Gura Portitei-Sulina Iulie 2012

Florio

Member
Jurnalul de bord al barcutei noastre a inregistrat anul asta multe zile de sailing, pe care n-am apucat inca sa le povestesc.

Ultima aventura am reusit sa o adun partial intr-un filmulet, pe care vi-l si arat aici.

Pentru ca prietenii si colegii de pasiune se intampla sa imparta cele 3 site-uri de specialitate, unii dintre ei accesand doar cate un site preferat, povestirea se va afla si aici si acolo, asa ca scuzati metoda copy/paste . Povestea e aceeasi, dar discutiile dintre noi vor lua directii diferite, in functie de ce intrebari va avea fiecare . Asa ca topicurile n-au cum sa fie copy/paste :D .
 
Asadar, incep :

Pentru ca e vara si pentru ca fug de asfalt, politica, inghesuiala urbana, imi propun ca vara sa stau pe apa .
Surprinzator, in ultimii ani imi reuseste asta din ce in ce mai bine .
Anul asta in afara skipper training-ul din inceputul de vara, am plutit pe barcuta proprie nu numai weekend de weekend, ci si cate o saptamana , o saptamana si jumatate , in partea de nord, pe lacurile deltei Dunarii si pe mare.
Astfel am devenit nelipsiti de la Gura Portitei, unde se ajunge numai cum ne place noua ( pe apa), plaja e plaja, restaurantul are bucatari buni, iar sambata vine Paul Condrat cu corul de lipovence si tranteste un chef rusesc cu dansuri, cantec si foc de tabara, de mai mare dragul. Guleai !

Daca acum 3 saptamani fusesem la Sarichioi la festival ( si am ramas restant cu povestirea) , cu doua saptamani in urma am plecat din Gura Portitei pe un itinerariu care includea urmatoarele puncte:

Insula Bisericuta, capul Dolosman, Insula Popina , canalele Mustaca, Cocos, Dunavat, Sfantul Gheorghe, popas la Erenciuc si ziua urmatoare la Sfantul Gheorghe;
Apoi iesire pe mare pe la Sfantu' si cap compas Sulina .
Dat fiind ca Marea Neagra e nabadaioasa, am avut in vedere ca la popasul la plaja Sulina sa ma pot refugia in canalul ce apare pe harta, in caz ca la ancora valul ne da de furca in mare deschisa.
Apoi dupa vizita Sulinei sa mergem catre Chilia, Periprava si ce-o mai da Domnul.
Planul nu a fost batut in cuie, deoarece aveam speranta sa apara pe parcurs prieteni cu barcile proprii. Si mi-am propus sa fim maleabili ca program , cat sa stam la un pahar cu toata lumea .

Ca sa nu mai lungesc vorba, pana ma apuc de povestit ce a adaugat realitatea la acest plan si ce a mai taiat din el, va arat un filmulet montat la repezeala, cu doar o particica din aventura :

[YOUTUBE]6XUCV_LiPkI[/YOUTUBE]
 
Ultima editare:
Felicitari inca o data! Pe langa faptul ca te invidiez la scena deschisa pentru excursiile frumoase pe care le faci impreuna cu familia, am si cateva intrebari tehnice:
  • cum e cu MacGregorul? stiu ca tu stii ca eu stiu, dar poate ar fi bine sa reinviem o discutie veche, la vremea aceea doar din povesti, dar avand acum date concrete
  • stiu c-ai facut imbunatatiri la barca, ce ti-a fost util, ce nu a fost util (si ai crezut tu ca ar fi)?
  • cum s-au acomodat fetele la viata pe barca, ai observat diferente fata de primele iesiri?
  • cum ai mers pe Sf.Gheorghe in amonte cu velele?
 
Ne-a placut foarte mult video. Dincolo de fetzele "piratilor" din barca, eram cu ichii in patru la valuri vant si pe unde nu este "asfaltat" ca modesta noastra piroga nu se comporta pe mare precum corabia voastra...:)
 
Felicitari inca o data! Pe langa faptul ca te invidiez la scena deschisa pentru excursiile frumoase pe care le faci impreuna cu familia, am si cateva intrebari tehnice:
  • cum e cu MacGregorul? stiu ca tu stii ca eu stiu, dar poate ar fi bine sa reinviem o discutie veche, la vremea aceea doar din povesti, dar avand acum date concrete
  • stiu c-ai facut imbunatatiri la barca, ce ti-a fost util, ce nu a fost util (si ai crezut tu ca ar fi)?
  • cum s-au acomodat fetele la viata pe barca, ai observat diferente fata de primele iesiri?
  • cum ai mers pe Sf.Gheorghe in amonte cu velele?

Haaa... ce intrebari ! :)
La fiecare intrebare e de scris cate o pagina. O iau si eu pe indelete, ca sunt la birou.
Si raspund acum doar la ce imi place mai mult.

Cu vele, in amonte pe Dunare, e dorinta mea de anul trecut, dupa ce tot cu vele am vazut ca am parcurs Oltenita-Sf. Gheorghe in cel mai usor si placut mod. Daca finalul sezonului trecut nu mi-a dat timpul sa urc cu vele pe Dunare de la mare pana la Oltenita, am incercat acum senzatia, cand ne-am intors de la Sulina.

Avand un vant lejer, de travers, am facut observat cu placuta surprindere ca aparatele ne aratau 3nd S.O.G, cum s-ar zice viteza fata de sol. Daca mai punem 2.5 nd viteza curentului contrar, noi navigam cu 5.5 nd cu vantul acela usurel si tare neregulat.
Prezenta unei barci cu vele navigand impotriva curentului, era probabil inedita, pentru ca atat turistii in salupe cat si vapoarele de pasageri intalnite, ne-au salutat manevrele .
Ma montez singur gandindu-ma cat de bine se poate naviga in amonte din septembrie cand vanturile predominante de nord incep sa bata puternic si sustinut . Cu un travers de 15-18 nd , putem ajunge cu barca noastra la 8,5 nd , o viteza foarte mare pentru o barca de 8m si forme grasute de cruiser :) . O asemenea viteza am prins pe Golovita, tot in conditii de vant de travers, insa niste valuri mari, formate din nordul Razelmului si lovind in noi in sudul Golovitei .
Dunarea e mult mai domoala ca valuri , exceptand cazul cand bate vantul din aval. Deci calatoria ar trebui sa fie mult mai confortabila :)
 
Ultima editare:
Ne-a placut foarte mult video. Dincolo de fetzele "piratilor" din barca, eram cu ichii in patru la valuri vant si pe unde nu este "asfaltat" ca modesta noastra piroga nu se comporta pe mare precum corabia voastra...:)

Filmele pacalesc ochiul , dimensiunea valurilor nu se citeste deloc .
Nici pe lacuri, nici pe mare.
Am traversat si Golovita si Razelmul, in conditii de furtuna, cand in canalul cu pontoane din Gura Portiei intrau insulite groase de spuma, de pe lac. Vreau sa spun ca valurile sunt chiar asa cum spun localnicii. Dificile din cauza distantei mici dintre ele, inalte, cu deferlatii .
Noi n-am simtit probleme in nici o situatie din cele considerate dificile, dar asta datorita inaltimii bordului liber si sigurantei pe care o confera dimensiunea barcii.
Singurele momente cand am fugit din calea vreunei furtuni au fost in aceasta tura, cand s-a ridicat vant puternic, noaptea, cand eram la ancora.
Ei in asemenea conditii nu e de dormit pe Razelm, valurile iti fac noaptea infernala cand vrei sa dormi ancorat.
Asa ca am plecat de fiecare data cu viteza mare pe vant mare larg, eu la timona si Cosmin cu reflector in prova sa detecteze talienele . Partea buna este ca poti gasi locuri in care sa te adapostesti si sa continui noaptea in conditii linistite :) .
O alta intrebare as pune si eu: avand in vedere ca aceste lacuri considerate foarte periculoase, au 2,5-3 m adancime pe tot parcursul lor ; daca in zonele de margine, apele se duc catre 1m , cum naiba se mai ineaca oamenii ?
Mi s-a intamplat la 1 km de mal sa am 1,3 m adancime... a fost o senzatie ciudata cand am sarit sa ma racoresc, agatat de o saula, sa vad ca stau in picioare cu apa pana la piept.
Pentru caiac insa, eu vad lacurile cam periculoase prin prisma valurilor ce se formeaza si a vanturilor destul de puternice.
Insa un navigator nu se arunca asa, cu capul inainte, ci isi face un plan de pasaj, consulta site-urile cu previziunile meteo si nu mai poate avea surprize neplacute.
De pilda voi aveti de vineri pana luni vanturi lejere intre 4 si 10 nd, cu cateva varfuri de 12-13 nd pe intervale scurte. Dupa aceea in zona Razelm si litoralul limitrof, vantul coboara catre 6 nd, cat sa navigati lejer si cu vela si sa mai imuiati dupa pofta si padela :) .
 
[*]cum s-au acomodat fetele la viata pe barca, ai observat diferente fata de primele iesiri?

[/list]

Fetele se simt pe barca mai bine decat acasa.
Maria cat e ea de mica , ai putea avea senzatia ca miscarea barcii ii va strica tot timpul echilibrul ei de bebelus pedestru .
Dar nu, s-a adaptat cu un mers leganat, urca pe scara catre cockpit, chiar daca treptele si inaltimile sunt pentru ea foarte mari. Se agata de "tin-te bine" , se ridica in picioare si chiar danseaza sus pe bancheta interioara a cockpitului, fara sa fie afectata. Pe noi ne mai trec naduselile cate o data cand exagereaza cu programele artistice, dar stam cu ochii pe ea, sa nu o incaseze din prea mare incredere de sine :) .
Cel mai imbucurator fapt e ca doarme in leganat de valuri, facandu-si mai mult decat programul ei de somn ( pentru care acasa trebuie multa munca de convingere si chiar se lasa cu bocete; deh, care dintre noi a iubit somnul de dupa amiaza cand eram copii ? )

Barca a avut rolul de a inchega si mai bine familia, de a strange relatiile dintre noi, la scara la care ne aduna in spatiile ei . Inchipuiti-va ca nu mai suntem dispersati intr-o casa , fiecare in camera lui, cu televizorul lui, cu activitatile lui. In barca suntem toti laolalta, intr-un spatiu mic, adunat, aici e baia, langa ea bucataria, o masa cu 3 canapele, pat ici , pat colo .... tot timpul suntem impreuna .
Ne trezim unii langa altii, ne vorbim, ne distram, ne suportam toanele, toate activitatile se fac impreuna. Si asta cate o saptamana sau chiar doua saptamani intregi, deodata :) .
Dupa doua zile acasa, ne dorim sa ne intoarcem iar pe apa :sail:
 
Mai problematice pentru noi vor fi imbarcarile si debarcarile la mare datorita surf-ului. De larg nu ma tem, am vesta pe mine si atat timp cat bate vestul si nord-vestul tot "acasa" ies, conserva cu conserva, daca o fi sa se rastoarne carutza... Pontul Euxin nu are rechini si orca asa ca... :)

ma uitam in video la unghiurile de tangaj ca sa-mi dau seama de valuri. Astea fara "frisca" mai ales daca au putina distanta intre ele, sunt ok, oricat de ondulate ar fi... zic si eu sezand comod in fotoliu in fata computer-ului...

Cu Razem-ul nu stiu ce va fi... vom incerca Mustaca - Bisericuta- Portita (varianta scurta) sau Dunavat - Popina - Cap Dolosman, Enisala - Bisericuta - Portita (varianta lunga). Socoteala de acasa...

Pana la urma, ce e sa fie, va fi, cu destinul te poti cel mult giugiuli...
 
[*]stiu c-ai facut imbunatatiri la barca, ce ti-a fost util, ce nu a fost util (si ai crezut tu ca ar fi)?

[/list]

Imbunatatirile facute barcii au fost in general in zona bucatariei, pentru a eficientiza spatiul disponibil.
11936d1341600841-modernizari-si-alte-bricolaje-de-sezon-gopr0009.jpg


Am ordonat pe acea linie in trei sertare, un spatiu vertical si inca un spatiu mare pentru galeata de gunoi si alte lucruri mai voluminoase, tot ce ne era necesar nu pentru a face o croaziera ci pentru a trai pe barca zi de zi :) .
Rafturile deschise sunt foarte utile; ati fi uimiti sa auziti cate lucruri incap acolo. De obicei punem tot ce necesita accesare rapida. Aparate foto, binoclu, harti, actele barcii, telefoane, incarcatoare pentru ele si alte accesorii similare, etc...
Rafturile de deasupra blatului de lucru au de asemenea sortate pe tipuri, zone pentru ceaiuri/cafele/mirodenii , cani, tacamuri, accesorii de curatenie si altele.
Inca o lada care prelungeste patul prova si se constituie intr-un spatiu suplimentar de depozitare, s-a dovedit extrem de utila:
11939d1341600841-modernizari-si-alte-bricolaje-de-sezon-gopr0012.jpg


Am ramas cu un spatiu excedentar cat o lada de zestre, intr-una din banchetele mesei. Tinem acolo doar doua plase de tantari si cateva lucruri rar folosite : un aspirator 12V, o panza-umbrar, un foc de rezerva, etc... Mai ramane spatiu destul .
Sub patul prova avem doua compartimente in care tinem de obicei doi-trei pepeni (care se pastreaza reci, ca asa-i acolo) 3-4 baxuri de apa minerala, rezerva de saule si parame, rola prelungitor de cablu electric, rola cu 25m furtun de gradina si altele asemenea. Tot in zona asta mai avem 80l apa dulce pentru bucatarie, dispusi 40 babord, 40 tribord.
O mica bancheta de la intrare adaposteste vestele de salvare, o mica ancora de furtuna si alte maruntisuri dintr-o categorie asemanatoare.
Toate lucrurile tehnice sunt in spatele barcii, intr-o zona de 1x2,3m . Aici insa nu intru in multe detalii, ca scriu pagini intregi cu accesorii. Inchipuiti-va ca sunt piese de rezerva uzuale pentru barca, scule si truse de scule de toate felurile, sortate pe domenii: electrice, mecanice. Tot aici mai troneaza micul meu "dinghy", silicon marin, scotch, truse de suruburi si holzsuruburi de inox, aparat de masura, un compartiment cu raiuri de punte, carabiniere, accesorii pentru arborada, geanta cu gennaker-ul si altele.

Se impune si un raspuns scurt la intrebarea initiala:
Absolut tot ce am facut, mi-a fost util 100%. Mai mult decat atat, completez. Tot ce am facut, exact asa cum a iesit :) .
Dupa ce am utilizat in aceste lungi ture, realizez ca mai bine de atat nu se putea.

P.S>
Sigur ca in iarna asta mai gasesc eu ceva de facut.
De exemplu sa montez pompa de picior pentru apa sarata ( pe care o am si n-am apucat sa o aplic). Ne-ar face mare economie in rezerva de apa proaspata.
 
Ultima editare:
Incetul cu incetul te muti pe barca :) Ai o "casa de vacanta" acolo :)

Asta cu valurile in film asa e, m-am uitat si eu la o filmare pe Bf 6 anul trecut din Grecia si nu parea nimic interesant, doar un spray din cand in cand ...

Legat de familia unita, majoritatea celor care fac croaziere de mai multi ani au observat aceasta coeziune cu ceilalti membrii ai familiei, lucru care pe uscat era imposibil.

Si la mine Maria face la fel, dupa prima zi pe barca zici ca s-a nascut acolo, distractia favorita e sa stea tolanita pe fundul de la dinghy (care de obicei sta intors pe punte) si sa salte pe valuri :) Pana acum la fiecare charter am comandat plasa laterala, sa mai scad din riscuri cand nu vrea sa poarte vesta ...
 
Incetul cu incetul te muti pe barca :) Ai o "casa de vacanta" acolo :)

Asta cu valurile in film asa e, m-am uitat si eu la o filmare pe Bf 6 anul trecut din Grecia si nu parea nimic interesant, doar un spray din cand in cand ...

Legat de familia unita, majoritatea celor care fac croaziere de mai multi ani au observat aceasta coeziune cu ceilalti membrii ai familiei, lucru care pe uscat era imposibil.

Si la mine Maria face la fel, dupa prima zi pe barca zici ca s-a nascut acolo, distractia favorita e sa stea tolanita pe fundul de la dinghy (care de obicei sta intors pe punte) si sa salte pe valuri :) Pana acum la fiecare charter am comandat plasa laterala, sa mai scad din riscuri cand nu vrea sa poarte vesta ...

Uite , asta a ramas intre lucrurile inca nefacute pentru acest sezon.
O plasa pe care sa o prind pe lateralele barcii si implicit ale cockpit-ului. Am cautat eu plasa dar n-am gasit ceva convenabil ca material ori pret.
In afara de asta, comerciantii de asemenea materiale dedicate, nu au pe stoc. Ori asta nu e un lucru pe care sa il comanzi pe nevazute.
Ma mai gandeam sa cumpar plasa de tenis de camp, ca e rezistenta la UV si are ochiurile bine calibrate pentru scopul meu.
 
Legat de familia unita, majoritatea celor care fac croaziere de mai multi ani au observat aceasta coeziune cu ceilalti membrii ai familiei, lucru care pe uscat era imposibil.

.

Imi permit o mica adaugire... Cuplurile si familiile se sudeaza bine si pe apa dar si pe uscat atunci cand trec impreuna prin situatii care impun cooperarea pentru supravietuire. Nu cred ca pe uscat este imposibil.

De la o banala faiantare a bucatariei in doi, sau zugravire, sau constructie de mobilier, pana la valuri inspumate, furtuni de nisip, sau balans in coarda, cuplul devine de neclintit. Familia lui Florio arata ca o familie "perfecta". Noi nu am avut inca timp de copii dar daca vom primi si darul asta de la viata, sper sa se nasca intr-o barca, intr-un cort, pe o plaja, sau macar intr-un 4x4 parcat la umbra..:)

Cei DoiNomazi schimbauleiul de transmisie la cutie si diferentiale impreuna pe strada, la bordura, ca echipa..:)

OilChange02w.jpg


Daca iti gasesti jumatatea potrivita orice e posibil...:)

cele bune

ND
 
Cuplurile si familiile se sudeaza bine si pe apa dar si pe uscat atunci cand trec impreuna prin situatii care impun cooperarea pentru supravietuire. Nu cred ca pe uscat este imposibil.
Cu siguranta, cand am spus "imposibil" ma refeream la cazurile familiilor plecate in croaziere de mai multi ani care pe uscat aveau diverse "probleme": adolescenti razvratiti, copii cu probleme de disciplina, adictie de droguri, neintelegeri intre soti, etc. Se pare ca apa sarata le poate rezolva pe toate ...

O plasa pe care sa o prind pe lateralele barcii si implicit ale cockpit-ului. Am cautat eu plasa dar n-am gasit ceva convenabil ca material ori pret.
Se vinde pe dimensiuni standard sau la rola (in Grecia era la 100m), inaltimea cred ca e "standard", undeva la 1,5m, si se intinde pe life-line sa ajunga la inaltimea dorita. Ideea e sa ai si jos la copastie puncte de legatura :) Ex: WEST MARINE 008_242_003_501 at West Marine Plasa e buna si la salvat scule, carti, manivele :)
 
Mai problematice pentru noi vor fi imbarcarile si debarcarile la mare datorita surf-ului. De larg nu ma tem, am vesta pe mine si atat timp cat bate vestul si nord-vestul tot "acasa" ies,

Daca bate vestul serios, ajungi in Crimea.
Dar nu-i cazul, voi mergeti pe coasta si veti putea trage la mal daca se inteteste un vant care sa va duca in larg. In afara de asta, vestul e bun pentru ca nu face valuri. Veti face sailing intr-un mare fel cu un vant moderat de vest .

ma uitam in video la unghiurile de tangaj ca sa-mi dau seama de valuri. Astea fara "frisca" mai ales daca au putina distanta intre ele, sunt ok, oricat de ondulate ar fi... zic si eu sezand comod in fotoliu in fata computer-ului...
Nu, nu-ti poti da seama de inaltimea valului din video. Valurile acelea de pe mare erau pana in 2 m, preponderent 1,5 m . Lejere. Cele de pe lac insa, desi erau de maximum 1,5 m, aveau deferlatii si bateau incapatanat in bord, cu o cadenta ridicata.

Cu Razem-ul nu stiu ce va fi... vom incerca Mustaca - Bisericuta- Portita (varianta scurta) sau Dunavat - Popina - Cap Dolosman, Enisala - Bisericuta - Portita (varianta lunga). Socoteala de acasa...

Pana la urma, ce e sa fie, va fi, cu destinul te poti cel mult giugiuli...

V-as indruma pe varianta lunga, sa faceti o plaja la Popina. Dar cred ca si canalul Cocos care intervine in varianta scurta, e frumos de vazut. Mustaca insa, e o plictiseala: o strada dreapta, marginita de stuf.
 
salut;
frumoase imagini. multumesc pentru videoclip. despre plasa am o adresa de prin zona Iasi unde se fac la comanda. (o voi cauta)
 
salut;
frumoase imagini. multumesc pentru videoclip. despre plasa am o adresa de prin zona Iasi unde se fac la comanda. (o voi cauta)

Multumesc, Jan. Chiar e nevoie de asa ceva.
Nu poti sa nu montezi plasa pe life line, daca ai copii la bord :) . Noi stam cu atentia treaza clipa de clipa cand se ridica Maria in picioare pe banchete.
Altfel nu e nici o problema, din cockpit nu are pe unde si cum sa iasa.
La pupa nici pe sub bancheta nu poate trece, avem o placa montata impotriva valurilor mari de pupa si desigur impotriva pierderii micilor obiecte care au prostul obicei de a se da de-a dura cand te astepti mai putin :) .
 
Salut,
super filmuletu, la mai multe :)
In una din fotografiile din film est velierul la mal pe o plaja, imi este greu sa cred ca plaja are imediat la mal 2m adancime :) Ai derivor central mobil sau deloc? Ce velier este?
Ciprian
 
Salut,
super filmuletu, la mai multe :)
In una din fotografiile din film est velierul la mal pe o plaja, imi este greu sa cred ca plaja are imediat la mal 2m adancime :) Ai derivor central mobil sau deloc? Ce velier este?
Ciprian

Barca e un MacGregor 26X, derivorul e retractabil. Pescaj intre 1,4m si 45 cm in functie de pozitia derivorului.
Dar si prima supozitie era valabila: langa mal curentul sapase o panta de unghi mare, pana sub cota de 2,5 m :) .
 
Daca bate vestul serios, ajungi in Crimea.
Dar nu-i cazul, voi mergeti pe coasta si veti putea trage la mal daca se inteteste un vant care sa va duca in larg. In afara de asta, vestul e bun pentru ca nu face valuri. Veti face sailing intr-un mare fel cu un vant moderat de vest .


Nu, nu-ti poti da seama de inaltimea valului din video. Valurile acelea de pe mare erau pana in 2 m, preponderent 1,5 m . Lejere. Cele de pe lac insa, desi erau de maximum 1,5 m, aveau deferlatii si bateau incapatanat in bord, cu o cadenta ridicata.



V-as indruma pe varianta lunga, sa faceti o plaja la Popina. Dar cred ca si canalul Cocos care intervine in varianta scurta, e frumos de vazut. Mustaca insa, e o plictiseala: o strada dreapta, marginita de stuf.

de abea astept...:)
 
Salut Florine si felicitari pentru toate iesirile pe apa!
Despre plasa: poti incerca in Obor la vanzatorii de scule de pescuit sa te puna in legatura cu cineva care confectioneaza plase. Intrun timp era o persoana care impletea juvelnice la taraba. Materialul il cumperi, iar dimensiunile si culoarea (culorile) dupa dorinta.
 

Back
Sus