AJAX esuat pe Grindul Chituc

Ajax e proprietatea dl. Dugan din cate stiu, intamplator pe el mi-am facut si practica la scoala ...
 
Ajax e proprietatea dl. Dugan din cate stiu, intamplator pe el mi-am facut si practica la scoala ...

Nu, din cate stiu eu, nu este proprietatea lui Sorin Drugan. Fapte: Noaptea, in jur de ora 0200, s-a lasat o ceata foarte deasa pe mare. Sorin era la a patra noapte pe mare (curs, incepea seara - si se termina a doua zi pe inserate), cand s-a intins un pic, ultima comanda a fost: "CC 270°". adica spre tarm, cursantii au urmat intocmai ordinul. Nu l-au trezit la timp. Asta este tot. Se poate intampla oricand, oricui. Din fericire, nu sunt pagube mari. Axul carmei s-a strambat putin, safranul are nevoie de putina fibra. NU sunt raniti, NU a fost nevoie de interventia SAR Unit, nimic special. Televiziunile si radiourile au creat stiri din, practic, nimic.
Pentru cursanti, o experienta unica - nimeni nu pune pe uscat nava doar pentru a arata cursantilor cum se scoate!
Ajax este in stare de navigatie.
Faire winds!
 
Se poate intampla oricand, oricui. Din fericire, nu sunt pagube mari. Axul carmei s-a strambat putin, safranul are nevoie de putina fibra. NU sunt raniti, NU a fost nevoie de interventia SAR Unit, nimic special. Televiziunile si radiourile au creat stiri din, practic, nimic.

Foamea de audienta. Pe mine m-a dat pe spate agentia Mediafax cu al ei jurnalist-habarnist , care scris articolul probabil intre doua statii de metrou .
Altfel nu se explica de ce repeta de 3 ori in cadrul articolului, ca Ajax e un "yacht de lux" si pune poza unui velier de concurs, cu catarg de carbon :D .
 
Foamea de audienta. Pe mine m-a dat pe spate agentia Mediafax cu al ei jurnalist-habarnist , care scris articolul probabil intre doua statii de metrou .
Altfel nu se explica de ce repeta de 3 ori in cadrul articolului, ca Ajax e un "yacht de lux" si pune poza unui velier de concurs, cu catarg de carbon :D .

Din pacate, tonul senzational care incearca sa transforme orice partz in uragan, combinat cu lipsa de acuratetze a detaliilor reale verificate din surse directe, denota lipsa de profesionalism a multor jurnalisti de pe toate meridianele. Au folosit o imagine care nu este a ambarcatiunii in cauza etichetand-o drept yachtul "Ajax"??? :iupi:

Daca imaginea nu este a ambarcatiunii in cauza, si este doar o imagine aleasa la intamplare doar pentru ca "seamana" a yaht, dincolo de eventualele complicatii legate de dreptul fe autor, cel care a publicat articolul ar putea sa-si piarda serviciul. Ma rog, intr-o lume normala...
 
Ultima editare:
Din pacate, tonul senzational care incearca sa transforme orice partz in uragan, combinat cu lipsa de acuratetze a detaliilor reale verificate din surse directe, denota lipsa de profesionalism a multor jurnalisti de pe toate meridianele. Au folosit o imagine care nu este a ambarcatiunii in cauza etichetand-o drept yachtul "Ajax"??? :iupi:

Daca imaginea nu este a ambarcatiunii in cauza, si este doar o imagine aleasa la intamplare doar pentru ca "seamana" a yaht, dincolo de eventualele complicatii legate de dreptul fe autor, cel care a publicat articolul ar putea sa-si piarda serviciul. Ma rog, intr-o lume normala...

Raspund tarziu din cauze obiective: am fost pe mare :) .

Jurnalistul nu numai ca a folosit o alta poza decat a barcii in cauza, dar diferenta este colosala.
Ajax e un modest velier de 8m , de o varsta venerabila si o conceptie pe masura. In poza e un "racer" pur sange , ultramodern, gigantic fata de barcuta in cauza.
Cum sa iti explic eu mai plastic ? E ca si cand Imi, ca sa ne arate pozele caiacului lui, ne-ar livra imagini ale corabiei "Speranta " :) .
 
Ca sa exemplificam: Ajax in 2009 ... in orice caz, e o barcuta faina si simpatica :)

7175939591_9c70fa4816.jpg
 
Cum sa nu fie iaht de lux cand uite: Abramovici in prim plan...
Il recunosc in barca si pe Nicu Gheara, e cel cu ciorapii albi.
Iar domnul cu basca e Don Corleone.
Iar la carma e Caroline De Monaco

Semnat
Reporterul din mine
 
Ultima editare:
Dupa poza din cockpit, uite si alte poze din unghiuri mai bune:

Va las pe voi sa judecati
 

Atașamente

  • Ajax mega yacht.jpg
    Ajax mega yacht.jpg
    65.7 KB · Vizualizări: 86
  • Ajax Cabina.jpg
    Ajax Cabina.jpg
    33 KB · Vizualizări: 66
  • Ajax bedroom.jpg
    Ajax bedroom.jpg
    21.5 KB · Vizualizări: 57
  • Ajax most-luxurious-super-yacht.jpg
    Ajax most-luxurious-super-yacht.jpg
    44.9 KB · Vizualizări: 73
Bietul reporter,.. si-a luat-o aici pe forum, dar cred ca nici apropiatii lui ce i-au vazut articolul nu l-au iertatat. Stiti ca aparia in presa a unei stiri [buna sau rea ], nu e hotarata de reporter, ci de sefii lui. Eu am lucrat o f. scurta perioada ca fotoreporter [n-am rezistat nervos ] si spun ca in redactie, fotografia reala si corect documentata", poate fi inlocuita cu una avand" priza la public", fara nici un fel de problema "deontologica". Daca un fapt nu are calitatile" unei stiri atunci e modificat atat cat e necesar. -asta cred ca este legea nescrisa a jurnalismului.
 
Bietul reporter,.. si-a luat-o aici pe forum, dar cred ca nici apropiatii lui ce i-au vazut articolul nu l-au iertatat. Stiti ca aparia in presa a unei stiri [buna sau rea ], nu e hotarata de reporter, ci de sefii lui. Eu am lucrat o f. scurta perioada ca fotoreporter [n-am rezistat nervos ] si spun ca in redactie, fotografia reala si corect documentata", poate fi inlocuita cu una avand" priza la public", fara nici un fel de problema "deontologica". Daca un fapt nu are calitatile" unei stiri atunci e modificat atat cat e necesar. -asta cred ca este legea nescrisa a jurnalismului.

Cu respect, asta nu este legea nescrisa a jurnalismului, nicaieri...:) Asta suna a improvizatie "dupa ureche" practicata in "mahalalele jurnalismului"... Intr-o lume normala, pe orice meridian, incalcarile de etica atrag stigmatizari de foarte lunga durata. Faptele nu trebuie "umflate" pentru a deveni stiri. Faptele sunt, sau nu, relevante si importante pentru audienta. Nu orice fapt trebuie sa devina stire.

In jurnalism oamenii se cunosc unii pe altii si reputatia este extrem de importanta.

Cu putin efort (chiar si postand o intrebare pe barcaholic) ar fi putut gasi in timp util o imagine reala a ambarcatiunii si ar fi putut incerca un interviu cu cel, sau cei, in cauza, nu doar cu purtatorul de cuvant al garzii de coasta.
 
Ultima editare:
Si faptul ca era hiperobosit" Sorin era la a patra noapte pe mare (curs, incepea seara - si se termina a doua zi pe inserate), cand s-a intins un pic, ultima comanda a fost: "CC 270°". adica spre tarm, cursantii au urmat intocmai ordinul." face parte din strategia de training la scoala de yachting ?
 
Mihai, e asa cum ai spus :"mahalalele jurnalismului". Doar ca la noi gasesti zilnic stiri imbunatatite" sau speculatii legate de orice , de la procesele politicienilor , pana la faptul ca s-a ingrasat "mama natura" Sotia mea a fost muscata de un caine ,cu ceva timp in urma . Cred ca ne-au vanat in spital unde venisem cu sotia pentru anititanos". In presa locala a aparut : "Muscata de Pitbull".
Totusi cred ca e mai bine ca nu se pricep si nu s-au documentat , fiindca puteau avea o stire fara sa umfle nimic, doar pe baza legislatiei care la noi e f. interpretabila.:)
 
Mihai, e asa cum ai spus :"mahalalele jurnalismului". Doar ca la noi gasesti zilnic stiri imbunatatite" sau speculatii legate de orice , de la procesele politicienilor , pana la faptul ca s-a ingrasat "mama natura" Sotia mea a fost muscata de un caine ,cu ceva timp in urma . Cred ca ne-au vanat in spital unde venisem cu sotia pentru anititanos". In presa locala a aparut : "Muscata de Pitbull".
Totusi cred ca e mai bine ca nu se pricep si nu s-au documentat , fiindca puteau avea o stire fara sa umfle nimic, doar pe baza legislatiei care la noi e f. interpretabila.:)


Cred ca traim (deja) intr-o lume in care "la noi" si "la voi" sunt din ce in ce mai asemanatoare si nu mai diferentiez in functie de meridian si paralela. Peste tot exista profesionisti si nepriceputi.

Am si eu cazuri locale in care se grabesc sa "dea stirea" primii fara a-si face corect meseria. Pentru unii este mai important sa arunce petarda primii decat insusi continutul, realitatea, sau, mai tragic, chiar impactul produs asupra publicului. Nu vreau sa acaparam spatiul aici cu ceva care s-ar putea sa ne intereseze mai mult pe noi. Ti-am raspuns in PM.
 
Mai e un eveniment care nu are parte de aceasi anvergura la stiri: la Regatta Giraglia Rolex, (St Tropez), Natalia a terminat pe locul 5. Felicitari echipajului. Poate aflam si ceva detalii de la skipper.
 
Mai e un eveniment care nu are parte de aceasi anvergura la stiri: la Regatta Giraglia Rolex, (St Tropez), Natalia a terminat pe locul 5. Felicitari echipajului. Poate aflam si ceva detalii de la skipper.

Exact.
Poate deschidem subiectul asta separat , fiindca e de bun augur si merita.
 
Esuare (Frina cu malu') - Aviz catre barconauti

1) Toti teferi si nevatamati? Bun!

2) Barca n-are prea multe gauri si nu napadeste suvoiu' de apa in ea? Bun!

3) Imediat, skipperu' ordona coborirea a tot ce are arborat si acoperirea numelui/numarului ambarcatiunii...

4) Iute lanseaza operatiunea de "defrinare".

5) Vine vreun curios, intreaba ce si cum..."sonaru' s-a cam defectat si ne-am gandit sa-l inlocuim..."
 
Ultima editare:
Eu zic ca pe estimată se putea face un calcul simplu, sa stie omul cat doarme. De ce nu le-o fi spuc CC=90 că, vorba unui coleg, până în Georgia e cale luuungă!
 

Back
Sus