorul este peste capacitatea barcii cu 2cp.Pe placuta de identificare scrie maxim 8cp, motorul meu este de 10cp.
Am pus motorul pe o pneumatica de 330,cu chila gonflabila,2 persoane(90+90kg) si se schimba situatia, chiar intru usor in planaj. https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/4Aprilie201203#5727279136236974194 (filmarea nu este foarte buna,este facuta cu o camera foto) https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/4Aprilie201202#5727279008310822082

Am o poza cu momentul in care intru in planaj si pozitia pe care o am in barca https://picasaweb.google.com/106062072626373634622/4Aprilie2012#5727201759957591266
Am gasit hidrofoil, dar ma incurca la transportul motorului, il pun culcat in portbagaj. http://www.marine-shop.ro/73241.p.html


P.S.O sa tin cont de recomandarea referitoare la intoxicarea cu monoxidul de carbon,acum o sa am motiv sa merg doar in planaj si sa cer sa se interzica prin lege deplasamentul.
Glumesc,dar cu monoxidul de carbon e adevarat,chiar m-am simtit deranjat de cateva ori.
 
Ultima editare:
Astazi am pus barca pe apa,pe bratul Borcea intre Calarasi si Fetesti.Am urcat-o si pe masina si se incadreaza perfect.Acum mai ramane motorul care o sa fie de 15 sau 20 cp.
 
Astazi am pus barca pe apa,pe bratul Borcea intre Calarasi si Fetesti.Am urcat-o si pe masina si se incadreaza perfect.Acum mai ramane motorul care o sa fie de 15 sau 20 cp.

Ma bucur ca iti place Barca. Cel mai usor motor in gama 15-20 cp e Honda (aceeasi greutate si cel de 15 si cel de 20)
Vezi daca poti sa il ridici inainte sa cumperi.
Daca nu, orienteaza-te spre un motor de 9.9 CP (daca iesiti 2 oameni, sau 2+1 va glisa sigur). In gama asta gasesti si motoare de 36 kg: Nissan, Mercury cred, poate si Suzuki, in fine, vezi tu. Honda in gama 8-10 CP e greu.
 
Da m-am uitat pe caracteristicile mai multor motoare si in functie de pret o sa optez pentru ceva in doi timpi deoarece este si mai usor si mai ieftin.Daca totusi as gasi in patru timpi la un pret mai subtire nu as sta pe ganduri,chiar daca e mai greu.Motoarele de 9.9 cp raman ultima optiune.
 

Back
Sus