am o mica (MARE) PROBLEMA ..am o barca si vreau sa o aduc in tara ....

am cumparat o barca cranchi 5 mt cu cabina si are motor johnson 40 hp in acte modificat ....am acte la motor dar la barca nu am nici un act pentru ca aici nu iti trebuie acte la barci mai mici de 7 mt
cum fac sa o omatriculez sau sa o inregistrez...in iulie 2013 vreau sa o agat dupa masina si sa o iau in tara sa ma duc in delta . cu stima ,
cosmin
 
am cumparat o barca cranchi 5 mt cu cabina si are motor johnson 40 hp in acte modificat ....am acte la motor dar la barca nu am nici un act pentru ca aici nu iti trebuie acte la barci mai mici de 7 mt
cum fac sa o omatriculez sau sa o inregistrez...in iulie 2013 vreau sa o agat dupa masina si sa o iau in tara sa ma duc in delta . cu stima ,
cosmin

Cauta putin in forum, s-a intors problema asta pe toate fetzele, in zeci de discutii stufoase.
Ideea generala este ca barca, desi sub 7m, avand acest motor e musai sa o inregistrezi.
Iar o barca fara acte de provenienta nu iti inregistreaza ANR-ul.
Asadar rezolva cumva in tara respectiva, cu un act notarial care sa ateste provenienta barcii si neaparat faptul ca nu a fost inregistrata acolo fiindca nu obliga legislatia lor.
 
Ultima editare:

Back
Sus