Dictionar explicativ de termeni marini

Admin

Administrator
Acest topic va functiona pe post de dictionar explicativ, in formatul urmator:

- cine doreste sa afle mai multe despre un anumit termen, intreaba intr-un post nou, iar cine stie traducerea va da reply si va raspunde cat mai detaliat cu putinta.

- daca discutia se prelungeste sau necesita atentie suplimentara, voi crea un topic nou, cu link aici; sau cel care raspunde il poate crea si va lasa aici doar un link pe post de raspuns.

Pentru a cauta ceva in topicul-dictionar folositi functia Search this Thread.
 
Aveti idee unde gasim si noi incepatorii explicarea termenilor specifici de genul : tribord, babord, chila, travers, pupa....etc, etc un fel de abc al barcilor, eventual cu ceva reprezentari grafice.

Sper sa nu fiu off topic
 
Aveti idee unde gasim si noi incepatorii explicarea termenilor specifici de genul : tribord, babord, chila, travers, pupa....etc, etc un fel de abc al barcilor, eventual cu ceva reprezentari grafice.

Sper sa nu fiu off topic

Si eu ca si tine incepator dar ...

Tine minte cuvantul asta - BATTERY - pronuntat aprox BA-TRI -----> BAbord [stanga] - [dreapta] TRIbord

PROVA e in fata PUPA(-mai) in ....... fund ... Pardon, dar alta rima n-am gasit :).

PROVA - fata
PUPA - spate

Desi nu este in aceeasi tema - stalacTITE (de la TATA) vs stalacMITE (de la MAMA). TATA sus MAMA jos. :) Stalactitele sus, stalacmitele jos. Perversa explicatie dar, la fel, alta rima n-am gasit.
 
Salut,

Mi se pare o idee forate buna; am invatat cate ceva despre barci de pe forumuri in engleza si cu toate ca stiu ce este un anumit lucru, cateodata nu-i stiu denumirea in romana; sunt convins ca se intampla si invers, poate mai mult, avand in vedere ca acesta e un forum cu vorbitori nativi de romana!

Am ceva sugestii:
1. Ar fi bine ca termenii in romana sa fie tradusi in engleza, cu explicatii cat mai detaliate in romana.
2. Daca dictionarul se mareste, as considera o pagina separata, dinamica, care sa-ti permita sa cauti rapid anumiti termeni doar in cadrul dictionarului, nu si pe posturi din acelasi thread. Ar fi ideal sa contina si schite, dar poate ca visez - nu stiu cine ar avea timp de asa ceva, dar daca ar fi mai multi calaboratori, ar putea iesi ceva frumos

Stiu necesita ceva efort punctul 2, dar ma ofer sa ajut cu partea IT, atat cat ma pricep.
 

Back
Sus