Reparatie velier fibra de sticla - Vaurien

Salut,
Cu putin timp in urma am cumpart o barca (velier) de la un cetatean plictisit. Am achizitionat-o deoarece a fost "pont" si acum, dupa ce am facut o tura pe lac cu barca, propulsat de 2 vasle, am constatat faptul ca ia apa. Nu stiu sa montez toate elementele - catarg, panza, accesorii, etc etc, insa asta este o alta discutie.

Planul meu este urmatorul - sa o modific astfel incat sa ii pot monta un motor mic si sa ma plimb pe lacul de langa casa (https://maps.google.com/maps?q=Iasi...72&oq=iasi&hnear=Iași,+Iasi,+Romania&t=h&z=15 ) sau cele din tara (asta dupa ce imi iau permisul).

Problemele :
1. Barca este prevazuta cu o chila destul de mare.
2. Barca are 4 gauri mai mari sau mai mici, pozitionate destul de ciudat.
3. Spatele barcii nu este destul de solid pentru a sustine un motor.

As dori defapt cateva sfaturi cu privire la reparatiile pe baza de fibra de sticla si rasina. Doresc mai intai sa o aduc la viata dupa care sa ma decid daca voi monta un motor sau voi ansambla elementele ei originale.

Filmele de pe Youtube sunt de folos, insa as dori cateva sfaturi de la cineva care a mai lucrat cu fibra de sticla etc. De unde as putea sa cumpar materialele necesare?

Daca problema de genul acesta a mai fost discutata in vreu-un post, va rog sa mi-l indicati.
Multumesc,
Lucian.
 

Atașamente

  • IMG_1656.jpg
    IMG_1656.jpg
    65.3 KB · Vizualizări: 105
  • IMG_1657.jpg
    IMG_1657.jpg
    93.9 KB · Vizualizări: 150
  • IMG_2545.jpg
    IMG_2545.jpg
    26.3 KB · Vizualizări: 83
  • IMG_2546.jpg
    IMG_2546.jpg
    29.4 KB · Vizualizări: 81
  • IMG_2547.jpg
    IMG_2547.jpg
    38.7 KB · Vizualizări: 82
  • IMG_2552.jpg
    IMG_2552.jpg
    26.4 KB · Vizualizări: 79
  • IMG_2551.jpg
    IMG_2551.jpg
    38.1 KB · Vizualizări: 73
  • IMG_2549.jpg
    IMG_2549.jpg
    36.8 KB · Vizualizări: 77
Vezi ca Vali are doua yole tipul ăsta in ograda lui, una fiind adusa pe linia de plutire dintr-o stare de zece ori mai jalnica decât ceea ce văd în imagini.
 
BINE AI VENIT PRINTRE NOI . ai la ea si catargul , derivorul , cirma , manevrele ...etc ? ,,, cat ai dat pe ea ?
 
Salut Mario,
Da, am la ea catarg, panze, carma. Nu stiu cum arata derivorul sau manevrele insa voi posta imagini un pic mai tarziu cu tot ceea ce am primit la ea.
Pe barca + peridoc am dat 1.000 RON. E mult ? Putin ? sincer mie mi s-a parut OK. Am primit o oferta de 500 EUR pt. barca deja de la un amic ce detine un lac, insa nu vreau sa o vand deoarece simt nevoie sa merg pana la capat cu "proiectul" asta.
Fac plimbari in Delta in fiecare an, cam stiu preturile pt o Laguna sau un Romcraft etc si prin comparatie am zis sa o cumpar deoarece cu putina munca o pot transforma in ceva de genul - vezi poza 1.

Totusi, un prieten marinar din Franta, care detine un velier "de cursa lunga" si cu care am facut o plimbare intre Franta si Anglia acum 2 ani, m-a sfatuit sa o aduc pe linia de plutire si sa invat sa manevrez o vela. El s-a oferit sa ma invete de la distanta sau cu prima ocazie cand vine in vizita...
Ideea nu este una rea deloc, avand in vedere ca imi plac lucrurile sa fie cum le-a facut mama lor + ca imi place ideea de liniste pe apa. - vezi poza 2.

Oricum, sper sa ajung sa o lansez la apa asa cum se cuvine, vara aceasta.

Voi ce parere aveti? Sa o transform sau sa o folosesc asa cum a fost ea gandita ? Care sunt minusurile si plusurile daca o transform ? Oricum nu uitati de "durerea" mea ce cu reparatia fibrei.
 

Atașamente

  • Boat conversion 010.jpg
    Boat conversion 010.jpg
    58.1 KB · Vizualizări: 72
  • 420-rigging_guide-01.jpg
    420-rigging_guide-01.jpg
    37 KB · Vizualizări: 83
Salut Mario,
Da, am la ea catarg, panze, carma. Nu stiu cum arata derivorul sau manevrele insa voi posta imagini un pic mai tarziu cu tot ceea ce am primit la ea.
Pe barca + peridoc am dat 1.000 RON. E mult ? Putin ? sincer mie mi s-a parut OK. Am primit o oferta de 500 EUR pt. barca deja de la un amic ce detine un lac, insa nu vreau sa o vand deoarece simt nevoie sa merg pana la capat cu "proiectul" asta.
Fac plimbari in Delta in fiecare an, cam stiu preturile pt o Laguna sau un Romcraft etc si prin comparatie am zis sa o cumpar deoarece cu putina munca o pot transforma in ceva de genul - vezi poza 1.

Totusi, un prieten marinar din Franta, care detine un velier "de cursa lunga" si cu care am facut o plimbare intre Franta si Anglia acum 2 ani, m-a sfatuit sa o aduc pe linia de plutire si sa invat sa manevrez o vela. El s-a oferit sa ma invete de la distanta sau cu prima ocazie cand vine in vizita...
Ideea nu este una rea deloc, avand in vedere ca imi plac lucrurile sa fie cum le-a facut mama lor + ca imi place ideea de liniste pe apa. - vezi poza 2.

Oricum, sper sa ajung sa o lansez la apa asa cum se cuvine, vara aceasta.

Voi ce parere aveti? Sa o transform sau sa o folosesc asa cum a fost ea gandita ? Care sunt minusurile si plusurile daca o transform ? Oricum nu uitati de "durerea" mea ce cu reparatia fibrei.

Clar trebuie folosita asa cum a fost ea gandita. Ar fi si pacat sa se intample altfel.
 
Părerea mea este să o foloseşti aşa cum a fost gândită, adică velier. Preţul este OK. Unde nu am fost eu să o iau cu 1000 lei cu peridoc.
Barca este instabilă pentru un începător şi îţi va lua ceva timp să înveţi să mergi cu ea, dar o dată stăpânită vei avea satisfacţii pe măsură.
Zburdă la cea mai mică adiere a vântului. Am avut ocazia să mă dau cu una asemănătoare.
 
Ultima editare:
Părerea mea este să o foloseşti aşa cum a fost gândită, adică velier. Preţul este OK. Unde nu am fost eu să o iau cu 1000 lei cu peridoc.
Barca este instabilă pentru un începător şi îţi va lua ceva timp să înveţi să mergi cu ea, dar o dată stăpânită vei avea satisfacţii pe măsură.
Zburdă la cea mai mică adiere a vântului. Am avut ocazia să mă dau cu una asemănătoare.

Am mult de lucru, insa dupa ce am citit raspunsul tau imi vine sa ma apuc iar de slefuit si gadilat barca :)
 
Am vazut ca ai lasat un mesaj pentru Vali pe alt topic (cel cu politica). Sfatul meu este sa -l cauti pe Bine ati venit la CapCompas.ro !, este adresa din semnatura lui. Vali nu numai ca are iole dar se pricepe si la reparat (si facut) barci si ar putea sa te ajute cu ceva sfaturi, materiale etc. Am vazut in poze citeva gauri care necesita o abordare mai serioasa, altfel s -ar putea sa ai probleme.
Am si eu un 470, este ceva mai mare decit Vaurien si un model ceva mai nou. In orice caz, merita sa o repari si sa inveti sa o folosesti cu vele. Daca ai drum prin Constanta da -mi un mesaj si facem o iesire, desi, daca ai fost cu vele intre Franta si Anglia, probabil ca ai microbul deja instalat si nu te mai pasioneaza o iesire pe Siutghiol :)
 
Am vazut ca ai lasat un mesaj pentru Vali pe alt topic (cel cu politica). Sfatul meu este sa -l cauti pe Bine ati venit la CapCompas.ro !, este adresa din semnatura lui. Vali nu numai ca are iole dar se pricepe si la reparat (si facut) barci si ar putea sa te ajute cu ceva sfaturi, materiale etc. Am vazut in poze citeva gauri care necesita o abordare mai serioasa, altfel s -ar putea sa ai probleme.
Am si eu un 470, este ceva mai mare decit Vaurien si un model ceva mai nou. In orice caz, merita sa o repari si sa inveti sa o folosesti cu vele. Daca ai drum prin Constanta da -mi un mesaj si facem o iesire, desi, daca ai fost cu vele intre Franta si Anglia, probabil ca ai microbul deja instalat si nu te mai pasioneaza o iesire pe Siutghiol :)

Ok, il voi contacta acolo. Merci. Cat despre o plimbare cu barca , mai ales ca e ceva asemanator cu ce am eu... ORICAND :) Nu am precizat ca era sa murim cu totii in plimbarea de pe 1 Ian. 2010 (facusem Revelionul acolo). AM prins o furtuna urata cu valuri intre 5 metri (unde eram noi) si 9 metri (la destinatie)... deci nu a fost tocmai o actiune reusita.

Oricum, la o bere povestim tot daca ajung pe la Constanta.
 
Ajutor catarg 420 !!

Salut,

Revin cu cateva fotografii si intrebari. Am mare nevoie de ajutor sa termin reparatia si sa incerc sa o dau la apa. Abia astept sa ridic panzele numai ca...:

1. Imi lipseste "piciorul", prinderea catargului de fundul barcii. Pe net am vazut ca se cheama "mast step", cel putin asta cred ca e piesa care imi lipseste.
2. de asemenea imi lipseste si "mast heel" ceci piesa care face conexiunea intre catarg si prinderea de jos
3. de partea de sus a catargului trebuie prinse, din ce am vazut pe net, vreo 3 sufe (fata, stange, dreapta) care dau rigiditatea catargului si fac tot angrenajul sa fie cee ce trebuie, corect? Numai ca nu am de ce le prinde acolo sus pe catarg.
4. de catarg vine prins, acel "boom", nu stiu daca e termenul corect.... cel orizontal. Pe modelele mai noi am vazut ca are un sistem de prindere ce ii permite sa se roteasca la vreo 180 grade perpendicular pe catarg. eu nu am nici un sistem de prindere, mai mult, baza acestui boom la mine e la semicerc...
5. chila e dintr-un tego care nu mai e prea bun. As vrea sa il refac. Stiti ce material as putea folosi? Forma o voi lua de la cel actual.
6. mai am de slefuit si as vrea sa trec la vopsit. imi puteti recomanda o vopsea anume? cu ce se vopsesc barcile de fibra, tinand cont ca e deja vopsita iar acum doar o matuiesc...?

Atasez si poze.

Stiti de unde as putea sa imi iau din tara cele necesare. Nu am gasit nici un magazin online la noi, ca cele din afara. Nu as vrea sa iau din afara pentru ca dureaza prea mult....

As aprecia f mult orice ajutor. Sau macar niste poze clare, de la alti posesori de 420, pentru a mi le confectiona la strung macar (ma refer sa piciorul si prinderea catargului)...



Mersi mult de ajutor
 

Atașamente

  • IMG_20120726_114042.jpg
    IMG_20120726_114042.jpg
    39.3 KB · Vizualizări: 29
  • IMG_20120726_114313.jpg
    IMG_20120726_114313.jpg
    151.1 KB · Vizualizări: 33
  • IMG_20120726_114320.jpg
    IMG_20120726_114320.jpg
    144.1 KB · Vizualizări: 27
  • IMG_20120726_114330.jpg
    IMG_20120726_114330.jpg
    24.7 KB · Vizualizări: 32
  • IMG_20120726_114337.jpg
    IMG_20120726_114337.jpg
    133.3 KB · Vizualizări: 36
  • IMG_20120726_114419.jpg
    IMG_20120726_114419.jpg
    176.5 KB · Vizualizări: 32
  • IMG_20120726_113917.jpg
    IMG_20120726_113917.jpg
    40.4 KB · Vizualizări: 34
  • IMG_20120726_113956.jpg
    IMG_20120726_113956.jpg
    40.3 KB · Vizualizări: 30
Ultima editare:
1. Imi lipseste "piciorul", prinderea catargului de fundul barcii. Pe net am vazut ca se cheama "mast step", cel putin asta cred ca e piesa care imi lipseste.
2. de asemenea imi lipseste si "mast heel" ceci piesa care face conexiunea intre catarg si prinderea de jos
Vezi aici: Caution Water - Sailing - 420 Rigging Guide

Cred ca cel mai bine le faci singur din tabla de inox ...


3. de partea de sus a catargului trebuie prinse, din ce am vazut pe net, vreo 3 sufe (fata, stange, dreapta) care dau rigiditatea catargului si fac tot angrenajul sa fie cee ce trebuie, corect? Numai ca nu am de ce le prinde acolo sus pe catarg.
Piesa de care se prind toate se numeste "capelatura". Sufele stanga/dreapta se numesc "sarturi" si fata/spate se numesc "straiuri" - toate astea se numesc "manevre fixe". Cel mai simplu prinzi niste ocheti cu pop-nituri.

4. de catarg vine prins, acel "boom", nu stiu daca e termenul corect.... cel orizontal. Pe modelele mai noi am vazut ca are un sistem de prindere ce ii permite sa se roteasca la vreo 180 grade perpendicular pe catarg. eu nu am nici un sistem de prindere, mai mult, baza acestui boom la mine e la semicerc...
Boom = "ghiu". Poti folosi o cruce cardanica sau o piesa similara, manufacturata.

5. chila e dintr-un tego care nu mai e prea bun. As vrea sa il refac. Stiti ce material as putea folosi? Forma o voi lua de la cel actual.
Placaj marin, eventual laminat in mai multe straturi pana la grosimea potrivita, lipit cu rasina epoxidica.
 
Smokey, mersi mult.
Cateva intrebari:

"Vezi aici: Caution Water - Sailing - 420 Rigging Guide

Cred ca cel mai bine le faci singur din tabla de inox ..."

In linkul asta, pe care l-am gasit si eu + multe altele, nu vad exact cum arata. E sufa aia exact peste picior si prindere, si nu vad ce si cum... nu imi dau seama cum sa le fac....


In rest, mersi mult de tot de lamuriri si ajutor.

De vopsea stii ceva? Ce fel de vopsea pot folosi?
 
Uite si o schita de mast step, este de fapt o bucata de profil U, preferabil inox, care sa intre in locasul din chila (cel de sub traversa rosie). Pe lateralul profilului se dau gauri pentru a fixa catargul (mast heel).
 

Atașamente

  • mast step.JPG
    mast step.JPG
    5.8 KB · Vizualizări: 32
Am mai gasit niste poze.
 

Atașamente

  • capelatura.JPG
    capelatura.JPG
    52.7 KB · Vizualizări: 31
  • mast heel.JPG
    mast heel.JPG
    33.8 KB · Vizualizări: 30
  • mast step optimist.jpg
    mast step optimist.jpg
    83.1 KB · Vizualizări: 29
  • piesa prindere.JPG
    piesa prindere.JPG
    26.2 KB · Vizualizări: 28

Back
Sus