Salonul Nautic

Eu sper sa ajung vineri inainte de prinz (da, chiulesc de la serviciu).
Daca o sa fie cineva pe acolo dati-mi un PM si ne intilnim :)
 
A fost misto :)
 

Atașamente

  • Picture 113.jpg
    Picture 113.jpg
    41.5 KB · Vizualizări: 88
  • Picture 073.jpg
    Picture 073.jpg
    43.5 KB · Vizualizări: 64
  • Picture 064.jpg
    Picture 064.jpg
    52.1 KB · Vizualizări: 56
  • Picture 079.jpg
    Picture 079.jpg
    68.1 KB · Vizualizări: 63
  • Picture 080.jpg
    Picture 080.jpg
    65.3 KB · Vizualizări: 80
  • Picture 086.jpg
    Picture 086.jpg
    65.1 KB · Vizualizări: 98
  • Picture 104.jpg
    Picture 104.jpg
    39.9 KB · Vizualizări: 75
  • Picture 089.jpg
    Picture 089.jpg
    65 KB · Vizualizări: 62
  • Picture 097.jpg
    Picture 097.jpg
    49.6 KB · Vizualizări: 70
  • Picture 105.jpg
    Picture 105.jpg
    78.1 KB · Vizualizări: 91
Ultima editare:
Pai ce sa zic, o gramada de cosciuge plutitoare cu motor, 2 veliere - Beneteau 31 si Bavaria 50 Vision, niste caiace demontabile si gonflabile meseriase, imbarligatoru' portughez cu trimaranu' lui de anu trecut, si in plus o iola meseriasa de la Romcraft, da' toate scumpe de parca n-ar fi criza. Cel mai misto a fost ca ne-am adunat, animalele acvatice care suferim toti de atata iarna, chiar spunea Romeo ca niciodata n-a asteptat atata sa vina caldura :). La standul lui Robert s-a format o adunare ad-hoc de barcaholici haiduci, toata lumea visa cu ochii deschisi ce misto o sa fie la vara. Ne-am gasit si cu Dana, Sorin Drugan si Alex-Sailmarine si am pus tara la cale, si a fost o atmosfera misto tare per total.

Oricum, impresia vizavi de vizitatori a fost ca la multi le-ar trebui o clisma cu apa sarata ca sa le mai scoata betele din cur. Figuri si talente la greu, personalitati importante ca Dan Bitman, Dan Pishu, mai lipsea Raduleasca. Ne-am amuzat cu Nicu "de ce trebuie 2 timone la Bavaria", "pai iti pui gagica aplecata peste tabloul de instrumente, si in timp ce va faceti treaba, carmesti si barca ;)". Mi-au placut tare bibelourile alea din suruburi si fier beton, cel mai mult ala cu scafandrii bostanari :).
 

Atașamente

  • Picture 101.jpg
    Picture 101.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 41
  • Picture 102.jpg
    Picture 102.jpg
    54.9 KB · Vizualizări: 39
  • Picture 067.jpg
    Picture 067.jpg
    59.2 KB · Vizualizări: 36
  • Picture 071.jpg
    Picture 071.jpg
    67.7 KB · Vizualizări: 66
  • Picture 087.jpg
    Picture 087.jpg
    66.6 KB · Vizualizări: 57
  • Picture 088.jpg
    Picture 088.jpg
    67 KB · Vizualizări: 40
  • Picture 103.jpg
    Picture 103.jpg
    48.4 KB · Vizualizări: 45
  • Picture 063.jpg
    Picture 063.jpg
    61.3 KB · Vizualizări: 38
  • Picture 078.jpg
    Picture 078.jpg
    53.7 KB · Vizualizări: 44
  • Picture 085.jpg
    Picture 085.jpg
    58.4 KB · Vizualizări: 66
Ultima editare:
cateva poze

Ahoy bravi forumisti!

O sa adug si eu catvea poze.
Din pacate nu am poze cu forumistii, nu aveam aparatul foto in acea zi.

Vant prielnic in tot ce intreprindeti!:skip:
 

Atașamente

  • DSCN4378.jpg
    DSCN4378.jpg
    46.7 KB · Vizualizări: 52
  • DSCN4382.jpg
    DSCN4382.jpg
    76.4 KB · Vizualizări: 51
  • DSCN4383.jpg
    DSCN4383.jpg
    54.5 KB · Vizualizări: 52
  • DSCN4384.jpg
    DSCN4384.jpg
    41.9 KB · Vizualizări: 44
  • DSCN4394.jpg
    DSCN4394.jpg
    30.7 KB · Vizualizări: 58
  • DSCN4398.jpg
    DSCN4398.jpg
    37.4 KB · Vizualizări: 48
  • DSCN4399.jpg
    DSCN4399.jpg
    34.6 KB · Vizualizări: 71
De la presa adunate...

"La salonul nautic, .... prezintă cel mai mare velier care a fost expus vreodată în România , modelul ...... „Acesta cu o lungime de 15,70 metri, lăţime de 4,49 metri, un yacht capabil să traverseze oceanul Atlantic."

Fara sa dau dureri de burta cuiva, la sfarsitul lui august 2006 NEPTUN YACHT avea expus in Tomis un velier de 26 m, catarg de 35 m, iar un balon de acostare era cu certitudine mai mare decat un sac de box! Pacat ca operatorul care era cu camera a ratat momentul, iar cand am revenit, barca plecase....
Pret informativ 2,2 milioane dolari!
 
Ultima editare:
De la presa adunate...

"La salonul nautic, .... prezintă cel mai mare velier care a fost expus vreodată în România , modelul ...... „Acesta cu o lungime de 15,70 metri, lăţime de 4,49 metri, un yacht capabil să traverseze oceanul Atlantic."

Domnule Sandokan , cu tot respectul pentru cerecetarile dumneavoastra istorice , barca la care se face referire in citatul dvs. ESTE CEL MAI MARE VELIER EXPUS VREODATA IN ROMANIA ! . Este vorba de modelul Bavaria 50 Vision si a fost expus prima data in decembrie 2008 in Bucuresti . Va spun asta in perfecta cunostiinta de cauza , nu e cazul sa va indoiti .
 
De la presa adunate...

[Fara sa dau dureri de burta cuiva, la sfarsitul lui august 2006 NEPTUN YACHT avea expus in Tomis un velier de 26 m, catarg de 35 m, iar un balon de acostare era cu certitudine mai mare decat un sac de box! Pacat ca operatorul care era cu camera a ratat momentul, iar cand am revenit, barca plecase....
Pret informativ 2,2 milioane dolari!

Deasemenea aici , sunteti in grava eroare . Niciodata ( retineti , niciodata ) compania sus-citata de dvs . , dealtfel una din cele mai vechi si mai prestigioase companii de pe piata yachturilor din Romania, nu a avut expus la vreo expozitie vreun velier , vreodata . Nicidecum cel la care va referiti .
Din nou , va spun in perfecta cunostiinta de cauza , puteti consemna ca adevarat 100% .

Probabil velierul la care va referiti este un velier britanic , care , daca imi aduc bine aminte , era in Marea Neagra in 2006 , intr-o calatorie privata . Acest velier NU avea nici o legatura directa cu Portul Tomis , cu Romania , sau cu vreo companie romaneasca . Era pur si simplu o nava straina in tranzit.
 
Probabil ca proprietarul barcii, ca sa se dea mare, a pus ditamai eticheta cu caracteristicile barcii si pretul, iar eu am visat catargul cu trei crucete mai inalt ca un bloc de 10 nivele, iar baloanele de acostare pe care am pus mana erau din alt film!....Din pacate am doar o imagine mai de ansamblu in care se vede catargul cu cele trei crucete....
 
E foarte posibil ca proprietarul englez al barcii , sesizand ca a nimerit in mjlocul unei expozitii , sa fi pus o eticheta cu un pret la care , daca cineva i l-ar fi oferit , ar fi vandut barca fara probleme .Se mai intampla ca barci ajunse in diverse porturi ale lumii sa fie scoase la vanzare , in mod privat . Este ceea ce cred eu .
Sigur ca omul si-a incercat norocul . Daca aparea vreun amator ? Ar fi avut bani de bilet clasa business la British Airwyas spre Londra.

( S-a mai intamplat o situatie asemenatoare cu multi ani in urma - dar la alta scara - cu o barca sosita din Austria , pe Dunare . Proprietarul a incasat banii , si-a luat pasaportul si .....trenul spre Otopeni )
 
Probabil ca proprietarul barcii, ca sa se dea mare, a pus ditamai eticheta cu caracteristicile barcii si pretul, iar eu am visat catargul cu trei crucete mai inalt ca un bloc de 10 nivele, iar baloanele de acostare pe care am pus mana erau din alt film!....Din pacate am doar o imagine mai de ansamblu in care se vede catargul cu cele trei crucete....


iata ca am gasit si catargul cu pricina, si in spatele lui, unul de 25 m pe un velier de 19 m....evident, ceva mai ieftin!
 

Atașamente

  • DSC01316.jpg
    DSC01316.jpg
    25.3 KB · Vizualizări: 61

Back
Sus