Honda 30 hp sau Yamaha 30 hp ?

Toata stima,
Am nevoie de sfatul vostru pertinent si cu siguranta plin de experienta. Intentionez sa achizitionez pentru barca mea Romcraft510 un motor de 30 hp dar din pacate alegerea este foarte grea (adevarul e ca nici nu ma pricep prea mult) cu atat mai mult cu cat parerile sunt impartite intre Honda si Yamaha de 30 de cai.
Ce ma sfatuiti honda sau yamaha de 30 hp. Cu aleasa consideratie, HaiHui.:skip:
 
Toata stima,
Am nevoie de sfatul vostru pertinent si cu siguranta plin de experienta. Intentionez sa achizitionez pentru barca mea Romcraft510 un motor de 30 hp dar din pacate alegerea este foarte grea (adevarul e ca nici nu ma pricep prea mult) cu atat mai mult cu cat parerile sunt impartite intre Honda si Yamaha de 30 de cai.
Ce ma sfatuiti honda sau yamaha de 30 hp. Cu aleasa consideratie, HaiHui.:skip:


Daca ai dealer pe aproape, pretul este avantajos, serviciile ireprosabile,
Yamaha, patru timpi, outboard.
 
Salutare,

Yamaha de asemenea, mai ales ca au reprezentare mai buna in Romania decat Honda in ceea ce priveste serviciile.

Specificatii complete yamaha: F40 // F30 2012 Techspecs - Marine Engines - Yamaha Motor Europe

Specificatii complete honda: Honda BF30 Outboard Engine - 30 hp boat motor specs and features

Se pare ca yamaha e mai greu cu vreo 20 kg, ceea ce poate face intrarea in glisare mai dificila cu barca incarcata. Depinde de aplicatie si de setarea dinamica finala a barcii. Eu as ramane cu recomandarea de a cumpara Yamaha deoarece kilogramele in plus se regasesc intr-o capacitate cilindrica mai mare (aproape dubla) ceea ce confera un cuplu motor sporit si un lucru al motorului mai lejer (uzura mai mica pe termen lung). De asemenea Yamaha este un motor pe injectie, mai modern in timp ce Honda este pe carburatie (pentru aceeasi putere dezvoltata motoarele pe carburatie consuma mai mult).

Personal ti-as recomanda Evinrude. Tehnologic este mult mai avansat decat orice alt motor de pe piata si avand in vedere ca este un motor de 2 timpi (cu injectie directa de benzina) cuplul motor (care te scoate in glisaj) este net superior motoarelor in 4 timpi.

Specificatii Evinrude e-tec 30 aici: http://www.evinrude.com/Content/Pdf/en/SpecSheets/Evinrude_ETEC_30_HP_Spec.pdf?version=1152

De asemenea iata un video care ilustreaza diferentele dintre 2 si 4 timpi: http://www.youtube.com/watch?v=_-7I00cZUE0

Cand ne referim la 2 si 4 timpi este vorba de timpi motor necesari unui ciclu de combustie completa. 2 timpi = doua curse de piston sus-jos, pentru fiecare ciclu de combustie. Asta inseamna ca pistonul primeste "impuls" la fiecare cursa. 4 timpi = patru curse de piston sus-jos-sus-jos, pentru fiecare ciclu de combustie. Asta inseamna ca la fiecare a doua cursa pistonul primeste "impuls" (exista un timp mort intre evacuare si admisie). Toate acestea se traduc intr-un cuplu mult mai mare in favoarea motoarelor de 2 timpi. Mitul cu motoarele de 2 timpi care scot fum si care au fost interzise nu are legatura cu motoarele de generatie noua de 2 timpi cu injectie directa (Evinrude E-tec, Yamaha HPDI sau V-max si Mercury Optimax) care doar ca principiu de functionare mecanic sunt motoare in 2 timpi insa tehnologia folosita in arderea combustibilului si respectiv reducerea noxelor este mult mai avansata decat a motoarelor in patru timpi pe injectie. Motoarele in 2 timpi costa mai putin, sunt mai usor de intretinut, sunt mult mai usoare pe acelasi prag de putere, au piese mai putine in compozitie si sunt mult mai adecvate aplicatiilor marine. Cursele de barci F1 cu motoare outboard folosesc motoare in 2 timpi si asta ar trebui sa spuna totul.
 
Ultima editare:
Honda de 50 (cinci zeci) CP

Iata de ce Yamaha 30 = 97 kg injectie
Honda 30 = 70 kg carburat
Honda 50 = 97 kg injectie

In plus Honda F50 e un motor de exceptie, si in varianta actuala si in varianta veche, carburata.
L-am avut pe Honda BF50 in varianta carburata, l-am vandut, si imi pare rau, acum am un Yamaha de 40 carburat, care e o clasa sub Honda, si are cateva probleme.
In plus pentru Honda BF 50 carburat exista kit-uri care reduc puterea la 35 CP (esential pentru mine ca sa ma inscriu in limite acceptate pe anumite ape).

Honda BF 30 nu am avut, dar prefer un motor mult mai usor unui tanc de aceeasi putere. Trebuie sa cauti ce zic proprietarii despre fiabilitate.

Daca vrei sa asculti un proprietar bine, daca nu, sunt banii tai oricum
 
inclin pentru Yamaha in patru timpi si pentru ca

este mai durabil, mai putin zgomotos si mai eficient. Nu uitati:


Bucuresti

Benzina

6.20 lei/l.


5.74 lei/l.


5.83 lei/l.
 
Multumesc mult, raspunsul vostru se vede ca e de specialitate mai ales Rares care e la punct si virgula.
Ce parere aveti de motorul acesta raport pret calitate
Honda BF30DKLRT Outboard Motor (Four Stroke) - Price: $4707.71
 
Rares, eu sunt incepator, ai cumva idee cam ce consum are un honda de 30 hp la ora de functionare cu 4 persoane, bagajele aferente si eventual 20 sau 40 de litri benzina rezerva (in total cam 600 Kg.) ?
Multumesc mult:skip:
 
Rares, eu sunt incepator, ai cumva idee cam ce consum are un honda de 30 hp la ora de functionare cu 4 persoane, bagajele aferente si eventual 20 sau 40 de litri benzina rezerva (in total cam 600 Kg.) ?
Multumesc mult:skip:

Salutare,

Consumul unui motor este in functie de sarcina acestuia raportata la nr. de rotatii pe minut. Cu alte cuvinte la aceeasi turatie insa cu incarcatura mai mare motorul va consuma mai mult deoarece va trebui sa "manance mai mult" ca sa impinga la fel. In cazul tau, avadn in vedere datele pe care mi le-ai dat, cred ca vei sta in glisaj pe la vreo 3500-4000 de turatii cu un consum intre 5-5.5 litri la ora. daca motorul este setat corect pe barca si ai elicea care trebuie ar trebuie sa atingi la maxim in jur de 5500-5900 de ture cu un consum in jur de 10 litri la ora.
 
Imi permit sa mai adaug un singur lucru ca sa nu ne intindem la nesfarsit pe acest subiect: Indiferent de alegerea pe care o vei face, diferentele de consum si putere intre diversele branduri de motor vor vi insignificante. Daca vei avea grija de el (revizii la timp si exploatarea conform manualului de utilizare precum si verificarile de dupa si inainte de fiecare utilizare) te va tine mult si bine. Decizia ta trebuie sa fie bazata doar pe raportul cantitate/pret (cp/RON) cumulat cu, calitatea serviciilor post vanzare si de garantie oferite de dealer. Aici, ca si unul dintre antescriitorii mei, te sfatuiesc sa intrebi in stanga si in dreapta diversi posesori de diverse branduri care este nivelul de servicii, cu alte cuvinte: "what happens when the shit hits the fan?" Succes in alegerea ce o vei face si multe ore fericite pe apa.
 
Multumesc mult, ce intelegi prin glisare? si cum ti se paHonda BF30DKLRT Outboard Motor (Four Stroke) - Price: $4707.71re oferta de mai jos(pret calitate) si pret transport?:skip:
 
Multumesc mult, ce intelegi prin glisare? si cum ti se paHonda BF30DKLRT Outboard Motor (Four Stroke) - Price: $4707.71re oferta de mai jos(pret calitate) si pret transport?:skip:

Glisarea unei barci intervine atunci cand aceasta aluneca pe suprafata apei. La inceput barca se seplaseaza in modul "deplasament" dizlocand. dand la o parte apa din calea sa. Pe masura ce viteza creste barca se ridica din apa ajungand sa gliseze pe suprafata acestuie. Fenomenul este aceelasi cu cel de la jocul "broasca"cand aruncam cu pietre plate care sareau pe suprafata apei. daca nu aruncai suficient de tare piatra se scufunda.
Referitor la raportul calitate pret nu ma pot pronunta deoarece deocamdata nu sunt in Romania si nu cunosc situatia din tara. Mai intreaba-ma in 3 saptamani! Succes
 

Back
Sus