ASA ARATA barca pe care doresc sa o cumpar - VREAU CATEVA SFATURI

Salut. Datorita bugetului redus...m-am orientat spre aceasta barca din fibra:

Lungime 4.2m
Latime 1.2m
Inaltime 0.5m
Barca are in jur de 85 kg si este recomandata pentru 3-4 persoane, sezuturile fata/spate sunt umplute cu aer, vine cu placa motor, furcheti si vasle, culoare la comanda.

Mentionez ca o voi folosi la pescuit, pe lacuri in timpul anului (maxim cateva ore pe saptamana) si de cel mult 2 ori/an pe Dunare - pe distante scurte, mai ales traversat apa (aprox 5-6 zile pe sejur).

1. Placa motor (intre 2.5 si 5 cp as dori motorul), ar trebui sa fie in V, pentru cizma scurta, sau datorita dimensiunilor barcii e mai ok asa ca in poza pt cizma lunga?
2. Merita cele 4 manere pentru transport, la pretul de 100lei?
3. Vazand datele de mai sus, merita acesta barca cei 2000lei?
4. Daca, da, credeti ca as mai putea imbunatati ceva la ea inante de a o cumpara, adica in procesul de fabricatie? (o "spaga" pt atentie la detalii si finisaje)?


Ca si comparatie am luat aceasta barca (care bineinteles este mult mai bine lucrata, dar pretul este dublu)

Barca cu motor EdBoats, barci cu motor, ambarcatiuni, salupe cu motor , Fish400,

Multumesc mult pentru pareri!
O zi frumoasa!
 

Atașamente

  • barca 1.jpg
    barca 1.jpg
    205.3 KB · Vizualizări: 237
  • barca 9.jpg
    barca 9.jpg
    178 KB · Vizualizări: 94
  • barca 8.jpg
    barca 8.jpg
    153.2 KB · Vizualizări: 102
  • barca 7.jpg
    barca 7.jpg
    185.9 KB · Vizualizări: 116
  • barca 6.jpg
    barca 6.jpg
    192.3 KB · Vizualizări: 139
  • barca 5.jpg
    barca 5.jpg
    33.6 KB · Vizualizări: 145
  • barca 4.jpg
    barca 4.jpg
    34.9 KB · Vizualizări: 139
  • barca 3.jpg
    barca 3.jpg
    37.2 KB · Vizualizări: 174
  • barca 2.jpg
    barca 2.jpg
    208.3 KB · Vizualizări: 193
Atentie ca la pretul acesta se adauga peridoc pentru transport si motor. Consider ca o gonflabila care poti sa o pui in masina cu tot cu un motor mic este mult mai utila. Barcuta mea gonflabila a costat 2800 de la Decathlon... am descris-o in sectiunea cu aceeasi denumire. Este de verificat si oferta Spat (Spat.)
 
Mersi de raspuns.

Chiar inainte sa deschid topicul, am citit despre barcuta ta gonflabila de la decathlon (coincidenta sau nu:)). Eram hotarat intr-o vreme (anul trecut) pentru o gonflabila, dar totusi m-am orientat in cele din urma spre una din fibra. Cred ca 2 din 3 persoane pe care ii intrebi iti raspund ca intre cele 2 fibra este "sfanta". Tu ce parere ai?

Motorul nu vreau sa-l iau acuma, pentru ca pe distantele scurte de care ziceam ma descurc cu vaslele (e posibil sa schimb barca pana ce o sa ajung sa iau motor...)

Iar cei de la Spat stiu ca fac barci bune, ce pescar n-ar vrea o laguna...dar cat crezi ca pot reduce din pret...30euro~100lei, plus ca pretul de 840euro este FARA TVA.

Asadar de la 4583lei as ajunge sa zicem pe la 4450lei, ceea ce suma este exclus...

Dar totusi nu ai zis nimic de barca din poze: e noua, e din fibra, cat crezi ca m-ar tine, ce-ar trebui imbunatatit la ea?

Multam.
 
Salutare,

- O podea de lemn gen gratar (pentru a feri de contactul cu apa bagajele si picioarele). Apa va intra in barca n-avea grija!
- Bung de scurgere in transom (ca sa scoti mai usor apa din barca atunci cand o scoti din apa)
- Sezuturi tapitate (pentru un confort sporit)

Fir intins!
 
Postez tarziu probabi,dar acum am vazut rubrica.
-85 kg= e o barca ce se va transporta pe peridoc
-4,2m/1,2m,la Dunare,cel putin in zona Braila/Galati/Tulcea,e prea putin. In aceasta zona Dunarea e lata,valurile conteaza,trec tot felul de nave si va lua sigur apa,mai ales daca o dotezi cu un motor mic=viteza mica.[ Valuri serioase se pot isca si pe un lac]l
-Cu 1,2m CM,nu straluceste la capitolul stabilitate transversala.
-Daca tot discutam de transport pe peridoc,...poti cumpara la mana a doua o barca Pescarus"=4,6m/1,4m,care suporta un motor mai mare si ofera siguranta familiei. Oastfel de barca are pe "net un pret de 25-35mil.[SH]
-Sa zicem ca te duci la pescuit si faci drumul cu o barca f. mica pe vreme frumoasa.Dar daca se isca vant,apar valuri si barca incepe sa danseza, n-o sa zici la intoarcere ca mai bine cumparai una mai mare ?
Sper sa nu te supere postarea mea ,..cam directa :)
.
PS-LagunaMinor,recomandata de Pupezica",are avantajul de a putea fi transportata pe portbagaj.
 

Atașamente

  • 58_1301562591.jpg
    58_1301562591.jpg
    77 KB · Vizualizări: 123
Ultima editare:
Postez tarziu probabi,dar acum am vazut rubrica.
-85 kg= e o barca ce se va transporta pe peridoc
-4,2m/1,2m,la Dunare,cel putin in zona Braila/Galati/Tulcea,e prea putin. In aceasta zona Dunarea e lata,valurile conteaza,trec tot felul de nave si va lua sigur apa,mai ales daca o dotezi cu un motor mic=viteza mica.[ Valuri serioase se pot isca si pe un lac]l
-Cu 1,2m CM,nu straluceste la capitolul stabilitate transversala.
-Daca tot discutam de transport pe peridoc,...poti cumpara la mana a doua o barca Pescarus"=4,6m/1,4m,care suporta un motor mai mare si ofera siguranta familiei. Oastfel de barca are pe "net un pret de 25-35mil.[SH]
-Sa zicem ca te duci la pescuit si faci drumul cu o barca f. mica pe vreme frumoasa.Dar daca se isca vant,apar valuri si barca incepe sa danseza, n-o sa zici la intoarcere ca mai bine cumparai una mai mare ?
Sper sa nu te supere postarea mea ,..cam directa :)
.
PS-LagunaMinor,recomandata de Pupezica",are avantajul de a putea fi transportata pe portbagaj.

Fara a avea vreo pretentie la adevarul absolut, cu gonflabila mea mergi si cu 35 - 40 Km/h pe apa fara valuri. Am traversat Isacul pe "furtuna"... nu valuri mari, ca muream de inima in primul rand, dar valuri serioase. Isacul e un lac mare. Mie mi se pare fff important raportul intre puterea motorului si barca. Chiar daca nu mergi ca un disperat, in umila mea opinie viteza te poate scoate din situatii grele. Deasemenea am iesit pe Dunare cu barcuta mea de cauciuc, pe valuri, Dunare agitata, etc... si a fost ok. Dezavantajul a fost ca ... a fost foarte ud !!! :cool:
 
Pupezica,in ce priveste "adevarul absolut",facem parte din acelas club. Pneumatica si eu cred ca poate multe. Are centrul de greutate coborat [se sta pe fund,nu pe bancheta],are fund plat,nu izbeste valul la fel de dur ca o barca rigida,doar ca nu poti sa-ti iei sotia cu tine in barca daca sufera de cistita'dat fiind faptul ca se sta de multe ori ud la dos":)
 
Eu nu mai vorbesc, 100% pneumatica pentru siguranta. Un Quicksilver 340, modelul enduro, daca iti doresti podea rigida, sau un Honwawe T38i "rib" cu chila gonflabila la 10 PSI sunt barci cu care nu ti-e frica de valuri mari. Pui un 10 CP si zbori.

Daca vrei o barcuta sa plimbi familia agale pe lacuri mia mititele, si sa pescuiesti, vindea cineva pe Barcaholic un Intex Mariner 400, fratele mai mare al Intex SehawkII dar cu podina si chila. Cu 2.5 CP vei merge frumos la deplasament. Daca bugetul e redus, ia-o pe asta, o vei folosi probabil mai mult decat pe cea de fibra.

Cu toate aceste ideea unei rigide minuscule de portbagaj, cu profil adanc, undeva la 2.50-2.60 ungime, lata, eventual stil catamaran, proiectata pentru glisare usoara, si pe la 25-30 kg mi-ar surade. Atunci cand vreau sa merg singur la pescuit, pe vreun raulet sau lac mic, sa nu mai pierd timp cu montat/uscat/demontat.
 
Salut. Nu ma supara de loc postarile, ba chiar sunt bune, sunt pareri obiective, exact ce am nevoie.

Doar ca discutia a degenerat un pic de la intrebarile mele de mai sus.

1. Placa motor (intre 2.5 si 5 cp as dori motorul), ar trebui sa fie in V, pentru cizma scurta, sau datorita dimensiunilor barcii e mai ok asa ca in poza pt cizma lunga?
2. Merita cele 4 manere pentru transport, la pretul de 100lei?
3. Vazand datele de mai sus, merita acesta barca cei 2000lei?
4. Daca, da, credeti ca as mai putea imbunatati ceva la ea inante de a o cumpara, adica in procesul de fabricatie? (o "spaga" pt atentie la detalii si finisaje)?

Cel putin doi ani o voi folosi la vasle, iar pe multe lacuri pe care le vizitez nu permit utilizarea motorului pe benzina, deci nu-mi trebuie viteza...
Credeti ca nu ma voi descurca 2, 3 km pe Dunare, pe langa mal, asa incet?

Ce parere aveti>?
 
Placa motor (intre 2.5 si 5 cp as dori motorul), ar trebui sa fie in V, pentru cizma scurta, sau datorita dimensiunilor barcii e mai ok asa ca in poza pt cizma lunga?


Ce incaltime are placa, pina la chila? - 15 inch cizma scurta, 20 inch lunga
Daca barca nu are un planing hull, adecvat glisarii nu crecd ca merita 2000 lei.
Manerele te vor incurca daca vrei sa o transporti pe masina, altfel nu strica

"Spaga" nu ar trebui sa dai, oricum banii nu se dau inainte, daca e facuta cu picioarele, nu o cumperi.
 
Salut. Nu ma supara de loc postarile, ba chiar sunt bune, sunt pareri obiective, exact ce am nevoie.

Doar ca discutia a degenerat un pic de la intrebarile mele de mai sus.

1. Placa motor (intre 2.5 si 5 cp as dori motorul), ar trebui sa fie in V, pentru cizma scurta, sau datorita dimensiunilor barcii e mai ok asa ca in poza pt cizma lunga?
2. Merita cele 4 manere pentru transport, la pretul de 100lei?
3. Vazand datele de mai sus, merita acesta barca cei 2000lei?
4. Daca, da, credeti ca as mai putea imbunatati ceva la ea inante de a o cumpara, adica in procesul de fabricatie? (o "spaga" pt atentie la detalii si finisaje)?

Cel putin doi ani o voi folosi la vasle, iar pe multe lacuri pe care le vizitez nu permit utilizarea motorului pe benzina, deci nu-mi trebuie viteza...
Credeti ca nu ma voi descurca 2, 3 km pe Dunare, pe langa mal, asa incet?

Ce parere aveti>?

Intervin si eu in discutie, am gasit ceva bibliografie care te va ajuta sa-ti raspunzi intrebarilor.
Despre barci :: Autor: Petru Burian, Straulescu Mihai
Dimensiunile pentru cizma motorului sunt:381mm,508mm si 635mm(le-am luat de pe site-ul americannautics, dealer pt. motoare Mercury)
Inaltimea oglinzii(placii pe care se prinde motorul),este specificata de catre producator si in functie de aceasta iti alegi motorul, cu cizma potrivita.
Un coleg spunea, ca cea mai buna barca este "cea pe care o ai".
Daca ti s-a pus pata pe barca pe care ai prezentat-o, este alegerea ta, orice barca este buna pentru ceva, important ramane sa-ti faci treaba cu ea si sa nu devina o povara iesitul pe apa.
Daca vei cumpara aceasta barca, in primul rand vei avea nevoie de spatiu pentru depozitare si o remorca pentru transport(80 kg nu sunt simplu de transportat si manevrat, de unul singur).
Coca barcii este proiectata pt. deplasament, asa ca un motor de 2,5cp este suficient, face acelasi lucru pe care il face un motor de 5cp.La vasle cred ca va merge bine.
O pneumatica cu chila gonflabila, cu motor de 5 cp,cu o persoana de talie medie si un copil se pare ca gliseaza(ex.Quicksilver 340 Enduro Quicksilver Sport Enduro 340 mit Mercury F5M auf der Lahn - YouTube )

P.S.In cazul in care locuiesti pe malul apei si nu ai nevoie de remorca, pt. dimensiunile barcii, pretul de 2000 lei,cred ca este ok, daca barca este noua.Cel putin in Romania, eu nu am gasit mai ieftin, aici totul este la suprapret.
Apropo, cine le produce?
Studiaza si site-ul asta, de la unguri, vad ca sunt cateva barci la un pret mai bun ca la noi si cu o greutate mai mica. http://csonak-kenu.hu/sybill/termekek/csonak/
 
Ultima editare:
Decuparea oglinzii poate aduce apa in barca,mai ales daca e mica. Accesorizarea va fi placerea ta pe parcurs. Nu da arvuna ,nu da spaga, platesti cand e gata barca si daca iti convine.Te intereseaza omogenitatea materialului,mai greu de observat daca nu apelezi la un cunoscator si finisajul carenei. Daca nu e finisata pana la luciu [la exterior] se mareste frecarea cu apa si vaslesti ca la un pachebot.
PS-daca te cunosteam si eram prieteni asi fi incercat sa te conving sa alegi alta varianta.Dar asa cun zic mai sus, nu le stiu eu pe toate.Cand mi-am luat prima masina ,un Oltcit,n-a fost amic ce sa nu ma combata". Dar eu am cele mai frumoase amintiri din prioada Oltcit si daca se mai gaseau piese cred ca o mai aveam si acum
 
Buna, baieti (si fete daca sunt pe aici). Am fost tot ocupat si nu am mai raspuns pe forum.

Niscu, ziceai ca "daca te cunosteam si eram prieteni asi fi incercat sa te conving sa alegi alta varianta". Ce varianta m-ai sfatui sa aleg, una gonflabila?

Ca un coleg de pe forum, mi-a recomandat "Laguna Minor", care am analizat-o si am ajuns la concluzia ca "a mea" e mai buna:

- asta are 4.1m lungime, a mea 4.2m
- asta are 1.28m latime, a mea 1.20m
- asta are 0.56m inaltime, a mea 0.50m
- asta costa 4650ron, a mea 2000ron

Voi ce parere aveti?
 
Fara a avea vreo pretentie la adevarul absolut, cu gonflabila mea mergi si cu 35 - 40 Km/h pe apa fara valuri. Am traversat Isacul pe "furtuna"... nu valuri mari, ca muream de inima in primul rand, dar valuri serioase. Isacul e un lac mare. Mie mi se pare fff important raportul intre puterea motorului si barca. Chiar daca nu mergi ca un disperat, in umila mea opinie viteza te poate scoate din situatii grele. Deasemenea am iesit pe Dunare cu barcuta mea de cauciuc, pe valuri, Dunare agitata, etc... si a fost ok. Dezavantajul a fost ca ... a fost foarte ud !!! :cool:

in sfarsit o parere pertinenta indusa de experienta. BRAVO !!!. puterea motorului nu este pt. fite ci pt. a te "scoate" din situatii neprevazute cand manevrele rapide sunt vitale pentru a proteja calatorii, bagajele si barca. nu uitati ca la ambarcatiunile de agrement manevrabilitatea scade drastic o data cu viteza !!!
 
Andreypck, gonflabilele au multe calitati dar nu la asa ceva ma gandeam. Am avut acum 25 de ani gonflabila.
Asi fi incercat sa te conving sa-ti iei o barca Pescarus!
-a ta are 4,2m-Pescarus 4,6m
-a ta are 1,2m-Pescarus 1,4m
-a ta costa 20mil-Pescarus-tot pe acolo daca stii sa negociezi. [barca SH]
-motorul cel mai des folosit e de 8cp,[pentru 5cp tot ai nevoie de permis"]
-nici barca ta nici Pescarus nu se pot transporta pe portbagaj si recomand varianda asta.. pe baza de experienta !!!
 
Ultima editare:
1. Barca din poze e o copie modificata dupa Laguna Minor, produsa de Plasma si Spat Galati, o barca nepotrivita pentru glisare si pentru navigatia pe valuri, buna doar pentru plimbari la vasle si motor mic pe ape linistite. Ca sa va convingeti, puneti alaturi pozele fiecareia. Modificarea e doar dimensionala (nesemnificativ), designul si volumetria carenei sunt identice.
2. Aveti un coleg de forum care si-a modificat o Laguna Minor, pentru a o face mai stabila, mai rapida si mai "Danube-worthy": http://www.barcaholic.ro/f5/barca-m...ata-pe-ici-pe-colo-partile-esentiale-824.html
3. La 2000 lei, mai mult ca sigur barca nu e omologata si se produce "pe sest", si in cazul asta e posibil ca treaba sa se faca "dupa ureche", fara respectarea esantionajului sau documentatiei minimale de omologare. Pana la urma, la 2000 lei poate ca totusi se merita, cu toate ca, mai ales la barci, cat dai atat face.
4. Motorizarea potrivita e intr-adevar intre 2,5-5 cai, permitand o deplasare economica in regim de deplasament, barca putand fi deci condusa fara certificat de conducator (care e obligatoriu doar la motoare mai mari de 3,68 kW, adica 5 CP) . Problema barcii e totusi ca nu e buna pe valuri, deci nu e indicata pentru Dunare sau lacurile mari din Delta, unde trebuie o barca mai mare si cu bord liber suficient.
5. Lungimea cizmei e o chestiune destul de eterogena in randul producatorilor de barci, dar si de motoare. In cazul barcii de fata, cel mai bine e de folosit un motor potrivit pentru inaltimea oglinzii nedecupate.

PS: spunea odata cineva ca pe forumul barcaholic nu exista democratie. Sincer mi se rupe despre cel care "predica" asta, sau daca e democratie sau nu, important e sa nu ne lasam invadati de habarnism ;).
 
Limita maxima,legala, a motorului fara permis este de [4,93 cp],adica sub/pana in 5cp,daca se aplica in practica ,...asta e alta treaba.
Initiatorul topicului vorbea in prima postare de vasle sau motor mic ,nu de glisare si nici nu a intrebat cu ce barca seamana barca lui si nici daca e omologata,cat despre a nu se taia oglinda la o barca mica...s-a mai spus ! Dar fiecare spune ce stie sa spuna.
Daca ti s-a rupt ceva acum sau alta data,..i-mi pare sincer rau pentru tine,..odihneasca-se in pace.:)
 
Laurentiu, initiatorul topicului e cel mai in masura sa spuna daca il deranjeaza sau nu completarile aduse de fiecare dintre useri. Insa dupa cum a spus mai sus, nu il deranjeaza, si cu atat mai mult orice informatie pe care userii o pun la dispozitie benevol nu strica nimanui. Simt in ultima ta postare o atitudine combativa nejustificata, si cred ca e mai util pentru toata lumea sa discutam constructiv.

Problema cu barca neomologata e lipsa unei garantii si a unei raspunderi din partea producatorului in caz de probleme cu barca. E posibil totusi sa se lucreze "prieteneste", cum fac destui si in zona noastra, in sensul ca eventualele probleme se rezolva pe parcurs. Totusi, intentia colegului andreypck de a da spaga pentru o barca lucrata mai ingrijit ne sugereaza ca relatiile cu fabricantul nu sunt chiar "prietenesti".

In plus, chiar daca nu s-a discutat despre glisare, intentia de a folosi barca (si) pe Dunare ne arata ca e nevoie de niste calitati nautice superioare decat in cazul Lagunei Minor sau derivatelor sale, precum cea din poze. E atata lume care injura barca asta, pe net sau pe ape, incat ar fi bine de masurat de 20 de ori si taiat odata inainte de a achizitiona una. Din cauza asta tot spun tuturor sa faca intai o proba pe apa cu barca dorita, si sa nu actioneze precum americanii cumparatori de barci din showroom.

Daca ti s-a rupt ceva acum sau alta data,..i-mi pare sincer rau pentru tine,..odihneasca-se in pace.

Mesajul meu era cu adresa, si n-are nici o treaba cu tine. Daca te simti habarnist, e treaba ta, cu toate ca eu te consider foarte documentat, insa cateodata cam vehement in mod inutil. Si oricum, daca vei continua cu atitudinea ostila la adresa mea, te vei certa de unul singur. Arguing with a fool equal 2 fools arguing ;). Pana una alta, mai bine vorbim de chestii frumoase: sa stii ca lumea te asteapta la tabara de la Jurilovca :).
 
Vali , simplul fapt ca e facut cineva habarnist indiferent cine, cu toate ca se putea posta fara nici un fel de jignire,ori expresii de genul "mi se rupe" ,i-mi creste tensiunea. Poti sa-ti spui parerea si fara sa te postezi deasupra cuiva. Stii cum gandesc eu... Nici prin cap nu-mi trece sa starnesc vreo polemica.In ce priveste barca am inteles ca baiatul vrea sa navigheze cu viteze mici si are un buget limitat Ca noi toti dealtfel.Eu am venit cu o alta varianta ,mai mare,la aceiasi bani si nu am spus : "in sfarsit o postare bazata pe experienta" sau e habarnist cineva
Toti baietii de care vorbesti..imi sant dragi ,dar nu-mi place deloc sa deranjez.Chiar daca e vorba de o singura persoana
 

Back
Sus