Declaratie de conformitate...

Salut !!!
Este posibil sa gasesc o declaratie de conformitate pentru un motor outbord Yamaha 20 cp , 2t, din 99 ???
As vrea sa-l pun pe o ambarcatiune cu vele pentru manevra .Ambarcatiunea nu a fost dotata cu motor, iar pentru a pune un inbord ar costa mai mult decit ambarcatiunea numai inspectiile, fara a mai pune la socoteala amenajarea si motorul. Cei de la capitanie insa imi cer o declaratie de conformitate pentru a pune un motor, in posesia caruia ma aflu.
 
Salut!Cauta pe pro barca este cineva care vinde declaratii de conformitate am vrut sa cumpar si eu chiar am vorbit cu tipul dar mi-a spus ca pentru motoare in 2 timpi nu este nevoie de asa ceva, ca sa faci rost de acte pentru motor poti da o declaratie notariala ca a fost achizitionat din targ.
 
cum adica vinde asa ceva? mail sau suna la importatorul yamaha romania/europa sau la sediul central japonia si cere declaratia. daca chiar e de de platit (ceea ce nu prea cred) platesti la emitent, care e intotdeauna producatorul ca el certifica conformitatea produsului sau cu legile statului. exista bineinteles si situatii speciale unde statul nu crede firma pe cuvant si impune controlul si autorizarea prin terti, vezi ISCIR, RAR, etc.
 
corect. declaratia se da de catre producator si trebuie sa mentioneze normele Europene care se aplica produsului respectiv. fara aceasta declaratie nici un produs nu poate fi vindut in UE. stampila CE confirma existenta cerificarii Europene, fie prin declaratia pe proprie raspundere a producatorului fie in urma certificarii date de terti. declaratia de conformitate nu se cumpara. cei care ofera asa ceva contra cost pescuiesc in ape tulburi.
 
Nu pescuiesc nimic in ape tulburi, se pricep foarte bine a falsuri si isi asuma riscuri contra cost. COC-ul, daca despre el este vorba, se elibereaza pentru fiecare produs in parte si il insoteste, fiind valabil numai in original. Contine datele de identificare si toate caracteristicile produsului care trebuie sa fie in perfecta concordanta cu normele europene. Incearca sa iei de la reprezentantul producatorului in Romania, o hartie cu stampila pe care sa scrie ca motorul cu performantele si caracteristicile ientice cu cel pe care il deti a fost fabricat si omologat pentru a f folosit in CE. Dar cred ca ar trebui sa intrebi la capitanie mai intai daca aceasta poate inlocui COC-ul in procesul de inmatriculare. Bafta multa in lupta cu autoritatile. Eu am antrenament si te compatimesc.
 
PRO BARCA - Vand certificat conformitate
Salut! Uitati ce scrie aici eu am vrut sa ajut omul o fi de bine ?o fi de rau ?asta ramane de vazut daca se intereseaza personal.Stima!
Sau iti dau un numar de tel.si o inmatriculezi urgent in Bulgaria cu 450 e fara nici un cost suplimentar pe numele tau.
 
Ultima editare:
Este un pic de ”vid” pentru ca motorul este de prin 99 ... Ramine de vazut ce solutie voi adopta... Multumesc tuturor pentru bunavointa si informatii. In rest ce sa spun? In loc ca unele lucruri sa fie ceva mai clare te obliga sa fentezi si asta oricit de multa bunavointa sau bun simt ai avea ... Astept sa-mi ajunga salariul la nivelul normelor CE si poate atunci deciziile vor fi mai simple si in pas cu legiuitorii nostri...
 

Back
Sus