Vasla Alba 2012

Salutare din nou!

Cu bucurie și mândrie vă anunț că da, am făcut-o și în 2012!
www.vaslaalba.blogspot.ro

Am mers pe traseul Tulcea - Canalul Mila 35 - Șontea - Mila 23 - Periprava - Sulina (prin Golful Musura).
Cu un total de 122 km în 3 zile și jumătate, am îndeplinit principalele obiective deși nivelul apei ne-a dat bătăi de cap în prima zi.

Lectură plăcută celor care se încumetă!

Marian

PS: nu am putut atașa direct înregistrarea de pe GPS, a trebuit să o fac zip :(
 

Atașamente

  • 2012-09-14 - Inregistrare Vasla Alba.zip
    76.5 KB · Vizualizări: 39
Să știi că ai dreptate în privința anotimpului, în iulie era ceva mai multă apă, ziua mai mare și temperatura mediului excelentă. Am parcurs cam același traseu până la Trei Iezere cu echipaj feminin și nu au fost plângeri decât în privința oboselii, dar tot am ajuns la Sulina pe Dunărea Veche și Canalul Sulina de la mila 7.:)
 
Foarte fain! La mai multe!
Fișierul ăla cu traseul e comoară pentru mine :). Am sa-l studiez acasă (acum sunt la muncă).
 
:)
Numele ăsta datează din 2008, când vâsla era într-adevăr albă.

În urma acelei experiențe am trecut pe caiace și vâslele au devenit gri/negre. Asta e sitația.
 
Dacă vrei am să adaug și planul inițial, ca să vezi că realitatea de la fața locului nu se potrivește cu cea de pe Google
 
2013 vine cu Vâsla Albă 2013. 3 caiace, un eșec personal usturător (abandon după 6 ore) dar per ansamblu o experiență pozitivă.
Concluzia e că avem nevoie de caiace rigide, cele gonflabile și-au arătat limitele :(

Ca de obicei, totul e pe vaslaalba.blogspot.ro
 
2013 vine cu Vâsla Albă 2013. 3 caiace, un eșec personal usturător (abandon după 6 ore) dar per ansamblu o experiență pozitivă.
Concluzia e că avem nevoie de caiace rigide, cele gonflabile și-au arătat limitele :(

Ca de obicei, totul e pe vaslaalba.blogspot.ro

De acord cu Bogdan, vad doar o expeditie faina :) . Nu un esec .

Cred ca gonflabilul ce a cedat nu a fost Advanced Frame Convertible, care ar trebui sa fie cel mai trainic. Cel mult Lagoon-ul 2 .
Important la ele este sa tii seama de presiune nu numai cand il umfli dimineata ci si peste zi cand aerul se dilata sub soarele asta nebun, de vara.
Sunt caiace bune cand nu ai posibilitati de transport pentru cele clasice (eu am facut un TID in Convertible) .
Dar daca aveati macar niste Wood Duck-uri, v-ar fi zambit Delta din toate stufurile ! :)
 
faină, nu e vorbă. Atâta că eu am venit de la Frankfurt pentru cele 6 ore :)
nu e nicio problemă, mai bine așa decât să sunăm la 112 să le dăm coordonate de GPS.

ne-am trezit cu avarie la bord (cele două camere principale sparte, prima din cauze necunoscute a doua din cauza umflării cu presiune prea mare, făcută din mers). nu aveam unde trage la mal, apele erau atât de mari... incredibil.

totuși, am mai umflat barca din mers până am dat de un petec de pământ și acolo am pus punct. oricum decisesem deja să abandonăm (echipajul stan/foghiș)
 
faină, nu e vorbă. Atâta că eu am venit de la Frankfurt pentru cele 6 ore :)

N-am stiut ca a fost deranjul atat de mare (tocmai din Frankfurt) . Nu-i vorba, doar de la Timisoara daca veneai, tot distanta mare e :) .

Daca mai aveti asemenea probleme nu e cazul sa ratati niste zile frumoase. Dati cateva telefoane, al meu e demult public pe forum. Imposibil sa nu gasim o rezolvare, va aduce cineva un caiac. Pretul unui transport de la Tulcea e mic comparativ cu dezamagirea unor zile de aventura ratate.
 
a călătorit la Partizani->Tulcea->Galati și apoi unul la Arad (Foghiș), celălalt la Satu Mare (Stan).
nu e sfârșitul lumii :) numai bine avem motiv să revenim (nevastă-mea va putea în sfârșit și ea, copiii fiind deja mărișori).
 
Din moment ce vrem să cumpărăm caiace rigide, s-a născut întrebarea în echipaj dacă putem să le aducem înapoi de la Sulina sau Sf. Gheorghe.
Chiar: pe nava clasică le acceptă? Nu gratis, dar să putem cumva să le recuperăm. Că nu-s de unică folosință :)
 
Din moment ce vrem să cumpărăm caiace rigide, s-a născut întrebarea în echipaj dacă putem să le aducem înapoi de la Sulina sau Sf. Gheorghe.
Chiar: pe nava clasică le acceptă? Nu gratis, dar să putem cumva să le recuperăm. Că nu-s de unică folosință :)

Sigur ca da.
Se plateste extra pentru caiace insa important e ca se poate :)
 
Din moment ce vrem să cumpărăm caiace rigide, s-a născut întrebarea în echipaj dacă putem să le aducem înapoi de la Sulina sau Sf. Gheorghe.
Chiar: pe nava clasică le acceptă? Nu gratis, dar să putem cumva să le recuperăm. Că nu-s de unică folosință :)
Pentru a afla raspuns direct, contacteaza prin email Navromul Navrom Delta Tulcea | Navrom Delta Tulcea | Transport in Delta Dunarii
Din ce stiu eu, cand circula nava pasager clasica se poate. Pasager catamaran sa nu fie, ca ala n-are unde sa depoziteze barci rigide lungi. Dupa un program al lor, uneori merge nava clasica, alteori catamaranul; raspunsul si programul precis doar ei il stiu. Ii contactezi in prealabil si afli raspuns la nedumeririle tale. Coincidente favorabile iti doresc !
 
Anul trecut, cu pasagerul de la Sulina la Tulcea: eu, nevasta și canoea 100 lei negociați direct pe vas, în plus am dat un pet de bere și au primit canoea de seara. La catamaran sau rapidă nu ai unde să o depozitezi. ;)
 

Back
Sus