Copii pe barca

Smokey

Mic barcaholic
Copii pe barca nu sunt o noutate, dar pentru mine sunt. Si copii, si barca :D

Banuiesc ca regula #1 este purtarea vestei de salvare? Din ce-am citit pe net, americanii recomanda vestele Mustang. E OK?

Ce alte lucruri ar trebui sa stie un parinte posesor de copil neastamparat si neascultator pe barca? In cazul meu e vorba de 2.5 ani :skip:
 
Copii pe barca nu sunt o noutate, dar pentru mine sunt. Si copii, si barca :D

Banuiesc ca regula #1 este purtarea vestei de salvare? Din ce-am citit pe net, americanii recomanda vestele Mustang. E OK?

Ce alte lucruri ar trebui sa stie un parinte posesor de copil neastamparat si neascultator pe barca? In cazul meu e vorba de 2.5 ani :skip:

Sa-ti traiasca!
Despre copiii crescuti pe barci sant multe linkuri cu povesti pe net! Am vazut o carte f f frumoasa despre o familie traitoare pe barca cu multi copii mici: Le bonheur sur la mer . Si aici!
 
Ultima editare:
Cred ca numele producatorului vestei de salvare este mai putin important. Eu unul prefer Secumar, dar nu pot sa iti spun de ce! Pur si simplu asta am vazut mai raspandit si m-am gandit ca o fi bun!

Eu nu am copii inca, dar am vazut la altii ca au plasa in jurul barcii pe "sea railing" (unde este dictionarul?!!)... :D

Ooo... si pe cati nu am vazut cu tender-ul tras dupa barca si umplut cu copii! :sail:
 
Banuiesc ca vreti sa va dati cu Argie?

Eu mi-am dus baiatul de cind am avut prima barca, un D4. Deci se poate.

Totusi:

Acum vreo 5 ani, pe cind am capatat ceva experienta cu pinzele, am planuit sa facem o excursie pe Browns Island plecind din Kohimarama Beach. Browns Island este cam la 2 nm Est de Kohimarama*. Am verificat prognoza meteo, ne-am luat barca, bailerul, vislele, vestele, apa, pita si slana, mobila, camera foto si am plecat.

Am avut 10 kn vest si in vreo 40 de minute eram parcati la mal cautind comori ingropate de pirati acum 100 de ani, sortind scoici si aruncind cu pietre in mare, ma rog, iti dai seama.

2004_0410_122021AA.JPG

Pe Browns Island, Radu, care avea 4 ani atunci si Piranda.

Cam intr-o jumatate de ora dupa ce am ajuns vintul s-a ridicat la 20 kn, gusting poate vreo 25 [prognoza era 10 kn vest]. Nu am fost foarte fericit: ma asteptau 2 mile "la deal", pe o mare cam agitata, cu un vint pentru care nu eram pregatit. Am mai asteptat vreo ora si cind mi s-a parut ca s-a domolit am plecat inapoi spre Kokimarama. O jumatate de ora mai tirziu vintul s-a intensificat din nou, spay-ul intra in barca, eram uzi si pina in Kohi parea ca mai sint inca 100 de mile. Asa ca am luat decizia de a lansa primul meu may day [sper sa fie si ultimul, dar cine stie?]

Am semnalat un yacht care trecea relativ aproape; mi-au luat baiatul la bord si m-au tras pina la Bucklands Beach Marina, la vreo doua mile Sud de Browns Island. Mi-am sunat nevasta care ne-a adus haine uscate si ne-a dus acasa.

Ce am invatat din aceasta "aventura"? Desi mi se parea ca sint pregatit, nu am fost, nu am prevazut [desi stiam ca se poate intimpla] ca in Auckland vintul se poate intensifica fara preaviz. A doua zi am avut 2 reef points in pinza principala si un sistem de a cobori jib-ul. Telefoanele si camerele foto nu sint waterproof, chiar puse intr-o punga. Asta este ultima imagine facuta cu camera aia:

2004_0410_152723AA.JPG


Am mai invatat ca fie si vara, daca esti ud, intri in hipotermie foarte repede. Si ca iti trebuie cel putin doua mijloace de comunicatie, in caz ca telefonul ia apa si moare.

Pe de alta parte acum am o camera mai meseriasa :), o barca mai mare si am investit mult mai mult in echipament de siguranta.

Morala povestirii? Daca ceva poate sa mearga rau, va merge. Pregateste-te pentru rau si daca nu se intimpla ai avut o iesire reusita. Daca se intimpla ai mai multe sanse de a ajunge la mal, in siguranta.


------------------
* Misca un pic cu mouse-ul ENE si se va vedea si Browns Is.
 
Ultima editare:
Banuiesc ca vreti sa va dati cu Argie?
Eu mi-am dus baiatul de cind am avut prima barca, un D4. Deci se poate.
Si cu Argie, dar vreau un charter in vara.

Cred ca numele producatorului vestei de salvare este mai putin important. Eu unul prefer Secumar, dar nu pot sa iti spun de ce! Pur si simplu asta am vazut mai raspandit si m-am gandit ca o fi bun!
Intr-adevar, nu conteaza numele producatorului ... dar daca pot alege, incerc sa aleg un produs bun :)

Probail Secumar sunt mai raspandite in Europa. M-am uitat la cateva modele care mi se potrivesc la greutate:
http://www.secumar.com/secumar/e/php/produkte.101.html
101_1.jpg
101_2.jpg

150nk.gif


si asta care e o clasa mai jos
http://www.secumar.com/secumar/e/php/produkte.166.html
166_1.jpg

100nk.gif
 
Pare OK, daca am inteles bine de pe siteul Grabner Austria este clasa 100? Sa vad daca-mi iese pasenta cu piesa din USA, daca nu ma reorientez ...
 
Pare OK, daca am inteles bine de pe siteul Grabner Austria este clasa 100? Sa vad daca-mi iese pasenta cu piesa din USA, daca nu ma reorientez ...

Vestele de salvare (cele cu guler) sunt clasa 100 - EN 395 (ISO EN 12402 / part 4). Vestele simple (cele fara guler) sunt clasa 50 - EN 393 (ISO EN 12402/part 5).

Flotabilitatea este mai mare la Grabner decat cei de la Secumar. Respectiv:
Grabner
10-20 kg - 35 N
20-30 kg - 45 N
30-40 kg - 60 N

Secumar
10-15 kg - 30 N
15-20 kg - 30 N
20-30 kg - 40 N
30-40 kg - 50 N
40-50 kg - 60 N
 
Ultima editare:
caz fericit! .. ?

Din pacate stiu o poveste personala, cu un echipaj prea tinar zic eu ,nu aveam cum sa ma bag peste ei..era un voiaj din acelea turistice de 1 zi pe coasta turciei jos la Alania, in care din neglijenta zic eu ( tot sper ca nu deliberat) , ancorasera taman in zona resacului linga stincile verticale,( oke era si o chestie ca era niste pesteri pe acolo fiind o zona turistica) si taman cind era sa puna de masa sau ancorat "aiurea" de ia apucat pe vreo 30% ( recte toti copii zvapaiati de la bord ), voma !
So chiar daca eu si nevasta nu nea apucat reusind sa nu "o dam la pesti", de atunci numai pot urca pe nimeni de la mine pe un vas!
Iar eu sufar! fara vas!
 
De la inceput o spun ca baiatului meu de 3 ani ii place mai mult pe barca decat nevestemii, insa faptul ca am optat de la inceput pentru o barca cu bordul la nivelul umerilor cand stai pe scaun a linistit pe toata lumea. Copilului i-am uat o vesta HellyHansen Navigare scan 100N 10-40 Kg care m-a costat cam 80-90 ron si sunt extrem de multumit. In general daca il las pe Edi sa stea si pe la volan si mai ales daca poate sa si claxoneze l-am linistit vreo ora.
 

Atașamente

  • skipper.jpg
    skipper.jpg
    54.9 KB · Vizualizări: 63
  • vestaHH.jpg
    vestaHH.jpg
    107.3 KB · Vizualizări: 35
A mea avea cateva activitati favorite:

-Statul la timona si/sau apasatul pe butonul rosu de "STAND-BY" de la pilotul automat
4963492946_49402944c1_m.jpg
4963489758_a35e9b63fa_m.jpg


- Plimbatul pe barca inainte si inapoi
4962890779_1dc0170666_m.jpg


- Pescuitul cu parama
4967004294_1311d7081d_m.jpg


- Invartitul nesfarsit la winchi
4944050223_02151ec725_m.jpg


- Din cand in cand facea exercitii (actiune voluntara):
4944634098_cd91d9cbde_m.jpg


Am si o vesta de salvare, o puneam cand mergeam cu dinghy.
4944049503_31f356b16f_m.jpg


Desi era apa rece, era singura care facea baie din grup ...
4944052607_00a50cbfd9_m.jpg
 
Iata si piratul meu b-)
 

Atașamente

  • de_veghe.jpg
    de_veghe.jpg
    41.4 KB · Vizualizări: 58
  • krka.jpg
    krka.jpg
    50.2 KB · Vizualizări: 58
  • salut.jpg
    salut.jpg
    40.8 KB · Vizualizări: 61
Despre copiii trimisi in jurul lumii ca sa-si faca milionari parintii, un articol trage un semnal de alarma intr-o revista din tara unde banu-i rege!

We've had an 17-year-old, a 16-year-old, we're working on a 14-year-old — do we hear 10? Please, not all at once.

PS Si aici despre Abby, americanca lor! Si despre naufragiul ei, urecheala e aici.
 
Ultima editare:
Salut,
Ma bag din nou in vorba.
Am citit intr-un numar din Motor Boats Monthly din 2009 ca vesta de salvare pentru copii nu trebuie cumparata ca si uniforma de scoala, cu 1-2 numere mai mare. Trebuie sa fie exact marimea potrivita pentru acel copil, chiar daca va fi buna doar in acel sezon.
Un prieten de-al meu, care mai organiza tabere de copii bu barcile, vara, mi-a spus ca in general se recomanda ca varsta minima a copilului sa fie 5 ani (impliniti), pentru ca abia de la aceasta varsta copilul incepe sa aiba simtul pericolului.
 

Back
Sus