Delta 23.VII.-31.VII.2012

Cum în această perioadă aș încerca C.O. în Deltă la pagae, iar nevasta e refractară la o astfel de acțiune solitară, aș dori să ne alăturăm cuiva care face același lucru în această perioadă. Ca traseu m-am gândit la ceva cu plecare de pe la Pardina sau Chilia Veche unde, din câte știu, se poate ajunge cu canoea pe mașina, apoi pe canale și lacuri până la Sulina. Sunt curios, dacă de la Sulina la Tulcea pot urca canoea pe pasager. Cam asta aș vrea să fac, deși nu e nimic fix. Mulțumesc pentru orice sugestie.:)
 
Deși nu am văzut pe nimeni cu canoe pe pasagera cred ca se poate urca insa in funcție de echipaj s-ar putea sa fie ceva comentarii! In legătura cu concediul, al meu e gata. Am fost din 23.06 pana pe 01.07 cu soția la Sulina. Fetele la plaja băieții la pescuit! A fost bestial!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nu cred sa fie probleme, daca mergi cu vreo nava pasager dintr-aia mare. Eu am fost de mai multe ori, dar intr-un cadru cu grupuri organizate si din cauza asta chiar nu s-a pus problema. Au fost calatorii cu nave inchiriate, unde nici nu s-a specificat ca vom cara caiace sau canoe, in prealabil. Ce sa zic, incearca sa obtii informatii oficiale, de la NAVROM - Compania de navigatie fluviala romana
 
Mulțumesc. Am sunat și mi s-a spus că se poate, bine înțeles, contra cost. N-am întrebat tarifele, dar voi afla la momentul potrivit.
 
1 caiac/canoe = 1 persoana. Asta e tariful.
Trebuie sa te prezinti la capitan cu ceva timp inainte de imbarcare (nu atunci cand se imbulzeste lumea), sa ii spui ca vrei sa mergi si el iti comunica tariful.
 
Mulțumesc. Tocmai ne-am întors și exact așa s-a întâmplat, numai că m-a pasat căpitanul la secund și am dus canoea de seara. Cost, eu nevastă și canoe, 100 lei Sulina-Tulcea (fără document).
 
Sunteti niste fericiti!
Ne arati si noua ceva poze, ne povestesti cum a fost si ce gust mai are apa de Dunare in borsul de peste?
 
După cum am spus, nimic nu era sigur dinainte, mai ales că nevasta era la prima ieșire pe apa curgătoare și aveam îndoieli și eu că am putea adopta un traseu Tulcea-Sulina, dar am reușit. ;). Am să încerc din câteva imagini și comentariile de rigoare să descriu cam ce am făcut !!!:)
 

Atașamente

  • Trecere bac auto Tulcea.jpg
    Trecere bac auto Tulcea.jpg
    24.9 KB · Vizualizări: 77
  • DSC02441.jpg
    DSC02441.jpg
    22.5 KB · Vizualizări: 76
  • DSC02150.jpg
    DSC02150.jpg
    37.7 KB · Vizualizări: 85
  • DSC02155.jpg
    DSC02155.jpg
    53.5 KB · Vizualizări: 77
  • DSC02167.jpg
    DSC02167.jpg
    47.3 KB · Vizualizări: 80
  • DSC02173.jpg
    DSC02173.jpg
    51.4 KB · Vizualizări: 81
  • DSC02178.jpg
    DSC02178.jpg
    48.1 KB · Vizualizări: 84
Producătorul indică până la 2 cp, eu am folosit "mândrețe" de bărbat și în principal nevasta (cp ??? la 54 kg :confused:), dar cred că am să încerc un Suzuki 2,5; asta probabil pe la anul. Pentru moment mă ocup de performanța de a rămâne fără acte, telefoane, chei mașină+casă și aprox. 1/3 din valoarea motorului visat în gara Nicolina în ultima zi dintr-un CO superb până atunci. :(. Cum am timp o să mai postez ceva foto.
 
Să nu ziceți că nu se întâmplă și minuni parțiale: mi-am recuperat actele cu excepția certificatului de naștere, cheile și 75% din bani, toate acestea cu concursul organelor competente. Din păcate telefoanele au intrat pe piața neagră și astfel au dispărut și fotografiile nedescărcate din CO, mai ales cele de pe Siret. Dar, la noi, "merge și așa"....:mad::mad::mad:
Apropo de roată de rezervă, culmea culmilor, să știți că am făcut și pană...:banana: Să vezi confuzie când întrebam de vulcanizare...:confused:. Presiunea mare în camere și expunerea la soare a dus la explozie. S-a rezolvat la Sulina prin înlocuire cameră, dar a doua zi, în prima fază am înlocuit căruciorul cu unul de butelii de la băieții cu service-ul... :cool:
 

Atașamente

  • DSC02323.jpg
    DSC02323.jpg
    33.4 KB · Vizualizări: 36
  • DSC02322.jpg
    DSC02322.jpg
    57 KB · Vizualizări: 38
Ultima editare:
Salut,
Frumusica jucarioara sa o folsesti sanatos si sa ai parte numai de bucurii. Poate ne vedem la Iasi cand fac astia "BAHLUIUL NAVIGABIL" :eek: sau poate pe la Bicaz.
I-mi pare rau pentru patania cu actele, banii etc.
 
Ar fi o idee, mai ales că la origini, sunt de la izvoarele Bahluiețului. Dacă prind o vară cu ploi multe, aș putea ajunge să navighez și pe Bahlui. După ce-l fac navigabil, aduc și apă???
Mi-am propus să ajung pe la Izvorul Muntelui, dar nu am reușit până acum. După 15 până la sfârșitul lunii sunt în CO și de-i vreme bună poate ne vedem în zonă.
 
Cred ca pe 20 ale lunii ajung si eu acolo ca sa testez un carburator nou, pe care l-am comandat deja. Asa ca daca vezi un kingfisher gri cu negru cu motor de 5 hp mercury, da un semnal.
Daca ajung, ma uit dupa canoe.
Cu Bahluiul navigabil, daca ai vedea ce "lucrari de arta" fac astia aici ...., iar vara cu ploi multe nu cred ca am mai vazut de ceva ani.
Cu stima,
mdascalu
 

Back
Sus