Calea de la virusat la marinar

Oameni buni , eu stiu ca in Romania nu exista foarte multa bibliografie pentru aceste examene , exista insa suficienta incat sa il puteti lua . Trebuie doar de citit , ceea ce e de-a dreptul firesc. Ba mai mult , daca va hotarati sa il sustineti , de ce nu ati absolvi totusi o scoala de navigatie , care sa va dea toata bibliografia si toata informatia necesara ?

Sa nu fiu inteles gresit , stiu bine si dezavantajele legate de distante , costuri si poate lipsa de calitate a unor asemenea cursuri . Dar cred ca nu exista nici o sansa a cuiva care nu depune un efort sustinut sa invete asta cum se cuvine , sa conduca o barca , in conditii de siguranta , pe mare , cu pasageri si cu toate precautiile necesare .

E nevoie de multe cunostiinte si deprinderi pe care trebuie chiar sa le aveti , domnilor ! Asta daca chiar vreti sa stati la timona vreunei barci vreodata . Daca vreti doar sa aveti plasticul in vitrina , no problemo , merge si-asa.
 
Oameni buni , eu stiu ca in Romania nu exista foarte multa bibliografie pentru aceste examene , exista insa suficienta incat sa il puteti lua . Trebuie doar de citit , ceea ce e de-a dreptul firesc. Ba mai mult , daca va hotarati sa il sustineti , de ce nu ati absolvi totusi o scoala de navigatie , care sa va dea toata bibliografia si toata informatia necesara ?

Sa nu fiu inteles gresit , stiu bine si dezavantajele legate de distante , costuri si poate lipsa de calitate a unor asemenea cursuri . Dar cred ca nu exista nici o sansa a cuiva care nu depune un efort sustinut sa invete asta cum se cuvine , sa conduca o barca , in conditii de siguranta , pe mare , cu pasageri si cu toate precautiile necesare .

E nevoie de multe cunostiinte si deprinderi pe care trebuie chiar sa le aveti , domnilor ! Asta daca chiar vreti sa stati la timona vreunei barci vreodata . Daca vreti doar sa aveti plasticul in vitrina , no problemo , merge si-asa.

Robert, ce spui tu se aplică foarte bine la clienţii tăi, însă o bună parte dintre cei de aici avem alte idei.
Nu vreau să înţelegi că respingem ideea unei şcoli civilizate, în care să deprinzi tainele navigaţiei dacă eşti novice. Nu cred însă că şcolile astea pe bani foarte mulţi (oare se încearcă o amortizare accelerată a investiţiei?) te pot învăţa mai mult decât bazele (absolut necesare). În schimb practica, ei bine, este o dăscăliţă fără cusur.
Să nu-mi spui că vreunul dintre faimoasele cursuri de câteva zile, care costă cât o barcă paradită m-ar putea învăţa cât o lună pe barca unui amic.
Noi suntem atinşi de o boală veche aici, am studiat cam tot ce ne-a căzut în mână răstimp îndelungat, de aceea nu ne prea încadrăm în profilul unei persoane cu dare de mână care trăieşte pentru a-şi lărgi canalul aducător de venituri, ce a fost cuprinsă subit de o pasiune trendy precum iahtingul, însă nu prea a avut multe în comun cu bărcile.
Aducându-mi aminte de regretatul Sandu Pătraşcu, un lucru este evident: dacă vrei ceva cu adevărat, vei realiza!
 
Robert, ce spui tu se aplică foarte bine la clienţii tăi, însă o bună parte dintre cei de aici avem alte idei.
Nu vreau să înţelegi că respingem ideea unei şcoli civilizate, în care să deprinzi tainele navigaţiei dacă eşti novice. Nu cred însă că şcolile astea pe bani foarte mulţi (oare se încearcă o amortizare accelerată a investiţiei?) te pot învăţa mai mult decât bazele (absolut necesare). În schimb practica, ei bine, este o dăscăliţă fără cusur.
Să nu-mi spui că vreunul dintre faimoasele cursuri de câteva zile, care costă cât o barcă paradită m-ar putea învăţa cât o lună pe barca unui amic.
Noi suntem atinşi de o boală veche aici, am studiat cam tot ce ne-a căzut în mână răstimp îndelungat, de aceea nu ne prea încadrăm în profilul unei persoane cu dare de mână care trăieşte pentru a-şi lărgi canalul aducător de venituri, ce a fost cuprinsă subit de o pasiune trendy precum iahtingul, însă nu prea a avut multe în comun cu bărcile.
Aducându-mi aminte de regretatul Sandu Pătraşcu, un lucru este evident: dacă vrei ceva cu adevărat, vei realiza!

Capitane , iata ca a venit si randul unei mici polemici ( distractive ...cum altfel ? ) intre punctele noastre de vedere .

Eu cred ca , datorita lipsei grave de traditie si cultura nautica , marea majoritate a celor ce simt fiorul acestei pasiuni NU au sansa de a se bucura de ea PE DEPLIN , pe apa , pentru ca , pur si simplu nu inteleg ca aceasta activitate este posibila chiar pentru ei . Cu alte cuvinte , problema este chiar in ei . Asta fie va starni valuri de raspunsuri furioase , fie va indemna la reflectie .

Si mai simplu : daca vrei sa te bucuri de barci , trebuie sa te preocupi de asta ! Ce inseamna , pe scurt ? Inseamna sa aloci resurse de timp , si bani pentru propria-ti pasiune ! Pentru a ta pasiune ! Care , pe bune , nu poate oferi satisfactii pe uscat.

( analizeaza un pic povestea Marius Albu : un bacauan autodidact a facut inconjurul lumii de 2 ori pe o barca de 10 metri construita de el . Fara internet , fara planuri , fara calcule facute de altii .Totul testat pe pielea lui . Remarcabil , nu ? Dar stii ce a alocat pentru asta ? Minim 12 ani de dedicare totala , dupa calculele mele . Isi mai permite cineva AZI acest act de curaj ? )

Am vizitat de curand cateva scoli RYA . Vrei sa vorbim putin de comparatii ?
Vrei sa vorbim de calitatea nautica a absolventilor acelor scoli ? Simpli amatori , nici vorba de navigatori de profesie . Oameni cu familii , cu salarii mici , cu copii , dar care aloca resurse reale pentru implinirea propriei pasiuni .

Stiu sigur ca ai inteles toate nuantele si stiu ca te pregatesti de examenul de C+D , de aceea iti urez spor la invatat ! Daca ar fi mai buna vremea te-as invita si pe apa pentru practica...dar vine ea ..vara!
 
Hmm, am impresia ca s-a inteles ceva gresit si ca polemica a plecat de la intrebarea mea.

Am intrebat doar ca o curiozitate, nu pentru ca mi-ar fi "frica" de examen :rolleyes: Ex: poti fi picat pentru ca nu stii diferenta dintre "sfilată" sau "lantana" sau ce-i aia "dama" ... chestii extrem de "importante" pentru manevra in siguranta a barcii. N-ar fi un capat de lume, dar inseamna alti bani, alta distractie, alta zi pierduta.

Sa fim bine intelesi, personal am citit RND-ul si celelalte manuale de marinarie de 10 ori pana acum, nu atat pentru examen ci mai mult pentru mine. Nu mi-e frica de invatat, fac asta de 25 de ani si continui ...

Legat de scoli exista 2 aspecte: partea practica si partea teoretica. La teorie nu-ti baga nimeni cu lingurita in cap nimic, daca vrei sa studiezi bine, daca nu iarasi bine. Eventual iti mai raspunde cineva la intrebari sau primesti manuale mai bune. La partea practica da, ai ce invata, dar cu conditia sa fie o sesiune practica efectiva nu de genul "unul face restul se uita".
 
Adevarul este undeva la mijloc.
Robert le zice frumos, dar povestea cu dedicarea totala merge in tinerete, cand nu ai responsabilitati, copii, rate, etc.

In primul rand, avantajul in a fi autodidact este ca iti organizezi invatatul cum doresti, ca nu trebuie sa sacrifici din timpul
alocat copilului, job-ului, etc si ca iti poti sacrifica noptile sau orice alt moment de timp gasesti liber.
Nu este neaparat mai putin efort, de cele mai multe ori, efortul este mai mare si volumul invatat este mai mare.
Atunci cand am ales sa invata singur, asta a fost motivul meu, din fericire, nu banii au fost cei care m-au
impiedicat sa merg la niste cursuri organizate.

Pentru multi insa, capitolul financiar este al dracu de important. Si povestea cu barcile este una tare scumpa.
Pe mine cel mai tare ma supara ca atunci cand exista monopol (oligopol) preturile o iau razna. Totusi nici nu poti acuza cele 3-4 firme (dintre care doar YCRR-ul are "traditie") pentru ca si costurile lor sunt mari. Cand vor exista multe barci si multi "oameni de barci", vor scadea si preturile.

Sa revenim la cursuri vs autodidact si la ce zicea Robert :
Nu crezi ca e bine sa citesti, sa iti faci o idee si sa stii ca exista un foc pe barca care nu arde si ca pupa nu se refera la femei si abia dupa aia sa te duci sa incerci sa manevrezi o barca ?

Skipper training-urile oferite prin Croatia si Grecia rezolva problema invatarii practice si preturile nu sunt chiar asa de mari.

Pana la urma, fiecare alege calea care i se pare mai usoara si parcurge pasii in ritmul propriu, cel mai important este daca o sa ramana doar cu un carton sau o sa il si foloseasca.

Remi
 
Din tote polemicile se desprinde ceva bun, speram .

Cred , insa , ca in domeniul nautic , daca chiar vrei sa te dai pe apa , sa posezi la un moment dat o barca , sa iesi frecvent pe lacuri serioase sau pe mare sau sa pleci in croziere lungi , atunci , inseamna ca acest lucru chiar este pasiunea vietii tale .
Pentru ca esti singur cuc in cartierul tau , sau poate chiar in judetul tau in privinta acestei pasiuni atat de neobisnuite , atunci ar trebui sa cauti pe altii asemeni tie si ajungi , eventual , initial pe barcaholic.ro , apoi poate intr-un club , alaturi de oameni care ies pe apa si te iau si pe tine in barcile lor - daca esti simpatic :).

Daca locuiesti departe de ape e chinuitor , stiu . Dar cum romanilor le place la mare , poate iti convingi sotia si copii galagiosi sa mergeti 2 saptamani la Mamaia si in timp ce ei stau la plaja bucurandu-se de o umbrelutza , tu fugi mancand nisipul catre portul Tomis unde stii ca sunt niste oameni cu niste barci , in speranta ca vei reusi sa iesi un pic pe mare cu ei . Probabil ca vei reusi daca ei sunt acolo , daca ei nu au vreo problema , daca ei iti sesizeaza pasiunea sincera si daca tu esti suficient de rabdator incat sa astepti ca toate acestea sa se intample concomitent . Intre timp sotia suna pentru ca trebuie dusi copii la masa ...iar tu te rogi ca macar dupa masa sa ai bafta de a simti cativa stropi sarati pe obraz .

Apoi incepe sa creasca pasiunea ...din ce in ce mai mult si incepi sa intelegi si sa visezi la orizonturi albastre si la insule grecesti . Insa , de aici pana la pricepere e cale lunga , trebui ca cineva sa te invete , pe indelete , pentru ca ce reusesti tu sa furi de ici-colo sunt doar bucatele de informatie ( foarte dragi , dealtfel ) dar care sunt cateva dintre elementele unui puzzle cu 1 milion de piese.

Si daca investesti timp , ore si ore pe net , prin reviste ( de unde s-or cumpara oare si cat costa ?) , printre putinii prieteni care au cat de cat habar de ce ai tu in cap , tot nu reusesti sa prinzi prea des acei cativa stropi
dupa care tanjesti atat . Ce e de facut ?

Pasiunea asta e foarte rea . Tinde sa te absoarba cu totul , oferindu-ti , in schimb , imense satisfactii . Daca te opui acestui fenomen nu faci decat sa nasti in tine o mare lupta , obositoare si frustranta . Asa ca decide : vrei sau nu sa iubesti barcile ? Daca chiar vrei iubeste-le neconditionat si da-le tot.
Unii le-au dat zeci de ani din viata .

Iar daca nu simti ca asta e ceea ce te roade de dimineata pana seara , nu e nici o problema . Esti doar un amator de barci si nu un pasionat , ceea ce nu te face deloc o persoana mai putin agreabila . In multe cazuri poate ca esti mai avantajat asa : te mai poti ocupa de masini , motociclete , timbre , pescuit , calatorii pe uscat si cate altele....

Apropo , am o intrebare : cati dintre cei prezenti pe acest forum citesc cu regularitate sau au abonament la revista romaneasca Yacht Magazin ?
Sunt tare curios ...
 
Ultima editare:
Robert, suntem câţiva pe forumul ăsta cărora pasiunea pentru navigaţie ne roade mai mult decât îşi poate cineva închipui.
Un deceniu sau două necesare pentru a-mi împlini un vis ca cel al domnului Albu? Merită!
Să înveţi pe propria piele? Merită! E asta o nebunie? Desigur, însă nu şi pentru unii dintre noi. Cui i-e frică de moarte, se teme să trăiască. Eu unul aş prefera să crăp în mijlocul unui ocean decât să tânjesc toată viaţa să-mi împlinesc un vis, sau să mă chinui doborât de bolile unei bătrâneţi în care să meditez la faptul că am fost un laş toată existenţa. Eu am fost toată viaţa diferit, şi nu mi-e ruşine pentru acest lucru.
 
In plus nu toata lumea e CEO , CFO sau patroni de bodegi sa isi permita o barca nou-nouta si cursuri la YCR ... Dar, din pacate, fiind aproape monopol, majoritatea o sa ajunga acolo mai devreme sau mai tarziu pentru o hartie sau un examen.
:sail:

Concluzia: Smokey, citeste dracia aia de Manual de conducator de ambarcatiuni, ia examenele si pregateste-te sa cotizezi la YCRR pentru diverse chestii (de exemplu, Manevra velei). In realitate ... e ca la bicicleta, poti sa iei toate examenele cu 10 si sa cazi de pe bicla .... Numai exersand poti sa mergi cu ea.
 
Ultima editare:
De ce intrebi, vrei sa iti zicem cum iti sta in poza din ultimul numar ? :rock:

In numarul asta nu am poza , pentru ca mi-a aparut una in YACHTMAN si una in NAUTICA si una in PBO , si parca una in YACHTS INTERNATIONAL si sigur una in VELA . Sub toate scria : "asta e masochistul ala din Romania care crede ca a culturaliza cativa conationali in domeniul nautic e o mare virtute.Fraierul... "
 
Robert, suntem câţiva pe forumul ăsta cărora pasiunea pentru navigaţie ne roade mai mult decât îşi poate cineva închipui.
Un deceniu sau două necesare pentru a-mi împlini un vis ca cel al domnului Albu? Merită!
Să înveţi pe propria piele? Merită! E asta o nebunie? Desigur, însă nu şi pentru unii dintre noi. Cui i-e frică de moarte, se teme să trăiască. Eu unul aş prefera să crăp în mijlocul unui ocean decât să tânjesc toată viaţa să-mi împlinesc un vis, sau să mă chinui doborât de bolile unei bătrâneţi în care să meditez la faptul că am fost un laş toată existenţa. Eu am fost toată viaţa diferit, şi nu mi-e ruşine pentru acest lucru.

Capitane , scrii bine si esti bine ancorat in realitate .
Nu trebuie sa exegerezi , nu e stilul tau ... ( ex :frica de moarte , crapat in mijlocul...bolile batranetii ....come on... !! ) Cand am spus ca Marius Albu a dedicat 12 ani din viata proiectului sau , nu inseamna ca i-a dedicat de la birou , sau de acasa . Ci a construit barca si a placat cu ea pe mare , in lume . Are cineva posibilitatea practica sa faca asta incepand de luna viitoare , sa zicem ? Daca da , go for it ! Il invidiez . Dar daca nu ...open the books and listen , first .
 
Ultima editare:
Si revin cu intrebarea : cati dintre cei de aici au un abonament la revista romaneasca "Yacht Magazin" ? - care costa 12 lei si apare de 6 ori pe an ?
Repet , sunt curios ...
 
Off Topic

Salut Robert,
Daca continui sa ne tratezi ca pe niste copii nestiutori gresesti mult. Sintem maturi (chiar si cei tineri), stim ce dorim si fiecare ne vom indeplini visul fara a urma un sablon, ci mai degraba inspirindu-ne din experienta celorlalti si aplicind la situatia noastra specifica. Asta nu inseamna sa nu-ti spui opinia, ci doar s-o oferi ca pe o varianta si nu ca pe unica solutie. Nu exista o reteta universal valabila si fiecare va decide in functie de situatie. Probabil ca daca vei continua pe acelasi ton, vei ajunge sa pui intrebari si sa-ti raspunzi singur. Sper sa nu intelegi mesajul meu in mod gresit. Poate ca ne-ar trebui si o rubrica pentru sondaje de opinie.
 
off topic!
Din experienta mea, o publicatie care apare initial lunar si pe urma la doua luni, are cel putin o problema: sau n-are suficient ce sa spuna ca sa se faca atractiva pentru mase, sau se adreseaza intr-o maniera insuficient de interesanta unei minoritati care o trateaza ca atare...
Dupa mine, uneori e pacat de hartia supercretata!

Cat priveste culturalizarea maselor, e o conditie pentru a crea o piata de desfacere, insa intr-o lume de amatori de toate categoriile, fiecare invata ce-i place si cat ii place...A te da superdestept e mai mult decat lipsa de modestie,asta in conditiile in care unii evident mai destepti se abtin de la a se etala si raspund prompt de fiecare data cand sunt solicitati...Insa, daca e adevarat ce spunea un coleg pe aici, sponsorii au prioritate la dreapta....

SANDOKAN.... de Ferentari.
 
Ultima editare:
Apropo , am o intrebare : cati dintre cei prezenti pe acest forum citesc cu regularitate sau au abonament la revista romaneasca Yacht Magazin ?
Sunt tare curios ...

Am citit-o in mod (aproape) regulat, dar in ultima vreme nu sunt asa de multe subiecte de interes pentru velisti, ci mai mult reclame la barci scumpe. Oricum, fatza de perioada de trista amintire, cand revista era editata de Timofei & Co, acum e oarecum mai interesanta, dar tot miroase a "Ciocoii vechi si noi". Nu contest calitatea unor articole semnate de d-nii Hreniuc, Sfarlea, Tudose, dar cred ca pe forumul asta si pe Softpedia s-au condensat informatii mai interesante si mai importante pentru barcagiul obisnuit decat s-ar gasi in YM. Mie de exemplu imi plac Classic Boat, Voile Magazine, Proffesional Boatbuilder, si ce mai descarc de la cei ce share-uiesc pe net.

Revenind la topicul de fatza, la Ceronav bibliografia cuprinde RND si Mijloace de salvare pentru clasa D, iar in plus pentru C doar Colreg-Agrement, pe care il gasiti aici: http://s4.transfer.ro/storage/colreg_agrement-7cb47.rar
 
Si revin cu intrebarea : cati dintre cei de aici au un abonament la revista romaneasca "Yacht Magazin" ? - care costa 12 lei si apare de 6 ori pe an ?
Repet , sunt curios ...

Din moment ce o cumparam de la chiosc se pare ca nu facem parte din tribul ales ...

P.S. Iar numarul din Noiembrie 2008 din "Voiles er voiliers" costa 5.9 Euro si e dublu. La 274 de pagini am gasit mult mai multa informatie decat in YM.

:sail:
 
Ultima editare:
Are cineva posibilitatea practica sa faca asta incepand de luna viitoare , sa zicem ? Daca da , go for it ! Il invidiez . Dar daca nu ...open the books and listen , first .
Robert, pleci de la o premiza gresita: nu toti vor sau pot sa fie un al doilea "Mihai Albu" sau "Jimmy Cornell". Pentru ca psihologic nu se poate. Si plecand de la ipoteza asta tot rationamentul tau cade.

Bineinteles, spui tu ceva cu "stropii de apa pe fata", si bineinteles ca nu incape comparatie intre mine sau Mircea (care stam "pe uscat") si Vali care s-a nascut pe balta, sau ceilalti care au o barca proprie pe care pot pune mana oricand au timp liber. Dar incercam sa compensam cum putem.

Si revin cu intrebarea : cati dintre cei de aici au un abonament la revista romaneasca "Yacht Magazin" ? - care costa 12 lei si apare de 6 ori pe an ?
Repet , sunt curios ...
Si eu o cumpar regulat. Ce sa zic ... citesc doar editorialul, povestile de calatorie si articolele tehnice. Restul sunt mai de umplutura. Fiica mea se uita la poze :D

Revenind la topicul de fatza, la Ceronav bibliografia cuprinde RND si Mijloace de salvare pentru clasa D, iar in plus pentru C doar Colreg-Agrement, pe care il gasiti aici: http://s4.transfer.ro/storage/colreg_agrement-7cb47.rar
Mai nou sunt publice pe siteul ANR, am facut un topic separat despre COLREG, cu mai multe siteuri care au si teste online.
 
Salut Robert,
Daca continui sa ne tratezi ca pe niste copii nestiutori gresesti mult. Sintem maturi (chiar si cei tineri), stim ce dorim si fiecare ne vom indeplini visul fara a urma un sablon, ci mai degraba inspirindu-ne din experienta celorlalti si aplicind la situatia noastra specifica. Asta nu inseamna sa nu-ti spui opinia, ci doar s-o oferi ca pe o varianta si nu ca pe unica solutie. Nu exista o reteta universal valabila si fiecare va decide in functie de situatie. Probabil ca daca vei continua pe acelasi ton, vei ajunge sa pui intrebari si sa-ti raspunzi singur. Sper sa nu intelegi mesajul meu in mod gresit. Poate ca ne-ar trebui si o rubrica pentru sondaje de opinie.

Buna , multumesc pentru raspuns si recomandari . Remarc ca doar polemicile ce mai ating si cateva corzi sensibile mai sunt capabile sa starneasca reactii asa , la cald ( si nu neg ca le mai si starnesc cateodata , asa de fun si sa va aduc aminte ca suntem vii )

Ei bine , da , nu sunteti deloc copii nestiutori , sunteti oameni remarcabili cu calitati si cu suflet - ca doar de aia va plac barcile - si imi ridic palaria in fata voastra , a tuturor .
Insa , din punct de vedere barcaholic suntem ( cu totiii ) o comunitate foarte eterogena din punct de vedere al nevoilor , resurselor , dorintelor , cunostiintelor , samd.
Si pentru ca eu am avut posibilitatea sa transform aceasta pasiune in profesie , atunci am gasit si calea spre multe , multe informatii si cunostiinte . Nu insemana nici o secunda ca sunt mai destept , ci doar sunt mai infromat despre cum au facut altii , care se ocupa de asta de zeci sau poate sute de ani . Si eu m-am minunat cativa ani descoperind unele erori in care credeam ...

Ca sa rezum : m-am plictisit groaznic de solutii "romanesti" , superficiale , de tipul "merge si asa" , sau "las ca stiu eu mai bine " .
Tema acestei polemici era una fundamentala : a invata marinaria cu vele singur , in oras , acasa versus a invata acelasi lucru in cadrul organizat al unei scoli sau , de ce nu , al unui club in care exista oameni cu experienta si barci . In nici un caz nu fac reclama pentru YCRR sau altii , ci doar discutam subiectul .
Concluzia mea , pe care , cu tot respectul va rog sa o luati drept o constatare in care eu cred total : a invata sa mergi cu barca cu vele si sa te bucuri de ea e un proces ce trebuie tratat temeinic si trebuie inceput alaturi de oameni care fac asta de mult. De invatat , invatam toti toata viata si nu ne mai suparam , de ce ne-am razvrati cand e vorba tocmai de pasiunea noastra ?

Oare din cauza ca ne credem poate prea destepti ca sa invatam de la niste burtosi ,carnati, YCRR-isti , YCR-isti , Ceronav-isti si altii care vor sa ne smulga cu viclenie cele cateva sute de euro din buzunar pentru a ne livra cunostiintele si deprinderile pe care noi deja simtim ca le avem din studiul "in particular" ?

Mie asta mi se pare o atitudine un pic copilareasca . Si nu propun sabloane si retete universal valabile , ci normalitatea .

Stiti ceva ? In Suedia , unde copii se duc la scoala cu barca si unde exista 1 barca la 7 locuitori nu vorbeste nimeni de necesitatea dobandirii cunostiintelor si deprinderilor , pentru ca ei deja s-au "nascut" cu ele . Dar la noi , unde sunt intrebat de ce trebuie sa dai bani si pe ancora barcii ( daca ea tot se afla in miscare permanenta ) , credeti-ma ca trebuie .
 
Ultima editare:
Robert, pleci de la o premiza gresita: nu toti vor sau pot sa fie un al doilea "Mihai Albu" sau "Jimmy Cornell". Pentru ca psihologic nu se poate. Si plecand de la ipoteza asta tot rationamentul tau cade

Smokey , scuze , dar cred ca nu m-am facut corect inteles : eu ziceam exact ce spui tu : ca e probabil ca nimeni nu poate sa mai faca ceea ce a facut Marius Albu - adica sa invete marinaria singur -pe mare si ca atunci singura alternativa rezonabila o constituie o forma de invatare a deprinderilor de la altcineva ( profesor , instructor, maestru - poti sa ii spui cum vrei ) intr-un cadru care sa iti dea si toata teoria necesara ( scoala , club , cerc tehnico-aplicativ - poti deasemenea sa ii spui cum vrei ) . De aceea tot rationamentul meu sta in picioare .

Si va mai propun ceva : hai sa intrebam pe fiecare dintre cei care stiu sa se dea cu barca cum a invatat el . Credeti ca aceast dialog ar fi benefic pentru ceilalti ? Si propun , daca e si el de acord , sa ne spuna Romeo -Skipper cum a facut el ca a venit singurel cu un catamaran din Croatia si cum a invatat el in cei 3-4 ani care au urmat acestei aventuri .

Si Vali poate sa ne spuna , si Pilgrim si Xpetrolist si toti cei care tin o carma in mana . De acord ?
 
... Si va mai propun ceva : hai sa intrebam pe fiecare dintre cei care stiu sa se dea cu barca cum a invatat el . Credeti ca aceast dialog ar fi benefic pentru ceilalti ? ....

Prima mea lectie a fost urmatoarea:
Maistrul militar: "Ai grija! Sa nu te p.si impotriva vantului !".
Eu: ... am inteles ...
Maistrul militar: "Impingeti-l"
Eu: .... (in gand) .... fuck me ...

Dupa care maistrul militar mi-a facut vant in rada portului Mangalia si in 3 minute a trebuit sa invat, de unul singur, ce si cum. Altfel riscam sa pup in bot ditamai vaporul ancorat pe partea cealalta.
Dupa aia am iesit si pe mare. Intai cu niste Optimisti, dupa aia cu clase urmatoare etc etc

Asta se intampla acum 20 de ani in rada portului militar Mangalia.

Acum sunt la partea in care imi trebuie si acte. Problema nu sunt banii. Intre timp i-am facut. Ci faptul ca nu avem de ales decat intre o singura chestie. Pentru ca la cealalta mi se pare aberant sa nu ai o barca nenorocita cu care sa faci un curs amarat.
:sail:
 

Back
Sus