O saptamana pe Dunare : Barca Week !

Florio

Member
Acum, la final de an, zapada de afara nu ma tulbura intr-atat cat sa visez schiuri. Mai ales ca se topeste vazand cu ochii.
In visele mele tot barci pe apa se lafaie !
Acum, cand barcile deja s-au inmultit odata cu numarul "armatorilor" , putem pune in practica o idee mai veche, de acum doi ani, care a gasit in mine un ecou serios . Ideea a venit odata cu participarea lui Romeo, in chip de skipper la "The Yacht Week" . El a vazut "pe viu" si ne-a povestit ce fenomen nebun este . Totodata ne-am pus intrebarea : de ce sa nu facem si noi aici, in Romania un Yacht Week ? Ii zicem Barca Week ! :)


Asa ca in urma ultimele discutii cu prietenii nostri, s-au strans urmatoarele date :

1. CU CINE ?
-Pana in prezent, avem 3 barci cu vele dispuse sa faca o calatorie de placere.
Nemo - MacGregor 26X
Peter Pan - MacGregor 26M
Lola :) - Leisure 17

Pe barci avem echipaje, numai oameni care va plac :) !

2. UNDE ?

- Pe Dunare, cu plecare de la Oltenita (respectiv Calarasi pentru Leisure) si coborare lina cu velele-n vant, catre Marea Neagra.
Cum ii spuneam unui prieten, importanta nu e distanta parcursa, ci frumusetea navigatiei printre insulele Dunarii, cu popasurile feerice pe cate o plaja, cu focul de tabara si pestele salbatic pus in frigare.

3. CAND ?

-O pozitionare in calendar este in jurul datei de 1 Iunie, ziua copilului care se ascunde in fiecare din noi ;) . Daca s-ar cere o limita mai larga, am spune 25 iunie-10 iulie, perioada in care sa ne desfasuram o saptamana de navigatie, distractie si huzur .


Asta e.
Desigur, avem si alti amici cu veliere , Nicu 7m , Orafaz si altii care ar putea sa ni se alature. Avem doua lotci si echipajele care au fost la TID anul acesta, tot oameni unul si unul. Cine se incumeta la o saptamana de navigatie dunareana si distractie nebuna, sa ne dea de stire !
 
Hop si eu cu Lindor daca cotele apelor Dunari vor permite (Mangalia- Constanta-Cernavoda-Sulina- Gura Portitei- Mangalia),
 
:sail:
hmmmm,
daca sunt pe acasa....poate apare si o coaja de 4.2metri....

Lasa ca se descurca bine "coaja" :) .
Si mai exista una mai rasarita cu cativa centimetri, cea a Pelicanului . Cred ca o sa il convocam la o croaziera, sa testeze si fluviul in 470-ul lui, nu numai marea.
Dar ce ne facem cu voi, ca sunteti Speedy-Gonzales ?
 
Salutare marinari, Florio ti-am citit postarea de mai devreme si daca este loc se alatura si velierul Rocky (Fosta barca a lu Andy), deoarece lansarea la apa in 2013 o stabilisem sa o fac in Cernavoda si sa ajung pe dunare in delta si apoi in mare cu destinatia finala Portul turistic Tomis. Mi-ar face mare placere sa vad ca nu sunt singur cu velierul pe apa si ca sunt intr-o adevarata " Regata" inconjurat de barci cu vele elegante si impunatoare. Daca propunerea ta se va aplica Rocky va fi foarte bucuros sa se alature celorlalte velier.
 
Salutare marinari, Florio ti-am citit postarea de mai devreme si daca este loc se alatura si velierul Rocky (Fosta barca a lu Andy), deoarece lansarea la apa in 2013 o stabilisem sa o fac in Cernavoda si sa ajung pe dunare in delta si apoi in mare cu destinatia finala Portul turistic Tomis. Mi-ar face mare placere sa vad ca nu sunt singur cu velierul pe apa si ca sunt intr-o adevarata " Regata" inconjurat de barci cu vele elegante si impunatoare. Daca propunerea ta se va aplica Rocky va fi foarte bucuros sa se alature celorlalte velier.

Loc pe Dunare este George...cum s-ar zice, garla ! :)
Ma bucur sa se ingroase randurile celor care or sa copilareasca o saptamana pe fluviu . Daca tie ti-ar facea placere, mie nu mai vorbesc !
Spor la toate !
 
Problema expusa de Lindor cea cu cota apelor ma framanta si pe mine, pescajul il am de 1,25m derivorul fiind fix, ceea ce nu imi va permite in multe locuri sa fac acostare la tarm doar daca e cumva vrun ponton, bine problema cea mai mare e prin biosfera Deltei Dunarii unde nivelul apei este foarte variat, am in dotare sonar setat pe alerta daca scade adancimea sub 1,5m dar il pot considera aproape inutil pe canalele din delta unde cota apei trece de la adancimi de 3 4m la 0,5m pe distante mai mici decat lungimea velierului meu (sonda sonarului fiind la pupa protejata de derivor).
 
Problema expusa de Lindor cea cu cota apelor ma framanta si pe mine, pescajul il am de 1,25m derivorul fiind fix, ceea ce nu imi va permite in multe locuri sa fac acostare la tarm doar daca e cumva vrun ponton, bine problema cea mai mare e prin biosfera Deltei Dunarii unde nivelul apei este foarte variat, am in dotare sonar setat pe alerta daca scade adancimea sub 1,5m dar il pot considera aproape inutil pe canalele din delta unde cota apei trece de la adancimi de 3 4m la 0,5m pe distante mai mici decat lungimea velierului meu (sonda sonarului fiind la pupa protejata de derivor).

George, repet, nu iti face probleme de acest gen. Pe Dunare apa va fi suficient de mare cat sa navighezi foarte bine cu pescajul tau, iar la apropierea de tarm te vei opri la distanta optima, stand la ancora. debarci cu dinghy, ca orice "yachtman" :) . Fundul apei e argilos iar Dunarea nu face valuri , asa ca nu ai emotii pentru chila barcii .
Traseul nostru e propus pentru Dunare, nu si pentru delta ei . Daca doresti sa intri pe canale in delta, e complicat nu atat din cauza pescajului ( sunt multe canale care au 2,5 m adancime) cat din cauza arboradei. Asa ca lasi barca la ancora in canalul principal Sf. Gheorghe de pilda si intri prin canalele laterale cu dinghy. "Ca orice yachtman" , vorba lui Gabi Hetruc , un clasic in viata :) .
 
Problemele fiind rezolvate m-as culca pentru a accelera timpul pana de 1 iunie, cu toate ca problema cea mai mare ramane aceea cu sincronizarea perfecta in timp. Eu ma rog sa nu mi se suprapuna perioada de sesiune la facultate cu mini-croaziera noastra si sa fiu nevoit sa aman examenele:)).
 
Cat despre pontoane amenajate pe tarmul Dunarii, nu va faceti prea multe asteptari . Am mai povestit aici cate pontoane amenajate am intalnit intr-o calatorie similara. Dintre ele mai putem scadea unul, cel din Galati, care a cedat in fata gheturilor iernii trecute.
Dar nu vad un mare impediment in asta, fiindca noi mergem in salbaticie, acostam in natura, dormim departe de smogul oraselor, ne scaldam departe de plajele urbane si in general facem galagia noastra vesela, departe de alte galagii :)
 
As gasii 2 locuri(contracost) pe una din barci?Am permis din august 2012, dar singur nu as pleca decat insotit de un skipper cu experienta de unde as putea sa invat.Chiar si o zi pe Marea Neagra ar fii super!!!
 
As gasii 2 locuri(contracost) pe una din barci?Am permis din august 2012, dar singur nu as pleca decat insotit de un skipper cu experienta de unde as putea sa invat.Chiar si o zi pe Marea Neagra ar fii super!!!

Tine aproape, Gexi , vom vedea cum se aranjeaza locurile odata ce vom sti cate si ce barci participa la tura noastra . La mine echipajul e full, dar sunt semne sa participe multe barci, asa ca ai multe sanse sa fii mus ;)

Cu privire la experienta pe mare, sunt multe iesiri care se organizeaza in sezon. Exista si Skipper-training-uri si croaziere organizate in particular de prieteni care inchiriaza cate un yacht in Croatia, Grecia sau Turcia.
Tot despre mare vorbind, mai ai oportunitatea de a participa in echipaje la antrenamente pentru regate si chiar la regate. E nevoie de oameni in echipaje.
 

Back
Sus