Fotografie

Smokey

Mic barcaholic
Deoarece una dintre pasiunile mele este si fotografia la nivel de amator, cred ca ar fi interesant sa discutam de aspectele legate de fotografie pe barci - mai ales ca peisajele intalnite merita tot efortul :rock:

Legat de echipamente putem vorbi de cele doua categorii mari: SLR vs non-SLR (aka "sapuniere"). La SLR nu e cazul sa ne bagam, cei care au un SLR probabil ca stiu ce fac.

La categoria compacte si pro-sumer e mai mult de povestit.

In numarul din noiembrie 2008 din Sailing Today este un test comparativ intre mai multe aparate compacte. Castigatorul absolut a fost RICOH G600 pentru usurinta in folosire si binenteles impermeabilitate. In continuare s-au clasat modele de la Pentax, Olympus, Fuji si Canon. Oricum, selectia a fost subiectiva si nu prea conteaza, criteriile fiind la fel de subiective.

Voi ce experiente aveti in acest sens?
 
In fotografie, constituie un avantaj insusirea notiunilor teoretice, despre functionarea unui aparat foto in functie de lumina existenta .
Cu atat mai mult esti obligat moral sa ti-le insusesti , daca folosesti aparat pe film ( in cazul lui Nicu), daca aparatul are si regim manual de lucru.( Am incercat sa gasesc specificatiile aparatului pe net si nu le-am gasit)

Eu am un DSRL, dar la iesirile cu caiacul as fi vrut un aparat compact, care sa pastreze si formatul RAW. In plus, sa pot seta pe un compact, prioritatea de diafragma (AV), de timp(TV) si regimul Manual(M). Pentru a fotografia creativ, te ajuta enorm aceste regimuri de lucru, dar esti obligat sa ai o pregatire teoretica. Altfel ori aparatul nu declanseaza, ori ratezi vreo bunatate de expunere....Si chiar daca ratezi fotografia vietii tale cu un astfel de aparat, totusi ramane o provocare pentru intelect, destul de interesanta.

La aparatele full auto, daca tot esti legat de maini si picioare in a interveni la setari si regimuri de lucru creative, e bine sa se tina seama totusi de lumina( si umbre), de punctul de statie ales de fotograf, cat si de punerea in cadru a subiectului.
Daca marinarii isi ureaza vant bun din travers, si fotografii isi ureaza:
Lumina Buna !
(U)P.S. Tin minte o poza facuta de Smokey cand a lansat barcuta lui, faptul ca era un Soare puternic sus pe cer (ca lumina principala), iar faptul ca barca avea si suprafete albe, reflectand razele Soarelui de jos in sus spre chipurile celor fotografiati, constituindu-se intr-o sursa de lumina secundara extrem de buna, care echilibra, umbrele ce ar fi vrut sa fie foarte negre si dure...Astfel de "situatii" se pot premedita usor si cu succes, daca nu suntem pe o barca alba, folosind ori o bucata de panza, o coala de hartie alba, un parasolar auto , care sa focalizeze spre subiect o lumina de umplere, a umbrelor dure...
Un aforism spune ca decat o sursa de lumina puternica, mai bine mai multe si mai slabe .( Eugen Iarovici-Maestria in Fotografie)
Daca despre cum se seteaza aparatul foto sunt cartile tehnice, pentru control asupra luminii, recomand un titlu de carte din vechea colectie Foto-film : "Eugen Iarovici- Portretul modern". Cartea asta se gaseste prin anticariate si explica cum e cu tehnicile de fotografiere atat la lumina naturala, cat si in conditii de lumina artificiala. Nu cred ca trebuie sa fim carcotasi la faptul, ca a fost scrisa in anii'70 si ca tehnicile de iluminare au evoluat enorm de mult ( la automatizari ma refer). Schemele de amplasare a luminilor, in general, au ramas aceleasi.
 
Ultima editare:
.........
Eu am un DSRL, dar la iesirile cu caiacul as fi vrut un aparat compact, care sa pastreze si formatul RAW. In plus, sa pot seta pe un compact, prioritatea de diafragma (AV), de timp(TV) si regimul Manual(M)....

Unii ar zice Panasonic LX3 sau LX5, altii Canon G 10-11-12 , sau poate ar zice Olympus PEN, sau Panasonic GF, sau un alt micro four thirds. Pina la urma am ales Sony NEX3. Dragul meu Fuji s100fs este oferit spre vanzare. De fapt nu mai edecat o formalitate. E greu sa te desparti de ceva bun si durabil. Am inima indoita. Dar mai bine sa se bucure altcineva de el decat sa adune praful intr-un coltz.

Altfel, ca sa raspund si la postul initial sapuniera mea preferata e un Fuji f100.
 
Ultima editare:
las de o parte meseria de fotograf, cred ca nu despre ea vorbim in conditiile in care doresti sa tragi cadre din caiac unde, cel putin eu, nu prea pot sa reglez aparatul, sa folosesc ambele maini cum trebuie la un dslr, sa ai grija la impachetat si dezpachetat spre a se feri de apa, etc....deci am nevoie de un aparat manevrabil cu o singura mana, cu comenzile accesibile - chiar cui manusi ! - si care sa nu aiba probleme ca s-a udat, a cazut pe nisip, etc, etc
interesant Canon D are flotabilitate neutra....si butoane "clasice" si bine reliefate spre deosebire de Sony cu ecran tactil....etc, etc
mica mea experienta spune ca imi trebuie un aparat care sa tina la praf, tranteala si mai ales apa
la genul acesta de aparat, vad ca deja este format un segment de nisa si producatorii mentioneaza si inaltimea de unde poate sa cada fara sa se strice - in general 1,5 m si deasemenea unii mentioneaza si functionarea la temperaturi scazute,
se adreseaza sporturilor de apa (diving, surf, canotaj, etc), a celor de iarna si in general iubitorilor de out-door...
 
Pentru caiac mi se par optime două scenarii:
Fie mergi pe pretenţii decente, şi atunci iei un aparat rezistent la apă, inclusiv la adâncime de până la 10m. Sunt destul de ieftine, calitate acceptabilă, şi dacă nu este flotant poţi să îi ataşezi ceva drăguţ şi plutitor. Au scos destul de mulţi producători, inclusiv Canon.

Fie vrei super calitate, şi atunci mergi pe fixarea unei cutii etanşe, ce se deschide / închide uşor, termoziolată, flotantă cu toată trusa foto în ea, şi în care ţii un corp şi obiective rezistente la apă sub formă de stropeală (nici gând să le scufunzi!). Din păcate, de la Canon doar corpurile 1D sunt hidroizolate, şi câteva obiective L (parţial mai sunt hidroizolate câteva corpuri x0D şi cred că 7D, 5DII, dar nu m-as risca, deoarece sunt doar pt ploaie uşoară).

Mai poţi să faci combinaţii cu carcase subacvatice (costă îngrozitor de mult) sau cu pungi relativ bine şi ermetic fixate.
Cred că răspunsul câştigător la costuri decente şi calitate bună este combinaţia celor două, adică ţii o cameră waterproof disponibilă permanent şi în cutia etanşă aparatul scump pe care îl ai deja, şi pe care îl scoţi din cutie doar când eşti sigur că nu ai probleme cu udatul lui.
 
Pentru caiac mi se par optime două scenarii:
Fie mergi pe pretenţii decente, şi atunci iei un aparat rezistent la apă, inclusiv la adâncime de până la 10m. Sunt destul de ieftine, calitate acceptabilă, şi dacă nu este flotant poţi să îi ataşezi ceva drăguţ şi plutitor. Au scos destul de mulţi producători, inclusiv Canon.

Fie vrei super calitate, şi atunci mergi pe fixarea unei cutii etanşe, ce se deschide / închide uşor, termoziolată, flotantă cu toată trusa foto în ea, şi în care ţii un corp şi obiective rezistente la apă sub formă de stropeală (nici gând să le scufunzi!). Din păcate, de la Canon doar corpurile 1D sunt hidroizolate, şi câteva obiective L (parţial mai sunt hidroizolate câteva corpuri x0D şi cred că 7D, 5DII, dar nu m-as risca, deoarece sunt doar pt ploaie uşoară).

Mai poţi să faci combinaţii cu carcase subacvatice (costă îngrozitor de mult) sau cu pungi relativ bine şi ermetic fixate.
Cred că răspunsul câştigător la costuri decente şi calitate bună este combinaţia celor două, adică ţii o cameră waterproof disponibilă permanent şi în cutia etanşă aparatul scump pe care îl ai deja, şi pe care îl scoţi din cutie doar când eşti sigur că nu ai probleme cu udatul lui.

trebuie vazut si cat costa...
cu 1200 lei cumperi un aparat mic din prima categorie, intra in buzunar si n-ai treaba, il mai folosesti si la alte activitati, pe cand un intreg echipament care costa cat cateva caiace si pe care nu ai cum sa-l folosesti in timpul mersului (ar trebui sa cobori sau cel putin sa te sprijini de ceva) si pe deasupra sa ai mare grija de el ca sa nu il uzi sau sa nu il scapi in apa e cam mult, cel putin in conceptia mea....
eu am avut un dslr in caiac, nu aveam alte bagaje si nu am putut sa fac poze decat cand am iesit pe mal....
parerea mea ca un caiac cu care sa faci ture e destul de instabil ca sa-ti permita tot felul de manevre de bagat si scos huse, tot felul de obiective mai mult sau mai putin waterproof, etc si cand vrei sa faci o poza constati ori ca s-a dus ce vroiai sa prinzi ori ca s-a miscat caiacul sa mai stiu eu ce.....
nu vreau sa zic ca un fotograf nu poate sa foloseasca caiacul pentru a face poze (desi cred ca alte ambarcatiuni sunt mai bune pt asta) dar daca iesi la o tura, mai ales cu bagaje pt mai multe zile, optez pt un aparat compact si rezistent...
 
Eu ma avut un DSLR dar ma incurca mereu la ski si la iesirile cu bicla asa ca l-am vandut si mi-am luat un Sonyt NEX5, este f mic si f usor, si ce este cel mai important are senzorul de marimea unui DSLR APS-C si obiective interschimbabile :) pe de alta parte Nikon foloseste senzori de la Sony.
Aici http://www.galeriafoto.com/photos/showgallery.php/cat/500/ppuser/4103
sunt cateva din incercarile mele de a face poze :) utimele 3 sunt cu NEX-ul restul cu diverse DSLR-uri.

O zi senina si blanda,
Radu
 
O varianta de luat in considerare ar putea fi si SANYO Xacti
Sanyo Xacti.jpg
 
Ultima editare:
Eu ma avut un DSLR dar ma incurca mereu la ski si la iesirile cu bicla asa ca l-am vandut si mi-am luat un Sonyt NEX5, este f mic si f usor, si ce este cel mai important are senzorul de marimea unui DSLR APS-C si obiective interschimbabile :) pe de alta parte Nikon foloseste senzori de la Sony.
Aici http://www.galeriafoto.com/photos/showgallery.php/cat/500/ppuser/4103
sunt cateva din incercarile mele de a face poze :) utimele 3 sunt cu NEX-ul restul cu diverse DSLR-uri.

O zi senina si blanda,
Radu

+1 Sony au facut o treaba minunata cu NEX, ca inlocuitor de dslr. Pe al meu nu mai pot pune mana pt ca mi-a fost confiscat... de catre nevasta :-( E aparatul ei acum si il cara peste tot.

Ca aparat rezistent la apa, grea alegere. Ma uit la Panasonic FT3. FT2 e pe piatza de un an deja, si lumea pare multumita de el. Abia astept sa ara si FT3 (anuntzat in ianuarie) in vanzare si sa vad ce zice lumea de el. Pentru caiac/plaja s-ar putea ca asta sa fie alegerea.
 
eu inclin catre canon d10 datorita formei, comenzilor (butoane bine reliefate), a usoarei flotabilitati.....
si, de ce nu, performante bune
se gasesc comparatii pe forumuri specializate si pe youtube
dar mai intai sa-l vad in realitate....
 
Eu sint de alta parere,daca tot am dat bani pe un DSRL de ce sa nu il folosesc?in afara de inconvenientul ca este mare si greu(faza cu greutatea ma deranjeaza mai ales pe munte) pe caiac nu ma deranjeaza nici greutatea nici marimea eu zic ca un DSRL este foarte rezistent.Pentru protectie il poti pune intr-o punga banala pe care o rasucesti la gura si care asigura o protectie suficenta.
Iata si un test interesant
Daca ar fi sa imi cumpar un compact rezistent ar fi Olympus GT-810
 
Mi-am carat dslr-ul pe zapada, ceata, fara protectie si n-a comentat:


La fel pe mare, cate o saptamana in mediul marin a fost ok:

(asta e din dinghy, la Primosten)

Daca ai o scula buna, cu carcasa de magneziu si waterproof si obiective pe masura nu trebuie sa-ti faci probleme pe langa apa, eventual daca-l dai la fund. Dar la nivel de amator nu strica ceva protectie :)
 

Back
Sus