Cateva intrebari de logistica

DoiNomazi

Seasick & Grumpy
1 - Ce optiuni de transport auto de la Otopeni la Murighiol am intr-o vineri seara?

2 - Mai exista vagoane de mesagerie la CFR? Incerc sa-mi dau seama daca pot transporta bagajele de la Constanta la Bucuresti pe linia ferata.

3 - Mai exista acele linii de microbuze interurbane? Au remorca pentru bagaje? Tot la ruta Constanta-Bucuresti ma gandesc.

4 - Se pot inchiria camionete gen "papuc" in Romania? Se poate inchiria o masina "one way"?

5 - Mai exista taximetre pentru marfa?


Nu stiu cum se descurca altii cu barci in bagaje dar pentru noi logistica acestei expeditii cu kayakul demontabil in Delta a devenit aproape un obstacol de netrecut...:( Nu va voi plictisi cu detalile transportului cargo aerian pana si din Romania (ore cand functioneaza ghiseele, restrictii draconice de volum si greutate, formulare si acte, o fluctuatie de 7-10 zile lucratoare pentru livrarea transportului, costuri si taxe, etc.) Suna patetic, dar visul Deltei si intreg planul verii 2012 se afla la un pas de a se narui datorita problemelor de logistica...:(


Va rog mult, daca puteti raspunde la intrebarile de mai sus.

Multumiri anticipate.
 
Ultima editare:
Ce ziceti? Ii ajutam pe Nomazi?

In orice caz, nu va bazati pe mesageria CFR. Din gara Oradea a disparut mesageria si probabil ca si de la nivel national. Daca e sa mergeti cu trenul, discutati direct cu nasul, desi la tocmelile astea nu mai e ce a fost candva. Nici microbusele nu sunt o solutie viabila atunci cand ai bagaj mai mare de un rucsac. Pe ruta Bucuresti - Tulcea opereaza insa autocare, in cala carora se poate pune un bagaj serios. Stiu sigur ca exista o cursa dimineata si daca va tenteaza autocarul (nu autobusul) ma pot interesa.
Propunerea mea insa, este sa va duca vreun barcaholic cu autoturismul. Eu as face cursa asta si numai pentru a va cunoaste personal, doar ca locuiesc in alta parte a globului :) Fireste, va coditi sa cereti asa ceva fratilor barcaholici dar eu am credinta ca dintre baietii faini (dar care nu e fain?) de pe barcaholic, exista cineva care sa va ajute. Ce ziceti? Ii ajutam pe Nomazi?
 
Nici nu indraznesc sa ma gandesc la o asemenea optiune pentru ca stiu foarte bine cat de ocupat este fiecare si cat de pretioase sunt minutele fiecaruia. Ar fi o coincidenta fenomenala ca vreun bucurestean "cu remorca", sau o camioneta, sa aiba spatiu si sa mearga in Delta exact in vinerea aia. Evident ca noi am achita motorina, etc.

Tu esti un om exceptional si apreciez ca te-ai gandit la o asemenea optiune. Te rog, trimite-mi detaliile despre autocarele alea. Par sa fie o optiune fezabila.
 
Propunerea mea insa, este sa va duca vreun barcaholic cu autoturismul. Eu as face cursa asta si numai pentru a va cunoaste personal, doar ca locuiesc in alta parte a globului :) Fireste, va coditi sa cereti asa ceva fratilor barcaholici dar eu am credinta ca dintre baietii faini (dar care nu e fain?) de pe barcaholic, exista cineva care sa va ajute. Ce ziceti? Ii ajutam pe Nomazi?
Exact la asta ma gandeam si eu!
Am nevoie de cateva amanunte, chiar pe MP daca este confidential: Data exacta a transbordarii, volumul bagajelor, greutate. Eu m-as oferi sa va duc pana la Murighiol, numai daca nu se suprapune cu plecarea mea in Grecia la sfarsitul lunii august.
Si sa fiti siguri ca daca nu pot eu se va gasi cu siguranta altcineva!
 
Nici nu indraznesc sa ma gandesc la o asemenea optiune pentru ca stiu foarte bine cat de ocupat este fiecare si cat de pretioase sunt minutele fiecaruia. Ar fi o coincidenta fenomenala ca vreun bucurestean "cu remorca", sau o camioneta, sa aiba spatiu si sa mearga in Delta exact in vinerea aia. Evident ca noi am achita motorina, etc.

Tu esti un om exceptional si apreciez ca te-ai gandit la o asemenea optiune. Te rog, trimite-mi detaliile despre autocarele alea. Par sa fie o optiune fezabila.

Am sa ma interesez de autocar. Este optiunea cea mai ieftina si e fezabila. In ceea ce priveste insa ajutorul dat de barcaholici, eu cred (si pana acum asa s-a si intamplat), ca acest forum este mai mult decat un loc in care oamenii se aduna ca sa trancaneasca
 
Daca rezolvati totul pana aici, in Romania n-or sa fie probleme cu transportul.

-Varianta curse microbuz:
Cursele de microbuze Bucuresti -Tulcea au si autocare sau autobuze . Plecarile sunt cam din 2 in 2 ore, am sa incerc sa ma interesez care e microbuz si care e masina mai mare.
La masinile mari nu exista probleme de bagaje, avand spatiu suficient. Dorin are dreptate, e cea mai ieftina metoda .
-Varianta de rezerva:
Daca nu se poate dintr-un motiv sau altul, cautam o masina mai mare printre prieteni, pentru a va duce la Murighiol. In Bucuresti, de la aeroport, va pot ajuta eu, chiar daca nu am decat o berlina ( mai spatioasa, e drept ) . SI va gazduiesc cu mare placere cat e nevoie, pana la plecarea in Murighiol.

Cred ca e bine sa detaliati cat se poate, cand vreti sa ajungeti si cand doriti sa incepeti aventura. Facem cumva sa decurga conform planurilor :)

L.E.
Daca nu incap bagajele, vin cu 2 masini . N-o sa fie o problema .
 
Nu stiu cum se descurca altii cu barci in bagaje dar pentru noi logistica acestei expeditii cu kayakul demontabil in Delta a devenit aproape un obstacol de netrecut...:(

Dupa cum spuneam, problema transportului in Romania considerati-o rezolvata. Dati doar datele cat de cat certe, cand ajungeti.
Cu privire la probleme de bagaj voluminos, ca sfat simplu e sa eficientizati totul pe masura necesitatilor acestei expeditii. Avand in vedere ca Delta Dunarii e o salbaticie presarata de localitati sau pensiuni, bagajul cu privire la alimente si apa, poate fi foarte sumar. Am aflat asta pe pielea mea, la TID :) . Mereu am carat lucruri in exces. La fel, comparativ cu Everglades, echipamentul de vara aici e mult redus.
Stiu ca e greu de scos ceva din bagaje :), priviti doar aceasta expeditie ca fiind pe cat de frumoasa, pe atat de lejera.
 
Dupa cum spuneam, problema transportului in Romania considerati-o rezolvata. Dati doar datele cat de cat certe, cand ajungeti.
Cu privire la probleme de bagaj voluminos, ca sfat simplu e sa eficientizati totul pe masura necesitatilor acestei expeditii. Avand in vedere ca Delta Dunarii e o salbaticie presarata de localitati sau pensiuni, bagajul cu privire la alimente si apa, poate fi foarte sumar. Am aflat asta pe pielea mea, la TID :) . Mereu am carat lucruri in exces. La fel, comparativ cu Everglades, echipamentul de vara aici e mult redus.
Stiu ca e greu de scos ceva din bagaje :), priviti doar aceasta expeditie ca fiind pe cat de frumoasa, pe atat de lejera.
Exact ce spuneam mai devreme. Ne ajutam si pe uscat la fel ca si pe apa!
Pana acum am fi doi care ne-am oferit serviciile. Cu siguranta vor mai apare si altii. Ramane ca Nomazii sa hotarasca.
Cat despre autocare si microbuze, este un pic mai complicat cu bagajele. Cel putin la microbuze soferii cam fac gat. Si nu i-ar duce chiar pe malul apei.
In caz de nevoie poate gasim un barcaholic sa ne imprumute o remorca si daca nu, eu unul am transportat pe peridoc pana si frigidere, aragaz, tevi pentru gard si alte cele pe care le-am dus pana la Maliuc. Asa ca eu consider treaba ca si rezolvata! Nu cred ca bagajele lor au sa sughite sub prelata!!!! :)
Si totusi, trebuie sa se gandeasca si la intoarcere. Bine ar fi sa ne cuplam noi cei din Bucuresti sau cei din Constanta, aici va fi finish-ul dupa cum am inteles, sa-i rezolvam si inapoi, catre Otopeni.
Eu doresc sa le demonstram ca acesti 22 de ani de asa zisa libertate nu au creeat numai manelisti si hahalere cum se vede pe toate posturile TV internationale romanesti si ca mai suntem si oameni ce tin la onoare si prietenie!!
 
Puneti VISUL DELTEI pe primul plan si lasati logistica in Romania in seama noastra.
Cazare si transport va pot oferi si eu.
O sa mai fie si altii probabil bucurosi sa va primeasca in sanul sau sanii lor :) asa ca, pana la urma, se va organiza o licitatie.

Singurele voastre probleme vor fi:
1. Marca de masina cu care doriti sa fiti transportati :) - aici Florio are un usor avantaj (Mercedes, deh) :D;
2. Salteaua - marca si marimea ei;
3. Zona in care veti fi cazati;

...lista poate continua. :)

Intrebarea este NU daca aveti cum sa ajungeti de colo colo si daca aveti cum si unde sa va cazati... ci CAND VENITI? pentru a ne organiza cu totii sa va primim cum meritati! Si meritati!

Vorba unei vecine .... VEDE ELE! :)
 
Ultima editare:
Florio, cred ca trailerul de la 420-ul meu poate fi disponibil. E intr- un garaj la Tartasesti.
Nu stiu ce lungime are barca lor si cum se prinde plansa de lumini.
Eu nu sunt in tara.
 
O PRETIOASA LECTIE DE VIATA

Cele 5 intrebari ce s-au dorit pragmatice au primit 5 raspunsuri suplimentate cu o pretioasa lectie de viata, mai importanta in esenta ei decat chiar rezolvarea problemei.

In mare parte, ca de altfel si descoperirea acestui forum, este vina Crocodilului. Se pare ca multe "rele" se trag de la crocodili..:)

Aseara eu si M. ne-am intors de la servici pe jos, vreo 14 Km, intorcand problemele de logistica ale calatoriei in Delta pe toate fetzele pana am ajuns la acele 5 intrebari pe care m-am grabit sa le postez pe "Barcaholic". Raspunsul vostru m-a lasat "masca".

Prima reactie a fost un amestec de bucurie, incantare, admiratie, neincredare si o mare si apasatoare doza de vinovatie. Dragilor, sunteti complet "NEBUNI" glisati in afara timpului si a timpurilor... Generozitatea ofertei voastre ingenucheaza pragmatismul oricarui om de afaceri de pe ambele maluri ale garlei. Eu sunt salariat in invatamant dar ma ciocnesc zilnic de mentalitatea oamenilor de afaceri si am invatat sa o respect. Din ce pliu al istoriei si din ce constelatie provine forta cu care avansati o asemenea oferta intr-o lume hingherita zilnic de valurile tranzitiei si hula crizei economice globale?

Marturisesc ca am fost coplesit de raspunsul vostru. Nu ma asteptam la asta. Azi noapte, sedus de posibilitatea de a rezolva problema, m-am grabit si i-am raspuns lui Ciby privat cu cateva detalii si apoi m-am zvarcolit apasat de o senzatie incurabila de vinovatie.

Si eu si M. avem rude in Romania. Mi se pare grotesc si nesimtit din partea noastra sa ne asteptam ca cineva, chiar si o ruda, sa-si deraieze un program riguros intocmit (in care time is money) pentru a ne "plimba" pana la Murighiol pe noi cei aflati in vacanta. Oamenii au servicii, griji, indatoriri, probleme, cui ii trebuie pe cap doi nomazi iesiti la plimbare? Nu poti sa te descurci singur, nu e de tine, imi repet mereu. Deci, nu indraznesc sa ma gandesc sa apelez nici la rude, nici la prietenii de odinioara, nici la cei noi. Imi aduc aminte cum nu comunic cu cineva ANI de zile si cum intr-o buna zi ma trezesc brusc cu o rugaminte sa-i iau soacra de la aeroport. Apoi mai trec alti cativa ani buni de "radio silence" pana vine soacra iar in vizita...:) Nota bene, unele soacre sunt extrem de longevive.

Datorita diverselor probleme cu air cargo eu voi sosi cu o zi inainte, intr-o joi, pentru a recupera bagajele si voi petrece doar o noapte in Bucuresti. In seara zilei urmatoare o pescuiesc pe M. de la Otopeni sosiri si punem cap compas pe Murighiol. Problema cazarii in Bucuresti sau/si Constanta este rezolvata cu ajutorul rudelor.

Bagajele par mai mult voluminoase decat grele. Sase genti de voiaj insumamd vreo 170 de Kg (am incercat sa estimez din nou in dimineata asta). Reimpachetez si dramuiesc pieptanand surplusul.Osatura de lemn si coca de hypalon cantaresc, evident, cel mai mult.

Ma opresc din scris si ma gandesc iar la implicatiile ofertei voastre. Care este unitatea de masura a normalitatii? De ce nu putem fi cu totii ca voi? De ce traim intr-o lume in care a ajuns sa ni se para incredibil cand cineva se ofera sa ajute? Sau, de fapt, nu putem decat sa ne resemnam ca astazi este normal si firesc ca fiecare sa se descurce cum poate. Nu stiu... Citesc si ma minunez.

Multumesc mult de tot celor ce au raspuns si celor care au simtit impulsul de a raspunde, chiar daca nu au facut-o. In mod cert mi-ati oferit o pretioasa lectie de viata.
 
Ultima editare:
Florio, cred ca trailerul de la 420-ul meu poate fi disponibil. E intr- un garaj la Tartasesti.
Nu stiu ce lungime are barca lor si cum se prinde plansa de lumini.
Eu nu sunt in tara.

Multumesc, Alex.
Nu e nevoie de trailer, Nomazii au un caiac demontabil. Doar ca bagajele sunt ceva mai voluminoase.
Dar se rezolva si asta. Ori cu o masina mai incapatoare decat un simplu turism, ori cu un turism care suplimenteaza spatiul cu portbagajul de pe cabina.
Cati suntem aici, gasim o varianta optima in care sa ajunga si spatiul iar drumul sa fie cat mai putin costisitor.
 
O PRETIOASA LECTIE DE VIATA

Multumesc mult de tot celor ce au raspuns si celor care au simtit impulsul de a raspunde, chiar daca nu au facut-o. In mod cert mi-ati oferit o pretioasa lectie de viata.

Dupa cum spuneam, cu multa placere :) !

Daca rezolvati cu transportul pana in Romania, de la aeroport va culeg eu . La fel, m-ar bucura sa stati la mine, pana la plecarea in Delta.
Intre timp, in functie de bagajele voastre, vedem ce masina gasim, pentru drumul Bucuresti-Murighiol .

Cand credeti ca ajungeti in tara ?
 
Dacă îmi dați mai multe detalii, cred ca pot sa va ajut cu un Logan papuc, al unui prieten, numai sa nu fie plecat cu el.
 
Scuze, n-am citit la timp

1 - Ce optiuni de transport auto de la Otopeni la Murighiol am intr-o vineri seara?

2 - Mai exista vagoane de mesagerie la CFR? Incerc sa-mi dau seama daca pot transporta bagajele de la Constanta la Bucuresti pe linia ferata.

3 - Mai exista acele linii de microbuze interurbane? Au remorca pentru bagaje? Tot la ruta Constanta-Bucuresti ma gandesc.

4 - Se pot inchiria camionete gen "papuc" in Romania? Se poate inchiria o masina "one way"?

5 - Mai exista taximetre pentru marfa?


Nu stiu cum se descurca altii cu barci in bagaje dar pentru noi logistica acestei expeditii cu kayakul demontabil in Delta a devenit aproape un obstacol de netrecut...:( Nu va voi plictisi cu detalile transportului cargo aerian pana si din Romania (ore cand functioneaza ghiseele, restrictii draconice de volum si greutate, formulare si acte, o fluctuatie de 7-10 zile lucratoare pentru livrarea transportului, costuri si taxe, etc.) Suna patetic, dar visul Deltei si intreg planul verii 2012 se afla la un pas de a se narui datorita problemelor de logistica...:(


Va rog mult, daca puteti raspunde la intrebarile de mai sus.

Multumiri anticipate.

Scuze, n-am citit la timp topicul, ocupat fiind sa descriu tura + f... i la serviciu.

Pot pune la dispozitie un Nisan Pathfinder incapator cu sofer... eu daca am timp, altul daca nu am, pentru Otopeni - Murighiol si viceversa... Daca facem rost de remorca... tragem orice pana la 3500 Kg. Trebuie sa stiu data, atat. Daca se doreste inceperea turei din alta parte, "ofer" :):):) si transport pe apa, evident gratuit... cu... Pupezica !!! :):):) Citesc topicul si revin...
 
Nici nu indraznesc sa ma gandesc la o asemenea optiune pentru ca stiu foarte bine cat de ocupat este fiecare si cat de pretioase sunt minutele fiecaruia. Ar fi o coincidenta fenomenala ca vreun bucurestean "cu remorca", sau o camioneta, sa aiba spatiu si sa mearga in Delta exact in vinerea aia. Evident ca noi am achita motorina, etc.

Tu esti un om exceptional si apreciez ca te-ai gandit la o asemenea optiune. Te rog, trimite-mi detaliile despre autocarele alea. Par sa fie o optiune fezabila.

Eu merg in Delta in fiecare vineri, cum scap de la serviciu... am mai spus, eu sau un sofer... nu ma mai repet (de-acum incolo :cool:) ... citesc mai departe...
 
O PRETIOASA LECTIE DE VIATA

Cele 5 intrebari ce s-au dorit pragmatice au primit 5 raspunsuri suplimentate cu o pretioasa lectie de viata, mai importanta in esenta ei decat chiar rezolvarea problemei.

In mare parte, ca de altfel si descoperirea acestui forum, este vina Crocodilului. Se pare ca multe "rele" se trag de la crocodili..:)

Aseara eu si M. ne-am intors de la servici pe jos, vreo 14 Km, intorcand problemele de logistica ale calatoriei in Delta pe toate fetzele pana am ajuns la acele 5 intrebari pe care m-am grabit sa le postez pe "Barcaholic". Raspunsul vostru m-a lasat "masca".

Prima reactie a fost un amestec de bucurie, incantare, admiratie, neincredare si o mare si apasatoare doza de vinovatie. Dragilor, sunteti complet "NEBUNI" glisati in afara timpului si a timpurilor... Generozitatea ofertei voastre ingenucheaza pragmatismul oricarui om de afaceri de pe ambele maluri ale garlei. Eu sunt salariat in invatamant dar ma ciocnesc zilnic de mentalitatea oamenilor de afaceri si am invatat sa o respect. Din ce pliu al istoriei si din ce constelatie provine forta cu care avansati o asemenea oferta intr-o lume hingherita zilnic de valurile tranzitiei si hula crizei economice globale?

Marturisesc ca am fost coplesit de raspunsul vostru. Nu ma asteptam la asta. Azi noapte, sedus de posibilitatea de a rezolva problema, m-am grabit si i-am raspuns lui Ciby privat cu cateva detalii si apoi m-am zvarcolit apasat de o senzatie incurabila de vinovatie.

Si eu si M. avem rude in Romania. Mi se pare grotesc si nesimtit din partea noastra sa ne asteptam ca cineva, chiar si o ruda, sa-si deraieze un program riguros intocmit (in care time is money) pentru a ne "plimba" pana la Murighiol pe noi cei aflati in vacanta. Oamenii au servicii, griji, indatoriri, probleme, cui ii trebuie pe cap doi nomazi iesiti la plimbare? Nu poti sa te descurci singur, nu e de tine, imi repet mereu. Deci, nu indraznesc sa ma gandesc sa apelez nici la rude, nici la prietenii de odinioara, nici la cei noi. Imi aduc aminte cum nu comunic cu cineva ANI de zile si cum intr-o buna zi ma trezesc brusc cu o rugaminte sa-i iau soacra de la aeroport. Apoi mai trec alti cativa ani buni de "radio silence" pana vine soacra iar in vizita...:) Nota bene, unele soacre sunt extrem de longevive.

Datorita diverselor probleme cu air cargo eu voi sosi cu o zi inainte, intr-o joi, pentru a recupera bagajele si voi petrece doar o noapte in Bucuresti. In seara zilei urmatoare o pescuiesc pe M. de la Otopeni sosiri si punem cap compas pe Murighiol. Problema cazarii in Bucuresti sau/si Constanta este rezolvata cu ajutorul rudelor.

Bagajele par mai mult voluminoase decat grele. Sase genti de voiaj insumamd vreo 170 de Kg (am incercat sa estimez din nou in dimineata asta). Reimpachetez si dramuiesc pieptanand surplusul.Osatura de lemn si coca de hypalon cantaresc, evident, cel mai mult.

Ma opresc din scris si ma gandesc iar la implicatiile ofertei voastre. Care este unitatea de masura a normalitatii? De ce nu putem fi cu totii ca voi? De ce traim intr-o lume in care a ajuns sa ni se para incredibil cand cineva se ofera sa ajute? Sau, de fapt, nu putem decat sa ne resemnam ca astazi este normal si firesc ca fiecare sa se descurce cum poate. Nu stiu... Citesc si ma minunez.

Multumesc mult de tot celor ce au raspuns si celor care au simtit impulsul de a raspunde, chiar daca nu au facut-o. In mod cert mi-ati oferit o pretioasa lectie de viata.

Nomadule, nomazilor... va voi povesti vreodata... sunt lucruri foarte dure, lucruri pe care le-am trait... e urat sa vezi oameni in "dificultate" si sa nu poti sa-i ajuti... Daca inca esti OM... Voi nu sunteti in dificultate, sunteti doar in vacanta... cu atat mai mult imi face placere sa va ajut... Daca ma alegeti pe mine !!! :):):) Daca nu, oricum va stau la dispozitie... pe site !!! si pe ... sosea... cu atat mai mult pe apa...:cool::cool::cool:
 

Back
Sus