Aceeasi putere, capacitati cilindrice diferite ?

Care e diferenta intre doua motoare care au aceeasi putere, dar capaciatati cilindrice diferite?Se comporta diferit?
 
Cred ca problema se pune invers. Motoare de aceasi capacitate dar cu puteri (in cp) diferite. Eu personal, fiind in cautare de un 2cp, am aflat ca un anume tip de motor, la aceeasi capacitate, poate fi gasit pe piata la 2cp, 3cp sau 4cp. Nu ma pricep, dar cred ca totul se rezuma la mici modificari ale raportului de transmisie. Si mai cred ca un motor de aceeasi capacitate, se uzeaza mai repede daca e construit sa scoata 4cp decat 2cp.
Ma intereseaza si pe mine subiectul, deci, astept si eu detalii de la cunoscatori.
Multumim.
 
Facand o paralela intre Yamaha de 50 si Honda de 50 constatam urmatoarele.
Yamaha 966Cm3 iar Honda 808 cm3.
Yamaha 4 pistoane, Honda 3 pistoane
Yamaha 113Kg, Honda 98Kg
Yamaha raport compresie 9.5:1, Honda 9.2:1
Yamaha obtine puterea maxima intre 5000-6000rpm, Honda intre 5500-6000

In concluzie cred ca o prea mare diferenta nu este. Poate este cineva care a testat 2 astfel de motoare si ne poate lamurii mai exact cu detalii.
 
pt. Iliviu:eu am experienta cu johnsonuri dela 2cp pana la9,5 diferiti ani de constructie si am dedus urmatoarele lucruri,
johnson sievinrude 2cp 2t sunt aceleasi motoare si pistoanele sunt la aceeasi cota cu alea de 3 si 4cp,astea de 2cp au un singur piston.
johnson -evinrude 3-4cp 2t care au 2 cilindri capacitate 84cc daca nu ma insel,tot ce difera e lungimea bielei automat si blocul motor.
si la 3 si 4 cp au acelasi carburator,la ala de 2 e mai mic dar se potrivesc de la unul la altul aici difera puterea.
cam asta e in mare ce stiu eu .
sper sa fie de folos.
 
egzista motoare mai fortate , sau mai menajate . de preferat alege-l pe cel cu cilindreea mai mare la aceeasi putere.
 

Back
Sus