PDA

View Full Version : Calendar Competitional Offshore 2009

Yacht Club Romania
11 Mar 2009, 04:26 PM
Versiunea finala va fi aprobata in sedinta Biroului Federal de sambata 14 martie.
Comisia Offshore, Presedinte - Lucian Dragomir (YCR), a prezentat in urma cu 3 saptamani calendarul pe baza propunerilor venite din partea cluburilor. Incepand din 2009 nu sunt acceptate decat sisteme de rating/handicap conform ISAF - IRC International si ORC Club.
Despre IRC International (pentru ca Yacht Club Romania reprezinta acest sistem in Romania), vor exista, in ordine: Cupa Bosforului, recomandare internationala, Black Sea International Regatta 2009, Cupa Kaliakria (recomandare internationala), Regata Bavaria (in trei etape), Cupa Bricul Mircea si la inchiderea sezonului, Regata Romania.
IRC International este in unele tari singurul sistem de rating/handicap acceptat - vezi exemple langa noi, Turcia si Bulgaria, unde nu poti concura in absenta Certificatului IRC International. Oricum, obligativitatea celor doua sisteme care sunt agreate de ISAF reprezinta un lucru bun realizat de noua Comisie Offshore.

adrian.n
12 Mar 2009, 12:38 AM
Lipseste din postare orice element temporar si cred ca nu ar strica mai multe detalii. Parerea mea, care este :)

Yacht Club Romania
13 Mar 2009, 11:58 AM
21-23 mai, Cupa Bosforului, Istambul, IRC International
27-30 mai, Black Sea International Regatta 2009, Mangalia, Mangalia-Balcic, Balcic. IRC International
4-7 iunie, Cupa Kaliakria, Balcic. IRC International
31 iulie-2 august,Regata Bavaria Blue Marine - Etapa I, Mangalia. IRC International
7-9 august, Regata Bricul Mircea, Constanta. IRC International
21 - 23 august, Regata Bavaria Blue Marine - Etapa II, Constanta.IRC International
29-30 august, Regata Bavaria Blue Marine - Etapa III, Constanta.IRC International
2-4 octombrie, Regata Romania, Constanta.IRC International

adrian.n
13 Mar 2009, 01:56 PM
Multumesc, acum ma intind si mai intreb, raspunsul e benevol. Ceva conditzii, organizatori, sponsori, etc.

gherase
13 Mar 2009, 05:45 PM
deschid acest subiect deoarece doresc sa am un portal informal de legatura cu toti cei carora le pasa de ceea ce se intimpla in yachtingul romanesc. este evident faptul ca va fi imposibil de a da satisfactie tuturor, dar cred cu tarie ca o asemenea cale de comunicare este menita sa destinda atmosfera incrincenat (de ce oare) ce treneaza printre noi.
eu cred ca ne leaga mai multe lucruri fata de cele care ar putea sa ne dezbine si motive reale de disensiune nu exista. sunt doar perceptii distorsionate si orgolii gaunoase ce ne-au inveninat. cred ca este momentul da fim mai destinsi si mai relaxati. suntem angrenati in acest mecanism pentru ca ne place "sa ne dam cu barca", nu pentru ca interese meschine sau mici gainarii "ne mana in lupta". hai sa incercam sa fim mai relaxati si sa incercam sa comunicam firesc, chiar daca sub umbrela pseudoanonimatului ce ne confera un oarecare confort psihic.
astept cu mare nerabdare un dialog activ si pozitiv chiar daca intre prieteni esti nevoit sa spui cite o data si lucruri aspre.

din motive ce scapa intelegerii mele, datele prezentate pentru competitiile velierelor mari (caci despre offshore mai e cale lunga pina sa vorbim) se refera doar la cele ce s-au propus a se desfasura in sistemul de handicap IRC.
daca tot s-a pomenit aici de propunerile comisiei offshore (presedinte Lucian Dragomir), trebuia macar din fair play, sa se pomeneasca si despre cele desfasurate in sistemul ORC. in continuare nu inteleg de unde atita partinire si incrincenare.
trebuie deasemenea facuta o precizare importanta, si anume aceea ca: Incepand din 2009 nu sunt acceptate decat sisteme de rating/handicap conform ISAF - IRC International si ORC Club, LA CONCURSURILE ORGANIZATE SUB EGIDA SAU CU GIRUL FRY.
fac aceasta precizare pentru a explica ca FRY nu interzice alte sisteme de handicap, dar ca in acelasi timp nu le poate gira.
in rest numai de bine.

Yacht Club Romania
13 Mar 2009, 06:22 PM
I-am prezentat lui Adrian, din partea Yacht Club Romania (nu a comisiei offshore), competitiile care vor fi organizate in sistemul IRC International, in calitate de reprezentant al acestui sistem in Romania, lucru care este evidentiat foarte clar in mesajul meu.

Competitii ce au fost inaintate Comisiei Offshore si aprobate in Biroul Federal. Pentru ORC Club, cred ca in masura sa raspunda ar fi cei care gestioneaza acest sistem, atata timp cat calendarul final nu a fost publicat de catre federatie.

Cat priveste denumirea de offshore, ea este cea utilizata de catre ISAF pentru acest tip de competitii/yacht-uri, veliere mari fiind o notiune mai curand descriptiva apopo de dimensiunea yacht-urilor.

La nivel mondial, pentru competitiile serioase, exista doar cele doua sisteme recunoscute de catre ISAF. Si IMS-ul, bineinteles, dar care de mult nu mai este utilizabil dpdv practic.

gherase
13 Mar 2009, 08:13 PM
o simpla remarca pentru a nu dezinforma cititorii forumului :
nicio competitie nu a fost inca aprobata de biroul federal.
aceasta nu inseamna ca ele nu vor fi aprobate, sau ca, si in cazul in care nu vor fi aprobate, ele nu se vor desfasura.
conform legislatiei in vigoare in Romania, federatiile sportiva au ca scop coordonarea si gestionarea sportului de performanta, conform unor reguli partial impuse de legislatie si partial proprii fiecarei ramuri sportive.

Yacht Club Romania
13 Mar 2009, 08:44 PM
Biroul Federal a aprobat competitiile propuse de catre cluburi si vorbesc aici doar despre competitiile offshore (prin intermediul Comisiei Offshore), urmand ca la urmatoarea sedinta, in cazul in care nu vor exista modificari venite din partea cluburilor sau noi competitii, sa fie stabilit calendarul final.

In ceea ce priveste IRC International, nu exista modificari trimise Comisiei Offshore sau Biroului Federal fata de competitiile propuse si aprobate in sedinta precedenta, prin urmare cel putin calendarul offshore IRC este in acest moment stabilit.

RobertAmbrozie
14 Mar 2009, 12:31 AM
Cred ca s-au aprins pe aici spiritele un pic inutil .
Organizatorii de regate se stiu , sunt cunoscuti .
Potentialul se stie , nu e fantastic , dar este incurajator pentru cei ce isi asuma sa munceasca , sa isi bata capul si sa fie corecti in privinta organizarii competitiei pentru participanti .

Restul e apa de ploaie atat de romaneasca....atatea voci si orgolii ....atat de stravezii ....

Fapte ( bune , ca de cacaturi suntem satui ) , nu vorbe .

Nu ar fi mai bine sa ne concentram pe principul de mai sus , domnilor ?

RobertAmbrozie
14 Mar 2009, 01:01 AM
Pana la urma va fi sau nu sedinta a Biroului Federal sambata 14 martie ?

Yacht Club Romania
14 Mar 2009, 01:11 PM
Buna Robert,

Sedinta s-a amanat pentru 28 februarie din cate stiu eu.

Pentru Adrian - organizatorii, daca sunt importanti - sunt cei de anul trecut,
iar Regata Romania este organizata de YCR.

Conditii de participare? Nimic deosebit in afara de certificatele IRC care vor incepe sa fie eliberate in curand.

Sponsori? Nu vad relevanta acestei intrebari.

Numai bine

RobertAmbrozie
14 Mar 2009, 01:32 PM
Foarte bine . Probabil e vorba de 28 martie . Sa ne ajute Cel de Sus sa iasa toate bune si sa avem un an elegant si efervescent . Mult succes !

Yacht Club Romania
14 Mar 2009, 01:55 PM
da, 28 martie

iulishka
14 Mar 2009, 09:57 PM
Salutari la toata lumea! Cu calendarul lucrurile stau in felul urmator: Acum o saptamana am primit toate propunerile pentru calendarul anului 2009 - de la comisia offshore pe de-o parte - continand atat cursele care vor avea ca sistem de handicap IRC cat si cele ORC - de la comisiile judetene si cluburi pe de-alta. Am facut un mix - iar calendarul este gata dar trebuie validat. Este doar o formalitate care se va produce pe 28 martie, la sedinta biroului federal de la Constanta. In acel moment calendarul va fi lansat oficial. Este foarte tarziu - dar asta este situatia - la anul tre' sa ne organizam din timp. Ciauless

Yacht Club Romania
14 Mar 2009, 11:00 PM
Multumim Iulia
:ole:

adrian.n
15 Mar 2009, 09:07 PM
Pe mine putzin ma intereseaza de orgolii si alte asemenea "trairi".
Ma intereseaza sa ma dau cu barca.
In ideea raspandirii cunoasterii, am mai gasit niscai competitzii care se pot vizualiza la adresa urmatoare:

http://ycrr.ro/new/calendar.html

adrian.n
15 Mar 2009, 09:10 PM
Multumesc Bogdan.

Yacht Club Romania
16 Mar 2009, 10:12 AM
Cu placere Adrian.

Nu trebuie sa te ascunzi ca sa promovezi initiativele Yacht Club Regal Roman.

Atata timp cat sunt lucruri bune pentru yachting e un lucru normal.

Numai bine

adrian.n
16 Mar 2009, 08:58 PM
NU promovez deloc actiunile YCRR. Am gasit acolo ce organizeaza ei si trebuia sa imi fac programarea evenimentelor. M-am gadit ca nu sunt singurul care face asta si am pus doar un link. Daca vrei tu sa crezi ca asta fac.... Si ma gandesc la ideea ca punanad YCRR la subiectul mesajului catre mine, sa nu vada Sergiu, ca ma pune sa platesc :) Ca deh, membru nu sunt. E drept ca sunt unul din cei care nu sustzin ideea ta de YCR, dar asta nu e ceva nou :)

adrian.n
16 Mar 2009, 09:01 PM
Si ca sa nu zici ca sunt partinitor, am vrut sa pun link-ul si de la FRY, dar avand in vedere continutul, nu l-am pus atunci, iata il pun acum :(

http://fry.ro/Calendar%202009.pdf

Yacht Club Romania
16 Mar 2009, 09:32 PM
Federatia nu avea cum sa posteze calendarul - el contine si clasele olimpice, unde, spre deosebire de offshore, lucrurile sunt mai complicate si tin si de bugetul alocat de minister - prin urmare trebuie asteptat 28 martie.

N-am spus ca esti partinitor - poti/trebuie intotdeauna sa sustii ceea ce crezi, independent de ce cred altii despre un club sau altul, cat timp o faci intr-un mod sincer.
Lucru pe care si noi il facem.

Si sa ne vedem cu bine la cat mai multe regate in 2009

adrian.n
16 Mar 2009, 09:34 PM
Puteau macar sa afiseze un proiect al calendarului, dar....

Yacht Club Romania
17 Mar 2009, 01:07 AM
Draga Adrian,

Cred ca ai mai sus raspunsul Iuliei, care se ocupa de calendarul federatiei si care este foarte clar.
Ce federatie afiseaza "proiecte" de calendar si pentru cine anume trebuie s-o faca?
Eventual federatia trebuia sa-ti dea si indicatii apropo de sponsorii regatelor ca sa te hotarasti sa "participi"?
Acum, imi pare rau, dar cred trebuie sa fiu de acord cu ce a spus Robert, tot mai sus.
E pacat, dar asta e.

Numai bine

RobertAmbrozie
17 Mar 2009, 01:29 AM
Oameni buni ....of.
Federatia va avea in calendar in acest an mai multe regate de veliere mari decat a avut in ultimii 5 ani la un loc . Nici macar nu vor fi regate de care federatia va fi responsabila sau in care gradul de implicare va fi mic , din cauze obiective .

S-a incercat si aici laud initiativa lui Bogdan sa se introduca toate regatele intr-o forma coerenta si adunata de desfasurare . Lucru benefic , dupa parerea mea . Se incearca si implementarea unor sisteme de handicap utilizate oficial , international , ca sa nu se mai existe conflicte majore , ca in anii trecuti . Se incearca o tranzitie catre normalitate ... dar chinurile facerii sunt vizibile.

Ei , din pacate ,chestiuni legate de buget , de organizare , etc , impiedica federatia sa anunte un calendar deoarece clasele olimpice ( responsabilitatea principala a federatiei ) nu au inca un calendar definitivat . Si ce daca ?

De ce trebuiesc amestecate clasele intre ele in acelasi calendar ? Propun ca regatele de veliere mari , cele care sunt subiectul nostru de baza , sa fie
propuse separat de catre Comisia de Offshore , vizate de federatie si anuntate public . Copii de la clasele olimpice pot si trebuie sa aiba un calendar separat ca in toti anii precedenti.

Oricum regatele anuntate se vor desfasura sau nu cu girul federatiei , important este ca vrem sa avem un calendar cat de cat sigur , ca sa stim cum ne dozam eforturile si sa ne facem strategia de lupta , nu-i asa ,colega ?

Ce se va organiza in sistemul IRC s-a declarat , chiar aici . Ceea ce declara YCRR ca va organiza este pe site-ul lor . Nu trebuie decat ca cineva sa faca un copy -paste si acela este calendarul , la nivel de intentii declarate . Corect ? Ce atata zarva ?

Imediat voi face eu asta .

RobertAmbrozie
17 Mar 2009, 01:48 AM
sistem IRC , organizatori diverse cluburi , inclusiv YCR:

21-23 mai, Cupa Bosforului, Istambul, IRC International

27-30 mai, Black Sea International Regatta 2009, Mangalia, Mangalia-Balcic, Balcic. IRC International

4-7 iunie, Cupa Kaliakria, Balcic. IRC International

31 iulie-2 august,Regata Bavaria Blue Marine - Etapa I, Mangalia. IRC International

7-9 august, Regata Bricul Mircea, Constanta. IRC International

21 - 23 august, Regata Bavaria Blue Marine - Etapa II, Constanta.IRC International

29-30 august, Regata Bavaria Blue Marine - Etapa III, Constanta.IRC International

2-4 octombrie, Regata Romania, Constanta.IRC International

Sistem ORC , organizator YCRR :

15 - 20 Mai Regata "Regele Ferdinand" (Cta - Odessa)

12 - 14 Iunie Regata "Regele Carol I" (Cta - Insula Serpilor)

25 - 29 Iunie Regata "Regina Maria" (Cta - Balcik)

10 - 12 Iulie Regata "Regina Ana" (Cta - Mangalia)

24 - 31 Iulie Regata "Regele Mihai I" (Cta - Varna - Istambul)

14 - 16 August Regata "Principesa Margareta" (in rada Portului Tomis)

11 - 13 Septembrie Regata YCRR - Editia a IX-a

25 - 28 Septembrie Regata "Deltei" (Cta - Sulina)

Asta e calendarul ! - la nivel de intentii declarate .

dar stiu ca avem ceva : 14 am numarat eu , in Romania .

Si nu vad Regata Marii Negre , organizata de Bogdan Craiciu .
Aceea ar fi a 15-a .

Avem de lucru , domnilor .

Sa ne ajute Cel de Sus sa se organizeze bine macar jumatate din ele , sa avem vreme buna si sa fim mai prieteni la sfarsitul anului !!

Succes tuturor !

Admin
17 Mar 2009, 09:55 AM
Va sugerez ca datele clar stabilite sa le postati in Calendar:
http://forum.barcaholic.ro/calendar.php

adrian.n
17 Mar 2009, 07:49 PM
Huh, vorba multa pt nimic :)

Yacht Club Romania
18 Mar 2009, 02:07 PM
Draga Adrian,

Tu ai initiat aceasta discutie si ai "alimentat-o" in continuare.
Prin urmare ne-ai obligat sa-ti raspundem.

Numai bine

adrian.n
19 Mar 2009, 12:05 AM
daca te simtzi tu bine sa adaugi cuvibte fara sens....e ok, atata timp cat te face sa te simtzi tu bine. Eu nu oblig pe nimeni, nici macar pe angajatzii mei :)

bogdan craiciu
20 Mar 2009, 05:45 PM
buna seara dragi domni pasionati de vele.
am deosebita placere sa pot conversa cu dumneavoastra prin intermediul acestui minunat site, pe de o parte, si pe de alta parte sa va anunt ca Regatta Marii Negre va avea loc in luna iulie in zilele de 17,18,19.
ca sa fie lucrurile putin mai clare

Yacht Club Romania
20 Mar 2009, 09:45 PM
Ti-am raspuns cu sinceritate, crezand ca te intereseaza
intr-adevar partea competitionala a yachting-ului offshore.

Faptul ca urmaresti alte lucruri in acest domeniu
nu este problema noastra, ci a ta - personala.

Prin urmare poti sa continui, dar fara a mai avea raspunsuri
sau replici din partea noastra de acum inainte.

adrian.n
21 Mar 2009, 09:40 PM
E amuzant ca vb la plural, e vorba de tine si altetza ta ?
Observ ca ai inteles gresit tot dialogul nostru sau vrei sa il intzelegi gresit. In ambele situatzii pot sa iti zic ca nu ma intereseaza. In ceea ce priveste atitudinea de copil de gradinitza....

Vali
21 Mar 2009, 10:07 PM
Nu va suparati, fara intentia de a face misto, ci doar ca sa mai destindem atmosfera, va rog sa ne spuneti din experienta voastra cum ati rezolvat o problema stringenta pentru echilibrul enzimatic si hormonal al echipajului, si anume cum ati gasit la bord un cuibar separat unde sa poata omul sa faca o laba in liniste ? Va spun ca un fost marinar ce sunt, ca pe o ambarcatiune mica, gen pilotina, tare greu mi-a fost :) !

adrian.n
21 Mar 2009, 10:09 PM
vali, o cutiutza pe bompres poate sa fie o solutzie ?:))

Vali
21 Mar 2009, 10:16 PM
In armata n-aveam bompres la nava, si nici la barca n-am bompres :)

adrian.n
21 Mar 2009, 10:25 PM
pui tangonul pe post de bompres, gata solutzia :)

Vali
21 Mar 2009, 10:32 PM
Pai si ce faci, stai cocotat acolo in vazu' lumii :)? Cred ca cel mai bine ar putea sa ne spuna niste tipi nervosi de aici de pe forum, din zona C-ta ;), acolo e cuibarul de puternici ai iahtingului !

clujanul
9 May 2009, 07:35 AM
Buna ziua, intrebari de necunoscator total:
-Yn activitatea de yachting competitional exista cluburi( la noi) care sa ofere sprijin unor nou veniti (din tara, nu din zona Litoralului), si ma gandesc aici concret la rezolvarea tinerii barcii pe o perioada mai lunga ( perioada competitionala) intr-o locatie (port, marina) fara taxa.Pt a veni in mai pe litoral si a sta cateva luni cu o taxa de 13 Euro /zi(+celelalte cheltuieli) este peste puterile unora.
- Se pot gasi oameni pt. formarea unui echipaj ? unde ? cum?
Multumesc pt. eventualele informatii, si scuzati poate naivitatea chestiunilor.

Yacht Club Romania
9 May 2009, 01:45 PM
cluburile din pacate nu detin si porturi (turistice) deocamdata prin urmare nu pot fi acordate aceste facilitati.
cat priveste echipajul, poti da anunt pe forum, de exemplu.

numai bine

coolracing
1 Jul 2009, 03:10 PM
pana la urma care este programul oficial de la federatie ? :P

adrian.n
1 Jul 2009, 08:07 PM
gasesti un calendar la www.ycrr.ro
si unul la blacksearegatta.com
le aduni si gata calendarul :)

Yacht Club Romania
2 Jul 2009, 01:34 PM
Exista un singur calendar - cel votat si aprobat de catre Biroul Federal pe 28 martie, atasat.

Alte calendare/regate, publicate pe diverse site-uri sau cu trasee/denumiri schimbate, dar care nu corespund acestuia nu sunt aprobate de catre FRY si nu fac parte din calendar.

Calendarul si etapele Primului Campionat de Yachting Offshore al Romaniei 2009, care cuprinde doar competitii incluse in Calendarul Oficial al Federatiei Romane de Yachting poate fi downloadat de pe website-ul oficial al Campionatului, www.yachtingoffshore.ro.

Yacht Club Romania
2 Jul 2009, 01:37 PM
Fisier atasat.

adrian.n
2 Jul 2009, 01:46 PM
E ceva putred in Danemarca, Regata Bricul Mircea are date diferite si coeficienti de rating diferiti, oare unde e realitatea ? Poate clarifica cineva subiectul.

Yacht Club Romania
2 Jul 2009, 02:04 PM
Exista o singura Regata Bricul Mircea in calendarul oficial al Federatiei Romane de Yachting (fisier atasat anterior), care se desfasoara intre 7-9 august la Constanta, etapa din Campionatul de Yachting Offshore al Romaniei 2009 - www.yachtingoffshore.ro.

adrian.n
2 Jul 2009, 03:48 PM
Copii cu mic cu mare la regata Bricul mircea, 7-9 august la Constantza, sistem de handicap IRC. Daca zicetzi VOI :))

Yacht Club Romania
2 Jul 2009, 04:42 PM
Cupa Bricul Mircea a fost organizata pentru prima data in anii '60 si s-a
bucurat de un succes deosebit la editia de anul trecut, cand a fost reluata la initiativa Statului Major al Fortelor Navale, datorita profesionalismului, corectitudinii si simplitatii sale.
Organizarea a fost realizata cu sprijinul d-lui Comandor (rez.) Constantin Maraloi, care va superviza si editia din 2009, editie care va avea ca sistem de rating IRC International si constituie etapa a doua din Campionatul de Yachting Offshore al Romaniei 2009.

adrian.n
2 Jul 2009, 05:45 PM
Stiam ca la regatta Bricul Mircea se "alearga" la balize, nu imi este mie clar, poate, dar asta inseamna offshore ?

adrian.n
2 Jul 2009, 05:49 PM
Am citit si eu pe un site www.ycrr.ro, al clubului din care cu mandrie fac parte si acolo se zice ca aceasta regatta e in alta perioada, adica 14-16 august si cu handicap ORC. Hmm, oare pe cine sa mai cred, tind sa ii cred pe ai mei, deh, disonantza afectiv cognitiva :))) Oricum o sa ne elucidam asupra corectitudinii informatziei odata cu regatta cu pricina.

Yacht Club Romania
2 Jul 2009, 08:08 PM
Conform Calendarului Oficial al Federatiei Romane de Yachting - pe care il gasiti mai sus, atasat, YCRR a depus cererea de organizare intre datele 14.08 - 16.08 a Regatei "Principesa Margareta", la Constanta, cerere care a si fost inclusa in calendar, ca si Regata "Bricul Mircea", cerere depusa de organizatorii editiei de anul trecut, pentru 07.08-09.08 tot la Constanta.
Nu cunoastem motivele pentru care "Principesa Margareta" a fost lasata mai nou pe mal si inlocuita, surpriza, cu "Bricul Mircea" pe site-ul YCRR (site care nu contine calendarul aprobat de FRY)- exact numele competitiei aprobate de catre Biroul Federal pentru 7-9 august la Constanta.
In ceea ce il priveste pe adrian.n, speram sa se achite si de acum inainte cu aceeasi sarguinta de sarcinile care i-au fost trasate pe linie de partid si ii dorim mult succes.

adrian.n
2 Jul 2009, 09:34 PM
"membrule" plagiator Yacht Club Romania, ca vad ca itzi e rusine cu Bogdan Alexandrescu, ti-am mai zis ca nu dau 2 sec din viatza mea sa itzi analizez opiniile bolnavicioase, teoria conspiratziei exista doar in capul tau. Pur si simplu mi s-a parut firesc sa se clarifice o diferentza de program, eu am vazut 2 informatzii diferite despre acelasi eveniment. Desigur ca in meschinatatea si ingustimea mintzii tale, nu ai fost in stare sa clarifici un eveniment despre care zici ca te ocupi. Mie imi este suficient sa retzin ca habar nu ai ce faci si pe ce lume traiesti.

Yacht Club Romania
3 Jul 2009, 10:07 AM
Consideram ca persoane nu fac decat sa dezinformeze, sa produca confuzie sau, cum se mai spune, "sa bage fitile" nu au nici o legatura, inca o data, cu yachtingul.
Nici cu limba romana se pare, pentru care recomandam citirea DEX-ului, pentru a afla ce inseamna plagiat.

adrian.n
3 Jul 2009, 11:19 AM
Ma bucur ca ti-ai zis pe nume. Oare e confuzie faptul ca folosesti in continuare Yacht Club Romania, prescurtat YCR, denumire care a avut-o YCRR-ul "Yacht Club Roman" in 1921 cu atestare juridica din 1924. E drept ca in perceptzia publicului larg e mare diferentza intre YCR si YCRR, toata lumea o sa faca o mare diferentza. Mai mult de atat si Black Sea Reagtta e foarte diferita de Regatta Marii Negre, pana la capat e in alta limba, nu e asa ? Si acolo dai dovada de originalitate maxima, sau vrei sa intzeleaga lumea ca stii sa traduci din romna in engleza. Bogdan Craiciu a organizat regata asta cand tu puneai stampile cu curul pe asfalt si te-ai trezit cu o inspiratzie divina sa denumesti evenimentul asa, ca sa nu creezi confuzie. Si acum sa revenim la ...fitile...ca sa vedem si cu astea cine le aprinde. Anul trecut la evenimentul de la Mangalia Balcik nu ai avut niciun fel de sistem de handicap, desi YCRR-ul incepuse sa introduca ORC, desigur ca nu era de nasul tau sa folosesti acest sistem si te-ai gandit sa mai evitzi confuziile aplicand anul asta IRC-ul. Mai mult de atat, avand in vedere miscarea de yachting din Romania si implicarea ta in acest curent, ti-ai adus "obolul" incercand sa convingi posesorii de veliere sa le tina la Balcik, ca acolo sunt conditii mai bune, ca.....aia nu stiu romneste si cine esti de fapt. Asa ca mai slabeste-ma cu fariseismul asta, nu de alta, d ma plictisesti.

adrian.n
3 Jul 2009, 11:27 AM
"Consideram ca persoane nu fac decat sa dezinformeze, sa produca confuzie sau, cum se mai spune, "sa bage fitile" nu au nici o legatura, inca o data, cu yachtingul."

Ia citeste in romaneste si vezi daca stai bine cu limba romana :)))

Yacht Club Romania
3 Jul 2009, 11:32 AM
- un exemplu apropo de cum se "lucra" in yachting-ul offshore de la noi.
Din fericire, s-a cam terminat.

adrian.n
3 Jul 2009, 11:36 AM
plina de "seva" postarea asta, poate detaliezi ce vroiai sa zici sau poate imi treduce si mie cineva ce a vrut sa zica "domnul" alexandrescu. Sa fie in engleza si nu m-am prins eu, noroc cu google translation :))

Yacht Club Romania
3 Jul 2009, 11:46 AM
Se pare ca adrian.n doreste sa ne convinga de aptitudinile sale si in domeniul limbajului suburban.
Il felicitam si ii dorim sa le foloseasca din plin si la sedintele de club, de ce nu?

adrian.n
3 Jul 2009, 11:50 AM
"din bube mucegaiuri si noroi,
iscat-am frumusetzi si vorbe noi "
Lasand la o parte faptul ca esti habarnist, ce sa faci si tu, "vorbeste si nea Ion, ca e si el om"
De acum am sa te ignor, imi pierd vremea si tocesc tastele cu tine. Te-am incadrat la grupa de pitici :)

Yacht Club Romania
3 Jul 2009, 12:14 PM
speram sa-si vada de treaba lui de acum inainte

adrian.n
7 Jul 2009, 10:01 PM
Regata Bricul Mircea se va tine in sistem de handicap ORC si face parte din campionatul ORC de vele mari, organizat cu AJUTORUL YCRR. Regata se desfasoara inntre 14 si 16 august in rada portului Constantza. Desigur ca este etapa a Campionatului offshore ORC

adrian.n
7 Jul 2009, 10:08 PM
www.circolovelabrindisi.it/orc_brindisi.

Yacht Club Romania
10 Jul 2009, 12:10 PM
Regata din Calendarul Oficial al Federatiei Romane de Yachting, este a doua editie dupa ce a fost reluata in 2008, 7 - 9 august, Constanta.