discutii

Salut Remix!

Citeam intrebarile puse de tine zilele trecute. Referitor la legislatia de frontiera nu stiu prea multe detalii de data recenta, dar ma documentez . Legat de navigatia cu vele pe Dunare , sa stii ca se poate naviga si inca bine , ce-i drept pe unele portiuni unde curentul este mai slab ( ma refer la navigatia in amonte).Totul este ca vantul sa te ajute . Personal am avut acum ceva ani in urma o yola cu care ieseam pe Dunare in zona Galatiului. Aici Dunarea este lata si te poti feri de traficul care acum este destul de intens.Oricum pe un culoar ingust sa navigi si in volte si contra curentului , este cel putin foarte obositor daca nu imposibil :sail:. Imposibil oricum nu este sa faci navigatie de agrement cu vele pe Dunare. Daca ai si un mic motor, sigur te descurci intr-o croaziera .Dupa mine cea mai buna vela pentru Dunare este cea pe speteaza , pentru ca-ti permite si pescaj mic la barca . Nu este un greement foarte inalt.

Evocari ale unor croaziere dunarene am gasit in revista "Yacht Magazin" ce apare la doua luni .

Facilitati de lansare la apa mai ales pentru barci mari , nu stiu sa fie . Cel putin in zona Galatiului nu sunt.
 

Back
Sus