Noutati din Delta Dunarii

Deschid acest topic nestiind unde sa postez o informatie pe care nu am apucat sa o citesc pe acest forum.
Nu am permisiunea D-lui Rasoiu Alexandru, cel ce a postat informatia pe pescuitul.ro, dar sper sa nu se supere ca il citez aici.
Stire de ultima ora:

"Da, este vorba de canalul Puiu- Rosu in dreptul lacului acela mic de pe care au venit plauri. Dinspre Puiu se ajunge la
pontonul Vidra dar de acolo spre complex si pontonul lui Cristi sunt probleme.
Te poti strecura cu o barca mica.
Eu am trecut dar barca mea are 1.4 m, am ridicat motorul, am impins, etc.
Pentru o salupa mai mare e greu de presupus ca va intra pe acolo.
Situatia asta, ba chiar mai rea -blocaj total- s-a mai intamplat acum doi ani. Atunci a intervenit primaria Sulina si
a deblocat cu o draga."

Cred ca aceasta informatie este foarte importanta pentru cei Doi Nomazi ce si-au planificat tura din august in delta, fix pe acel canal.
Rog userii care au informatii detaliate sa posteze.

PS
Spre a nu creea probleme si confuzii aveti link-ul cu aceasta informatie: www.pescuitul.ro
 
Deschid acest topic nestiind unde sa postez o informatie pe care nu am apucat sa o citesc pe acest forum.
Nu am permisiunea D-lui Rasoiu Alexandru, cel ce a postat informatia pe pescuitul.ro, dar sper sa nu se supere ca il citez aici.
Stire de ultima ora:

"Da, este vorba de canalul Puiu- Rosu in dreptul lacului acela mic de pe care au venit plauri. Dinspre Puiu se ajunge la
pontonul Vidra dar de acolo spre complex si pontonul lui Cristi sunt probleme.
Te poti strecura cu o barca mica.
Eu am trecut dar barca mea are 1.4 m, am ridicat motorul, am impins, etc.
Pentru o salupa mai mare e greu de presupus ca va intra pe acolo.
Situatia asta, ba chiar mai rea -blocaj total- s-a mai intamplat acum doi ani. Atunci a intervenit primaria Sulina si
a deblocat cu o draga."

Cred ca aceasta informatie este foarte importanta pentru cei Doi Nomazi ce si-au planificat tura din august in delta, fix pe acel canal.
Rog userii care au informatii detaliate sa posteze.

PS
Spre a nu creea probleme si confuzii aveti link-ul cu aceasta informatie: www.pescuitul.ro

Am parcurs traseul... dar n-am inteles... UNDE te referi tu la blocaj... O harta "desenata" ar fi foarte folositoare... Am cateva cuvinte de spus despre "zona" pe "apa mica"...
 
cand ai trecut pe acolo, ciby? asta este o informatie importanta pentru traseul nostru. Multumesc.

Scuze pentru confuzia mea, am recitit postul si am inteles ca doar ai preluat stirea de pe celalalt forum. Cred ca, la o adica, noi putem trece cu U-boat-ul nostru, ca nu avem mai mult de 1,40m cu flotoarele demontate si oricum nu intentionam sa ridicam vela si sa montam flotoarele pana nu iesim la mare, sau pe Rosu.
 
Ultima editare:
Trebuie urmarita evolutia acelui plaur. Este posibil ca vantul sa-l impinga si sa blocheze canalul. Nu stiu cat de fezabila ar fi traversarea pe deasupra, cu caiacul la edec. Pescarii mai practica acest mod de traversare, chiar mi-a povestit odata cineva despre o astfel de aventura pe lacul Lumina. Pe plaurul de acum doi ani era o potecuta, de fapt era tavalit stuful, semn ca s-a incercat trecerea cu barca.

Iata aici cateva poze cu plaurul din 2010. http://www.barcaholic.ro/f2/sulina-iulie-2010-a-1186-2.html
Si aici o poza cu acelasi plaur facuta de subsemnatul in care se vad potecile.

http://www.barcaholic.ro/f17/ajutor-planificare-tura-delta-dunarii-1331.html

Pozitionarea plaurului de acum 2 ani:

plaur.jpg
 
Crezi ca ramane plaurul acolo toata vara, spre bucuria paznicului de la BTT pe care nu-l va mai deranja nimeni daca se inchide accesul?..:)
 
Da,canalul este blocat de plaur.am fost eu acum o saptamana.blocajul este cu vreo 200 de metri inainte de tabara sise poate trece prin partea dreapta cu o barca gen laguna sa zicem.e putin probabil ca anul acesta sa vina cineva cu graifarul sa-l taie.eu merg frecvent acolo,fiind zona mea preferata de pescuit.
 
Acum se poate trece si cu o barca mai mare,dar asta este in momentul actual,maine se potschimba datele daca incepe un vant puternic.deasemenea si canalul erenciuc a devenit navigabil dupa ce au fost inlaturati copacii cazuti dealatul canalului.
 

Back
Sus