locuri de plimbare

salut din nou,

as vrea sa va intreb daca este nevoie de vreo autorizatie in cazul in care merg cu barca in delta sau pe lacuri, rauri, etc.

nicks
 
Sunt 2 cazuri distincte:
- daca mergi cu barca pe Dunare pe canalele navigabile trebuie sa ai o barca inmatriculata sau sa te plimbi intr-o zona de agrement; am discutat despre asta in cazul Dunarii si a reiesit ca sunt cateva zone desemnate pt. agrement unde te poti plimba cu barci de agrement neinmatriculate

- daca nu e vorba de o cale navigabila, adica pe alte rauri, lacuri - nu e nici o problema, atata doar sa ai grija la regulile locale: rezervatii naturale, interdictia de a folosi motorul, daca e luciul de apa concesionat sa ai acordul proprietarului, etc.
 
Atentzie in DElTA Dunarii , in afara de caile navigabile mari Sulina Sf, Gheorghe pt. tot restul canalelor, garlelor , lacurilor etc , trebui obtinuta "PERMIS de acces pe caile navigabile Rezervatia Biosfera Delta Dunarii" Aceasta se elibereaza contra cost PE LOC din TULCEA de la ARBDD - Mediu , o cladire situata pe cheiul Dunarii in zona Portului. Se poate obtine atat ca persoana fizica cat si ca persoana juridica dupa cum e proprietarul barcii. Taxa este in functie de marimea motorului barcii si nr, de persoane care vor calatori !!!
In afara de aceasta daca intentionati sa iesiti pe mare prin Sf. Gheorghe trebuie si Permis de frontiera de la Politia de frontiera Tulcea, iar pt iesit prin Sulina de la Pol. Fr. Sulina. Pt acest permis se completeaza o cerere tip si se depun copii dupa carnetul barcii ( daca e pe persoana juridica trebuie copii si dupa actele firmei) plus copii dupa acte identitate pasageri . Atentie acest permis de frontiera NU SE ELIBERERAZA PE LOC, dar e gratuit.In plus daca sunteti pescar trebuie si o adeverinta PERMIS DE PESCUIT in afara de carnetul de membru cu cotizatia la zi .Aceasta adeverinta se poate obtine si din judete de la AVPS.
 
Atentzie in DElTA Dunarii , in afara de caile navigabile mari Sulina Sf, Gheorghe pt. tot restul canalelor, garlelor , lacurilor etc , trebui obtinuta "PERMIS de acces pe caile navigabile Rezervatia Biosfera Delta Dunarii" Aceasta se elibereaza contra cost PE LOC din TULCEA de la ARBDD - Mediu , o cladire situata pe cheiul Dunarii in zona Portului. Se poate obtine atat ca persoana fizica cat si ca persoana juridica dupa cum e proprietarul barcii. Taxa este in functie de marimea motorului barcii si nr, de persoane care vor calatori !!!
In afara de aceasta daca intentionati sa iesiti pe mare prin Sf. Gheorghe trebuie si Permis de frontiera de la Politia de frontiera Tulcea, iar pt iesit prin Sulina de la Pol. Fr. Sulina. Pt acest permis se completeaza o cerere tip si se depun copii dupa carnetul barcii ( daca e pe persoana juridica trebuie copii si dupa actele firmei) plus copii dupa acte identitate pasageri . Atentie acest permis de frontiera NU SE ELIBERERAZA PE LOC, dar e gratuit.In plus daca sunteti pescar trebuie si o adeverinta PERMIS DE PESCUIT in afara de carnetul de membru cu cotizatia la zi .Aceasta adeverinta se poate obtine si din judete de la AVPS.

...deci un permis, o aprobare, o cerere, o adeverinta...:rolleyes:... de ce la noi e todeauna asa ce complicat...?
 
Domnilor, nu uitati ca traim in Romania, si asta e de multe ori un avantaj :D. Sunt atatea barci care ies pe mare la Sf. Gheorghe fara sa ii intrebe nimeni nimic, sau atatia pescari ocazionali care dau cu batul peste tot, fara vreun permis. Azi am discutat cu un capitan de la ANR - ambarcatiuni, l-am intrebat daca pot obtine o hartie ca mi-am radiat barca, si mi-a zis ca e suficient sa ai o copie dupa Ordonanta 74/2006, daca te intreaba cineva ceva. Deci nu e chiar asa cum ne spun unii birocrati, caci pe Dunare toti politistii de frontiera pe care i-am intalnit au fost super-baieti. E adevarat ca pe multi din zona Galati-Tulcea ii cunosc, de cand ne dadeam in gashca prin Muntii Dobrogei cu motoarele :). Pana la urma, atata vreme cat nu ai un comportament necivilizat, nu cred ca vei avea probleme pe undeva prin Delta, ca doar noi nu mergem acolo sa braconam sau sa ne aruncam gunoaiele.
 
In plus daca sunteti pescar trebuie si o adeverinta PERMIS DE PESCUIT in afara de carnetul de membru cu cotizatia la zi .Aceasta adeverinta se poate obtine si din judete de la AVPS.
Daca esti pescar adhoc sau daca nu ai carnet de membru il poti obtine pe loc de la magazinul de pescuit si vanatoare din portul Tulcea, de langa hotelul Delta.
 
Atentzie in DElTA Dunarii , in afara de caile navigabile mari Sulina Sf, Gheorghe pt. tot restul canalelor, garlelor , lacurilor etc , trebui obtinuta "PERMIS de acces pe caile navigabile Rezervatia Biosfera Delta Dunarii" Aceasta se elibereaza contra cost PE LOC din TULCEA de la ARBDD - Mediu , o cladire situata pe cheiul Dunarii in zona Portului. Se poate obtine atat ca persoana fizica cat si ca persoana juridica dupa cum e proprietarul barcii. Taxa este in functie de marimea motorului barcii si nr, de persoane care vor calatori !!!

Citesc ca pentru permisul de acces e nevoi de de urmatoarele acte:

a) actul de nationalitate al navei (atestatul de bord sau certificatul de ambarcatiune de agrement);
b) actele de stare tehnica eliberate de autoritatile competente;
c) chitanta ce dovedeste achitarea taxei de eliberare a permisului de acces;
d) autorizatia de efectuare a activitatilor de transport naval, eliberata de Autoritatea Navala Româna, pentru cei care desfasoara activitati economico-comerciale.

Ce presupune a) si b) pentru o gonflabila de 4m/4CP?
 

Back
Sus