Gonflabila mea cu motor

pasiunea mea e la inceput.... dar e frumos pe apa... cu motor sau cu vasle!
 

Atașamente

  • IMGP5033.jpg
    IMGP5033.jpg
    66.7 KB · Vizualizări: 150
Salut!

Da niste detalii despre barca te rog, marca, lungime, cate persoane pot sta lejer in ea si mai ales de unde ai luat top-ul ala. Sunt si eu in cautare de o barca mai mult pentru weekend si pretabila atat in lacuri cat si in golfuri linistite. Multam.
 
Salut!
Ai mare dreptate, e foarte frumos pe apa. Poza cu barca e frumoasa, dar poate mai ai vre-o cateva ca sa vedem si noi mai bine.
P.S. Si printre altele poate niste mici detalii dupa cum spune si pacxxx.
 
barca e navigator 3,8 m cu 3+1 camere (cu chila gonflabila). capacitate 6 persoane (700 kg cu tot cu motor si incarcatura). motor de 5 CP Parsun cu cizma scurta. nu e nevoie de permis si nici de inmatricularea barcii pentru apele interioare ale Romaniei. pe marea Neagra (coasta RO) ca sa iesi cu ea ai nevoie de permis categoria C iar pe Dunarea de frontiera ai nevoie de avizul Politiei de Frontiera.
o sa mai fac poze la urmatoarea iesire (o sa ies pe mare la greci unde nu sunt probleme cu iesirea pe mare) si voi posta cand ma intorc.
 
Umbrarul este special pentru barca ta sau e un model universal? Are suporti care se lipesc pe barca?
Poti da te rog si un link pentru barca, de unde ai luat-o eventual?
 
Salut in legatura cu iesirea pe mare la greci ce hartii trebuiesc sau daca trebuiesc si cum esti multumit de parsun am si eu unul nou nescos la apa de 2.6 cu cizma scurta.Poate ne alergam cu ele impreuna prin Athena.
 
salut! eu merg intr-o insula. factura motorului si a barcii sunt necesare ca sa le arati (daca le cer) la frontiere. pentru navigatia pe mare in apele din jurul insulei unde ma duc nu e nevoie de permis sau ca barca sa fie inmatriculata. asa mi-au spus cei de la pensiunea unde ma voi caza.. daca mint ei, mint si eu... :)
 
eu si de unde am luat barca si de unde am luat motorul nu m-au sfatuit sa ies pe mare fara permis eu sunt multumit pentru lacurile din imprejurul athenei
de motor nu ai spus nimic
 
eu si de unde am luat barca si de unde am luat motorul nu m-au sfatuit sa ies pe mare fara permis eu sunt multumit pentru lacurile din imprejurul athenei
de motor nu ai spus nimic

ce nu am spus de motor? daca e bun? pai al meu e in rodaj inca (am facut 4 ore pana acum) si nu l-am utilizat la turatia maxima. e setat cablul de acceleratie din fabrica sa "traga" doar 75% ca sa nu fie fortat in rodaj. acum, dupa 4 ore, l-am "intins" ca sa dea maximul din el la urmatoarea iesire.
Parsun e copia fidela a Yamaha insa facut de chinezi. insa, ce nu se mai face acum in China???
 
Salut!
Felicitari pentru achizitie si distractie placuta cu barca.
Am totusi o intrebare: Nu este un "picut" submotorizata o barca gonflabila de 3.8m cu 5 cp? Din ce am vazut eu, maximul suportat este un 20 CP, ori si cu umbrar adaugat, probabil si macar doua persoane (desi daca stau bine si ma uit la poza banuiesc eu asa: 2 adulti si un copil), ma gandesc ca atunci cand vantul bate un "pic" mai tare s-ar putea sa fie necesari ceva mai multi cai putere. Ma rog, parerea mea. Nu intentionez sub nici o forma sa stric bucuria proaspetei achizitii si placerea mersului pe apa, dar totusi, poate macar un - 10CP, ar fi mai rezonabil si mai sigur, mai ales daca se intentioneaza iesirea si pe alte ape decat cele interioare.
 
Ultima editare:
ai perfecta dreptate! am in plan sa imi iau permis si apoi sa pot pune pe barca un motor de 15 cp. deocamdata voi fi atent la vant si voi plia umbrarul ca sa nu am probleme si nu ma voi indeparta mai mult de cateva sute de metri de coasta. pe valuri de peste 30-50 cm ma voi "juca" doar in apropierea plajei. tel. mobil care are gps si o statie cb portabila nu vor lipsi din barca! copilul nu va merge cu noi in insula.
 
@ndc: cum ti se pare barca, materialele tuburilor, materialul fundului, lipituri, oglinda si incheierea ei cu tuburile, podina de tego? Are aspect solid, iti da incredere sa pui un motor de 15 CP si familia pe ea?
 
am revenit din superba insula Samothraki! e un mic paradis pe pamant.... mare, munte (pana la 1600 m), padure, rauri si cascade... super!
si e la aprox 500 km de Bucuresti.
imediat revin si cu poze si link-uri de filmulete.
 

Back
Sus