lacul (potential) Vacaresti (Bucuresti)

m-am gandit mult...de ce nu se umple lacul Vacaresti cel din Bucuresti, langa fosta manastire cu acelasi nume, demolata in '89, nu cel de pe Dambovita de langa localitatea omonima
acum vad ca s-a facut un reportaj in National Geografic....
ce s-ar putea face ca sa avem un lac adevarat (poate si cu insulite) in zona conceputa pentru aceasta ?....
 
Tocmai am vazut la TV un reportaj. Se pare ca se tranforma intr-o mica delta. Si numai ce i-am ras cuiva in nas cand mi-a zis de delta de pe lacul Vitan. Se pare ca trebuie sa-mi retrag cuvintele :)).
 
am vazut si eu reclama, intr-adevar pare sa aiba potential, ramane de vazut daca si ce au de gand autoritatile sa faca in privinta sa. si sunt curios cum e cu mirosul...
 
Duminica trecuta, Cristian Lascu declara la Radio Romania Actualitati ca ar fi pacat sa distrugem aceasta microdelta din mijlocul orasului. Nu stiu cum o fi cu mirosurile si cu tantarii, probabil cei ce locuiesc in apropierea lui ar putea sa ne spuna. Din ce stiu, lacul a fost proiectat cu alimentare prin conducte, direct din raul Arges, de la o distanta de vreo 14 km. Sunt sigur, ca daca ar mai fi tinut cativa ani "Epoca de Aur", acum va-ti fi dat cu caiacele pe el.
Din pacate, n-am prins vechea configuratie a zonei, dar povestea un vecin de apartament (zona Piata Sudului - Oltenitei) ca inainte de a construi digul de imprejmuire mergeau la pescuit in baltile de acolo. Si la vremea respectiva era tot o microdelta.
 
Lacul Văcăreşti ar putea fi curăţat de gunoaie, trimise la plimbare una sau două şatre care s-au aşezat acolo şi eventual amenajate nişte intrări decente şi nişte poteci mai ridicate. Ultima dată când am fost nişte indivizi începuseră să spargă plăcile de beton ale malului.
Malul ăla înalt creează un efect interesant, dispare tot zgomotul oraşului.
Te poţi plimba şi acum cu caiacul, chiar posta cineva poze acum câţiva ani, pe un forum de natură, cu puişorii de diverse zburătoare, poze făcute din caiac.

Ar fi păcat să fie (re)umplut, deoarece chiar este o deltă naturală în mijlocul Bucureştiului, trăiesc pe acolo inclusiv specii protejate. Lipsesc, din păcate, pelicanii. Ar putea chiar să fie cel mai frumos parc din Bucureşti, aceasta deoarece Cişmigiul este prea betonat IMHO.
 
Sau sa nu se faca nimic. Sa se curete pur si simplu si sa se lase sa se dezvolte asa cum doreste EL. Nu doresc sa ma plimb cu caiacul pe acolo. Nu doresc terase betonate in mijlocul lacului prin nush' ce luminis. Nu doresc sa dau cu ,,bata,, (padela) in balta plina de puieti si sa ma strecor prin stuful ce adaposteste nu stiu ce cuib de nu stiu ce pasare. Este aceeasi prostie (amenajarea turistica a zonei) ca si aceea cu asfaltarea Transalpinei. De asta avem noi nevoie? Sa ne nenorocim si ultimile forme de civilizatie si ,,primordial,, de dragul unor curse cu caiacele, skijeturile, sau alte poluatoare plutitoare? Lasati-l in pielea goala asa cum este. Nu are nevoie de blanurile noastre de vidre (incaltate). Curatat si pazit sa nu intre picior de om pe acolo, da. Sa faca foisoare de observatie unde turistii contra unei sume de bani sa isi arunce ,,doar,, ochii.

O sa ajungem sa facem liste si sa strangem semnaturi pentru ... SALVATI DELTA DIN CENTRUL BUCURESTIULUI.

PS Mi-e dor de Piatra Craiului din anii 80 - 90 (cort, creasta, Spirlea, etc)
Mi-e dor de Vama Veche dinainte de revolutie (era locul cu cea mai mare densitate de straini pe mp).
Mi-e dor de Delta.
Pur si simplu mi-e dor. Si doare (vorba artistului).

Spor si zbor.
 

Back
Sus