canoe demontabil

salut tuturor am facut si eu un canoe demontabil dupa panul ez canoe care l-am primit de la proprietar,care a fost foarte incantat ca am fost primul roman ce a fost interesat de planurile sale
am folosit placaj ocume de 4 si rasina epoxidica epifen amestecata cu faina de grau la chituire
am testat ez se comporta ok dar mai am de lucru pe interior
video aicihttp://www.youtube.com/watch?v=Av1JB4Cvc2Q
 
salut tuturor am facut si eu un canoe demontabil dupa panul ez canoe care l-am primit de la proprietar,care a fost foarte incantat ca am fost primul roman ce a fost interesat de planurile sale
am folosit placaj ocume de 4 si rasina epoxidica epifen amestecata cu faina de grau la chituire
am testat ez se comporta ok dar mai am de lucru pe interior
video aicihttp://www.youtube.com/watch?v=Av1JB4Cvc2Q

Foarte faina lucrare, Virgil !
Sunt curios daca imbinarile sunt rezistente si cum se realizeaza continuitatea formei de la un corp la altul, sa nu existe spatiu.

P.S>
Mai ai de lucru la invatat manuirea acelei pagai, dar asta se rezolva in cateva iesiri . Important e ca ai pe ce practica :)
 
Dragut. Ai pus scaunul prea jos. Se vede ca iti vine greu sa vaslesti. Ridica-l un pic ca altfel o sa iti strice toata placerea dupa cateva iesiri. Optim e o bancuta si sa bagi picioarele sub ea. Ca si cum ai sta in genunchi. O sa dureze sa te obisnuiesti dar dupa aia sa vezi ce fain ai sa mergi. Pozitia actuala e buna pentru vaslit cu padela (vasla pentru caiac - cea cu doua pale). Pentru pagaie ai nevoie de o pozitie mai inalta.
Te rog sa nu o iei ca pe o critica negativa. Ai sa vezi in timp ca micile detalii fac diferenta :). Iti zice un pasionat de canoe.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ultima editare:
multumes de sfaturi acum am cumparat vasla pentru caiac si scaun tre sa construesc ca intradevar e incomod fara dar cum am zis mai am de lucru la ea pana e gata definitiv
am sa pun si niste poze cu etapele de constructie de pana acum si totusi cred ca ar fi mers si mai inalta cu vreo 5-10 cm
 
Salut & felicitari pentru isprava, Virgil !
Te rog sa-mi spui, ce culoare a capatat amestecul de epiphen cu faina de grau. S-a inchis la nuanta tare ?
 
Salut & felicitari pentru isprava, Virgil !
Te rog sa-mi spui, ce culoare a capatat amestecul de epiphen cu faina de grau. S-a inchis la nuanta tare ?

Pana raspunde Virgil, pot sa iti spun ca eu am folosit la caiac, faina integrala in amestec cu epoxy. Iar culoarea este foarte apropiata de a placajului okoume, nu face nota distonanta.
 

Back
Sus