Vela - o pasiune nou descoperita- Ajutor

Va salut colegi, pot spune cu mana pe inima ca pana acum am trait de pomana si hade-ti sa va spun si de ce... sunt pasionat din copilarie de barci si bineneteles ca acum cativa ani am reusit sa achizitionez o barca bineteles cu motor, pana aici totul banal si lipsit de orice traire intensa, nici nu imi trecea prin cap ca vreodata voi putea spune ca o ambarcatiune motorizata nu se poate compara la capitolul trairi cu o ambarcatiune cu vela. Va spun ca din greseala am avut ocazia sa ma plimb si sa manevrez o ambarcatiune cu vela si a fost dragoste la prima vedere, as vinde oricand barca cu motor pt a-mi cumpar un velier din pacate nu am ce face cu el in zona mea.

Acum dupa ce v-am expus motivele acestui nou topic va rog pe toti cei care au timp si dispozitia necesara:) sa ma ajute cu o carte online, o schita , orice fisier care ma poate ajuta sa ma documentez in domeniul de sailing de la a la z daca se poate.
Sunt constient ca poate exista deja pe forum dar eu nu am gasit, cineva va spune ca trebuie sa fac cursuri, le voi face, dar pana atunci vreau sa invat singur ce se poate. Va multumesc anticipat pentru timpul acordat si astept cu nerabdare raspunsurile voastre.
 
Yacht Club Regal Roman (YCRR), prin editura sa, comercializa o carte : "Ivar Dedekam- Navigatia cu vele si reglarea gremeentului", in traducerea lui Valerie Timofei ... O carte, cu o redactare foarte prietenoasa si foarte bogata in exemple ilustrate. Un fel de Abecedar. Eu nu o am, dar am avut-o prin mana si ma impresionat placut.
Un link care sper sa te ajute si cu alte titluri, pe care sa incerci sa le cauti pe la anticariate, on-line:
http://www.barcaholic.ro/f14/bibliografie-901.html
 
Incearca asta: FileShare Download manual de marinarie.rar. E o carte veche dar eu zic ca e foarte buna.

Multumesc pentru Link, este chiar folositoare cartea.:ahoy:

Tot incerc de dimineata sa fac coamanda pe net sau sa aflu cum pot intra in posesia cartii lui Ivar Dedekam - Navigatia cu vele si reglarea grementului, am sunat la Ycrr Tulcea, nu au cartea, am fost indrumat la Constanta, am luat legatura cu domnul Edi de la constanta ( foarte amabil), mi-a spus ca din pacate nu o are pe stoc si sa vorbesc la Bucuresti ca ei sigur o au. Din pacate nimeni nu raspunde la telefonul afisat pe website pentru Bucuresti, am trimis si un email pana acum nici un raspuns. Stie cineva o modalitate pe care nu am incercato prin care sa intru in posesia acestei carti? sau exista si alti distribuitori? Va multumesc.:sail:
 

Back
Sus