PDA

View Full Version : Srebarna - Bulgaria

CrocodiluDiluDilu
13 May 2012, 08:06 PM
Cică ar exista o altă Deltă, mai mică şi mai aproape (de Bucuresti): Srebarna, o alt (http://www.tedoo.ro/de-mers-weekend-srebarna-bulgaria-cazare)
Fuge cineva pana acolo sa ne spuna ce gaseste? Pe Google Earth apa e cam puţină :(

CrocodiluDiluDilu
12 Jul 2017, 03:07 PM
N-a aflat nimeni ce e cu Srebarna asta?

mihaio07
13 Jul 2017, 12:49 AM
Mi-am notat, o sa trec probabil anul asta candva sa vad ce si cum.

Dar din ce vad pe harta, nu pare sa fie mai mare decat Balta Comana, care e chiar aproape de Bucuresti.

Florio
13 Jul 2017, 07:35 AM
N-a aflat nimeni ce e cu Srebarna asta?

Personal nu m-aș duce cu sacul la pomul lăudat, decât dacă sunt din zonă și n-am alte opțiuni. Rezervația Srebărna arată ca suprafață fiind cât două lacuri Vitan-Bârzești. Sau un Snagov mai scurt. Ori un sfert de Comana de-a noastră, de Giurgiu.
Sigur că impresia mea este una tip ”bird eye”, exclusiv hartă, dar cred că am suficientă experiență pe ape, ca să nu mă pot înșela :) . Prin comparație, Insula Mica a Brăilei este de .... 32 de ori mai mare! :)
Având în vedere proximitatea Dunării (pe care o iubesc din toate unghiurile :) ) și arealul ei vast, o așez în preferințe mult deasupra micuței revărsări care este Srebărna.

CrocodiluDiluDilu
13 Jul 2017, 07:42 AM
Personal nu m-aș duce cu sacul la pomul lăudat, decât dacă sunt din zonă și n-am alte opțiuni. Rezervația Srebărna arată ca suprafață fiind cât două lacuri Vitan-Bârzești. Sau un Snagov mai scurt. Ori un sfert de Comana de-a noastră, de Giurgiu.
Sigur că impresia mea este una tip ”bird eye”, exclusiv hartă, dar cred că am suficientă experiență pe ape, ca să nu mă pot înșela :) . Prin comparație, Insula Mica a Brăilei este de .... 32 de ori mai mare! :)
Având în vedere proximitatea Dunării (pe care o iubesc din toate unghiurile :) ) și arealul ei vast, o așez în preferințe mult deasupra micuței revărsări care este Srebărna.

De acord. Dar cateodata e reconfortant sa variezi.