Proiectarea unui velier

Salut la toata lumea.

Numele meu este Hurtoi Alexandru si sunt un Inginer Proiectant Navalist.
In urma cu cateva saptamani m-am hotarat ca a sosit timpul sa imi cumpar un velie, la mana a doua.
Din pacate ce veliere am gasit nu se potrivesc gusturilor mele.
Din acest motiv m-am hotarat sa ma apuc sa imi proiectez si sa imi construiec unul de la zero.
Ca si Inginer Navalist am habar ce inseamna constructia de ambarcatiuni dar din pacate eu stiu sa le fac din fier si de la 100mm in sus.
Lipsa mea de experienta in aceasta ramura a navigatiei, de agrement, m-a dus la scrierea acestui topic si sa apelez la cunostinta colectiva a acestui forum.
Mai intai o scurta descriere a velierului pe care doresc sa il construiec.
Materialul din care se va construi osatura barci va fi lemn.
Lungime 7-12m.
Numar pasageri 4-6.
Navigare Marea Neagra, Mediterana, Marea Nordului.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Unde as putea gasi legislatia pentru constructia de ambarcatiuni de agrement?
2. Care sunt costurile de a avea o barca?
3. Obtinerea unui permis de ''Carmaci''? Stiu ca acestea sunt de mai multe tipuri.

Sper ca in cel mai scurt timp sa am gata un model 3D al corpului si sa incep sa ii fac testele de stabilitate si de hidrodinamica pe care sa le impart cu cei care doresc sa isi construiasca si ei o mica barcuta.
Va multumesc anticipat.
 
Ultima editare:
Salut la toata lumea.

Numele meu este Hurtoi Alexandru si sunt un Inginer Proiectant Navalist.
In urma cu cateva saptamani m-am hotarat ca a sosit timpul sa imi cumpar un velie, la mana a doua.
Din pacate ce veliere am gasit nu se potrivesc gusturilor mele.
Din acest motiv m-am hotarat sa ma apuc sa imi proiectez si sa imi construiec unul de la zero.
Ca si Inginer Navalist am habar ce inseamna constructia de ambarcatiuni dar din pacate eu stiu sa le fac din fier si de la 100mm in sus.
Lipsa mea de experienta in aceasta ramura a navigatiei, de agrement, m-a dus la scrierea acestui topic si sa apelez la cunostinta colectiva a acestui forum.
Mai intai o scurta descriere a velierului pe care doresc sa il construiec.
Materialul din care se va construi osatura barci va fi lemn.
Lungime 7-12m.
Numar pasageri 4-6.
Navigare Marea Neagra, Mediterana, Marea Nordului.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Unde as putea gasi legislatia pentru constructia de ambarcatiuni de agrement?
2. Care sunt costurile de a avea o barca?
3. Obtinerea unui permis de ''Carmaci''? Stiu ca acestea sunt de mai multe tipuri.

Sper ca in cel mai scurt timp sa am gata un model 3D al corpului si sa incep sa ii fac testele de stabilitate si de hidrodinamica pe care sa le impart cu cei care doresc sa isi construiasca si ei o mica barcuta.
Va multumesc anticipat.

Bine ai venit, Alexandru !
Intotdeauna sunt bineveniti si apreciati cei care au ganduri ca ale tale :) .

Legislatia in domeniu o detine si administreaza Autoritatea Navala : Autoritatea Navala Romana
Scoli pentru permise de navigatie gasesti destule, cauta aici pe site am deschis chiar eu in iarna trecuta un topic despre asta. O descriere mai condensata si mai buna a facut Romeo, aici .
Dar cu privire la constructia barcii tale, lucrurile sunt mai simple. Nu e nevoie sa studiezi mult legislatia, e suficient sa cauti un proiect care sa iti placa ( si slava Domnului, sunt destule ! ) .
Mai exista varianta sa gandesti un proiect intr-unul din programele de proiectare. Dar ca orice inginerie, calculul este una, raspunsul in utilizare este de multe ori altceva.
Parerea mea este sa gasesti un proiect deja rodat. Pus in opera de multi altii si cu un raspuns excelent de la utilizatorii acelei barci.

Daca esti priceput la constructia din metal, exista proiecte (Van de Stadt de pilda, metoda "origami" ) simplu de asamblat , robuste , cu aptitudini reunoscute pentru traversade, circumterre, in general calatorii de mare anduranta .
Dar e destul de discutat, nu se poate lamuri totul in cateva posturi, asa ca , se da drumul la discutii.....
Succes ! :)
 
Ultima editare:
Este o initiativa laudabila si astept cu interes rezultatul. Problema pe care o vad si de care o sa te lovesti nu este legislatia. Poti proiecta inclusiv dupa standardele ISO daca vrei. Problema este familiarizarea cu materialul de constructie ales. De ce spun asta: tu scrii ca vrei sa fie din lemn. foarte bine, dar ce tehnica de constructie alegi? de la varianta clasica cu osatura si bordaj prins in cuie pana la varianta barcii fara osatura ai la dispozitie zeci de variante intermediare, fiecare cu particularitatile ei. ele determina adesea forma corpului (nu orice tehnica permite orice forma), greutatea cocii, dificultatea procesului de constructie, etc. O barca mica este mult mai neiertatoare decat una mare, diferenta dintre o barca buna si una proasta mult mai mica. cu calculele de stabilitate si hidrodinamica nu ai facut nici macar inceputul. Eu iti recomand sa iti faci cont pe boatdesign.net si sa citesti cateva zile ce au scris oamenii acolo, sa citesti literatura recomandata de ei si pe urma sa te apuci de proiectare. O sa constati ca e ca si cand ai face un curs de recalificare. Dar ar fi si timpul sa fie si un designer roman cu portofoliu public de veliere.
la intrebarea 2 e mai complicat de raspuns: costurile de intretinere variaza in functie de marime, deplasament, tehnica constructiva, profil de utilizare etc. ceea ce putem spune cu siguranta este urmatorul lucru: small boat big smile, big boat no smile. adica cu cate creste complexitatea cu atat cresc costurile. sa nu uitam ca barcile de agrement nu sunt generatoare de profit astfel incat raspunsul devine clasicul: cati bani ai, atata te costa.
la intrebarea 3 e simplu: din punct de vedere legal depinde de cetatenia statului pe care o detii. daca esti cetatean roman trebuie sa te conformezi legislatiei romanesti. raspunsurile le gasesti la sectiunea legislatie a forumului. spus pe scurt trebuie sa faci minim un curs de manevra navei cu vele la o scoala acreditata de ANR.

la sfarsit am si eu o intrebare: ce velier vrei ca nu ai reusit sa gasesti nimic pe piata sh? Mie imi vine greu sa cred ca pe pietele combinate ale Marii Britanii, Frantei, Olandei si a tarilor nordice nu se gaseste nimic care sa corespunda cerintelor tale.
 
Salut la toata lumea.

Numele meu este Hurtoi Alexandru si sunt un Inginer Proiectant Navalist.
In urma cu cateva saptamani m-am hotarat ca a sosit timpul sa imi cumpar un velie, la mana a doua.
Din pacate ce veliere am gasit nu se potrivesc gusturilor mele.
Din acest motiv m-am hotarat sa ma apuc sa imi proiectez si sa imi construiec unul de la zero.
Ca si Inginer Navalist am habar ce inseamna constructia de ambarcatiuni dar din pacate eu stiu sa le fac din fier si de la 100mm in sus.
Lipsa mea de experienta in aceasta ramura a navigatiei, de agrement, m-a dus la scrierea acestui topic si sa apelez la cunostinta colectiva a acestui forum.
Mai intai o scurta descriere a velierului pe care doresc sa il construiec.
Materialul din care se va construi osatura barci va fi lemn.
Lungime 7-12m.
Numar pasageri 4-6.
Navigare Marea Neagra, Mediterana, Marea Nordului.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Unde as putea gasi legislatia pentru constructia de ambarcatiuni de agrement?
2. Care sunt costurile de a avea o barca?
3. Obtinerea unui permis de ''Carmaci''? Stiu ca acestea sunt de mai multe tipuri.

Sper ca in cel mai scurt timp sa am gata un model 3D al corpului si sa incep sa ii fac testele de stabilitate si de hidrodinamica pe care sa le impart cu cei care doresc sa isi construiasca si ei o mica barcuta.
Va multumesc anticipat.

Bine ai venit, Alexandru!

Sa ma ierti, eu cred ca nu incepi in cel mai bun mod. Departe de mine gandul de a incerca sa te descurajez, orice initiativa in privinta constructiilor de veliere este deosebit de bine-venita. Cred insa ca ar trebui pusa problema la fel ca in cazul cumpararii unei masini: masina de teren, sau SUV, sau sport, sau van; Adica, la ce vrei sa o folosesti? Agrement in Marea Mediterana presupune un cockpit larg, cu mult spatiu, in care sa va putei bucura de soare, sa putei lua masa, o platforma pentru baia in valurelele caldute, cu cine romantice cu fata de masa verde si lumanari. In Marea Nordului, Cockpitul se proiecteaza mult mai mic, mai ingust, mai adanc, pentru a fi mai protejat in fata vantului si valului, vei avea nevoie de incalzire in interior, nu de instalatie de climatizare. Poate ca ar trebui sa studiezi putin forma navelor facute pentru apele din Nord, comparativ cu cele facute pentru cruisingul din marile mai calde si calme. De asemenea, poate ca ar trebui sa incerci sa iesi pe mare, cu nave inchiriate, sa poti sa decizi daca suporti marea, sau nu. Sa vezi ce inseamna efectiv sa conduci o nava de agrement, pe mare.
Cred ca experienta skipperului are un cuvant covarsitor in ceea ce priveste barca pe care o doreste. Ca inginer proiectant, ai avantajul imens de a observa diferentele comportamentului navelor in functie de criteriile de proiectare si construire.
Eu nu sunt constructor de nave, sunt navigator. Eu stiu exact ce tip de nava doresc, pentru ca stiu exact pentru ce am nevoie de ea. As zice, daca nu ai experienta in pleasure crafts, sa incerci sa stii mai multe despre ele, inainte de a incepe sa proiectezi una. Sigur, suna a platitudine, dar de fapt, nu este.

Mult succes, si pe forum, si in a aduna experienta de navigator (dupa ce urmezi cursurile necesare), si in proiectarea si construirea a cat mai multe ambarcatiuni.
 
Ultima editare:

Back
Sus