Intalnire pe litoral?

Smokey

Mic barcaholic
E cineva pe litoral in staptamana 7-14 Iulie? Poate ne intalnim la o bere rece ... :noroc::noroc:

Sai daca e cineva prin Delta in 14-15-16 Iulie? Eu voi fi in Partizani, nu stiu exact ce program voi avea, dar sunt deschis la propuneri :) :noroc::noroc:
 
eu personal nu sunt decat la Herastrau ca vin nationalele, dar sunt tare curios unde te gasim pe 17 in caz ca ne e sete?
 
Buna eu sunt toata vara pe litoral, si oricand esti binevenit la un gin fizz, sau bere rece dupa preferinte, Lindor e in Mangalia,
 
Daca mergi la Partizani nu rata zona din nordul satului. Presupun ca luati si caiacele cu voi. Intri pe canalul Arhipenco, de vis a vis de sat si de acolo delta este a ta. Lacul Alb, Canalele Papadia Noua, Papadia Veche, te pune gazda la curent cu zonele frumoase. Poti ajunge si pe Fortuna daca te tin padelele.
Distractie placuta!
 
Pentru orice intilnire in Constanta in iulie si chiar o tura cu 470 pe Siutghiol da-mi un PM. Nu trebuie neaparat sa dai si berea, dar nu ar strica :). E valabil de altfel pentru orice barcaholic.
Si nu uitati de chestia asta: Tomis Yacht: B. Pare cam de fitze, dar ne mai clatim si noi ochii :)
 
Intre timp am dat o tura sambata cu Nicu/pelicanu si Costin/orafaz cu Hoezo pe Siutghiol, mai multe poze: http://www.barcaholic.ro/f29/hoezo-2337-5.html#post39664
293855_492496094110992_266818551_n.jpg


De dimineata am fost in Portul Tomis, m-am intalnit cu dl. Maraloi, Stefan/pilgrim si o gasca care faceau ture cu "yachtul de lux" aka "batranul Ajax" prin zona:
529593_492495790777689_970194418_n.jpg


531399_492495920777676_1583271894_n.jpg


Barca irlandezului, ce-a care a picat asta-iarna din cauza ghietii tot acolo e, frumoasa barca a fost:
523423_492495734111028_91032255_n.jpg


Cam asta a fost cu intalnirile, multumesc tuturor. Mai am de rezolvat una-alta pe la ANR si nu-mi mai ramane timp de prea multe :/

Am promis niste beri, dar am dat deocamdata numai niste apa, hameiul vine la intalnirea urmatoare :D

Buna eu sunt toata vara pe litoral, si oricand esti binevenit la un gin fizz, sau bere rece dupa preferinte, Lindor e in Mangalia,
Multumesc, cu proxima ocazie! Sau cand vii in Timisoara :)

eu personal nu sunt decat la Herastrau ca vin nationalele, dar sunt tare curios unde te gasim pe 17 in caz ca ne e sete?
La Brasov!

Daca mergi la Partizani nu rata zona din nordul satului. Presupun ca luati si caiacele cu voi. Intri pe canalul Arhipenco, de vis a vis de sat si de acolo delta este a ta. Lacul Alb, Canalele Papadia Noua, Papadia Veche, te pune gazda la curent cu zonele frumoase. Poti ajunge si pe Fortuna daca te tin padelele.
Distractie placuta!
Multam de info, acolo voi sta la o familie de prieteni-localnici, fara caiace, vom folosi lotcile din dotarea gazdelor, care ne vor fi si ghid :D Revin cu poze
 
La sfarsitul lui August vor trece si cei DoiNomazi prin Portul Tomis/Constanta pentru o bere rece...:)
 
pe 1 septembrie va fi zi de pauza la tulcea, ne vom vedea cu ai nostri de la tid. daca nu se supara iulian ii folosim topicul pentru intalniri din concediul de vara asta, litoral-delta. si nu cred ca se supara.
 
Buna eu sunt toata vara pe litoral, si oricand esti binevenit la un gin fizz, sau bere rece dupa preferinte, Lindor e in Mangalia,
Cu scuzele de rigoare, am fost ieri seara la Mangalia sa-l vad pe noul tau vecin de ponton, Tibi cu Bavaria 37 :) Am vazut ca era liniste pe Lindor, asa ca doar am admirat-o - FRUMOASA BARCA! Multe calatorii frumoase impreuna!

Asadar, ieri seara s-a anuntat ploaie pe litoral si am plecat sa vizitam obiectivele din Constanta: cazinoul, acvariul, portul Tomis, barca rasturnata ... Ma suna Ionica si ne decidem sa plecam brusc la Mangalia, sa ne intalnim cu Tibi, sa-i udam Bavaria. A fost o vizita scurta, cat sa ne facem o poza impreuna:

580748_493222137371721_994545382_n.jpg


Din motive care-mi scapa n-am o poza cu Bavaria cu pricina, dar intelegeti despre ce e vorba :)

Frumos portul din Mangalia!
 
Am dat si eu o tura cu transparentu' saptamana trecuta prin marina din Mangalia, venind dinspre 2 Mai pe mare. Am padelat putin stingher printre randurile de ambarcatiuni , am privit, mi-a placut,voiam sa acostez da' n-au facilitati pentru caiace. Am vazut Allegro, Lindor, Hakuna Matata, inca vreo doua ambarcatiuni care mi-au placut, . Pe unul din veliere am intanit niste domni prietenosi care m-au scutit de a mai cauta politia de frontiera de la care voiam ceva relatii.
Speram sa dau peste vreun barcaholic da se pare ca nu era sezon.
 
"atractia" portului Tomis - barca rasturnata

Am vazut foto cu barca rasturnata, postata de Smokey, fiind localnic m-am tot invartit pe langa ea. Ca orice atractie turistica ar fi trebuit sa contina si o tablita descriptiva a obiectivului. Din dorinta neimparasita pina acum de a mai salva ceva din ea si nu in ultimul rand oarecum iresponsabil (dat find ca cel mai probabil e vorba de un litigiu in curs acolo), m-am gandit sa dau cateva detalii "de placutza turistica":

Ambarcatiunea este un Nautor Swan 43, design Ron Holland, au fost 28 de astfel de barci produse intre 1985 - 1990, cateva sunt la vanzare si astazi cu preturi intre EUR 150.000 si EUR 200.000. Dimensiuni principale:

Loa: 13.09 m
Lwl: 10.40 m
Beam: 4.00 m
Draught: 2.5 m
Displacement: 10600 kg
Ballast: 4100 kg
Water: 320 ltr
Fuel: 265 ltr
Engine: Volvo 45 hp

Displacement

Rig and sail dimensions
I: 17.37 m
J: 5.33 m
P: 15.24 m
E: 4.65 m

Sail areas
Fore triangle: 46.3 m2
Main Sail: 35.4 m2
Genoa 150%: 69.5 m2
Spinnaker: 167 m2

Notes
Shallow keel 1.7 m

Barca venea dinspre Istanbul, proprietarul ei Allan McGettigan, un respectabil yachtman cu 30 de ani experienta de croaziera, planuia circumnavigatia Europei pe timp de 6 ani, urmand posibil etapa de intoarcere pe Dunare, Canalul RMD, Rhin (de unde in lipsa masuratorilor barca ar fi versiunea shallow, cu 1.7 pescaj, dat fiind ca cu cea de 2,5 nu-i prea la indemana sa faci ruta asta). Din pacate se pare ca proiectul sau e acum un vis frumos care s-a terminat in cosmarul de asta iarna. Cum la fel de vis frumos ar fi ca cei din comunitatea Barcaholic sa poata ajuta cu ceva ca barca aia sa nu mai zaca acolo la concurenta cu Cazinoul si alte dezastre din Peninsula.
 

Back
Sus