Challenger K2 - caiacul meu "neserios"

Salut,
de ce neserios? Pai, in primul rand nu cred ca il pot compara cu o barca serioasa, insa pentru ce mi-am dorit pentru inceput este OK. Sa nu uit, mai e un motiv pentru care il consider neserios, il discutam indata. :)

Nu mi-a trebuit mult sa ma decid, mai ales considerand si pretul la care l-am gasit; aseara am fost si l-am luat, insa din diverse motive nu am reusit sa il si testez. Asa ca astazi am taiat-o cu vreo 15 min de la munca, direct la Decathlon pentru a lua doua veste (a doua insa a fost timida astazi, n-a vrut sa intre la apa) si in mare graba catre Lacul Dorobant.

Am ajuns, am despachetat. Primele impresii: pompa cam firava, valvele scaunelor o idee naravase, insa am reusit sa le calmez, iar una din valvele Boston era stransa cu un nemaintalnit simt de raspundere (am fost nevoit sa scot valva de la punctul de desumflare pentru a reusit sa-l desfac pe cel de umflare). Nimic serios din fericire, asamblez si una din vasle si ii fac cunostinta barcutei mele cu apa lacului.

In acest punct greseli tipice probabil cuiva care se urca pentru prima oara intr-o ambarcatiune: vesta luata in graba si nestransa cum trebuie - se cam umfla, am strans-o ulterior ca devenea incomoda rau; barcuta parea putin inclinata spre dreapta - in mare parte vina imi apartine, cred ca nu ma asezasem tocmai drept in scaun (remediat si aceasta problema) siiii... hai sa vaslim. :rock:

Prima impresie - vasle insuficient de lungi - la capitolul acesta e posibil sa ma insel si sa nu fi umflat eu suficient de mult barca insa am preferat sa respect manualul si am comparat rulerul inclus in pachet cu suprafata barcii. Parea ok, poate chiar era ok, insa eu am avut oarecum impresia ca ma afund - poate si de aici senzatia de vasle prea scurte.

Barcuta se misca destul de fain (apa era linistita), insa ce nu mi-a placut a fost faptul ca indata ce reuseam sa prind putina viteza barca are o dorinta inimaginabila de a glisa. Si o face, in cateva randuri am reusit sa o corectez, in alte cateva incercarile mele erau cat pe-aci sa se termine c-o rasturnare. Cred si sper ca aceasta problema sa fie datorata faptului ca barca are doua skeg-uri amplasate undeva in mijloc si nu spre spate - iar daca asta e o posibila cauza, o sa incerc sa caut solutii de eliminare a sa.

Am vaslit atat din fata cat si din spate, iar in timp ce vasleam din spate am reusit si cateva spinuri de 180 de grade - suspectez aceeasi sursa.

Cam asta ar fi povestea de asta-seara, sper ca pana la urmatoarea barca, neseriosul sa devina un companion pe cinste asa ca daca exista cineva care are sugestii in ameliorarea acestor comportamente raman profund indatorat. Ma gandesc la faptul ca si vaslele ar putea fi o posibila problema, cele incluse in kit fiind mai mult plate decat curbate.

In final, atasez si o mica poza de astazi (scuzati claritatea, este facuta cu telefonul):
599993_4528755586604_945897046_n.jpg


Sa auzim de bine, seara buna tuturor!
 
Salutare,
credeti ca atasarea unor skeg-uri suplimentare catre partea din spate a barcii ar putea rezolva cat de cat problema?

Cam asta e ce am gasit pe amazon:
31wU%2Biq9PdL._SL500_AA300_.jpg


Pentru exemplificare, skeg-urile by default sunt asezate precum in fotografie de mai jos

caiaque-inflavel-intex-challenger-k2-c-remos_MLB-O-130138777_9781.jpg


Andrei
 
A doua iesire, prima problema - d-nul din fotografia atasata a tinut musai sa ne cunoastem.

Am aplicat o bucata din kitul de reparatie inclus; sper sa tina pentru ca miercuri plec in concediu.. si nu as lasa-o acasa...
 

Atașamente

  • P1140575.jpg
    P1140575.jpg
    83 KB · Vizualizări: 125
andrei,
parerea mea este ca vei reusi sa mergi drept dupa o perioada in care te deprinzi cum simtul apei. Pana atunci, stai in centrul barcii, mai precis treimea dinspre genunchi a coapsei sa fie la jumatea barcii, in felul asta vei avea destula lungime inaintea "zbaturilor" ca sa atenueze din deriva. Si padela ar trebui imbunatatita, cu 150-200lei gasesti niste padele ok la dealerii cunoscuti de echipament sportiv. Felicitari pentru achizitie si pentru alegerea hobby-ului.
 
Si eu mi-am cumparat o padela (din pacate doar una) de la InterSport , este mai lunga , mai usoara iar diferenta se simte , mai putina apa in caiac , viteza crescuta , padelarea este mai usoara . Parerea mea este ca ar trebui totusi sa stai pe locul din spate :) .
 
@bogdanbuciu: Multumesc pentru sfaturi, de miercuri vor fi puse in aplicare!

@ovidiu66: Foarte frumoasa jucaria ta, sa te folosesti de ea cu placere! Da, din pacate amplasarea skeg-urilor in cazul K2-ului este "opera" producatorului. De aceea ma gandeam ca poate amplasarea altora spre partea din spate cu sau fara anularea acestora ar putea fi benefica.

@Hurricane: Partea cu mai putina apa in barca suna minunat - chiar ma gandeam duminica uitandu-ma la mine ca nu prea se vede nici o diferenta intre situatia in care eram (ma dadusem cu barca) si daca as fi inotat. :D Inlocuirea padelelor va fi urmatorul pas, cu siguranta! Am padelat de pe locul din fata doar la prima iesire sa pot face o diferenta, la a doua am stat hotarat in spate (prima poza atasata).

In seara asta am umflat podeaua sa verific peticul si pare sa fie destul de ok. Atasez doua poze cu "lucratura" si inca una cu CTC-ista de serviciu. :D

Seara buna!
 

Atașamente

  • P1140560.jpg
    P1140560.jpg
    59.7 KB · Vizualizări: 93
  • P1140640.jpg
    P1140640.jpg
    41.7 KB · Vizualizări: 85
  • P1140642.jpg
    P1140642.jpg
    43.9 KB · Vizualizări: 85
  • P1140643.jpg
    P1140643.jpg
    43.4 KB · Vizualizări: 90
bravo. esti pe apa, asta e cel mai important. si vrei sa o iei si in concediu, deci ti-a placut. sigur ca o padela mai bunicica costa aproape cat o jumatate de barca, dar te va tine mai mult decat barca. este prima barca si de acum ai termen de comparatie, vei sti ce-ti doresti in continuare: viteza, sau stabilitate, sau rigiditate,sau manevrabilitate mai buna. dar vei sti din experienta ta, nu din povestile noastre, care sunt bune, dar poate nu ti se potrivesc suta la suta. important la orice lucru care ti-l cumperi, e sa te bucuri de el. deci iti doresc sa te bucuri de concediu si de barcuta ta. toate bune.
 
salut!! jucarie de-asta am si eu .de trei ani ma dau cu el si-mi place . i-am facut cateva transformari. din prima iti spun ca cel mai bine il controlez de pe locul din fata cu conditia sa fiu singur.i-am schimbat idiotenia aia de scaun cu o perna gonflabila legata de suportii de la rezematoare.l-am folosit si la pescuit , am prins la dunare o stiuca de 4 kg.vezi ca se umfla in 2 faze, pentru ca dupa ce-l lansezi la apa aerul din el se contracta dupa ce-l raceste apa, care de regula e mai rece decat aerul.
 
Salut,
am facut vreo doua iesiri miercuri cand am ajuns si din pacate minunatia de petic din kit a cedat... Sunt putin ofticat, insa asta e; n-as vrea sa adopt o varianta "alternativa" de a o repara pe loc doar ca sa ma mai tina cateva zile - prefer un kit dedicat, chiar daca ratez sansa de a o folosi zilele astea. Dupa ce o repun pe picioare va urma achizitionarea unei padele mai serioase si lucrurile bune sper sa inceapa sa vina dupa. :)

Marian - multumesc pentru pontul cu umflatul, chiar ma miram acum cateva zile de faptul ca si camera care era in regula mi se parea o idee moale dupa ce am venit la mal. Poti pune cateva poze cu modificarile pe care i le-ai facut daca nu cer prea mult? :)

Va salut,
Andrei
 
Salut Andrei!! o sa revin cu poze , maine am de gand sa padelez pe Paltinu si-o sa-i fac poze.De fapt pot sa-ti explic in cuvinte. I-am ancorat bine rezematoarea , ca imi iesea [m-am dat cu el la mare pe valuri mari] si m-am folosit de prinderea aia sa-mi leg si o perna gonflabila pe post de scaun. astea-s modificarile. aaaaa si padelele . am mai cumparat un set de vasle [de pe la selgros] care au aceleasi pale si tevile de aluminiu mai lungi. am folosit la o padela o teava lunga din setu-ala si una mai scurta din dotarea caiacului, pe care le-am imbinat la mijloc cu o singura imbinare. in formula originala de padela, imbinarile sunt foarte solicitate. padela facuta de mine e mult mai rezistenta. o sa-ti pun poze.am rotunjit palele. daca vrei sa-ti tina lipitura, pune un petic mic[max 1 cm diametru] din imbracaminte de caiet [vinilin], lipit cu superglue . cureti locul , dai cu superglue pui peticul si dupa ce se intareste mai dai de vreo 2 ori cu superglue peste el . peticul trebuie sa fie mic pentru ca lipitura ramane rigida. mie nu mi-a cedat niciodata , am si la caiac 2 lipituri.
 

Atașamente

  • IMAG0026.jpg
    IMAG0026.jpg
    88 KB · Vizualizări: 82
  • IMAG0028.jpg
    IMAG0028.jpg
    85.1 KB · Vizualizări: 72
  • IMAG0029.jpg
    IMAG0029.jpg
    77.8 KB · Vizualizări: 78
Ultima editare:
Am revenit cu poze ,am fost ieri la Paltinu , am facut un perimetru cu caiacul , a fost splendida vremea si-am facut niste poze mai detaliate.
 

Atașamente

  • 21082012187.jpg
    21082012187.jpg
    108.2 KB · Vizualizări: 70
  • 21082012188.jpg
    21082012188.jpg
    85.9 KB · Vizualizări: 80
  • 21082012189.jpg
    21082012189.jpg
    48.8 KB · Vizualizări: 68
  • 21082012190.jpg
    21082012190.jpg
    52.3 KB · Vizualizări: 69
  • 21082012191.jpg
    21082012191.jpg
    89.1 KB · Vizualizări: 54
  • 21082012192.jpg
    21082012192.jpg
    117.5 KB · Vizualizări: 58
  • 21082012196.jpg
    21082012196.jpg
    69 KB · Vizualizări: 57
Salut!!!
Am navigat si inca o fac cu acest tip de caiac impreuna cu Hurricane. Pot spune ca este un caiac destul de stabil tind cont ca timp de 2 sezoane am iesit numai pe mare unde am intalnit si zile mai capricioase:). In legatura cu manevrabilitate , in tandem dă dovada de una buna ,numai echipajul sa se sincronizeze in miscari, singur este mai greu deoarece el este facut ptr. 2 persoane, dar am avut parte si de ture singur si a fost ok,pe locul din spate e cel mai bine(parerea mea:D). De o spartura am facut si noi "rost" :p, am folosit un petic de 5cm(lat)/8cm(lung) si cu o solutie profesionista am facut treaba buna. Cam atat despre acest caiac neserios din parte mea, te felicit ptr noua ta achizitie si sper sa te bucuri cat mai mult de el pe ape line cu vanturi calde.
O seară minunată!
 
Salutare,
in primul rand imi cer scuze pentru inactivitate, insa am fost destul de ocupat in ultima vreme, iar vesti noi in privinta barcii din pacate inca nu exista.

@66marian: multumesc mult pentru poze si detalieri, mi-e mult mai clara situatia acum!

@ DAC: multumesc, am discutat cate putin prin intermediul mesageriei private si cu Hurricane - stiu kitul pe care l-a folosit, l-am comandat si eu, insa... (vezi continuarea mesajului)

In alta ordine de idei, a mai comandat cineva vreodata de la marine-shop.ro? Mi se par INCREDIBIL de neseriosi, astept de doua saptamani un nenorocit de kit de reparatie pentru barci din PVC, i-am sunat de trei ori si de fiecare data mi-au spus ca il primes maine! Evident, n-am primit absolut nimic. Ma gandesc sa imi comand un kit de pe ebay, daca faceam asta din prima cu siguranta il aveam pana acum.

Ma poate sfatui cineva ce sa aleg? Variantele pe care le am in vedere sunt aceasta, aceasta, aceasta si aceasta.

Multumesc, weekend minunat tuturor!
 
Gasesti un adeziv Bison pentru PVC flexibil (sa nu iei din cel pentru PVC rigid) de 10-20 ml la Kaufland sau alte pravalii gen hipermarket, sau la praktiker, baumaxx,16-20 ron. Foloseste PVC-ul din kit daca mai ai, daca nu, cauta un PVC flexibil, sacrifica ceva jucarie de apa eventual. Ideal petecul sa nu aiba colturi. Suprafetele de lipit trebuie sa fie rugoase, o hartie abraziva de 80-100 face treaba. Dupa ce dai cu adeziv cele doua suprafete, trebuie lasate sa se usuce pana cand degetul nu se mai lipeste de petec(undeva la 15 min e ok) Suprafetele se suprapun si trebuie presate puternic, eventual ciocanite bine cu un ciocan de cauciuc pe o suprafata neteda. Si adezivul din kit ar trebui sa mearga daca-l folosesti corect.
Sper sa nu te simti jignit daca am amintit cum trebuie facuta lipitura, nu ai precizat cum ai procedat si cred ca furnizorul navei nu ar da un chit ce nu poate fi folosit..
Bafta!
 
Salut,
multumesc pentru sfaturi. Am fost plecat o vreme cu serviciul din localitate, asta-seara am de gand sa le urmez. Nu ma simt jignit, a fost prima incercare de acest gen - nu am facut decat sa urmez indicatiile producatorului. Respectiv - curata, lipeste, nu umfla juma' de ora. Si cam atat. Peticul pe care producatorul l-a inclus in kit nu sunt sigur ca e de PVC - o sa atasez o fotografie indata ce ajung acasa. Nici adeziv nu este inclus, pur si simplu dezlipesti peticul de pe suport si il lipesti de barca - citind ce ai scris tu, ce au dat ei nu e altceva decat un mare bullshit. :) Eventual o sa caut sa folosesc altceva pentru lipitura. Multumesc inca o data de sfaturi, revin cu update-uri...
 
Buna seara tuturor

Salut la toata lumea,sunt Maryo din Bucuresti,vreau sa va spun ca am si eu caiac din acesta,de vreo 2 ani,ma dau cu el pe Cocioc,pe lacul morii si Herastrau,ma gasiti cand doriti pe aceste 3 lacuri...si desigur am fost la mare cu el,nu stiu inca cum sa pun poze aici,dar pe pagina mea de facebook veti vedea cu siguranta pe unde am vaslit cu el....sunt multumit de ek,merge ok tinand cont ca eu am practicat canoe vreo 6 ani,am fot campion national la juniori mici,deci sunt familiarizat cu caiac-canoe...iubesc sa stau pe apa toata ziua si sa ma plimb cu caiacul.Am citit pareri pro si contra pe aici....singura mea problema este ca o sa trebuiasca sa mi iau si eu o padela mai adevarata sa pot vasli mai bine si sa nu mai bag apa in caiac..sau sa mi fac un sort cum aveam cand eram la club (Dinamo) si ieseam sa ne plimbam cu cele de antrenament.Vine vremea buna si o sa cam fiu pe lacurile astea,in special Herastrau sau Tineretului...eventual Lacul Morii...cine doreste,ne putem intalni si in cursul saptamanii cand sut liber...cam atat...am sa mai citesc de pe la voi sa vad ce si cum..momentan sunt multumit de el,la urma urmei este un caiac de agrement,nu de performanta...deci plimbare linistita nu contra cronometru...in loc sa stau la cozi ore intregi sa iau o barca in Herastrau,ma duc cu caiacul,.il pun pe apa si ii fac pe toti ceilalti sa se zgarie pe fata de ciuda....ma si distrez,ma si plimb prin parc,si ma dau si cu caiacul..cam atat...o seara buna tuturor :).
 

Atașamente

  • DSC04670.jpg
    DSC04670.jpg
    41.4 KB · Vizualizări: 33
  • DSC04661.jpg
    DSC04661.jpg
    43.6 KB · Vizualizări: 36
  • DSC04809.jpg
    DSC04809.jpg
    82.6 KB · Vizualizări: 35
  • DSC04807.jpg
    DSC04807.jpg
    87.3 KB · Vizualizări: 36
  • DSC04525.jpg
    DSC04525.jpg
    87.3 KB · Vizualizări: 32
  • DSC04694.jpg
    DSC04694.jpg
    51.8 KB · Vizualizări: 40
  • DSC04408.jpg
    DSC04408.jpg
    54.7 KB · Vizualizări: 37
  • DSC04401.jpg
    DSC04401.jpg
    111.8 KB · Vizualizări: 38
  • DSC04400.jpg
    DSC04400.jpg
    115.2 KB · Vizualizări: 42
  • DSC04695.jpg
    DSC04695.jpg
    46.2 KB · Vizualizări: 36

Back
Sus