Calendar Competitional Offshore 2009

Versiunea finala va fi aprobata in sedinta Biroului Federal de sambata 14 martie.
Comisia Offshore, Presedinte - Lucian Dragomir (YCR), a prezentat in urma cu 3 saptamani calendarul pe baza propunerilor venite din partea cluburilor. Incepand din 2009 nu sunt acceptate decat sisteme de rating/handicap conform ISAF - IRC International si ORC Club.
Despre IRC International (pentru ca Yacht Club Romania reprezinta acest sistem in Romania), vor exista, in ordine: Cupa Bosforului, recomandare internationala, Black Sea International Regatta 2009, Cupa Kaliakria (recomandare internationala), Regata Bavaria (in trei etape), Cupa Bricul Mircea si la inchiderea sezonului, Regata Romania.
IRC International este in unele tari singurul sistem de rating/handicap acceptat - vezi exemple langa noi, Turcia si Bulgaria, unde nu poti concura in absenta Certificatului IRC International. Oricum, obligativitatea celor doua sisteme care sunt agreate de ISAF reprezinta un lucru bun realizat de noua Comisie Offshore.
 
date regate 2009

21-23 mai, Cupa Bosforului, Istambul, IRC International
27-30 mai, Black Sea International Regatta 2009, Mangalia, Mangalia-Balcic, Balcic. IRC International
4-7 iunie, Cupa Kaliakria, Balcic. IRC International
31 iulie-2 august,Regata Bavaria Blue Marine - Etapa I, Mangalia. IRC International
7-9 august, Regata Bricul Mircea, Constanta. IRC International
21 - 23 august, Regata Bavaria Blue Marine - Etapa II, Constanta.IRC International
29-30 august, Regata Bavaria Blue Marine - Etapa III, Constanta.IRC International
2-4 octombrie, Regata Romania, Constanta.IRC International
 
deschid acest subiect deoarece doresc sa am un portal informal de legatura cu toti cei carora le pasa de ceea ce se intimpla in yachtingul romanesc. este evident faptul ca va fi imposibil de a da satisfactie tuturor, dar cred cu tarie ca o asemenea cale de comunicare este menita sa destinda atmosfera incrincenat (de ce oare) ce treneaza printre noi.
eu cred ca ne leaga mai multe lucruri fata de cele care ar putea sa ne dezbine si motive reale de disensiune nu exista. sunt doar perceptii distorsionate si orgolii gaunoase ce ne-au inveninat. cred ca este momentul da fim mai destinsi si mai relaxati. suntem angrenati in acest mecanism pentru ca ne place "sa ne dam cu barca", nu pentru ca interese meschine sau mici gainarii "ne mana in lupta". hai sa incercam sa fim mai relaxati si sa incercam sa comunicam firesc, chiar daca sub umbrela pseudoanonimatului ce ne confera un oarecare confort psihic.
astept cu mare nerabdare un dialog activ si pozitiv chiar daca intre prieteni esti nevoit sa spui cite o data si lucruri aspre.


din motive ce scapa intelegerii mele, datele prezentate pentru competitiile velierelor mari (caci despre offshore mai e cale lunga pina sa vorbim) se refera doar la cele ce s-au propus a se desfasura in sistemul de handicap IRC.
daca tot s-a pomenit aici de propunerile comisiei offshore (presedinte Lucian Dragomir), trebuia macar din fair play, sa se pomeneasca si despre cele desfasurate in sistemul ORC. in continuare nu inteleg de unde atita partinire si incrincenare.
trebuie deasemenea facuta o precizare importanta, si anume aceea ca: Incepand din 2009 nu sunt acceptate decat sisteme de rating/handicap conform ISAF - IRC International si ORC Club, LA CONCURSURILE ORGANIZATE SUB EGIDA SAU CU GIRUL FRY.
fac aceasta precizare pentru a explica ca FRY nu interzice alte sisteme de handicap, dar ca in acelasi timp nu le poate gira.
in rest numai de bine.
 
I-am prezentat lui Adrian, din partea Yacht Club Romania (nu a comisiei offshore), competitiile care vor fi organizate in sistemul IRC International, in calitate de reprezentant al acestui sistem in Romania, lucru care este evidentiat foarte clar in mesajul meu.

Competitii ce au fost inaintate Comisiei Offshore si aprobate in Biroul Federal. Pentru ORC Club, cred ca in masura sa raspunda ar fi cei care gestioneaza acest sistem, atata timp cat calendarul final nu a fost publicat de catre federatie.

Cat priveste denumirea de offshore, ea este cea utilizata de catre ISAF pentru acest tip de competitii/yacht-uri, veliere mari fiind o notiune mai curand descriptiva apopo de dimensiunea yacht-urilor.

La nivel mondial, pentru competitiile serioase, exista doar cele doua sisteme recunoscute de catre ISAF. Si IMS-ul, bineinteles, dar care de mult nu mai este utilizabil dpdv practic.
 
o simpla remarca pentru a nu dezinforma cititorii forumului :
nicio competitie nu a fost inca aprobata de biroul federal.
aceasta nu inseamna ca ele nu vor fi aprobate, sau ca, si in cazul in care nu vor fi aprobate, ele nu se vor desfasura.
conform legislatiei in vigoare in Romania, federatiile sportiva au ca scop coordonarea si gestionarea sportului de performanta, conform unor reguli partial impuse de legislatie si partial proprii fiecarei ramuri sportive.
 
Calendar

Biroul Federal a aprobat competitiile propuse de catre cluburi si vorbesc aici doar despre competitiile offshore (prin intermediul Comisiei Offshore), urmand ca la urmatoarea sedinta, in cazul in care nu vor exista modificari venite din partea cluburilor sau noi competitii, sa fie stabilit calendarul final.

In ceea ce priveste IRC International, nu exista modificari trimise Comisiei Offshore sau Biroului Federal fata de competitiile propuse si aprobate in sedinta precedenta, prin urmare cel putin calendarul offshore IRC este in acest moment stabilit.
 
Cred ca s-au aprins pe aici spiritele un pic inutil .
Organizatorii de regate se stiu , sunt cunoscuti .
Potentialul se stie , nu e fantastic , dar este incurajator pentru cei ce isi asuma sa munceasca , sa isi bata capul si sa fie corecti in privinta organizarii competitiei pentru participanti .

Restul e apa de ploaie atat de romaneasca....atatea voci si orgolii ....atat de stravezii ....

Fapte ( bune , ca de cacaturi suntem satui ) , nu vorbe .

Nu ar fi mai bine sa ne concentram pe principul de mai sus , domnilor ?
 
BF, organizatori, etc

Buna Robert,

Sedinta s-a amanat pentru 28 februarie din cate stiu eu.

Pentru Adrian - organizatorii, daca sunt importanti - sunt cei de anul trecut,
iar Regata Romania este organizata de YCR.

Conditii de participare? Nimic deosebit in afara de certificatele IRC care vor incepe sa fie eliberate in curand.

Sponsori? Nu vad relevanta acestei intrebari.

Numai bine
 
Foarte bine . Probabil e vorba de 28 martie . Sa ne ajute Cel de Sus sa iasa toate bune si sa avem un an elegant si efervescent . Mult succes !
 
Calendar 2009

Salutari la toata lumea! Cu calendarul lucrurile stau in felul urmator: Acum o saptamana am primit toate propunerile pentru calendarul anului 2009 - de la comisia offshore pe de-o parte - continand atat cursele care vor avea ca sistem de handicap IRC cat si cele ORC - de la comisiile judetene si cluburi pe de-alta. Am facut un mix - iar calendarul este gata dar trebuie validat. Este doar o formalitate care se va produce pe 28 martie, la sedinta biroului federal de la Constanta. In acel moment calendarul va fi lansat oficial. Este foarte tarziu - dar asta este situatia - la anul tre' sa ne organizam din timp. Ciauless
 
YCRR

Cu placere Adrian.

Nu trebuie sa te ascunzi ca sa promovezi initiativele Yacht Club Regal Roman.

Atata timp cat sunt lucruri bune pentru yachting e un lucru normal.

Numai bine
 
NU promovez deloc actiunile YCRR. Am gasit acolo ce organizeaza ei si trebuia sa imi fac programarea evenimentelor. M-am gadit ca nu sunt singurul care face asta si am pus doar un link. Daca vrei tu sa crezi ca asta fac.... Si ma gandesc la ideea ca punanad YCRR la subiectul mesajului catre mine, sa nu vada Sergiu, ca ma pune sa platesc :) Ca deh, membru nu sunt. E drept ca sunt unul din cei care nu sustzin ideea ta de YCR, dar asta nu e ceva nou :)
 

Back
Sus