[consiliere] vanzare-cumparare barca, peridoc si motor

salutari tuturor!

am incheiat un deal cu cineva care vinde un peridoc, o barca de pescuit (4.10m, din fibra) si un motor (VIHR 2 timpi 18cp).
intentionez sa folosesc barca in Delta si pe Dunare.
barca, desi e veche, a fost f. bine intretinuta (refacuta practic) si este foarte robusta. motorul e vechi dar si asta e in stare buna (o sa il schimb anul viitor).
peridocul este in regula, cu RAR, inmatriculat, etc, si vom face tranzactia ca orice vanzare-cumparare auto.

nu stiu insa cum sa procedez cu barca si motorul.
sa fac un soi de act cu 2 martori, sa apelez la un notar, declaratie pe propria raspundere...? are sens sa imi bat capul cu act de V-C pt. acestea 2?

pentru barca exista o chitanta veche (de prin '89), a fost casata si vanduta de catre o SC din Galati. pentru motor vanzatorul nu mai are nimic (cumparat cam tot asa, apoi reparat cu piese din targ). nu am dubii in ceea ce il priveste pe vanzator (are referinte f. bune).

ideea e ca as vrea sa am un soi de acte care sa ateste ca le-am cumparat. in caz ca se gaseste cineva sa vrea sa ma verifice pe apa.
barca probabil ca o voi inregistra la fisc (dupa ce verific mai intai cat e impozitul :confused: ). motorul...
o sa revad legislatia, dar parca la barci sub 7m si motoare sub 25cp stiam ca nu e cazul sa inregistrez la capitanie.

asa ca apelez la membrii forumului pentru consiliere.

multumesc!
 
Salut! Barca pana in 7m si motor pana in 20cp nu trebuie inmatriculata si daca e asa nu cred ca te intreaba nimeni de sanatate DAR ai nevoie de permis conducere ambarcatiuni clasa D pentru ape interioare care este obligatoriu la orice barca cu motor mai mare de 4 cp .Stima!
 
da, barci sub 7m si motoare sub 15kW (20cp, de aia mi-a iesit 25cp...) nu se inmatriculeaza. am avut o conversatie placuta la telefon cu cineva de la capitanie: "daca dvs. doriti, noi o inmatriculam".

cred ca un "act de mana" pentru barca si motor va fi ok, asa ca sa ramana la arhiva. eventual in format de hrisov :)

barca cu vasle la fisc e vreo 16RON/an.

cat despre permis categ. D, tocmai am primit manualul de baza.
 
Nu vreau sa te sperii dar manualul ala de baza poti si chiar te lasa sa-l pui pe masa la examen nu te va ajuta foarte mult acum 10 zile am dat si eu examen si am cam transpirat asa ca invata RND -ul marinarie si conducere ambarcatiuni cu motor .Bafta multa!
 
Nu vreau sa te sperii dar manualul ala de baza poti si chiar te lasa sa-l pui pe masa la examen nu te va ajuta foarte mult acum 10 zile am dat si eu examen si am cam transpirat asa ca invata RND -ul marinarie si conducere ambarcatiuni cu motor .Bafta multa!

CORECT....acelasi sfat il pot da si eu :invata ce a spus ,,republicii" si pe deasupra invata si cu ce se mananca velierele (constructiv...eu am avut intrebari despre veliere ..arborada etc ..) ..ai grija si invata si manevre de evitare a esuarii..cum se pozitioneaza ambarcatiunera in caz de esuare iminenta..etc ...eu nu am gasit raspunsuri i8n manualele recomandate pe aici si am merg la ,,ghici" (lucru anormal ,evident).
 
va multumesc pentru ajutor, iau cat se poate in serios examenul pentru D. C-ul... cand o sa am barca si pentru mare.

manualul... era vorba de Mihai Ghiba. cartea include si RND, si cate ceva din celelalte. in rest nu am decat ce e pe site-ul RNA si background-ul de fizician si astronom care sper ca o sa imi ajute (in general vorbind).

si sunt cu ochii pe topicul despre examene si pe testele grila.

dar ca sa revenim on topic: nu prea e nevoie, practic, de acte pentru motor si barca SH... cel putin sub dimensiunile specificate. opinia unui avocat a fost ca legal ar trebui sa fie un act, ceva...
si intotdeauna se gaseste un prieten cu un SRL sa te ajute.
 
CORECT....acelasi sfat il pot da si eu :invata ce a spus ,,republicii" si pe deasupra invata si cu ce se mananca velierele (constructiv...eu am avut intrebari despre veliere ..arborada etc ..) ..ai grija si invata si manevre de evitare a esuarii..cum se pozitioneaza ambarcatiunera in caz de esuare iminenta..etc ...eu nu am gasit raspunsuri i8n manualele recomandate pe aici si am merg la ,,ghici" (lucru anormal ,evident).

Nu vreau sa te sperii dar manualul ala de baza poti si chiar te lasa sa-l pui pe masa la examen nu te va ajuta foarte mult acum 10 zile am dat si eu examen si am cam transpirat asa ca invata RND -ul marinarie si conducere ambarcatiuni cu motor .Bafta multa!

Ati avut dreptate, si va voi pomeni de bine multa vreme!
"Manualul de baza" e un soi de eufemism.Pentru bibliografia de pe site-ul ANR inca nu am calificativ.
:mad:
 

Back
Sus