cumpar barca pescuit!

Salutare tuturor! As dori sa-mi cumpar o barcutza pentru pescuit si am nevoie de ajutorul dumneavoastra! Am gasit o canoe la pret ok, dar mi s-a spus ca nu este cea mai recomandabila pentru pescuit! Are cineva o barca pe care sa pot pune motor si sa fie ok si pe Dunare la un pret decent! Din pacate nu-mi permit sa investesc prea mult si oricum o sa o folosesc doar ocazional ca din pacate nu am atat de mult timp cat as vrea pentru iesiri! As vrea o barca pe care sa o pot transporta pe masina deasupra si sa aiba loc lejer 2 persoane sa stea sa pescuiasca! Daca are cineva vre-o idee astept mesaje la piticutz4you@yahoo.com sau 0762628325. Multumesc de ajutor si numai bine!
 
Da o cautare pe gugal cu"vand barca" si o sa-ti scuipe vreo 3-4 pagini de mica publicitate cu barci.Pentru nevoile care le ai tu,eu mi-as cumpara o barca pneumatica de 3m.
 
...am dat! Inca nu reusesc eu sa ma hotarasc daca-mi convine un canoe sau nu!!! Merci oricum de recomandare, dar pneumatica am- o ruseasca- dar nu ma incanta si vreau sa o fac cadou unui amic si sa-mi iau ceva rigid si solid! Am gasit unele de polietilena gen: Barca de agrement si pescuit Caransebes ? Mercador.ro dar parca imi place mai mult un canoe! Cred ca m-ar ajuta si parerea cuiva care are canoe, cum se descurca cu ea la pescuit si cat de multumit este! Va multumesc inca odata! Numai bine!
 
...am dat! Inca nu reusesc eu sa ma hotarasc daca-mi convine un canoe sau nu!!! Merci oricum de recomandare, dar pneumatica am- o ruseasca- dar nu ma incanta si vreau sa o fac cadou unui amic si sa-mi iau ceva rigid si solid! Am gasit unele de polietilena gen: Barca de agrement si pescuit Caransebes ? Mercador.ro dar parca imi place mai mult un canoe! Cred ca m-ar ajuta si parerea cuiva care are canoe, cum se descurca cu ea la pescuit si cat de multumit este! Va multumesc inca odata! Numai bine!

Poate iti raspunde Alex, care nu numai ca are una dar a si facut-o cu manutele lui .
Eu am padelat doar in canotca lui Patzaichin, tot o canoe in fapt. Mi s-a parut cam instabila pentru a pescui.
O barca buna pentru pescuit a facut Bogdan Buciu, pe un proiect Dudley Dix . E spatioasa, usor de manevrat, are vasle, permite motor si mai ales poti vedea aici cate si ce persoane intra in ea. Crede-ma, de la nivelul ochilor mei, toti au cate 3 m inaltime :D (prietenii cunosc familia gigant Buciu) .

Daca poti si iti place sa bricolezi, barca e superba. Chiar si daca nu o faci bijuterie, cum s-a straduit Bogdan sa iasa (copastie de mahon, tata ! ).
Nu e greu, nu e scump, se face din placaj si fibra de sticla.

Daca nu iti place mestereala, poti avea in vedere forma. Bogdan a stiut sa aleaga un proiect de barca pe care sa poata fi usor manevrabila pe uscat, usor transportabila pe masina, incapatoare si stabila pentru pescuit .
 
Eu am o canoe cu care am fost la peste pe Dunare, trebuie sa ai in vedere niste suporti pentru lansete si faptul ca nu poti sa dai cu mai mult de 2 lansete de om.
Eu am dat cu 3 lansete, pt ca am fost singur am stat chiar pe fundul barcii, pe scaun dupa un timp iti amorteste fundul.
Cu valurile nu am avut nici o problema la trecerea barjelor sau a pasagerului, ancorata doar de la prova si lasata in curent.
A fost asa comfortabila incat am si atipit un pic leganat de valuri, pentru siguranta am purtat tot timpul vesta de salvare.
Probabil cu doi oameni la bord trebuie sa fi atent la trecerea vapoarelor deoarece centru de greutate este mai sus atunci cind stai pe scaun.
 
Va multumesc pentru raspunsuri si ajutor! Modelul de barca (Dudley Dix) este superb! Daca aveti idee cam cat a costat sau cat este costul estimat de constructie si de unde as putea sa cumpar si eu planurile, ca de facut, as putea sa o fac si eu acasa, doar ca mi-ar lua ceva mai mult timp pentru ca sunt la inceput! M-ar interesa mai mult un model pe care sa-l pot realiza din lemn (nu stiu unde as gasi in zona placaj marin!) sau din scanduri lipite intre ele sa-mi iasa bucatile din care sa decupez apoi formele la dimensiunile din schite! Ce canoe as vrea eu este aceasta: Duckworks Boatbuilders Supply daca stiti pe cineva care a facut una la fel as vrea sa-mi spuna si mie cum se comporta pe apa! Multumesc inca odata si numai bine tuturor!
 
Simplu, vere: o faci din carton duplex (2 lei coala) la scara 1:10, apoi o translatezi pe alte coli cu Lxl 24x12cm ca sa vezi cum te incadrezi pe foaia de placaj si faci ajustarile necesare: scazi din lungime, o faci mai joasa, imbini bucatile etc, astfel incat sa intre pe trei foi. Iti iei placaj de plop+tesatura+fibra dupa modelul colegilor si gata, o trasezi la cotele masuratex10. Ca pret as zice ca intri la 1400 lei cu o marja de +200.
Canoea ta are 30 kg goala si depinde de tine daca va fi dificil cu transportul/lansatul la apa. Orice alta varianta din lemn/scandura nu face decat sa-i creasca greutatea.
 
pai asa ies putin mai scump decat sa-mi iau o canoe second! Ce am gasit eu nu depaseau 1200, una am gasit-o si la 700 ron, doar ca ar trebui revopsita! O sa ma gandesc si la aceste variante! Din ce mi-ati aratat pana acum de departe foarte interesanta este barca Dudley Dix, mai ales ca domnii care se dau cu ea sunt de talia si kg mele!!! Daca fac rost de planuri mi-ar placea mai mult sa incerc acel model! Saptamana viitoare urmeaza sa mai primesc o carte ce are si 8 planuri la scara, de barci din lemn! Alt model simplu de barca mare pentru pescuit ar fi Simple Wooden Boat Plans
Foarte probabil daca cumva raman pe canoe o sa-mi iau una gata facuta, eventual daca mai necesita o cosmetizare este ok! Numai bine!
 

Back
Sus