Binoclu

Ce model/tip de binoclu folositi sau recomandati?

Aici pe mine m-ai lovit exact unde ma durea mai tare; am boala asta a opticelor de mult.
Iata dotarea lui Francine:
- zestre de la vechiul stapan: un binoclu marin englezesc vechi de 10x50, obosit si cu fungus pe lentile
- un Fujinon Mariner de 7x50 de la Boot Dusseldorf, pentru uzul curent, e f bun pt relevmente chiar si noapte la faruri si are o optica decenta. 7x50 e cam marimea standard pt binoclurile marine, mai rar 7x40 sau 8x50(40).
- un Leitz Weslar de 10x50, o bijuterie de la Wermacht. Asemenea optica nu se mai face, lentilele Leitz sant imbatabile si dupa 60 de ani. Binoclurile Leica moderne costa mii de euro.
- la piesse de resistance: o luneta de artilerie antiaeriana TZK de 10x80, superba. Indiferent de miscarile barcii campul lunetei e suficient de mare sa pot vedea clar. Se gasesc foarte rar si cantaresc vreo 20 de kg fara trepied dar merita!
- pentru excursiile pe tarm am un Narconia(?) de 10x25 care e micutz si incape in buzunarul de la bermude.
 

Atașamente

  • tzk cehesc.JPG
    tzk cehesc.JPG
    69.6 KB · Vizualizări: 93
Ultima editare:
Da, boala grea cu optica :)

Deci pentru uzul curent ar merge asa ceva: Fujinon Mariner 7x50XL

Un binoclu mic, gen 8x32 sau 8x25 e utilizabil pe barca?

La luneta n-ai incercat sa adaptezi un aparat de fotografiat?
 
Deci pentru uzul curent ar merge asa ceva: Fujinon Mariner 7x50XL

Asta este perfect dar mai exista o varianta cu cercuri gradate pe obiectiv cu care poti calcula distanta in functie de inaltimea si miimile obiectului.
Si asa ceva e bun dar asta e scump! In schimb scula asta adevarata e ieftina!

Un binoclu mic, gen 8x32 sau 8x25 e utilizabil pe barca?
Nu, are campul prea mic si-ti fuge imaginea. Exista unele cu stabilizator de imagine dar nu prea sant stralucite nici alea. In afara de zeiss, naturlich, care nu are stabilizator giroscopic ci mecanic!

La luneta n-ai incercat sa adaptezi un aparat de fotografiat?
Se poate dar n-am incercat ca nu m-am apucat (inca) de foto-astronomie. Pt asta caut un obiectiv oglinda Soligor de 500mm/f5.6.
 
Ultima editare:
Steiner

Eu folosesc un Steiner Skipper (7x50) cu busola...cumparat din Port de Menton Garavan, nu am termeni de comparatie cu alte obiecte asemanatoare...
 

Atașamente

  • Binoclu Skipper 7x50.jpg
    Binoclu Skipper 7x50.jpg
    12.1 KB · Vizualizări: 41

Back
Sus