Scule și magazine de scule

Acum două ore m-am întors de la singurul magazin de bricolaj Merlin Leroy din România care din fericire este și cel mai aproape magazin de bricolaj de mine, și m-au convins, încă o dată că au cele mai mici prețuri. O spun fără nici o intenție de a le face reclamă.
De ex. mulți dintre voi folosiți menghinele manuale de tâmplărie. Nu de alta dar când te apuci de o barcă îți trebuie câteva zeci. La Merlin Leroy sunt 5 lei bucata și se vând la set de două. Același set de două menghine, exact aceiași dimensiune, același producător, la Bricostore (de unde din păcate mi-am luat și eu, crezând că acestea sunt cele mai ieftine) este 7 lei buc. Dacă vrei să cumperi o bucată costă 14 lei. Desigur sunt făcute în China. Nu cred că veți găsi mai ieftine în altă parte.
Din păcate anunțul este folositor mai mult pentru bucureșteni.
 
Ultima editare:
In acelasi magazin, la standul cu suruburi se gasesc o multime de tipuri si dimensiuni de suruburi si holzsuruburi de inox.
Pretul unui plic (blister?) era intre 5 si 6 lei. Ce mi-a atras atentia era faptul ca plicurile erau destul de bine indesate.
 
la hornbach holzsuruburile de inox sunt la kg ... cel mai ieftin
problema este ca tot inoxul pe la noi este din ala mai slab A2 parca
asta nu este maritim A4 rules pe apa sarata
 
La Lidl au un polizor unghiular cu viteză variabilă la cel mai bun preț, după părerea mea, 120 lei. Încă mai avea la LIdl în Chitila.
Nu mi-am luat pentru că mi-am luat MacAllister de la Hornabach, la ofertă (de duceai cu o sculă veche și îți dădea un bon de 100 lei cu care luai altă sculă nouă), și parcă era vreo 250 lei sau 280 lei. Am văzut acum pe net, Hitachi, Makita și DeWalt sunt mai scumpe de 700 lei, iar Bosch 491 lei.
 
Am fost si eu la Leroy Merlin. Intr-adevar are lucruri ieftine dar si lucruri mai scumpe decat altii. Am remarcat o chestie la magazinele astea mari. Fiecare are o gama de produse mai ieftine dar in schimb incarca pretul la alte produse. Trebuie sa le luati la mana si sa observati ce va intereseaza.
 
Este corect ce spune Alex. Chiar daca nu are legatura cu barcutele, va dau un exemplu: cautam doua usi cu lamele oblice pentru debara si am gasit la Hornbach. Lemn de pin, finisaje excelente, ce sa mai spun, m-a incantat. Pret in jur de 120 lei bucata. Ce-mi zic, "la Leroy sunt mai ieftine". Cand am ajuns am avut o surpriza: molid ordinar, finisaje execrabile, pret 130 lei.
Una peste alta, cine tine la calitate si la pret, trebuie sa alerge. Dar acest dute-vino prin diferite magazine dupa un produs ar putea salta pretul achizitiei destul de substantial daca punem la socoteala timpul, benzina si te mai miri ce nimicuri consumate.
 
Una peste alta, cine tine la calitate si la pret, trebuie sa alerge. Dar acest dute-vino prin diferite magazine dupa un produs ar putea salta pretul achizitiei destul de substantial daca punem la socoteala timpul, benzina si te mai miri ce nimicuri consumate.

Rațiunea pentru care am pus bazele acestui topic este să ne informăm reciproc unde se găsesc cele mai bune scule de care avem nevoie, la cele mai bune prețuri, pentru a face economie de timp și bani.
 
Daca banii nu sunt o problema vi-l recomand pe Catalin Sorescu. E pasionat de scule si vinde scule de mana mai bune care nu se gasesc in mod normal in magazine. Nu-i fac reclama pentru ca am bucurii la el. Am vazut ce inseamna o scula de calitate. http://www.finetools.ro
 
Azi trebuia să pierd timpul vreo jumătate de oră şi am intrat la Bricostore Basarab şi am găsit această sculă la ofertă:
DREMEL® TRIO
Nu am ezitat prea mult să o iau pentru că preţul iniţial era de 649 lei iar eu am luat-o cu 229 lei. Deci cam o treime din preţ.
Este adevărat accesoriile Accesorii TRIO sunt scumpe dar sper să merite investiţia.
 
wai ce misto,
in filmulet pare foarte de incredere. Cred ca trec si eu azi sa vad daca in mana pare la fel de "reliable".
Spor la mestereala
 
Eu am luat asa ceva si am dus-o inapoi.
E un mini router de putere f mica, care nu accepta decat accesorii specifice pentru el. Nici macar accesorii dremel nu accepta, ci numai accesorii Drelmel trio! Daca era o super scula nu se vindea la un sfert de pretz.

Un mini router Bosch va da MULT mai multe satisfactii. E o scula net superioara.

Foarte recomandat deasemenea:
Un jigsaw (pendular) orbital de calitate, tot marca Bosch. Daca nu taiati decat placaj, merge si alta marca de pendular orbital solid, cu conditia sa accepte lame Bosch.
 
Ultima editare:
Polizor sa ai ...si o sa accepte !!! ;)

Corect!!! :D Adevarul este ca nu prea am vazut pendulare orbitale de calitate care sa nu le accepte, asa..... ne-polizate.


Eu am un pendular de 6A destul de solid. E excelent pentru placaj, dar cand am taiat blatul de bucatarie 4 cm stejar, are tendinta sa se "plimbe".
Am imprumutat de la un prieten un Bosch din acela fara maner (barel grip), aceleasi lame - a taiat parca taiam cu laser. Doar sa nu il fortezi, sa lasi orbitalul sa faca traba.
 
Eu folosesc un pendular Phiolent ,cumparat de vre-o 20 ani si credeti sau nu :D merge si acum si pot sa va spun ca nu l-am menajat deloc !
Ca panze am folosit de toate "natile"... unele a trebuit sa le ajustez altele nu !
Ca o paranteza ...consider ca o astfel de "masinarie" este indispensabila la bricolaje de tot felul ....in schimb NU sunt adeptul la "multifunctionale" de genul "taie lemne ; bate cuie ; da la.....;);):eek:
 
PHIOLENTUL la vremea lui (92-98) a fost o scula foarte buna , l-am folosit in mod intensiv pa doua ture de 8 ore , se gaseau chiar si subansamble de schimb ( ax , rotor , ghidaje , casete antivibratii ,...etc )
 

Back
Sus