maneta motor

Buna, am de gind sa montez un motor de 4CP pe o barca model D5, ca sa pot manevra motorul trebuie sa stau pe banca din spate dar ma tem ca greutatea mea (plus motorul) va fi prea mare in partea din spate a barci si se va ridica prea mult fata sau chiar voi lua apa. Mar interesa daca este sau se poate fabrica o prelungire pentru maneta motorului ca sa pot sta pe banca din mijloc dar sa pot manevra si motorul.Acelasi motor il folosesc si la canoe si nu as vrea sa il modific .
 
poti monta la motor un hydrofoil sa glisezi mai repede si poti sta la maner pe spate ,sau iei o teava PP cu lungimea respectiva si o fixezi pe maneru de la motor ,sau prelungitorul original.
 
Daca pun un prelungitor rigid nu imi limiteaza posibilitatea de a vira ?Ar trebui sa am si bratul mai lung.
 
Mai pui un antebrat,am glumit,poti face slalom ,numa ca la viraje de 90 grade sa te mai gandesti,da este mai incomod cu prelungitorul,te dscurci tu cumva cu glisaju si manevra.
 
Continuarea povesti

Asa cum ziceam am pus motorul din dotare pe D5 . In loc de prelungitor am preferat varianta cu volan,sistemul de directie "clasic" cu sfori merge bine ,problema este cu pozitia barci pe apa se ridica doar de fata . Am pus motorul in toate pozitiile ce le permite reglajul de unghi dar nu a aparut nici o diferenta. Nu am experienta in domeniu si nu stiu daca se poate face ceva .Am citit despre hydrofoil si despre trim tabs credeti ca ar avea ceva efect ? Care ar fi mai potrivita ? Sau pur si simplu mai mult nu se poate in conditiile date: barca 50kg eu 90kg motorul cam 15kg si 4 cai. Am pus un film pe YouTube Barca D5 cu motor la Zimand - YouTube
 
Pentru acceleratie am facut la strung o maneta ,gen acceleratie fixa care este legata la motor cu cablu de frina de la bicicleta.
 
Asa cum ziceam am pus motorul din dotare pe D5 . In loc de prelungitor am preferat varianta cu volan,sistemul de directie "clasic" cu sfori merge bine ,problema este cu pozitia barci pe apa se ridica doar de fata . Am pus motorul in toate pozitiile ce le permite reglajul de unghi dar nu a aparut nici o diferenta. Nu am experienta in domeniu si nu stiu daca se poate face ceva .Am citit despre hydrofoil si despre trim tabs credeti ca ar avea ceva efect ? Care ar fi mai potrivita ? Sau pur si simplu mai mult nu se poate in conditiile date: barca 50kg eu 90kg motorul cam 15kg si 4 cai. Am pus un film pe YouTube Barca D5 cu motor la Zimand - YouTube

Salutare
Pana la hydrofoil si trim tabs incearca sa "bagi motorul mai mult sub barca". La cum se vede in videoclip motorul este ridicat, elicea departata de barca. Incearca sa il pui in pozitia cea mai apropiata de barca. Asa cum este acum (daca este ceea ce se vede in videoclip) iti "apasa" pe oglinda. Ar trebui sa impinga de jos in oglinda ca sa iti scoata pupa din apa (si implicit sa coboare prova).
Daca tot nu da rezultate cu motorul la prima gaura, incearca sa ii intercalezi intre menghina si oglinda o placa in forma de pana in sectiune astfel incat sa ii accentuezi unghiul de oglinda. Teoretic unghiul de oglinda ar trebui sa fie 10-15 grade. La finalul filmuletului se vede ceva-ceva. Se pare ca ar fi unghiul respectiv la oglinda, in schimb motorul pare aproape vertical, daca nu chiar are un unghi invers fata de oglinda.
Incearca intai sa "lipesti" cat mai mult motorul de oglinda si apoi mai vezi.
Placa respectiva se gaseste si pe la magazinele de accesorii de barci (noi nu avem acum) sau se poate confectiona din stratificat, placaj, sau lemn, lacuit etc. Dimensiuni aproximative : la baza de sus grosime 3-4 cm, si se ajunge la 0.5-1 cm jos. Latimea si lungimea placii tine de dimensiunile menghinei.
Oricum barcuta este scurta si cam atat poti face.
Hydrofoil si trim tab au efect de la puteri (viteze) mai mari.

Succes !
 
In imaginea atasata este cam ce vrea sa spuna Hidrotech.
Tu te afli in situatia nr. 1.
Forta exercitata de elice este orientata pe directia axului ei. Aceasta forta poate fi descompusa simplist in ale doua forte, una orizontala, paralela cu suprafata apei, orientata pe directia de inaintare si cea de a doua, verticala, perpendiculara pe suprafata apei.
Ce de a doua forta, in functie de unghiul cu orizontala, poate lua valori atat pozitive (orientate in jos), negative (in sus) sau 0, in cazul in care axul elicei este paralel cu suprafata apei. Dar pe langa aceste doua forte, prin deplasarea ambarcatiunii mai apar altele in functie de forma carenei. In cazul barcutei tale, in zona pupa apare o forta verticala orientata in jos, direct proportionala cu viteza. Aceasta combinata cu forta verticala produsa de elice da asieta barcii.
In cazul in care elicea este "mai sub barca", axul elicei si forta produsa de aceasta este orientata in sus, forta verticala avand valoare negativa. Adunand aceste doua forte verticale (a elicei, negativa si a carenei, pozitiva) rezulta ca cu cat elicea "trage mai in sus" cu atat forta combinata asupra pupei este mai mica.
Modificarea asietei in functie de viteza se produce datorita cresterii fortei ce actioneaza pe carena. Pupa va fi trasa in jos pana cand cele doua forte si flotabilitatea pupei, cat si greutatea provei ridicate, combinate intre ele, ajung la un echilibru. Modificand unul din parametri, se modifica si punctul de echilibru. Dar la care poti umbla fara a aduce modificari structurale barcii? Unghiul motorului cu oglinda, greutatea provei (gandeste-te ca barca actioneaza ca un balansoar) si cam atat. De aceea cand muti greutatea mai in prova se schimba si asieta.

Hai ca am dat-o in pedagogice! Sper sa fi inteles ceva! :)
Poate explica mai bine un inginer, ca eu cu economicele mele...!
 

Atașamente

  • pozitie trim motor.jpg
    pozitie trim motor.jpg
    46.3 KB · Vizualizări: 70
Multumesc pentru explicatii . Acum inteleg cum sta treaba o sa incerc varianta cu pana pentru ca numai din motor nu merge am incercat la toate gaurile dar cu acelasi rezultat.
 

Back
Sus