lacul surduc

pe vremea regretatului, copil fiind, lacul surduc era cel mai frumos loc din univers. din universul meu de copil. multa, multa apa, partide de pescuit memorabile, platicile de 2-300 de grame erau niste monstrii pe care abia ii scoteam din apa, iar statul la cort o aventura gen discovery. adolescent, lacul avea mai mult farmec, mergand cu grupuri de prieteni, cu fete, cu focuri de tabara, cu alea alea, care sunteti la varsta tineretii stiti la ce ma refer, care nu sunteti va mai aduceti aminte ca ati fost si voi, ca si mine, odata. imediat dupa rascoala, iarasi am iubit surducul, ca un loc linistit si low-cost, e drept ca incepea epoca constructiilor de casute de vacanta, dar mai gaseai si locuri off camping unde puteai sa campezi la umbra si fara sa fi deranjat. acum vreo 4-5 ani, dupa o pauza mai lunga de surduc, nu l-am mai recunoscut. e adevarat ca era in perioada in care toata lumea construia cu disperare de parca era ultimul an in care se mai produceau materiale de constructii si dupa aia gata cu ele, dar bietul meu surduc era ciopartit si impartit in platuri mici, parca erau tarcuri de gaini, abia mai puteai ajunge la apa, si a culminat cu bariera de la plaja principala. am zis ca s-a terminat cu surducul meu, asta este un surduc cu care nu mai vreau sa am de a face, si am rupt-o cu el. definitiv am zis atunci. la aeronautic show, locul de desfasurare al evenimentului, surpriza, surduc. regasirea a fost nu melodramatica ca in telenovele, ci pur si simplu eu m-am bucurat ca l-am regasit, chiar daca era ciopartit si luat in stapanire, iar el m-a primit ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, ca si cand nu am fi fost suparati niciodata. sigur ca el saracul a vazut sute daca nu mii de viteji ca mine, care se supara ca vacarul pe sat, apoi se intorc cu coada intre picioare a impacare. ne-am imprietenit din nou, si de atunci ne-am mai revazut de doua ori, dar in timpul saptamanii, nu in weekend, cand am putut sa stam si sa mai depanam amintiri de acum treijceva de ani, de cand eram amandoi un pic mai tineri.
concluzie: e un loc frecventabil de barcaholici, dar preferabil in timpul saptamanii, cand gratargii frustrati sunt inca tinuti prizonieri de betoanele orasului.
 

Atașamente

  • 2012 Surduc 008.jpg
    2012 Surduc 008.jpg
    132.6 KB · Vizualizări: 607
  • 2012 Surduc 063.jpg
    2012 Surduc 063.jpg
    136.1 KB · Vizualizări: 69
  • 2012 Surduc 070.jpg
    2012 Surduc 070.jpg
    134 KB · Vizualizări: 87
  • 2012 Surduc 081.jpg
    2012 Surduc 081.jpg
    131.1 KB · Vizualizări: 66
  • 2012 Surduc 133.jpg
    2012 Surduc 133.jpg
    123.3 KB · Vizualizări: 66
  • 2012 Surduc 186.jpg
    2012 Surduc 186.jpg
    136 KB · Vizualizări: 74
Constat (cu placere) ca nu mi-ai ascultat sfaturile privitoare la constructia unor flotoare mai hidrodinamice decat cele pe care le aveai acum o luna. Presupun ca pur si simplu te-ai enervat si ai decis sa treci direct la padelatul fara flotoare :)
 
sa fi sanatos, bogdane, le am si pe alea, mai usoare decat primele, dar la surduc unde toata lumea se scalda nu era o problema ca ma rasturnam, si m-am plimbat nu foarte departe de mal, cum ma rasturnam cum mergeam la mal, ma urcam in barca si dai inainte. dar i-am cam prins spilul, ma rastorn tot mai rar. ca la scoala, primii zece ani sunt grei, pan-ajungi in anul trei.
 

Back
Sus