PDA

View Full Version : Lacul Belis Cluj

republicii
6 Jun 2012, 05:05 PM
Salutare !Stie cineva sau a fost cineva pe lacul Belis cu barca cu motor as vrea sa merg cateva zile si nu stiu daca am voie cu salupa pe lac si unde se poate lansa la apa.Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.:confused:

republicii
7 Jun 2012, 02:52 PM
Nu stie nimeni ?

purjulius
8 Jun 2012, 10:35 AM
Salut, am fost eu saptamana trecuta...poti lasa barca la apa in mai multe locuri...cel mai indicat la baraj...daca nu se poate mai poti lansa in primul golf din dreapta barajului...e usor de ajuns ...mai intrebi acolo. Cu salupa nu sunt probleme..doar atentie la copaci si butuci semi imersati.Distractie faina!

BogdanTimisoara
8 Jun 2012, 10:41 AM
Din cate stiu eu, pe Belis si Tarnita este INTERZIS ambarcatiunilor cu motor. Sunt lacuri de acumulare care asigura apa potabila pentru Cluj, asa ca in mod normal e interzis, chiar daca mai sunt unii care ignora sau nesocotesc aceasta interdictie.

hoinar
8 Jun 2012, 11:19 AM
Salutare,

Maine in jur de 2-3:00 dimineata ajungem acolo vreo 11 din Bucuresti care ne-am bucurat de invitatia de aici:
TURUL LACULUI BELIS-FANTANELE 9-10 IUNIE | TID Romania (http://tidromania.ro/2012/05/26/turul-lacului-belis-fantanele-9-10-iunie/#comment-234)

O zi senina,
Radu

purjulius
8 Jun 2012, 01:31 PM
Nu este interzis...doar pe Tarnita.

republicii
10 Jun 2012, 09:06 PM
Mutumesc pentru raspunsuri,am vazut barci cu motor pe net pe lac dar nu eram sigur Stima!

BogdanTimisoara
11 Jun 2012, 09:21 AM
Am fost si m-am documentat :) Pe lacul Belis este interzisa utilizarea ambarcatiunilor cu motor, exista placi pe care este scris in mod explicit acest lucru. Nu doar pe Tarnita. Dar interdictia asta este incalcata, exista barci cu motor si pe Belis. Ca pentru orice lucru interzis in Romania, sunt destui cei care cred ca interdictiile astea se refera doar la altii.

purjulius
22 Jun 2012, 10:08 AM
Salut Bogdan, este o ordonanta de urgenta care te lasa sa folosesti barcile cu motor la Belis.

bustanson
19 Aug 2012, 05:56 PM
Ieri (sambata 18.07.) am coborit de la Belis. Sunt placi mari de interdictie, cu precizarea amenzii de pina la 100.000.000 lei (banuiesc vechi!!!). Lacul este insa plin de barci, eu am numarat vreo 30. Una chiar inmatriculata la Timisoara, maricica. Chiar ma mir cum a pus-o pe apa, ca eu nu am identificat un loc bun. Lipsa totala de amenajari. Si mizerie de nedescris, si pe lac si pe maluri. Mare pacat!

CrocodiluDiluDilu
20 Aug 2012, 09:10 AM
Confirm Belisul s-a umplut de barci cu motor si driveri cu parul in vant. Pentru cine a fost pe lac si acum 10 ani, e socant. Din fericire la orele mici ale diminetii voinicii probabil mai dorm si e liniste pe apa.

hoinar
20 Aug 2012, 09:15 AM
Sa mor, daca noi am vazut mizerie pe acolo ....dimpotriva mi s-a parut cel mai fain lac pe care m-am dat pina acum ... am mai fost si pe Oasa si pe inca alte cateva ...
Faptul ca nu sunt amenajari, este chiar de bine, ca nici manelisti nu am vazut.
Uite aici sunt pozele de la tura noastra ....
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/Belis911Iunie2012#
O zi buna si senina,
Radu

LE: Aici este povestea turei noastre:
http://tidromania.ro/2012/06/16/follow-up-tura-lacul-belis-fantanele-9-10-iunie-2012-de-ana-cruceana/

CrocodiluDiluDilu
20 Aug 2012, 09:21 AM
Partea dinspre baraj este intesata de cabane si barci aferente, dar nici eu n-am vazut mizerie. Mijlocul lacului e cel mai "natural" fiindca nu sunt drumuri care sa ajunga aproape de maluri. La coada lacului iar apar cabanutele. Manelisti nu am intalnit dar schijeturi si schi nautic da. Repet, acum 10 ani cand am descoperit Belisul era raiul pe pamant, un loc de o liniste si o frumusete greu de egalat.

hoinar
20 Aug 2012, 09:30 AM
Apai "Dilule" Crocodilule exact cum ziceai si tu ....fiecare cum le simte ...noi, veniti din asfaltul incins al unui Bucuresti vesnic mirosind a gunoaie a fost o Binecuvantare in toate sensurile ale acestui cuvant.
Au fost 2 zile de vis si am avut noroc ca nu am intalnit decat o singura barcuta care impingea o pluta de busteni (asta undeva pe 9 iunie ...).
Cu cat mergi catre coada lacului parca treci pragul lumii povestilor cu Lizuca si Patrocle :)
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/Belis911Iunie2012#5753489008035096738
Sa iti mai spun ca am pus cortul intro zona de muschi unde puteam sa renuntam linistiti la izoprene?
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/Belis911Iunie2012#5753501863591931362
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/Belis911Iunie2012#5753504437721869058

In plus .... poti face yoga, meditatii sau alte tehnici pentru ca sa atingi o stare de gratie ....sau... poti iesi foarte de dimineata pe lacul Belis si sa ai aceeasi traire :) ....
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/Belis911Iunie2012#5753504255134195378

O zi senina si blanda,
Radu

Vali
20 Aug 2012, 10:02 AM
Sa mor, daca noi am vazut mizerie pe acolo
Daca ai vazut cumva niste izmene intr-un brad, sa stii ca eu le-am lasat acolo, in 1986, cand eram pionier :p.

CrocodiluDiluDilu
20 Aug 2012, 10:47 AM
Apai "Dilule" Crocodilule exact cum ziceai si tu ....fiecare cum le simte ...noi, veniti din asfaltul incins al unui Bucuresti vesnic mirosind a gunoaie a fost o Binecuvantare in toate sensurile ale acestui cuvant.
Au fost 2 zile de vis si am avut noroc ca nu am intalnit decat o singura barcuta care impingea o pluta de busteni (asta undeva pe 9 iunie ...).
Cu cat mergi catre coada lacului parca treci pragul lumii povestilor cu Lizuca si Patrocle :)
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/Belis911Iunie2012#5753489008035096738
Sa iti mai spun ca am pus cortul intro zona de muschi unde puteam sa renuntam linistiti la izoprene?
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/Belis911Iunie2012#5753501863591931362
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/Belis911Iunie2012#5753504437721869058

In plus .... poti face yoga, meditatii sau alte tehnici pentru ca sa atingi o stare de gratie ....sau... poti iesi foarte de dimineata pe lacul Belis si sa ai aceeasi traire :) ....
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491/Belis911Iunie2012#5753504255134195378

O zi senina si blanda,
Radu

Din cate imi dau seama, v-ati pus tabara la confluenta, unde era pe vremuri biserica satului (se mai vede iesind din apa atunci cand nivelul lacului e scazut)

klimm
20 Aug 2012, 01:09 PM
Daca ai vazut cumva niste izmene intr-un brad, sa stii ca eu le-am lasat acolo, in 1986, cand eram pionier :p.
Bata-te sa te bata! Tot cam pe atunci am prins un pionier ca fuma sub un brad. Cand m-a vazut, a tasnit uitandu-ti izmenele :)
Vali, daca tu erai ala, , n-aveam nimic cu tine, imi incercam RZ85- ul, dar pionierul s-a simtit cu musca pe caciula si nu am apucat sa ne explicam :)

Vali
20 Aug 2012, 04:46 PM
Sigur nu eram eu, din urmatoarele motive:
- n-am fumat in viata mea, nici macar cand ma frigeau cu tigara carnatii de la mine din cartier sa fumez cu ei
- daca as fi vazut o barca (sau caiac), as fi venit imediat langa ea, ca musca la era sa spun ce :)
In vara aia participam la tabara nationala Start spre Viitor, care se desfasura concomitent cu forumul pionierilor. Noi galatenii am fost singurii din toata tabara care am facut baie in Belis, bineinteles pe neve, ca nu ne dadea nimeni voie. Apa era canceroasa tare, da' noi am inotat pana la plutele alea legate la distanta serioasa de mal. Cand am auzit iures (veneau profii sa ne cotonogeasca), am fugit si ne-am ascuns in padure, ocazie cu care mi-am facut gogeamitea gaozu' in pantaloni. Noroc ca eram tovarasi cu un brailean de treaba, care mi-a adus din tabara pantalonii lui scurti, iar pe ai mei i-am lasat amanet intr-un brad de pe malul apei. De aia e bine sa ai pantaloni care sa tina la smochineala..

CrocodiluDiluDilu
21 Aug 2012, 08:34 AM
Aha! Deci ai participat si tu la buleala aia de Start spre Viitor din 1986? Eu am participat atunci la rachetomodele (salopeta albastra).

Vali
21 Aug 2012, 08:58 AM
Kirule, daca iti amintesti de unu' cu o chitara neagra Gibson (spunea lumea ca i-am furat chitara lui Socaciu), sa stii ca eu eram :). Eu am fost la aero', fusesem campion national la zbor liber in anul anterior, iar la Cluj am facut demonstratii de micromodele la sala sporturilor. Inseamna ca am stat amandoi in complexul ala liceal din cartierul Gheorghieni, si noi in fiecare dupa amiaza coboram la lac, inchiriam o barca si faceam baie, ca altfel nu puteam supravietui :D. A fost cea mai misto tabara in care am fost vreodata..

CrocodiluDiluDilu
21 Aug 2012, 10:33 AM
Kirule, daca iti amintesti de unu' cu o chitara neagra Gibson (spunea lumea ca i-am furat chitara lui Socaciu), sa stii ca eu eram :). Eu am fost la aero', fusesem campion national la zbor liber in anul anterior, iar la Cluj am facut demonstratii de micromodele la sala sporturilor. Inseamna ca am stat amandoi in complexul ala liceal din cartierul Gheorghieni, si noi in fiecare dupa amiaza coboram la lac, inchiriam o barca si faceam baie, ca altfel nu puteam supravietui :D. A fost cea mai misto tabara in care am fost vreodata..

Nu-mi amintesc de nimeni :) Ne-au rupt pe domenii si am nimerit o gasca naspa la rachetomodele. In plus ne tot scoteau in curte incolonati si ne duceau si la WC cu autocarele. Dar, da, trebuie ca am locuit ca vecini la internatul din Gheorghieni, langa lac.

Vali
21 Aug 2012, 12:06 PM
Sunt atatea de povestit, a fost dupa cum spuneam cea mai misto tabara in care am fost vreodata (si am fost in destule). Cel putin la Belis la corturile militare am tras frigu' lu' kalaki peste noapte. Iar ca sa recuperam, ziua faceam baie in apa de gheata a lacului :D. Am vrut chiar sa traversam lacul, da' a strigat unu' la noi "ba, vedeti ca vin profii", dupa care am sters-o in padure, mi-am paradit izmenele etc.
Oricum, noi eram ca intotdeauna aia mai golani, ne durea la bostan despre incolonarile lor etc, tot ce ne interesa era distractia, dar si invatarea de lucruri noi pe parte de tehnica. Tin minte ca in ultima seara le-am facut baie la toti care au trecut pe sub geamurile caminului unde eram "gazati", aruncam cu pungi de apa, pana ne-a fugarit nea Angelica, profu' de navo care pastorea brigada turbata de la Galati.
In vara aia am descoperit o librarie, pe o straduta din Cluj care unea cele 2 piete mari cu biserici - Sf. Mihail si catedrala ortodoxa. Acolo am gasit o comoara - o gramada de kituri nemtesti de machete de avioane, ne-am cumparat pe saturate, si am facut si bisnita cu ele in tabara. Am venit acasa cu peste 20 de kituri de avioane, dintre care cel mai mult imi placea pasagerul britanic Trident. Mi-a placut asa de mult, incat pe 30 august, cand a fost cutremur, m-am trezit cu el in cap :p.

timberland0910
8 Aug 2016, 07:25 PM
Din cate stiu eu, pe Belis si Tarnita este INTERZIS ambarcatiunilor cu motor. Sunt lacuri de acumulare care asigura apa potabila pentru Cluj, asa ca in mod normal e interzis, chiar daca mai sunt unii care ignora sau nesocotesc aceasta interdictie.

ce apa potabila man...apa de la robinet e menajera nu pt baut...sa nu imi zici ca tu ai curaj sa bei apa de la robinet de pe nu stiu ce tevi ruginite...

BogdanTimisoara
9 Aug 2016, 10:03 AM
Treaba ta pentru ce o folosesti. Orasele care sunt alimentate din lacuri de acumulare, cu statii de decantare si de epurare, beneficiaza de o apa mult mai sigura (microbiologic) decat cele alimentate din foraje. Da, pana cu ceva vreme in urma, am baut apa potabila de la robinet. Acum beau imbuteliata pentru ca imi place la gust o anumita marca usor acidulata. Dar nu fac nazuri cand e sa beau apa de robinet. Daca pe vremea odiosului am baut doar apa de la robinet, in conditiile unor instalatii absolut insalubre, care rugineau in timpul pauzelor "tehnologice", acum cu atat mai mult sunt linistit.
Sunt unii pentru care si aerul este "aer menajer", nu pot sa stea decat cu purificatoare, ionizatoare, filtre, dezumidificatoare / reumidificatoare si salinizatoare.
Apropos, nu am prea multe retineri nici sa beau apa de izvor sau din paraie. Ba chiar si din pestera, am baut multa apa prin care am marsaluit, dupa ce am asteptat sa se aseze putin sedimentele. Sau din Dunare, sau din rauri si lacuri pe care m-am dat cu caiacul. Uneori folosesc un filtru, alteori nu.

Oricum postarea ta este un trolling, asa ca sa te bagi in seama, la ani buni dupa discutia initiala.
Sanatate!

CrocodiluDiluDilu
9 Aug 2016, 10:29 AM
Indiferent ce se intampla cu apa, pentru lacul Belis ar fi mult mai fain sa nu fie „brazdat” de siajele unor bărci motorizate. Mergeam la Belis acum mai bine de 20 de ani si era o oaza de liniste si de pace in care nu putini veneau sa-si petreaca concediile spunând că e „ca la mare”. Azi e tot „ca la mare”: gălăgie si aglomeratie.

Alex1958
16 Aug 2016, 12:05 PM
Indiferent ce se intampla cu apa, pentru lacul Belis ar fi mult mai fain sa nu fie „brazdat” de siajele unor bărci motorizate. Mergeam la Belis acum mai bine de 20 de ani si era o oaza de liniste si de pace in care nu putini veneau sa-si petreaca concediile spunând că e „ca la mare”. Azi e tot „ca la mare”: gălăgie si aglomeratie.

Salut,
Chiar ieri m-am intors dintr-un concediu prin Apuseni, in apropierea lacului Fantanele (cred ca e cel caruia voi ii ziceti Belis- care este o localitate aflata pe malul lacului). Am vazut un ponton de barci -toate cu motor. Am intalnit pe cineva din Alba care tracta o barca de aluminiu cu motor de 30 HP si motor electric -pentru spinning.
La baraj starea de curatenie a lacului era deplorabila -ca in toate lacurile de acumulare din zona.....Chiar pe canalul de fuga erau multe resturi de arbori -in special radacini -incat imi este si frica sa ma gandesc ca ar trebui vreodata folosita caci toate alea lansate de la 100m pe albia raului ar face prapad la vale. Cu PET-urile adunate acolo s-ar putea pricopsi unul din cei care le aduna din orase.
Oare cei care opereaza hidrocentralele nu pot cheltui ceva din preaplinul profitului lor ca sa dea acestor lacuri un aspect decent?
Pacat!

timberland0910
10 Mar 2017, 06:35 PM
Nu este interzis...doar pe Tarnita.
Sa se lamureasca odata pt totdeauna ...Belis si tarnita sunt cai navigabile din 2008 https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170310/ae69f77fc0e38bd20b1d5af18a374ad4.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20170310/3434a4bffd8b8ff1458455b695191675.jpg

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

timberland0910
10 Mar 2017, 06:37 PM
Poate ai avut tu ghinion ..noi am stat 2 saptamani pe lac si erau maxim 6 barci motorizate si alea in weekend

CrocodiluDiluDilu
11 Mar 2017, 08:20 AM
Poate ai avut tu ghinion ..noi am stat 2 saptamani pe lac si erau maxim 6 barci motorizate si alea in weekend

Mă bucur pentru voi.

CrocodiluDiluDilu
11 Mar 2017, 08:25 AM
Sa se lamureasca odata pt totdeauna ...Belis si tarnita sunt cai navigabile din 2008

Or fi ele navigabile, dar cu ce fel de ambarcatii?

https://dl.dropboxusercontent.com/u/14625740/Barcaholic/belis.jpg

timberland0910
11 Mar 2017, 10:13 AM
Alea is cam de 20 de ani montate acolo si nu le-a mai dat nimeni jos ..navigabile pt barci cu motor

danielsg74
11 Mar 2017, 01:42 PM
Hei.. chiar ma gandeam ieri la o saptamana de vacanta in RO, care sa imbine o caiaceala (zilnica), bicicleta si eventual ceva drumetii pedestrase. Cred ca Belis-Fantanele ar fi o locatie potrivita. Aveti ceva recomandari ? Cazare, locuri de vizitat, trasee ?

timberland0910
11 Mar 2017, 02:02 PM
Hei.. chiar ma gandeam ieri la o saptamana de vacanta in RO, care sa imbine o caiaceala (zilnica), bicicleta si eventual ceva drumetii pedestrase. Cred ca Belis-Fantanele ar fi o locatie potrivita. Aveti ceva recomandari ? Cazare, locuri de vizitat, trasee ?
Salut , mie personal mi-a placut mult la giurcuta de sus , de anul trecut s-au deschis 2 pensiuni la 5 min de mers pe jos de lac trasee de mtb sunt o groaza ...daca imi zici perioada in care doresti ma pot interesa de mai multe locatii , cazare ..Am un amic la Dealu Botii care organizeaza ture enduro anual , daca vrei te pun in tema cu el ca stie zona cel mai bine