Probleme coborare transmisie in Z

In primul rand va salut pe toti, sunt un membru nou pe acest forum si as dori sa ma ajutati in urmatoarea problema:
lucrez pe o salupa dotata cu un motor VOLVO D4 -260 DP INBORD cu transmisie in Z, in mod normal cizma poate fi pozitionata de la -4 grade la +44 grade prin comanda electro-hidraulica, de vreo saptamana transmisia nu mai poate fi coborata decat la +8 grade din actionarea la buton, acest lucru impiedica glisarea salupei la peste 2500 rpm. Intrebarea este cum se poate cobora manual transmisia in pozitia de 0 grade ? Mentionez ca de la 8 la 44 de grade se poate actiona electric in ambele sensuri.
Transmisia este identica, cu cea din poza cu diferenta ca eu am un singur motor.
 

Atașamente

  • TRANSMISIE.jpg
    TRANSMISIE.jpg
    59.8 KB · Vizualizări: 37
Daca se aude clar ca pompa hidraulica se decupleaza, atunci verifica traductorul de pozitie (cuplat cu "lower unit")
Sansele sunt mari ca sa fii alunecat/miscat senzorul si ca ataare informatia de unghi (pozitia) la care decupleaza pompa este falsa.
_________

Daca pompa hidraulica nu se decupleaza, dar "se aude ceva" adica isi schimba turatia si tonul, atunci:
- ori ai aer in sistem (--> aerisire si reumplere) sau
- este o problema mecanica (se agata ceva , de ex. ax indoit/lovit, stift forfecat etc etc)

Succes!
 
motorul se poate vedea mai bine la pag. 22 din documentul atasat, motorul este D4 cu transmisia DPH
 

Atașamente

  • accesorii_motoare_Volvo_Penta.pdf
    3.5 MB · Vizualizări: 10
motorul se poate vedea mai bine la pag. 22 din documentul atasat
Frumos , frumos, doar ca un prospect de vanzare nu tine loc de manual de intretinere/reparatii (Service Manual).

Altfel spus, pot afla ce motoare ofera Volvo, la momentul actual si cam atat....
Nu exista nici macar un desen explodat, continutul de informatie tehnica este infim.

Cat despre poze pixelizate - mult sub rezolutia unei imagini transmise prin fax, mai bine nu comentez...
Efectul se poate savura marind imaginile la cca 1/4..1/3 din suprafata unui display normal
(nu platforma Android, iPhone etc, pe acele ecrane minuscule aproape totul apare "perfect")
_______
Dar pt. mine este OK si cu acel prospect, poate chiar va ajuta la diagnostic/reparatie...

Pot sa afirm, pe baza experientei proprii, cu un Service Manual progresul e mult mai rapid :)
 
Ultima editare:
Fac mentiunea ca prospectul nu l-am pus pt reclama ci pentru a ma face cat mai bine inteles referitor la motor si tipul transmisiei. Revenind la discutie, intradevar de la 44 de grade la 8 grade pompa are un bazait uniform si placut auzului iar cand ajunge la 8 grade bazaitul pompei continua dand impresia ca merge fortat schimbandu-si tonalitatea. La salupa ajung abia pe 8, intentionez sa curat transmisia de depuneri, scoici, obiecte straine agatate accidental in timpul navigatiei iar daca situatia persista am sa incerc sa aerisesc instalatia. Problema este ca nu stiu exact de unde sa fac aceasta aerisire si mai precis CUM.

SOLPET multumesc de sfaturi, va tin la curent, poate apare intre timp si un manual, o procedura, etc.
 

Back
Sus