rampa amenajata pentru lansare de pe peridoc, herastrau sau alt lac

salutari tuturor barcaholicilor!

am o barca (de pescuit), proaspat achizitionata, si as vrea sa o dau la apa eu pentru prima data. barca e grea, am peridoc, si as vrea sa invat manevrele de lansare la apa si recuperare, sa vad cat e de stabila, etc... probele le-am planuit cu vasle si motorul electric.

problema e ca nu stiu cu exactitate nici un loc in Bucuresti (adica la indemana) unde este amenajata rampa pentru peridoc, si pana in weekend nu am timp sa explorez. as vrea sa fac trebusoara asta sambata sau duminica.

si asa vine si intrebarea: unde imi recomandati sa merg? Herastrau sau Vacaresti sau orice altceva, cu sau fara taxa. nu sunt membru la vre-un club inca.

multumesc!

later edit: nu stiu daca e tocmai sectiunea potrivita... dar pentru ca sunt incepator am considerat potrivit sa postez aici. multumesc pentru intelegere.
 
Ultima editare:
Salut

Eu am lasat-o prima data la apa pe Snagov. Am aflat tot de pe forum despre Intrarea Florilor. Noroc ca am avut cu mine un prieten sofer profesionist pentru ca este ceva de mers cu spatele( toata aleea din imagine):) Problema este insa ca nu am mai fost de ceva timp pe acolo si nu stiu daca mai este valabila "rampa". Inca o problema ar fi spatiul care nu permite sa stai prea mult sa faci teste. Stiu ca mai este vis-a-vis la complex inca una cu taxa dar iarasi aceiasi situatie cu timpul.
Eu unul dupa prima lansare la Snagov am renuntat la ideea de a cauta un loc langa Bucuresti. Pe Snagov este ca pe Magheru la 9 dimineatza :).
Recomand Oltenita (60Km), aviz agrement de la PF, PG si faci cate teste vrei.
 

Atașamente

  • intrarea_Florilor.jpg
    intrarea_Florilor.jpg
    80.7 KB · Vizualizări: 140
  • 2011-05-15 15.06.20.jpg
    2011-05-15 15.06.20.jpg
    105.6 KB · Vizualizări: 203
Snagov , Intrarea Florilor, rampa este in stare buna,am spus ,,buna"..pt o ,,rampa naturala"...Pentru teste ,si mai ales in cazul in care esti foarte foarte incepator eu unul nu recomand Dunarea in nici un caz cu un ,,motor electric".In cazul in care iesi pe Dunare pt prima data este recomandat sa ai cu tine in barca pe cineva care stie cu ce se mananca Dunarea si barcile.Mai cuminte este sa iesi pe o balta aproape de casa ,sa vezi ce poate motorul...cum si cat duce..cum se comporta copaia....Snagovul la sfarsit de saptamana este perfect: ai si valuri ca pe Dunare (ca mai trec si barci mari ) ,te invati si cu bradisul,ai si unde acosta + ca se gaseste cineva sa te aduca la mal daca nu te tin vaslele.Dupa ce cunosti barca si motorisca poti iesi oriunde cu incredere.Mie imi merge motorul brici (60 cai)DAR nu am tupeu sa ies pe Dunare din doua motive: motor din 1971...+ ca nu stiu ce este in el.Si daca face ,,plici-poc-trosc-fleosc" ce fac eu pe Dunare cu doua vasle in miniatura???

Acum legat de ,,aglomeratia"de pe Snagov....ce pot spune?? Unde mai este farmecul daca esti singur pe lac?In mare parte lacul este ,,nashpa"adica are bradish din belsug ,asa ca ai zone unde sa mergi fara sa te deranjeze nimeni. La fel si cu masina ..ar fi naspa daca soselele ar fi pustii(am mers afara sute de km in care nu am intalnit decat 2 masini..mori de plictiseala.Cu motocicleta recunosc ,mi-ar placea ca drumurile de munte sa fie pustii dar la ses vreau si eu sa am ce ,,croseta"..

Sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca numai bucurii.
 
Ultima editare:
Am uitat de motorul electric, ai dreptate Serghei eu ma gandeam numai la o zona libera si accesibila pentru teste si am omis partea cu vasle si electric.
Conteaza si ce fel de barca este si ce vasle are, ca se poate si pe Dunare la rame :) intradevar nu ca in Herastrau
 
:)) merge si la rame ...dar nu cred ca este valabil si pt barcile noastre...musai doi insi cu bratele ca bradul.Gsteph ,cand ai timp intr-o sambata ..duminica vii cu ea la Snagov (eu stau in Gruiu la 3 minute cu masina ) .Te astept eu undeva si te ajut sa o lasi la apa.Numai sa ma suni macar cu o zi inainte sa stiu sa pun lacatul pe poarta ca sa mai scap de ,,neamuri in vizita".:)) Nu am eu vechime si mare experienta dar la mers cu spatele cu peridoc si lasat la apa sunt AS :) si evident modest.
 
in primul rand: multumesc pentru sugestii!

....Noroc ca am avut cu mine un prieten sofer profesionist pentru ca este ceva de mers cu spatele( toata aleea din imagine):)
...
Eu unul dupa prima lansare la Snagov am renuntat la ideea de a cauta un loc langa Bucuresti. Pe Snagov este ca pe Magheru la 9 dimineatza :).
Recomand Oltenita (60Km), aviz agrement de la PF, PG si faci cate teste vrei.

cam greu cu rampa naturala... mi-e ca se afunda peridocul in noroi (desi cu tot cu barca are sub 300kg). de asta intrebam de rampa amenajata.
si la asta mai am de exersat, mersul inapoi cu remorca... acolo unde tin barca am la dispozitie spatiu suficient si o sa exersez.
pe Dunare nu ma duc pana nu imi iau permisul. am un motor termic (vechi si sovietic, VIHR-18) in stare buna. primele iesiri le voi face cu cineva cu experienta.

...Pentru teste ,si mai ales in cazul in care esti foarte foarte incepator eu unul nu recomand Dunarea in nici un caz cu un ,,motor electric".
....
Sa o stapanesti sanatos si sa iti aduca numai bucurii.

in nici un caz nu ma duceam cu electricul pe Dunare, de aceea intrebam de lac. am experienta cu o gonflabila si electricul, pe lacuri de acumulare si am prins si zile cu vant si valuri... intentionez sa folosesc motorul electric in Delta pentru navigatie silentioasa, lenta, langa stuf sau pe canale care au curent slab. dar una e gonflabila si alta e barca asta.

multumesc pentru urari!

Am uitat de motorul electric, ai dreptate Serghei eu ma gandeam numai la o zona libera si accesibila pentru teste si am omis partea cu vasle si electric.
Conteaza si ce fel de barca este si ce vasle are, ca se poate si pe Dunare la rame :) intradevar nu ca in Herastrau

barca (4.10m, 1.30m) a facut multe ore pe Dunare... fostul proprietar a folosit-o multi ani la pescuit in zona insulei mici a Brailei. e un soi de Laguna ca shape, o facea Galati-ul mai demult.

:)) merge si la rame ...dar nu cred ca este valabil si pt barcile noastre...musai doi insi cu bratele ca bradul.Gsteph ,cand ai timp intr-o sambata ..duminica vii cu ea la Snagov (eu stau in Gruiu la 3 minute cu masina ) .Te astept eu undeva si te ajut sa o lasi la apa.Numai sa ma suni macar cu o zi inainte sa stiu sa pun lacatul pe poarta ca sa mai scap de ,,neamuri in vizita".:)) Nu am eu vechime si mare experienta dar la mers cu spatele cu peridoc si lasat la apa sunt AS :) si evident modest.

sincer sa fiu, ma bazez pe motor mai mult decat pe vasle. daca se va intampla sa ma lase motorul pe Dunare... vaslit pana la mal si mana pe telefon... SOS... :(
ma gandesc sa iau si un motor mic si bun de backup - in cazul ca cel mare cade sa pot ajunge la "adapost".
multumesc pentru oferta!
 

Atașamente

  • IMAG0555.jpg
    IMAG0555.jpg
    74.4 KB · Vizualizări: 141
Ultima editare:
Man,rampa din Snagov o fi ea ,,naturala" dar arata mult mai bine decat arata prin 2009-2010.Nu se afunda nici o roata si te asigur ca pe acolo se lasa si barci care sar usor de 500-700kg (fara peridoc).Locul este ,,pietros" iar fundul apei este tare .Eu am renuntat sa las barca cu un 4x4 pt ca un ,,sandero" face acelasi lucru chiar daca intru cu rotile din spate in apa .Noroiul pe care-l vezi in foto este amintire.In fine ,daca vrei sa lasi barca pe rampa ,,amenajata" dai 50 de lei si o lasi din baza nautica sau Club ..cum i-o spune.Numai ca acolo cam stai la coada dupa ,,barci de barci" si te asigur ca proprietarii lor au tot timpul liber din lume si n-ai sa vezi ca se grabesc ..macar in limita bunului simt.Macar aici pe Florilor sare toata lumea sa te ajute daca ai probleme si oricat ar fi de aglomerat tot nu pierzi ore.
 
Nu te infunzi in noroi pe Florilor, a mea avea 300kg+180kg motor+130kg peridoc+50l benzina in momentul in care am lasat-o acolo. Dupa mine au venit si barci mai mari.
 

Back
Sus