Ridicare barca pe masina.

Pentru cei interesati,am gasit un link care mi se pare foarte interesant:
Boat climbs to car top by single hand - YouTube
Daca mai gasiti si alte idei,postati aici.

Munca de furnicuta la domnul din film, dar in final curata si simpla .
Ramane intrebarea "cat poate sa duca legal pe capota, o masina" . Aici depinde de masina si mai ales de organul de control :) .

Personal sunt mai atras de filmul Crocodilului, care implica mecanism metalic mai compact si probabil mai robust si se adreseaza zonei caiac-canoe .

Dar asa cum spui, e bine de gasit si de postat orice idee de genul asta.
 
la o sumara cautare pe net am gasit thule hullavator la preturi intre 531-590 $ ,FARA TRANSPORT, iar sarcina maxima 35kg...NU ESTE NICI O COMPARATIE INTRE CELE DOUA SISTEME metoda japonezului se refera la barci de 40-80 kg , si se poate constrii acasa , din fag sau stejar cu preturi de 10 ori mai,mici .Eu personal folosesc din 95,(atunci pe un OLCIT 12CS , camioneta) iar din 2003 pe o NUBIRA 2 , un sistem asemanator de ridicare si transport.Acum duc fara probleme trei ( 3 )foi de PAL hidrofugat de 2440*1220*16 mm , adica apoximativ 120 kg . IN CONCLUZIE E BUN SISTEMUL JAPONEZULUI
 
Foarte eleganta metoda de mai sus,dar...costa cat barca aia de al. cred. Apropo de barca(barcile) din film.Foarte frumoase si practice.Ar fi de construit una cu metoda stich&glue.
 
Ultima editare:

Back
Sus