Chestii pe apa

Salutare barcaholici
Avand in vedere ca afara e frig (aici la Romanica cel putin) si mai e ceva pana vremea se va imblanzi, majoritatea probabil ca ati rupt internetul cautand chestii legate de apa, eu unul asta fac :)
Stiu, stiu, era vorba despre discutii pe uscat dar sa fim seriosi, vrem nu vrem tot la apa ne gandim hehe :sail:
Deschid aici un topic despre chestii mai ciudate care umbla pe apa si nu sunt barci, unele dintre astea fiind chiar interesante. Daca topicul nu-si are locul aici, rog adminul sa-l mute unde trebuie, multumesc.
Deci sa incep cu ceva ce am vazut recent si mi-ar place sa ma dau cu el (subsemnatul fiind si biciclist amator in putinul meu timp liber), anume un kit de dat pe apa cu bicla inventat de italieni, Shuttle Bike. Site-ul arata cam nashpa, nici nu dau pret, doar dau niste poze si ceva youtube, uite aici un search list complet pe youtube. Am trimis un mail sa vedem cat costa si de unde se cumpara, cand am raspuns pun aici.
Un articol despre asta aici
Mai sunt si alte kituri de genul asta insa Shuttle Bike cred ca este primul in top.
Probabil multi dintre voi stiati de asta dar eu acum am aflat :)
Tot pe gizmodo am mai gasit si chestia asta de transportat consoarta si barca la apa :)
Pretul e nesimtit insa ideea e buna zic eu. Ma rog, cu conditia sa dea si pasagerul la pedale altfel e de jale, mai ales in panta :D
Acum e randul vostru ;)
 
Seabreacher Orca e de mare senzatie :) tks simba
Am primit raspuns cu pretul pt Shuttle Bike:
Cod:
Until 2013, January end, the kit Shuttle-Bike has the promotional price of 
Euros 998,00 freight charges included. 
________________________________________
Payment is in advance by  wire transfer on bank account or with PayPal.
To order the Shuttle bike kit just send an e-mail with the address and phone number.
After the order I sent you the coordinate informations.
________________________________________
Delivery time is about 8 workdays  (January month)
Sincer ma asteptam la pretul asta, nu pot sa zic ca e mult dar nici putin.
Probabil cea mai importanta piesa este transmisia de la roata la elice, restul pot fi facute home made sau pe plan local.
Banuiesc ca varianta diy nu o sa mai intre intr-un rucsac si sigur va depasi 12,5 kg :) mai ales cu flotoarele din pvc, deci se cam pierde ideea de portabilitate...
Flotoarele originale zic ei ca sunt din poliuretan, dubla camera.
 
Ultima editare:
ok, sa trecem la chestii mai serioase :)
cum treci apa cand nu mai e podu' ?

[YOUTUBE]NI2VueerU7A[/YOUTUBE]

acum stiu de unde vine Dunarea poluata :)
 

Back
Sus