Iesire de cosmar pe raul Timis

Ma numesc florin matis, in data de 01.07.2012 am facut o iesire pe apa, am ales sa mergem pe timis de la Albina pana la Sag pe apa, zis si facut, am urcat caiacul meu de 2 persoane "Caiac sit-on -top demontabil Tequila Tandem"
pe logan mcv si sotia mea ne-a dus la Albina, am ajuns acolo, am pus caiacul pe apa , ne-am urcat pe el si am inceput sa vaslim, am mers circa 1 km, in fata noastra a aparut un baraj facut din pietre, cand am vazut asta m-am gandit ca tot traseul va fii asa si sincer am vrut sa ma intorc, fratele meu mi-a spus ca daa am plecat pe un drum sa mergem inainte, l-am ascultat, am incercat sa iesim pe mal sa trecem caiacul de acel baraj, pe mal era noroi de 30 cm in apa, am hotarat sa trecem peste acel baraj de pietre, neavand cel putin slapi in picioare, nici nu vreau sa va povestesc cat de greu am trecut peste acele pietre, am mers mai departe , nu stiu daca am mai facut inca 750 m , apa era foarte mica, la un moment dat caiacul a inceput sa atinga pe jos, am coborat din el , jos erau niste pietre ascutite , circa 100 m am mers prin acele pietre sa ajungem la apa putin mai mare, fara echipament adecvat "pantofi" sau cel putin slapi a fost un calvar sa trecem peste acele pietre, in final am ajuns pana in localitate Urseni, sa nu va spun ca am mers mai mult pe jos decat in caiac aceasta expeditie pe care am vrut sa o fac era programata cu cel putin o luna inainte, asa era mult mai bine, deoarece timisul era mult mai mare, fratele meu a spus la final ca el nu va mai veni cu mine cu caiacul niciodata, eu sper sa mai vina !!!!
 

Atașamente

  • Picture 019.jpg
    Picture 019.jpg
    106.3 KB · Vizualizări: 104
  • Picture 020.jpg
    Picture 020.jpg
    109 KB · Vizualizări: 78
  • Picture 021.jpg
    Picture 021.jpg
    87.8 KB · Vizualizări: 71
  • Picture 022.jpg
    Picture 022.jpg
    95.7 KB · Vizualizări: 68
cand mi-am luat caiacul, delaerul (cred ca acelasi cu al tau) mi-a spus printre altele ca el nu iese fara incaltaminte adecvata. Eu am o pereche de adidasi pt apa de la intersport si nu mi-a parut rau (pietre, lemne, scoici, stuf...). Am mai discutat si cu altii pe aceasta tema, ceea ce eu am observat la ai mei, inafara de gaurile de scurgere suficiente, este insertia de plasa din otel rezistent integrata in talpa, practic greu poate sa o treaca un obiect ascutit, poate ceva gen cui....

in rest ceea ce ai patit tu nu se poate chema decat experienta si nu face altceva decat sa fii pregatit sau sa stii ce sa eviti data viitoare, oricum ai avut si parti placute in excursie, nu ?
 
au fost si parti placute, dar din cauza ca apa a fost mica , a fost foarte greu, plus ca si caiacul sa zgariat putin si aia nu mi-a placut deloc, dar nu cred ca are nimic, in privinta pantofilor ai foarte mare dreptate, va trebui sa imi cumpar o pereche de pantofi neaparat, multumesc pt raspuns !
 
Frumos caiacul, break-ul e ideal pentru acest transport si arata bine navalizat". Fratii se mai cearta,se impaca,se cearta iar.... o sa mai vina,..dupa ce uita si o sa gasesti alte trasee.
Vorbesti de cosmar ?....nevasta-mea a tinut neaparat sa gateasca !!!!!!!! Asa ca acum ma hranesc cu Smecta" [6 pe zi ]. Asta e cosmar,sper sa nu ai parte,in rest-La buna plutire !
 
de certat nu ne-am certat, a spus doar ca nu mai vine, eu i-am spus sa nu mergem de la primul obstacol , dar el.... a tinut neaparat , asa ca am mers mai mult pe jos decat in caiac si ne-am rupt talpile in pietre :(
 
Zgarieturile nu conteaza si sunt normala la caiace de polietilena. Snadalale pantofii de apa trebuie sa aibe bot si eventual plasa pe lateral
 
In august 2010 (cand apa era foarte scazuta) am facut o tura pe Timis de la podul de la Sag pana in Serbia. La podul de la Sag e ultimul prag, dupa care nu a mai fost niciun obstacol pana in Serbia, asa ca am trecut fara probleme chiar si in locurile unde apa nu depasea 15 cm adancime. Descrierea turei AICI
 
Caputo, sezonul de rau este ceva mai devreme, respectiv martie-inceputul lui iunie. Pe vreme de seceta este normal sa dai de fund pe rauri si o sa preferi lacurile. Caiacele de polietilena sunt rezistente la soc si tras pe pietre. Daca l-ai vedea pe al meu ai face o criza de isterie. Tura voastra nu a fost de groaza ci doar perioada nepotrivita :)
 

Back
Sus