Ce beau marinarii ?

Salut tuturor !

Am si eu doua intrebari pentru voi

CARE VA ESTE BAUTURA PREFERATA ? :iupi:
on shore si offshore ...
DE CE ?

Eu unul prefer whisky si vinul rosu!

:noroc: tuturor
 
Salut tuturor !

Am si eu doua intrebari pentru voi

CARE VA ESTE BAUTURA PREFERATA ? :iupi:
on shore si offshore ...
DE CE ?

Eu unul prefer whisky si vinul rosu!

:noroc: tuturor

Nimic nu contribuie mai bine la igiena echipajului aflat in marsh decat spalarea pe dinti cu whisky dis de dimineata. Se poate insista chiar si mai tarziu cu igiena.

La tarm (si in marsh, daca temperatura si cambuza o permit) se executa hidratarea cu bere. Cat am stat in Grecia n-am gasit apa buna decat intr-o singura sursa,pe undeva pe langa Sunion. In rest compensam transpiratia de la 45 de grade cu cantitati respectabile de bere Heineken luata de la Metro la bax, ca al Romanica. Obiceiurile bune mor greu!

Ultima descoperire in domeniu: vinul din Andaluzia: Old Boatman!
 
variante de igiena la bord in climat tropical ... si nu numai ...

Caipirinha, bautura nationala a Braziliei, cocktail facut din Cachaça (tuica din trestie de zahar) combinat cu, lamii verzi, zahar si gheata. Este ca o limonada cu steroizi .... la un moment dat realizezi ca nu te mai poti ridica de pe scaun .... si nu taie senzatia de sete fir-ar ea sa fie ..... Varianta buna cu maracuja (fructul dragostei) ..... Plus beneficiul ca nu-ti aduci aminte cum sau unde ai ancorat barca ...
Margarita, bautura mexicana, la fel de nociva (pardon ... igienica) .... Tequila (tuica de agrave, un soi de cactus ce creste in pe linga Guadalajara) la care se adauga suc de lamii verzi, zahar si gheata pisata .....
Am constatat ca la sud de Georgia .... oamenii se dau in vint dupa lamii verzi .... O fi determinismul geografic ....
 

Atașamente

  • Caipirinha.jpg
    Caipirinha.jpg
    10.3 KB · Vizualizări: 13
  • Maracuja.jpg
    Maracuja.jpg
    12.3 KB · Vizualizări: 9
  • Blended_Margarita.jpg
    Blended_Margarita.jpg
    6.2 KB · Vizualizări: 14
Caipirinha, bautura nationala a Braziliei, cocktail facut din Cachaça (tuica din trestie de zahar) combinat cu, lamii verzi, zahar si gheata. Este ca o limonada cu steroizi .... la un moment dat realizezi ca nu te mai poti ridica de pe scaun .... si nu taie senzatia de sete fir-ar ea sa fie ..... Varianta buna cu maracuja (fructul dragostei) ..... Plus beneficiul ca nu-ti aduci aminte cum sau unde ai ancorat barca ...
Margarita, bautura mexicana, la fel de nociva (pardon ... igienica) .... Tequila (tuica de agrave, un soi de cactus ce creste in pe linga Guadalajara) la care se adauga suc de lamii verzi, zahar si gheata pisata .....
Am constatat ca la sud de Georgia .... oamenii se dau in vint dupa lamii verzi .... O fi determinismul geografic ....

Si cari toate astea pe barca??? Nu-i rau la tine!
 
Daca va ajuta cu ceva, un comunicat primit pe adresa de contact a forumului:

Nu exista pasionat de ambarcatiuni nautice care sa nu fi auzit de Pusser's Navy Rum.
Va aducem la cunostinta ca de anul acesta romul Pusser's este si in Romania.
S.C.STERLING GRUP ,firma pe care o reprezint, esti unic importator al acestui rom.
Pentru detalii va rog sa accesati www.pussers.com.
 
Vin rosu sec.
Daca e cald rau bere, dar numai daca este frigider. Daca este gheata si rom alb Caipirinha, oricand si oriunde.
 

Back
Sus