S/Y "Lindor" este de vanzare

Salut, o oferta fara egal si valabila doar pana pe 15 septembrie
Lindor este de vanzare, e in portul Mangalia in stare excelenta, vele noi, opera vie si RK in iunie 2012 in Turcia, acte valabile pina in 2016, asigurare un an pina in mai 2013 la 6 milioane euro ,
dupa 15 septembrie intentionez sa o duc pe lindor in Egee in Turcia,
astept oferte, va puteti cupla si mai multi :skip:
 

Atașamente

  • DSC00438.jpg
    DSC00438.jpg
    36.7 KB · Vizualizări: 334
Barca serioasa, care si-a dovedit calitatile in timp .
Spor la vanzare ! :)

P.S>
Cred ca e bine sa atasezi mai multe informatii tehnice despre barca fiindca cei mai multi nu o cunosc . Si totodata un pret informativ .
 
Sailing Yacht “ Lindor ”
Solid fiberglass body up to 5 cm , deck in fiberglass and balsa core
Insured by PANTAENIUS YACHTVERSICHERUNGEN GmbH up to 6,000,000.00 Euro
Length – 11.4 m
Beam – 3.76 m
Draft – 2.05 m
Class oceangoing unlimited
Max sea permitted – 8 Beaufort
Height of main living spaces 1.88 m
Accommodation certified for 10 people
Hot and cold water on the bath shower room and galley
Fresh water reserve 300 l
Fuel Diesel – 175 l
Power AC 220V /DC 12V
Safety items: EPIRB- COSPAS/SARSAT; SART; inflatable life raft for 10; lifejackets for 10; smoke signal, red hand flares , red parachute rockets, rubber dingy for 3 persons or 360 kg w/ outboard Mercury 2.5 hp; horse shoe life ring – 2;
Accommodation- 8 berths, 0ne double bed in forward cabin, one double bed in aft cabin, skipper couchette, in saloon one sofa convertible in double bed, one sofa single bed,
One head with- wc, hot and cold water shower, sink,
Deck shower with cold fresh water
Galley- stove with two burners and owen , freezer, double sink with hot and cold water poze
Sails- main sail fully battened, rolling- furling Genoa, storm jib,
Navigational equipment- magnetic compass- 2 pcs, electronic charts world, British Admiralty charts East Mediterranean including all Greek islands, Aegean Sea, Marmara Sea, West Black Sea, sextant, 3 binoculars, echo sounder, tri-data, wind meter,
Electric Windlass 1500 w / anchor w/ 45 m chain and spare anchor w/ chain and rope,



pret info 55000 euro negociabil
 
Nu ma descriu ca un posibil cumparator, dar pare tentant... Am mai scris, intentionez sa-mi iau, DUPA CE INVAT !!!, un velier. Din ce an este Lindor ? Si ce fabricant... ???
 
este Jeanneau Gin-Fizz , seria a avut doar 500 exemplare construite in Franta intre 1976-1980, Lindor este din 1980, motorul este isuzu de 56CP, Laura Decker olandeza de 16 ani a facut turul lumii cu un gin-fizz, este tipul de yacht care a facut de cele mai multe ori inconjurul lumii, eu am prins mare de gradul 8-9 cu valuri de 9m si vant de 40 kts, si am ramas uscat in cocpit, este pregatit pt navigatie solitara toate manevrele si controalele in cocpit inclusiv ancora
 
Spor la vanzare, cine cumpara barca va avea o scula serioasa! Cockpitul ala central e bestial!
 
cateva poze,

recomand vizitarea originalului si eventual testarea pe mare, are 7 self tailing winches cu 2 si 3 viteze:sail:
 

Atașamente

  • p1.jpg
    p1.jpg
    166.2 KB · Vizualizări: 349
  • p2.jpg
    p2.jpg
    24.7 KB · Vizualizări: 319
  • p3.jpg
    p3.jpg
    132.4 KB · Vizualizări: 314
  • p4.jpg
    p4.jpg
    22.3 KB · Vizualizări: 304
  • p5.jpg
    p5.jpg
    154.4 KB · Vizualizări: 314
  • p6.jpg
    p6.jpg
    150.3 KB · Vizualizări: 301
al doilea set de poze:sail:
 

Atașamente

  • p11.jpg
    p11.jpg
    32.4 KB · Vizualizări: 266
  • p10.jpg
    p10.jpg
    113 KB · Vizualizări: 274
  • p9.jpg
    p9.jpg
    42.1 KB · Vizualizări: 279
  • p8.jpg
    p8.jpg
    142.7 KB · Vizualizări: 301
  • p7.jpg
    p7.jpg
    131.4 KB · Vizualizări: 299
"Lindor" asculta docila comenzile lui Vladut capitan la 6 ani, :skip:
 

Atașamente

  • vladut si iza.jpg
    vladut si iza.jpg
    195.5 KB · Vizualizări: 214
  • vladut1.jpg
    vladut1.jpg
    163.8 KB · Vizualizări: 214
  • vladut2.jpg
    vladut2.jpg
    150.8 KB · Vizualizări: 217
Lindor nu mai pleaca la turci sa ierneze , o sa ramana la Mangalia, asa ca perioada pana la care este valabila vanzarea se modifica pana la inceputul lui octombrie
 
Ultima oferta valabila pana plec in voiaj, S/Y Lindor la 40000 euro in varianta standard, fara imbunatatiri, acum e pregatit pt iernat in Portul turistic Mangalia, Ii multumesc lui "Pelicanul" pentru ajutorul acordat, sa nevedem cu bine in primavara
 
:skip: Am plecat in voiaj, S/Y Lindor nu mai este de vanzare, va ierna linistit la Mangalia ,la primavara intentionez sa fac o tura pe Dunare (Mangalia-Agigea-Cernavoda-Tulcea- Sulina- SF. Gherghe- Gura Portitei- Mangalia) si in vara Mangalia- coasta bulgara- coasta turca- Bosfor- Marmara- Dardanele-Egee- Grecia/Turcia eventuali doritori pot sa ma contacteze
orice vis poate deveni realitate daca vrei cu adevrat sa se indeplineasca,

p.s. in primavara Lindor va fi din nou la vanzare pt ca vreau o barca mai mare (45' ; 54')
acum sunt pe un vrachier de 175m si 30000 tdw:skip:

sa ne vedem cu bine la primavara
 

Atașamente

  • chennai road.JPG
    chennai road.JPG
    93 KB · Vizualizări: 151
  • san simeon bridge.JPG
    san simeon bridge.JPG
    140 KB · Vizualizări: 160
  • san simeon deck.JPG
    san simeon deck.JPG
    137.1 KB · Vizualizări: 163
@ gvincentiu sfarsitul lui aprilie inceputul lui mai, dar cred ca mai probabil mai, totul e in functie de cand pot sa vin acasa din actualul voiaj
 
utilitatea unui caiac la bordul unui velier de croaziera

sanatate si bani la toata lumea, hop si eu cu o intrebare :) :
- este util/ functional sa ai un caiac la bordul unui velier de croaziera (oceangoing) ?
de ce pun intrebare, am la bord un tender "Quicksilver" de 2,4m cu motor Mercury 4T/2,5HP, vara asta am inecat motorul si a trebuit sa folosesc "cauciucul"la rame si nu am fost multumit de calitatile ei nautice nici eu nici altcineva, mai ales daca bate putin vantul,
- eu ma gandesc la un caiac sit-on-top care sa poata duce 3 persoane sau 300kg la capitolul caiace sunt novice si astept pareri de la cei cu experienta,
o zi buna :sail:
 
Salut, ma exprim si eu ca opinia publica:

- un caiac la bord este foarte bun pentru distractie si transport la mal in ape calme. Dar ca singura optiune pe post de dinghy nu cred ca este indicat. In caz de abandon ship nu cred ca un kaiac(fie el si sitontop) asigura supravietuirea si confortul.

- un sitontop de 2+1 persoana am eu, este destul de voluminos si greu. Pun pariu ca ti-ar incurca destul de mult spatiul pe punte.
 
Salut, ma exprim si eu ca opinia publica:

- un caiac la bord este foarte bun pentru distractie si transport la mal in ape calme. Dar ca singura optiune pe post de dinghy nu cred ca este indicat. In caz de abandon ship nu cred ca un kaiac(fie el si sitontop) asigura supravietuirea si confortul.

- un sitontop de 2+1 persoana am eu, este destul de voluminos si greu. Pun pariu ca ti-ar incurca destul de mult spatiul pe punte.

De acord cu Bogdan. Chiar si veesiunile SOT demontabile gen Point65N Tequilla vor ocupa mult loc. Cred ca cea mai buna optiune este un gonflabil de inalta presiune gen Gumotex Solar 410 C
Gumotex - Solar 410C Inflatable Kayak, Single, Tandem or Triple @ Blue Water Sports
KAYAK GUMOTEX SOLAR 410 ROUGE

Sau un fine, dupa posibilitati ceva similar de la: Incept Australia(de 2 ori mai scump), sau Grabner Austria (de 3 ori mai scump).
 
eu ma gandeam la un sit-on-top Kalao, as putea sa-l pun pe prova sau la copastie , nu stiu cat e de gros, am dinghy Quicksilver de 2,4m si life-raft de 10 persoane, deci nu e sigura optiune,dar ma gandeam pt la primavara cand o sa o iau la vale pe Dunare, sa raman cu Lindor pe bratele navigabile (calca 2m si are 16m inaltime de la LP)si cu cauciucul si caiacul sa umblu ziua brambura prin Delta cu familia si prietenii si seara sa ne intoarcem la un gin-fizz,
oricum datorita calitatii de nescufundabilitate si faptului ca in general nu facem traversade cu yachtul, cred ca poat fi si un mijloc auxiliar de salvare, sincer nu am pus fundul intr-un caiac niciodata, asa ca sunt deschis la orice parere sau info,
un sfarsit de saptamana cat mai placut,
 
@mihaif99 ,e o sugestie buna, dar nu stiu daca se gaseste in Romania si daca rezista la mare,
multumesc
 
Ultima editare:

Back
Sus