caut pareri despre aceasta salupa

Salutari tuturor barcaholicilori si vizitatorilor. Povestea noastra, legata de tematica siteului este ca asta vara fiind in italia ne-am apucat sa reconditionam vechea noastra salupa. Salupa ce am cumparat-o in urma cu doi ani de pe un santier de unde am si lucrat(unul dintre noi inca lucreaza) si cu care am iesit la pescuit pe un lac din zona. vara asta, eu si inca un prieten avand mai mult timp liber ne-am apucat sa reconditionam salupa luand-o de la zero, mai exact de la fibra de sticla. reconditionarea a fost facuta cu migala si s-au folosit doar produse profesionale de foarte buna calitate. La amenajatul interiorului nu ne-am priceput decat sa tragem cablurile asigurand partea electrica. costandu-ne prea mult pe acolo alte lucrari, ne-am gandit s-o aducem in tara. Dupa ce am mai cumparat lumini de semnalizare, scaun pt conducator, rezervor de apa si alte mici accesorii toate noi, am adus-o acasa. aici i-am facut un mobilier din lemn multistratificat iar interiorul urmeaza a fi tapitzat doar ca a dat frigul peste noi si am sistat lucrarea.
Problema noastra e ca ne aflam intr-un orasel unde a avea o barca e ceva exotic si anume in Targu Nemt. Asta ne impiedica sa finalizam salupa in ceea ce priveste echipamenul de bord si chiar rezervor adecvat. Pt ca urmaresc siteul din vara si vad ca sunt multi priceputi binevoitori de a da sfaturi si chiar a ajuta, rog pe toti sa-mi dea o idee cu ce as putea sa fac in continuare pt a aduce salupa in stadiul de a ma folosi de ea. Merci fain pt atentie!
 

Atașamente

  • IMG_0684.zip
    2.6 MB · Vizualizări: 110
  • IMG_0696.zip
    2.8 MB · Vizualizări: 42
  • IMG_0705.zip
    2.5 MB · Vizualizări: 25
  • IMG_0827.zip
    2.1 MB · Vizualizări: 18
  • IMG_0959.zip
    2 MB · Vizualizări: 21
  • IMG_1160.zip
    2.2 MB · Vizualizări: 28
  • IMG_1341.zip
    2 MB · Vizualizări: 15
  • IMG_1345.zip
    2.6 MB · Vizualizări: 33
  • IMG_0008.zip
    2.8 MB · Vizualizări: 31
  • IMG_0009.zip
    2.8 MB · Vizualizări: 47
Barca arata foarte bine, felicitari. In privinta locatiei, cred ca o asemenea barca nu este deloc exotica in Tirgu Neamt, pentru ca aveti lacul Bicaz "la doi pasi".
Ce trebuie facut in continuare? Trebuie sa faceti rost de un motor, preferabil cu toate actele in regula, pentru ca va trebui inmatriculat. La barca asta cred ca va trebuie un minim de 30 - 40 de cai. Apoi drumu' catre Capitania Bicaz, inscriere, permis etc.
 
acum pusa in unghi la iernat acoperita si uscata bine , si un motor cum zicea si colegul de mai sus peste 30-40 cp si pana in ce da constructorul ca limita , asta pentru a o inscrie , si tot in acelasi timp chinul pentru permis ,ca dureaza !!
felicitari!
SI SPOR LA ... BIROCRATIILE DIN RO!!
 
Multumesc, chiar ne-am dat interesul in a o face sa arate bine. Da, intr-adevar e Bicazul aproape dar orasul nostru e lipsit de oameni cu experienta in domeniu asta. spre ex barca are nevoie de geamuri si nu gasesc pe aici o alta varianta decat de a le monta cu cheder. Acest cheder, sincer, mi se pare umpic grosolan. Nici in privinta rezervorului nu ma prea descurc, pt ca nu gasesc sa-l fac la cineva si nici de cumparat. Cat despre partea tehnica si a echipamentului de bord chiarnu am cu cine sa vb la mine in oras. Aici as avea nevoie de niste sfaturi sau idei de la niste oameni experimentati.
Motorul...da imi sta gandul la el. Avem un motoras de care ne-am folosit cand ieseam pe lac acolo, dar e de 25 de cai si...credeti-ma ca la barca asta nu face diferenta mare fata de vasle. Totusi e bine ca am aflat ca nu treb sa vin in constanta pt permis.
 
Multumesc, chiar ne-am dat interesul in a o face sa arate bine. Da, intr-adevar e Bicazul aproape dar orasul nostru e lipsit de oameni cu experienta in domeniu asta. spre ex barca are nevoie de geamuri si nu gasesc pe aici o alta varianta decat de a le monta cu cheder. Acest cheder, sincer, mi se pare umpic grosolan. Nici in privinta rezervorului nu ma prea descurc, pt ca nu gasesc sa-l fac la cineva si nici de cumparat. Cat despre partea tehnica si a echipamentului de bord chiarnu am cu cine sa vb la mine in oras. Aici as avea nevoie de niste sfaturi sau idei de la niste oameni experimentati.
Motorul...da imi sta gandul la el. Avem un motoras de care ne-am folosit cand ieseam pe lac acolo, dar e de 25 de cai si...credeti-ma ca la barca asta nu face diferenta mare fata de vasle. Totusi e bine ca am aflat ca nu treb sa vin in constanta pt permis.

Felicitari pentru achizitie! O sa ai ceva de munca la ea, dar daca iti place, nu mai conteaza.
Nu stiu in ce masura te ajuta, dar pot sa spun ca noi comercializam accesorii navale. Mai sunt si altii. Daca zici ca ai lucrat pe "afara" probabil ca ai vazut si pe acolo magazine similare. Nu stiu nici cat de multi bani vrei sa bagi in reechiparea ei.

Poti sa gasesti la noi diverse accesorii la capitolul lampi de navigatie, sisteme de guvernare, hidraulice sau mecanice, timone, volane, cabluri de cuplare si acceleratie, mansa, caseta de directie mecanica, linii de axe, ceasuri de bord etc .. dar depinde de multe variabile, si astea in limita stocului sau daca este de import, la comanda cu avans 60-80%
.
Ar trebui, totusi, sa o vada cineva care se ocupa de reamenajari si sa stabiliti impreuna, pas cu pas, ce aveti de schimbat si ce se poate reconditiona. La nivelul de "home made" o sa iti cam ia ceva timp.

La capitolul geamuri marea majoritate sunt montate cu cheder sau cu rama/profil de aluminiu cu garnituri de cauciuc. Mai exista si varianta cu geamuri lipite cu solutii speciale, gen parbrizele de masina dar trebuie cineva care sa stie ce trebuie facut.

La capitolul rezervor, depinde si de ce capacitate vrei si de spatiul de acolo. Pe la noi (Tulcea) se practica destul de des cele facute din aluminiu sau inox si sudate. Nu stiu daca la voi aveti vreun atelier care sa faca sau fi facut asa ceva. Trebuie putina atentie si ceva dichisuri si la alea.
Se mai gasesc si de plastic de 40-50-80 l, la cei care mai vand accesorii de barci. Noi nu avem pe stoc decat din cele portabile, maxim 20l, tip canistra. Sau poti sa te orientezi catre un rezervor din gama auto (tractoare, camioane, aro, etc).

Asta la prima vedere.
Am sa iti dau (pe privat) cateva linkuri cu accesorii navale sa iti faci o idee.

In rest, mult succes!
 
pentru rezervor se preteaza si un butoi bere din aluminiu sau inox sunt de 50 l sau mai mici 30l 20l
le gasesti pe okazii.ro sau in targ in militari.
sa fie golit in prealabil :iupi:
 
Apreciez respunsul complex! Ai dreptate ca am nevoie de cineva care se pricepe la reamenajari si care ar putea sa-mi spuna pas cu pas ce am de achizitionat. Imi accept handicapul ce-l am la partea mecanica si electrica, dar imi recunosc vointa de a invata. Ma bucur din ce in ce mai mult ca m-am inscris pe site pt ca vad oameni care au habar de multe in acest domeniu. Apropo, am gas informatii utile pe linkul referitor la rezervoare (poate prea multe...). Pica varianta sa-l cumpar, sa-l caut la gama auto (am cautat) sau varianta domnului Nicu (chiar daca imi convenea de minune) pt ca spatiul nu-mi permite. Problema la facutul pe comanda e ca nu am unde in zona si ma streseza umpic, dar mai caut.
Sunt sigur ca pare tampita pt multi intrebarea, dar ma impac cu ideea ca macar aflu ceva: rezervorul, caseta de directie mecanica, sistemul de guvernare, ceasurile de bord si altele depind de modelul motorului? Pt ca barca nu are inca. Imi doresc un motor maricel dar nu ma pot gandi inca la el. Cu barca asta am plecat de la ideea ca punem pe ea ce-i mai bun, deoarece refacerea exteriorului s-a facut cu cele mai bune produse profesionale. La fel s-a intamplat si cu mobilierul. Dar inca nu am tapitat interiorul si nu i-am facut perne (asa cum vrem). Iar cand ma gandesc la toata partea mecanica ce mi-e necunoscuta...ma apuca ganduri negre pt ca fondurile de subtiaza. Maine dim merg la Bicaz si incerc sa dau de Capitan sa ma lamureasca cu inscrisul si alte formalitati (poate ma lamureste de tot).
Multumesc inca odata pt rasp.
 
Tu hotaraste-te ce vrei, ce ai nevoie si apoi la solicitarile punctuale ti se va raspunde strict la obiect. Cu siguranta vei primi sfaturi pertinente in asa fel incat sa te descurci de unul singur fara probleme. Si chiar daca va apare vreuna, posteaza si se va rezolva!
Frumoasa barca!
 
Dupa cum spune si ciby, ia-le pe rand.
In fct de ce motor alegi o sa alegi si accesoriile specifice motorului.
Altele nu au legatura cu motorul si tin numai de barca (lampi de semnalizare de ex)
Rezervorul are si nu are legatura cu motorul. Trebuie sa fie suficient de mare ca iti asigure o autonomie confortabila si suficient de mic ca sa ai loc unde sa il amplasezi. Ramane sa vezi si partea de racordare la motor.

Succes!
 
Salutari!
Partea cu motorul achizitionat nu o intrevad in viitorul apropiat iar ce-a tinut de noi am facut. Ce-a ramas de facut, pt cine stie ce si cum nu dureaza mult.
Ne-am gandit si am vrea sa cerem o parere celor ce ar putea sa estimeze valoarea acestei salupe.
Merci beaucoup barcaholicilor.
 
Salutari!
Partea cu motorul achizitionat nu o intrevad in viitorul apropiat iar ce-a tinut de noi am facut. Ce-a ramas de facut, pt cine stie ce si cum nu dureaza mult.
Ne-am gandit si am vrea sa cerem o parere celor ce ar putea sa estimeze valoarea acestei salupe.
Merci beaucoup barcaholicilor.
M-am abtinut cit am putut dar tot va trebuii sa-ti spun. Poate nu asta cautai.
Ceea ce ai facut tu si cu prietenii tai, din ce-ai avut, are o valoare inestimabila..... sentimentala. Pentru ca este munca, sudoarea voastra economiile voastre si lucrul asta trebuie apreciat. Imi inchipui ca ati ajuns la capatul puterilor si economiilor si va-ti gindit s-o vindeti. In faza-n care este acuma are o valoare destul de redusa. Un motor ii va mai ridica cota, dar un motor pentru ea ar fi un 100/150 CP pentru a o numi salupa. Cu un 40/60 CP o treci la clasa ambarcatiuni de agrement. Numai ca un motor de 100/150 este o investitie serioasa.
In zona ta nu cred c-ar fi ceva doritori iar daca cobori spre sud-est acolo-s doritori numai cu pretentii. Ti-as recomanda sa continui proiectul pentru tine si pentru entuziasmul cu care l-ai inceput. Numai tu vei putea aprecia la adevarata valoare barca asta. Multa bafta.
PS: Si eu sunt in aceiasi situatie.
 
Da, Lucian, poate nu chiar asta cautam dar mai sigur e ca m-am saturat. Daca nu exista experienta avem batai de cap asa ca incercam si varianta de a o vinde. Nu zic ca nu-mi pare rau, pt ca imi pare dar am cam mers la doua capete cu aceasta barca pt ca nu eram siguri ca ne-o vom permite in final. Investitia a fost consistenta cumuland efortul depus si timpul deci nu vom renunta decat daca e convenabil. Poate inceputul de an, totusi, va aduce idei mai bune. Merci si succes la a ta.
 

Back
Sus