Vela pentru un sit on top

Salut tuturor!

Am un sit on top tobago in varsta de 3 ani, si de mai bine de un an de zile ma gandesc cum sa-l propulsez si altfel decat cu padela. Primul gand a fost cu un zmeu de tractiune, apoi cu pedale, iar cum vreau vele.
Locuiesc intr-un satuc pe malul snagovlului, si am folosit caiacul exclusiv pentru plimbari pe lac, nu l-am transportat in alta locuri datorita dimensiunilor (pe masina sta foarte mult iesit in afara); In ale navigatului cu panze nu am experiente anterioare, doar pot sa spun ca de mult timp visez un catamaran.
Ce vreau sa fac, si aici am nevoie de sfaturi si ajutor, este sa pun caiacului flotoare, sa-i montez catarg si sa ridic panzele :D. Varianta la care am ajuns are la baza un Triak din 2006 cred, nu am mai gasit link pe sit-ul lor ca intre timp au scos varianta 2010, si este usor adaptata.

Am nevoie de multe sfaturi, eventual recomandari unde pot manufactura unele lucruri, de unde pot lua materiale necesare infaptuirii lucrarii.
 

Atașamente

  • tobsail03.jpg
    tobsail03.jpg
    24.9 KB · Vizualizări: 135
  • tobsail tehnic.jpg
    tobsail tehnic.jpg
    26.8 KB · Vizualizări: 131
Salut,
Si eu doresc sa pun o vela pe un caiac.
Tot caut si nu gasesc pe cineva care este priceput sa o construiasca (material + cusut), despre celelalte materiale (catarg ...) le-am gasit la magazinele de bricolaj.
 
Salut

Ati reusit careva sa construiti vela? As vrea sa fac si eu una pt un Bic Trinidad, deocamdata sunt in faza de cercetare..
 
Salut tuturor!

Am un sit on top tobago in varsta de 3 ani, si de mai bine de un an de zile ma gandesc cum sa-l propulsez si altfel decat cu padela. Primul gand a fost cu un zmeu de tractiune, apoi cu pedale, iar cum vreau vele.
Locuiesc intr-un satuc pe malul snagovlului, si am folosit caiacul exclusiv pentru plimbari pe lac, nu l-am transportat in alta locuri datorita dimensiunilor (pe masina sta foarte mult iesit in afara); In ale navigatului cu panze nu am experiente anterioare, doar pot sa spun ca de mult timp visez un catamaran.
Ce vreau sa fac, si aici am nevoie de sfaturi si ajutor, este sa pun caiacului flotoare, sa-i montez catarg si sa ridic panzele :D. Varianta la care am ajuns are la baza un Triak din 2006 cred, nu am mai gasit link pe sit-ul lor ca intre timp au scos varianta 2010, si este usor adaptata.

Am nevoie de multe sfaturi, eventual recomandari unde pot manufactura unele lucruri, de unde pot lua materiale necesare infaptuirii lucrarii.

Salut Radule.
Te trage ata catre velism, vad :) .
Desenul arata foarte frumos iar varianta cu flotoare are toate sansele sa fie o reusita.
Nu uita totusi ca ai un "sit on top" iar problema ta este spatiul de deasupra puntii. Daca intr-un "sit in" voltele se fac cu oarece greutate fiindca trebuie sa te feresti de ghiu, aici nu vad cum ai putea sa treci ghiul dintr-un bord intr-altul, fara sa dai jos caiacistul.
Probabil o varianta mai buna de velatura ar fi aceea in care vela e infasurata pe catarg si se deruleaza ca un roll foc , tragand de capatul scotei.[YOUTUBE]7Hp7TzWb27k[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]DCcYqwNIj1g[/YOUTUBE]
 
Ultima editare:
In plus de cele observate de Florio, la suprafata velica din desen ai sanse sa scoti flotorul si corpul barcii din apa. Amas sunt mult prea mici. Trebuie sa aiba cel putin hull speed-ul caiacului.
 
Vezi si aici:

:: HIBISCUS SPORT, Accesorii caiace: padele, veste de salvare, costume neopren, rucsaci impermeabili, sisteme pentru transportul caiacului ::

Vela PENTRU CaIAC

Vela de caiac pentru imbunatatirea propulsiei si vitezei de deplasare. Recomandata pentru agrement sau caiac de tura pe distante lungi , se monteaza si se demonteaza rapid, asemeni corturilor cu montare instantanee.

Compatibila cu toate caiacele sit-on-top si sit-in, vela isi auto-regleaza puterea prin flexibilitatea structurii. Un produs simplu, eficient si la un pret accesibil.
Suprafata vela: 1.2 m2
Plaja de utilizare: vant 3-18 noduri
Alura: vant din pupa pana la 45° pe fiecare bord

Vezi video cu instructiuni de montare
PRET: 220 LEI
 

Back
Sus