De la Mangalia la Cesme

Mangalia, 27.07.2012 ora 23.45 , am facut rost in sfarsit de dinghi si am anuntat politia de frontiera ca vom parasi marina a doua zi la ora 6.00am cu destinatia Varna unde am si ajuns la ora 14.00 , acostand la pontonul lui Bratoev (L.Z Yachting).
Aici ne-au vizitat doi ofiteri de la politia de frontiera(dupa ce in prealabil am fost intrebati prin statie cine suntem si portul de destinatie) si in zece minute am terminat formalitatile de intrare in Bulgaria. Am mai completat ceva accesorii la velierul Bavaria 37 C ''Manuela'' , sub pavilion romanesc si am plecat urmatoarea zi la rasaritul soarelui cap compas Tzarevo. Ca si in ziua anterioara, marea a fost aproape lac, doborandu-mi echipajul (la somn) si am navigat mai mult la vele, ajungand la Tsarevo in jurul orei 16.00 ,unde ar fi fost perfect daca as fi avut 20 leva cash pentru formalitatile de iesire din Bulgaria, intrucat nu as mai fi pierdut 30 de minute in cautarea unui bancomat. Vamesul bulgar de aproximativ 200 kg mi-a facut iesirea din Bulgaria in circa 20 minute, dupa care am plecat spre Igneada. La scurt timp dupa ce am intrat in apele teritoriale turcesti, am agatat probabil o plasa de pescuit la elice, moment in care motorul a inceput sa trepideze destul de tare. M-am cam speriat si l-am pus pe neutral , iar apoi am incercat un timid relanti inainte, constatand cu bucurie ca motorul toarce din nou. Dupa acest moment neplacut am intrat la Igneada, unde am acostat lateral la pontonul lui Sahil Guvelnic (politia de coasta turca) , care ne au luat actele. Nefiind port of entry nu am putut face intrarea in Turcia, dar pentru ca gagica sefului de la politia de frontiera era romanca, am obtinut permisiunea de a iesi din curtea unitatii militare si sa cinam la un restaurant pescaresc din sat.
A doua zi dimineata la ora 4.00 am parasit Igdeada si dupa circa doua ore, previziunile de mare 4-5 s-au adeverit si am dansat la timona pana aproape de intrarea in Bosfor, unde marea a inceput sa se linisteasca , iar bravul meu echipaj a iesit in cokpit.
Bosforul a fost impresionant si mai putin aglomerat decat ma asteptam. Nu am oprit in Istambul, in Marina Atakoy pentru a face intrarea in Turcia, intrucat am fost avertizati ca formalitatile se fac in oras ceea ce implica un efort mai mare si o pierdere de timp, asa ca am acostat in marina Guzelce, unde am platit cca. 20 Euro (marina dotata cu apa electricitate ,dusuri ,dar si cormorani cacaciosi). in urmatoarea zi am plecat de dimineata spre Marmara Adasi pe o mare oglinda, vant zero.
Carduri de delfini ne-au insotit , uneori foarte foarte aproape de barca, si dupa o baie facuta intr-un golf , am intrat in portul Marmara Adasi , unde am lasat ancora si am acostat cu pupa la ponton si am fost ajutati de catre un turc de la port care ne-a taiat o chitanta de circa 20 lire. Aici am umplut canistrele goale de motorina si am aflat de la vecinul turc ca o destinatie frumoasa ar fi insula turceasca Bozcada si ca Marmaraua nu este cea mai linistita mare, cum am vazut-o noi in acea zi in urma, ba din potriva. A avut dreptate in amandoua cazurile, intrucat a doua zi de dimineata marea s-a montat foarte repede si nu de putine ori am avut valuri din directii diferite, care ne-au zdruncitat destul de tare, mai ales ca timona a inceput sa opuna o rezistenta foarte mare, de am facut muschii lui Popey(mai tarziu am depistat cauza; resturi de fibra, rezultate de la taierea locasurilor pentru statie si gps din consola timonei). Cand am intrat in Dardanele, marea s-a linistit si am putut contempla in liniste stramtoarea, evitand desele ferry care fac legatura intre Europa si Asia, dar si nenumarate vapoare mari de tot felul. La un momentdat am vazut in departare o baliza de culoare neagra, pe care nu stiam pe ce parte sa o ocolesc, precum cele de la Limanu, dar care s-a dovedit a fi putin mai tarziu un submarin turcesc.
Am intrat in Egee si cand mai aveam 3 mile pana la Bozcada am fost interceptati de paza de coasta turca, care ne-a verificat actele. Le-am spus politistilor ca vom face intrarea in Turcia la Ayvalik, dupa ce vom poposi in Bozcada. Ei ne-au urmarit vreo 20 de minute, apoi au disparut si am intrat in port dupa amiaza , acostand cu mooring. Insula superba, amestec turcesc grecesc, vazandu-se clar ca pe aici au fost stapani cand unii , cand altii. Am parasit locatia a doua zi dimineata , urmatoarea oprire fiind in Lesvos, in Mithimna/Molivos ,unde pe vant de peste 20 de noduri am lasat ancora in mijlocul portului, iar pe ponton a trebuit sa sara Vlad ca sa putem sa ii aruncam legaturile, intrucat am intrat in Grecia unde trebuie sa te descurci singur la acostari. In tot acest timp, la 5 metri de noi, un politist a vorbit la telefon pana in momentul in care am terminat acostarea, cand ne-a chemat la biroul politiei, unde seful lui ne-a spus ca trebuia sa facem intrarea in Grecia la Mytilini, dar ne lasa sa stam peste noapte, cu conditia sa plecam dimineata devreme. Acest port este mic, dar feeric , avand cateva taverne minione pe cheu, luminile lor noaptea aducandu-mi aminte de Hydra. Early in the morning , cum i- am promis politistului, am dat sa plecam, dar ancora noastra tinea bine de tot (un bolovan de vreo 30 kg, croit parca pentru ancora noastra). Imi pare rau ca inca nu stiu sa postez poze , pentru ca mai rar poti vedea o perla crescuta peste noapte pe ancora, pentru extragerea careia a fost nevoie ca baiatul meu cel mare, Vlad sa faca o baie la 7am intr-o apa foarte rece ca sa lege o scota de ancora . pentru a o putea ridica pe cheu. Dupa aceasta ''inviorare'' am plecat spre Ayvalik unde am acostat la Setur Marina, unde preturile sunt destul de piperate cand platesti perioade scurte, dar care ofera atat check-in-ul de Turcia, cat si asistenta la acostare si toate facilitatile unei marine civilizate. Mai nou, firma Setur a cumparat si marina din Mytilini , pe care au modernizat-o, dar care este momentan aproape goala, datorita renumelui nu tocmai bun al acestui oras dar asta am sa va povestesc data viitoare , cand va voi povesti cateva impresii din voiajul pana la Cesme, nu inainte de a multumi bravului meu echipaj (Doamna Amiral, Vlad si Matei ) care trebuia sa se intoarca in tara, intrucat saptamana urmatoare urma sa vina un grup de prieteni carora le-am promis o saptamana de sailing , soare si mare.
 
Asa, Tibi, spune tot :) !
Stiam povestea, dar nu cu atatea amanunte . Spune colegilor cum e sa ai barca ta, ca poate se ia microbul ;)

Imagini se posteaza simplu, uite aici sau aici .
 
Ultima editare:
Barcazul lui Tiberiu este un Bavaria 37 c, motocicleta este BMW, calmul lui este englezesc, palaria este texana... un domn superior ;)

Pretul pentru un second hand onorabil trece de 60000 eur... nu-i chiar ce se recomanda pentru programul "Primul Velier" !
 
nu-i chiar ce se recomanda pentru programul "Primul Velier" !

Si totusi ii prinde bine, e rumen la obrajori . Daca Bavaria 37 a fost sfatul medicului, i-a priit . :)
De apreciat ca Tibi nu numai a cumparat ci si navigheaza cu barca lui .
Subliniez asta fiindca daca va amintiti acum doi ani cand vorbeam cu Jack Van Omen, venerabilul circumterrist, lauda romanii care desi au putine ambarcatiuni, ies cu ele tot timpul, calatoresc, intr-un cuvant le folosesc mult mai mult decat occidentalii.
 
Si totusi ii prinde bine, e rumen la obrajori . Daca Bavaria 37 a fost sfatul medicului, i-a priit . :)
De apreciat ca Tibi nu numai a cumparat ci si navigheaza cu barca lui .
Subliniez asta fiindca daca va amintiti acum doi ani cand vorbeam cu Jack Van Omen, venerabilul circumterrist, lauda romanii care desi au putine ambarcatiuni, ies cu ele tot timpul, calatoresc, intr-un cuvant le folosesc mult mai mult decat occidentalii.
Bavaria 37 a fost primul velier al lui Tibi? Foarte tare, frate !
Referitor la iesirile pe apa si folosirea barcilor am citit undeva ca 80% din yachturile din toata lumea ies din port mai putin de o data la doi ani. Toata lumea vrea "sa aiba lucru' lui", dupa cum spunea un clasic in viata, chiar daca nu -l foloseste.
 
Bavaria 37 a fost primul velier al lui Tibi? Foarte tare, frate !
Referitor la iesirile pe apa si folosirea barcilor am citit undeva ca 80% din yachturile din toata lumea ies din port mai putin de o data la doi ani. Toata lumea vrea "sa aiba lucru' lui", dupa cum spunea un clasic in viata, chiar daca nu -l foloseste.

Cred ca era vorba de motor-yacht-uri. Statistica spunea ca media functionarii este de 2 minute pe an :D la yachturile cu motor ale lumii. Si e foarte posibil fiindca luxoasele yachturi cu motor au un consum extraordinar de mare sunt cumparate de oameni cu afaceri mari care adesea nu au timp de plimbari ci ...de afacere :) . Si barcile stau in marine, fiind mai mult loc de petreceri sau intalniri .
 
Ce mi -e "o data la doi ani", ce mi -e "doua minute pe an" ? :) E cam tot aia ! Bine ca la noi sint folosite barcile la maxim !
 
Etapa intermediară; Ayvalik-Lesvos
Neavand talent de povestitor incerc sa aduc in discutie unele aspecte zic eu interesante din cadrul acestei calatorii, astfel dupa sosirea prietenilor din Romania, am apelat la serviciile oferite de Setur Marina pentru a face transit log-ul de iesire din Turcia intenționand sa mergem in Lesvos. Dupa vreo șase ore de așteptare angajatul marinei care se ocupa de actele noastre a venit la mine si mi-a spus sa il insotesc la Border Police in calitate de reprezentant al grupului. Cand sa ne vizeze transit log-ul, politistii au observat ca pe pasapoartele prietenilor mei era stampila de la Edirne cu intrare cu auto propriu motiv pentru care mi-au dat actele inapoi si m-au trimis la vama. Aici vamesul a solicitat sa fie prezent proprietarul masinii (defapt erau doua masini dar am tacut din gura). Amicul meu a iscalit o hartie scrisa in limba turca(motiv pentru care ulterior am facut misto de el spunandu-i ca de fapt a semnat un act prin care este de acord sa doneze masina statului turc )si ne-am intors la border police si am strans toate stampilele necesare am plecat spre Lesvos. NE 20 de noduri , top speed 8,3 noduri, pe o mare superba, pana am ajuns la Mitilini. Doua persoane fara legatura intre ele m-au avertizat inainte ca in insula Lesvos sunt oameni răi, lucru care mi-a fost confirmat de faptul ca desi aveam steag din UE am pierdut vreo 4 ore pentru efectuarea check-in-ului de Grecia, dupa cum urmeaza ; la intrarea in port nu am fost primiti in marina , ci directionati catre border police, unde am acostat lateral, bine inteles fara nici un ajutor din partea locului. M-am dus cu pasapoartele si actele barcii la vama si cei de acolo mi-au spus ca totul este in regula si pot sa merg mai departe la administratia portului. Motiv pentru care am acostat langa celelalte barci si am plecat cu actele catre administratia portului unde am platit 17 euro si de unde am fost trimis inapoi la politia de frontiera intrucat nu aveam o hartie din partea lor. M-am intors la politia de frontiera unde mi s-a spus ca trebuie sa aduc si restul echipajului ca sa ii vada domnii politisti. Zis si facut, primesc hartia respectiva, alerg cu ea la capitanie unde doamnele căpitanese imi spun ca inca nu am terminat formalitatile, intrucat urma sa cumpar de la primarie formularul 1234.... pe care sa ne aplice stampila de intrare in Lesvos. Bineinteles ca la primarie era inchis si a doua zi am reusit sa termin formalitatile. Un vis urat, dar adevarat. In ziua urmatoare am ocolit insula prin sus, am intrat intr-un golf interior superb unde ne-am balacit intr-o apa superba si apoi ne-am oprit in Plomari, un mic portulet unde bine inteles ca nu ne-a bagat nimeni in seama, am aruncat ancora si ne-am legat la mal. La 10 metri de barca beam o bere la umbra unei terase cand vad o doamna politist care dadea tarcoale barcii spunand ceva in greaca. Am banuit ca are treaba cu mine si m-am dus sa vad despre ce era vorba. M-a invitat la etajul de deasupra tavernei si m-a pus sa completez o lista cu echipajul si datele din pasapoarte si mi-a oprit actele barcii. Frumoasa locatia, am stat trei zile si datorita faptului ca vazand tricolorul Aurel (un om simplu de prin zona Sucevei plecat de 15 ani din tara) s-a oferit sa ne fie ghid. Un baiat de toata isprava caruia i-au dat lacrimile cand am plecat(nu inainte de a ne fi recuperat actele de la politie avnd si stampila de Plomarion in formularul 1234....
Pentru a ne intoarce in Ayvalik trebuia sa trecem din nou prin Mitiliny, ca sa trecem iar pe la border police, harbour master sa facem iesirea avand mare noroc ca am ajuns cu 10 minute inaintea ferry-ului de la Ayvalik, altminteri mai puteam sta alte doua trei ore pana ne venea randul. Intorcandu-ne catre Ayvalik am constatat cu mare placere ca in afara de timona rigida, nu imi mai functiona nici autopilotul. Era sambata, grupul pleca a doua zi, iar la marina persoana care se ocupa de intrari-iesiri era libera, motiv pentru care am fost nevoit sa ma ocup personal de formalitati.
Cu muschii umflati (de la timona) am cumparat un set de transit log de la marină și cu un zambet malefic din coltul gurii la gandul ca nu mai dau 20 de euro intermediarului am plecat cu o schita trasa la xerox spre capitania portului. dupa circa o ora am gasit biroul. Aici am platit 10 euro si după jumătate de ora ieșeam optimist cu transit log-ul batut la masina in directia biroului sanitar. Dupa ce l-am cautat trei sferturi de ora printr-un labirint de stradute cu tarabe si carciumi pe toate partile am ajuns de unde am plecat, am intrat inapoi la harbour master si i-am explica ca eu sunt mai dobitoc de felul meu si l-am rugat sa imi scrie in limba turca unde trebuie sa ajung si sa imi arate din nou in ce directie sa o iau. Dupa alte 30 de minute opresc un cetatean pe strada, ii arat biletul, el mai opreste pe alti doi si apoi imi face semn sa-l urmez. Ajungem intr-un final pe o straduta ingusta, pustie si nepavata de m-am gandit in sinea mea ce fata o sa faca omul cand dupa ce imi da in cap gaseste la mine in buzunar doar 15-20 lire(turcesti). Probabil s-a prins, motiv pentru care m-a dus pana la biroul sanitar aflat in capatul ulitei. De aici am plecat spre zona civiliztat avand deja doua stampile colectate si am ajuns la border police dupa numai un kilometru (puteam sa jur ca e mult mai aproape) de unde am mai colectat alte doua stampile. M-am intors intr-un final la harbour master caruia i-am lasat un exemplar si am colectat ULTIMA stampila, un exemplar din transit log si le-am dus apoi prietenilor pasapoartele cu noua stampila de intrare in Turcia, apoi m-am asezat la o terasa unde am vorbit de multe ori cu chelnerul in limba turca(raspunzandu-i de fiecare data la intrebarea Efendi? cu turcescul Efes!).
Inchei acest episod aici, sfatuind toti prieteniii sa nu se bucure la cei 20 de euro pe care ii dai agentului ca sa-ti faca transit log-ul!
 
Ahaa, Tibi esti textieeer, si simpatic foc cu povestioarele. Acu pricep de ce imi ziceai ca-i bine sa ai alregator platit acolo. Am ametit eu si incerc sa fac o schema si sa-mi dau seama cat din concediu ti-au mancat turcii si grecii cu liste, listute, declaratii stampile, politai, vamesi, sanitari, capitani de port, uite Mitilini-nu-i Mitilini, i-am enumerat pe toti? Tu ai inca o mare calitate, esti rabdator. La tine totul se transforma intr-o excursie printre ghisee, finalizata cu Efes.
 
Tu ai inca o mare calitate, esti rabdator. La tine totul se transforma intr-o excursie printre ghisee, finalizata cu Efes.

Ce-i drept, Tibi e de un calm englezesc, nu buzoian .
Dar mai e un fenomen, cand povestesti o calatorie. In realitate, momentele placute sunt mult mai numeroase decat cele cu probleme.
Insa cand apare ceva neplacut, istorisesti cu lux de amanunte toata tevatura, chiar daca dureaza o jumatate de ora. Ca sa inteleaga lumea .
Peste o dupa amiaza mirifica petrecuta intr-un golf feeric, se trece de obicei in cateva cuvinte : am facut plaja, baie, a fost minunat :) .

Am sesizat asta si cand am povestit o calatorie proprie . Cele mai multe randuri au fost descrierile vreunei furtuni, obstacolele intalnite, etc...
 
Realizez faptul ca m-am cam pierdut in amanunte dar am vrut sa amintesc niste detalii legate de formalitatile de care m-am lovit si despre care nu stiam mai nimic atunci cand am polecat la drum, in idea ca acestea pot ajuta pe cineva pe viitor. Momentele placute si picanteriile se povestesc la un pahar de vorba...
 
Foarte utile! La mai multe povestiri ca e material bun sa completeze cartile pilot si noonsite. La mai multe.
 
Personal prefer informatiile utile si concrete, decat o chestie siropoasa cu valuri, soare si nisip ...

Din ce povesteste Tibi se vede si fata nevazuta a sailingului, aia cu reparatii neprevazute in locuri exotice si hartogaraie in arsita verii :)
 
Personal prefer informatiile utile si concrete, decat o chestie siropoasa cu valuri, soare si nisip ...

Din ce povesteste Tibi se vede si fata nevazuta a sailingului, aia cu reparatii neprevazute in locuri exotice si hartogaraie in arsita verii :)

Asta da si savoarea povestirilor ! :)

Am facut mentiunile de mai sus, pentru cei ce n-au pus inca piciorul pe un yacht. Sa nu creada ca viata la bord e facuta 90% din probleme si 10 % din distractie. Ponderea e cel putin invers :)
 

Back
Sus