Este suficient un Yamaha F6 de 6cp la o barca de 4 m si 85 kg?

Salutari

Am mai solicitat sfat referitor la achizitia unui motor de barca si am fost lamurit in acest sens de Alex pe forum.

Am inteles ca un motor optim pt barca mea este unul de minim 15-20 cp. Acestea au in medie 50 kg si tinand cont de faptul ca voi merge mai tot timpul doar cu a mica si sotia,nu prea are cine sa ma ajute la montat/demonta si carat motorul,de aceea ma bate gandul sa cumpar un motor nou Yamaha de 6 cai care are mult mai putine kg si rezervor incorporat. Am vizionat cateva postari pe Youtube cu acest motor montat pe barci asemanatoare cu a mea si pareau chiar ok.

Din experienta voastra,credeti ca face fata pt plimbari pe mare? Pe Adriatica.

Va multumesc mult tuturor. Mentionez ca sunt incepator :rolleyes:....am permis de 6 ani dar este prima mea barca.
 
Ultima editare:
Nu e suficient . Pentru 3 persoane ..sigur nu. Daca vrei sa mergi la 8-10 km/ora ...da, te misti. Daca nu ai permis...iei un 5 cai...Daca ai...(vad ca ai B -ul )...sper ca nu e cel pentru auto...La barci sunt altele ...D,C,B,A pt motor + S pt.vele.
poti pune un 15 cai in 2 timpi...Intereseaza-te daca ai voie unde vrei tu sa mergi ...sa folosesti 2T ...ca un 15 cai in 2T are 31-35 kg. Sau mai tare ar fi un Tohatsu 18 cai /2T...Cred ca are 36 de kg...
 
Ultima editare:
In Croatia o voi folosii,acolo este permis 2T. Permisul este cat. B , e ok.

Poti sa imi recomanzi un dealer de motoare second sau site? Din cate am gasit eu pe net,singurul cu preturi ok pe second este Probarca.
Partea proasta este ca sunt din Timisoara si majoritatea motoarelor le-am gasit in zona Delta,Litoral...:).

Mii de multumiri pt sfat!
 
Cel de pe www.pescuitul.ro s-a vandut...as fi vrut sa-l iau eu...
Okazii.ro vand motor barca Tohatsu 18 cp si produse asemanatoare Anuntul asta e expirat...
dar mai cauta...Eu am un Selva 15 in 2T ...de 31 de kg. Nu-mi rupe spatele, consuma 6 litri pe ora la blana...dar nu-l omor , merg cam cu 4.5l/ora...Il pun pe o barca de pescuit de vreo 80 de kg.

Revin cu o modificare . tohatsu 18 in 2T are 41 de kg. Nu e foarte mult ...Are 10 kg in plus si 3 cai ...fata de Selva 15.
http://www.outboard-engine.com/enginespecs.php?recordID=157

Nu toate motoarele sunt ,,marine" ...adica sa reziste in apa sarata. Adriatica are cam 1.6/1000 salinitate...fata de Marea Neagra cu 1.26/1000.
Oceanul...3/1000.
 
Ultima editare:
poate un Yamaha 15 /2t ...cam la 36 de kg... Sunt robuste...

Motorul in 4 timpi e mai greu , adica are 51 de kg la 15 cai...dar transportul devine o problema in acest caz...Nu poti sa-l pui pur si simplu in portbagajul masinii culcat , ca uleiul din baie iti pleaca in cilindrii si ajunge si in admisii si in evacuare...mai mare beleaua...Trebuie pus inclinat pe un suport...aproape ca pe oglinda barcii ...Pentru tine un 2T e solutia.
 
Ultima editare:
Caut de 2 sapt pe toate ce tine de motoare:)....am gasit pe unul linga Budapesta, are motoare super intretinute in 2T putin Mai scumpe decat la noi. Tot ce am gasit bun la noi,nu au documente.
Mai sap incontinuare,am timp pina la vara :).
Mercy mult pentru toate informatiile de mare folos! ;-)
 
poate un Yamaha 15 /2t ...cam la 36 de kg... Sunt robuste...

Motorul in 4 timpi e mai greu , adica are 51 de kg la 15 cai...dar transportul devine o problema in acest caz...Nu poti sa-l pui pur si simplu in portbagajul masinii culcat , ca uleiul din baie iti pleaca in cilindrii si ajunge si in admisii si in evacuare...mai mare beleaua...Trebuie pus inclinat pe un suport...aproape ca pe oglinda barcii ...Pentru tine un 2T e solutia.

Motoarele in 4 timpi se pot transporta si in pozitie culcata, sunt special construite pentru acesta, singura precautie este sa fie culcate pe partea recomandata de producator, de obicei pe eche. Motorul meu de 15 CP are 44kg. Este deosebit de greu de manevrat de o singura persoana, intradevar, dar nu imposibil. Aici intervine si probema fregventei de demontare/montare, caci daca faci asta in fiecare zi este dureros dar daca faci asta odata la fiecare concediu si in acest timp barca sta data la apa nu mai este asa de dureros. Eu nu sunt bun prieten cu motarele in 2 timpi, poluante, zgomotoase si putin rezistente la uzura in timp indelungat.
 
Motoarele in 4 timpi se pot transporta si in pozitie culcata, sunt special construite pentru acesta, singura precautie este sa fie culcate pe partea recomandata de producator, de obicei pe eche. Motorul meu de 15 CP are 44kg. Este deosebit de greu de manevrat de o singura persoana, intradevar, dar nu imposibil. Aici intervine si probema fregventei de demontare/montare, caci daca faci asta in fiecare zi este dureros dar daca faci asta odata la fiecare concediu si in acest timp barca sta data la apa nu mai este asa de dureros. Eu nu sunt bun prieten cu motarele in 2 timpi, poluante, zgomotoase si putin rezistente la uzura in timp indelungat.

Asa e...Cel mai usor 15 cai in 4T e Yamaha F15MHS ,(sau Selva F15 care e identic ) care are 45 kg, dar sa-l scoti din portbagaj, sa-l duci vreo 30 de metri pana la apa ...sa te intorci sa iei si barca , rezervor , vasle etc...e destul de migalos. Dar motorul devine mai greu la intoarcere...Cei 30 de metri de la apa la masina par 100, daca mai e si la deal te cam epuizezi...si cand te chinui sa-l bagi in portbagaj ,fara sa umfli vreo aripa cu pintenul ...sau sa spargi capacul...rupt de spate ...uiti pe care parte trebuia sa-l pui.
Pe o barca, pe peridoc e ok. Eu mi-am rupt spatele de vreo doua ori cu unul de 49 de kilograme. Nu pare o greutate prea mare. E incomod . Si daca nu ai pe cineva sa te ajute (cineva care sa stie ce trebuie sa faca ...nu un binevoitor din drum ) ...plimbarea cu barcuta devine sport extrem.
Am vazut la gonflabile un suport format din doua profile U si doua roti de liza ...care se monteaza pe oglinda barcii. Rotile in stanga si-n dreapta motorului. Cu aceste roti transporti barca umflata, cu motorul pe ea, rezervor si ce mai iei cu tine , de la masina la apa. Ajungi la apa, ridici ,,trenul de rulare" si cobori motorul (care la transport a fost ridicat. Cred ca e solutie ...ieftina .
Uite c-am gasit ceva ....cam asa ceva !!!
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=N3c8Wjoq7Vs

Si asta si mai tare...Are si cabina!!! Cu Mercury 15 /4T.
http://www.youtube.com/watch?v=Zxe-Xs7cTfE&feature=related
Sau asta !
http://www.youtube.com/watch?v=gWnpsdUvd1w&feature=related
 
Ultima editare:
Va multumesc din suflet pt informatii! ;-)

Mai am o intrebare :)...asa de incepator... Ce lungime trebuie sa fie cizma motorului pt a fii potrivita barcii mele? O Honda Honwave T40-AE2 de 4 m si 85 kg.
Lungimea cizmei se poate modifica?..

Va multumesc
 
Cred ca iti trebuie cisma scurta . Masoara inaltimea oglinzii ..Daca e cam 39-40 cm e cisma scurta (15") ...Daca este 51 cm este cisma medie...20" dar nu cred.
Specifications | T40AE2 | Inflatables | Marine | Honda (UK)
in specificatii n-am vazut...poate mi-a scapat . Iei o ruleta si masori. E simplu. Lungimea cismei se modifica doar la unele motoare ,modele vechi, mai ales in 2T...La 4T nu am vazut. Cumperi exact ce-ti trebuie. 15" sau 20". :)
 
Mercy ;-)

Acum am vorbit cu dealer-ul din Budapesta,cel cu site-ul de care ti-am scris ieri. Maine primesc oferta concreta,am incercat sa negociez cat mai mult la cateva.

Cu multa stima

Paulo
 
...Nu poti sa-l pui pur si simplu in portbagajul masinii culcat , ca uleiul din baie iti pleaca in cilindrii si ajunge si in admisii si in evacuare...mai mare beleaua...Trebuie pus inclinat pe un suport...

Eu, numai asa l-am carat.....si n-am avut probleme pana acum.
Ce-i drept, i-mi mai rupe cocoasa, dar ma straduiesc sa aduc masina cat mai aproape de barca.
Nevesti-mi ii "place" acest sport ;)
 
Eu, numai asa l-am carat.....si n-am avut probleme pana acum.
Ce-i drept, i-mi mai rupe cocoasa, dar ma straduiesc sa aduc masina cat mai aproape de barca.
Nevesti-mi ii "place" acest sport ;)

Motorul in 4T se poate transporta , cum a scris @Ada-Kaleh culcat pe eche. ...sau pe barca ,pe peridoc...daca ai.
Daca nu ai,faci muschi. Mai nasol e la mare, descult prin scoici si pietre, cu 45 de kile in brate...
Atasez o poza din manual ...Pozitia de sus e corecta, celelalte 3 nu. :)
 

Atașamente

  • Pozitie transport 4T.jpg
    Pozitie transport 4T.jpg
    39.6 KB · Vizualizări: 139
Cred ca iti trebuie cisma scurta . Masoara inaltimea oglinzii ..Daca e cam 39-40 cm e cisma scurta (15") ...Daca este 51 cm este cisma medie...20" dar nu cred.
Specifications | T40AE2 | Inflatables | Marine | Honda (UK)
in specificatii n-am vazut...poate mi-a scapat . Iei o ruleta si masori. E simplu. Lungimea cismei se modifica doar la unele motoare ,modele vechi, mai ales in 2T...La 4T nu am vazut. Cumperi exact ce-ti trebuie. 15" sau 20". :)


Salut
La T40 AE2 sigur iti trebuie cizma scurta (15" - 431 mm)
 
Salut
La T40 AE2 sigur iti trebuie cizma scurta (15" - 431 mm)

15" = 15 x 25.4 mm = 381 mm ...Masurat pe verticala ! sau , 39 cm cu aproximatie ...sau 40 masurat cu o ruleta pe oglinda ...care are o inclinatie de 5-15 grade...si iti va da mai mult ...la masuratoare ca e ipotenuza ...:)

Nu de alta ...Tu i-ai dat un raspuns corect la intrebarea 15 sau 20 de inchi ...15 e corect...Cu transformarea in mm te-ai grabit.
 
Ultima editare:
15" = 15 x 25.4 mm = 381 mm ...Masurat pe verticala ! sau , 39 cm cu aproximatie ...sau 40 masurat cu o ruleta pe oglinda ...care are o inclinatie de 5-15 grade...si iti va da mai mult ...la masuratoare ca e ipotenuza ...:)

Nu de alta ...Tu i-ai dat un raspuns corect la intrebarea 15 sau 20 de inchi ...15 e corect...Cu transformarea in mm te-ai grabit.


Salut
Nu m-am grabit deloc cu transformarea in mm pentru ca NU am facut transformarea in mm de loc. Dimensiunea de 431 mm este luata din cartea tehnica a motorului. In general lungimile cizmei sunt date ca fiind :
(S)hort - 15 "
(L)ong - 20 "
e(X)tralong - 25" si mai rar, dar exista si
(U)ltralong - 30 "
Daca faci transformarea strict matematic inmultind cu 25.4, ai dreptate. Dar nu toti producatorii de motoare respecta aceasta regula sa spun asa.
Dimensiunile pentru un anumit tip de cizma pot diferi de la producator la producator, si mai mult de la o gama de putere la alta.
Cel putin la Honda asa este. Yamaha respecta in mare parte regula, dar mai sunt si acolo diferente in functie de putere.

Aici poti vedea fisele tehnice pentru motoare Honda si poti vedea ca este o oarecare diferenta intre cizma scurta (sau lunga) la 10 cp si aceeasi cizma scurta (sau lunga) la 40 cp sau la 225 cp.

40 cp | HondaMarine.ro
MOTOR DE BARCA HONDA 40 CP, BF40 LRTU

Din aceste considerente producatorii de ambarcatiuni recomanda un anume tip de motor pentru fiecare model si tot din aceste considerente trebuie avut in vedere la achizitionarea unei barci (sau a unui motor) cu ce tip de motor (barca) se potriveste cel mai bine astfel incat motorul sa fie instalat corect. Nu intru acum in detalii de montaj ca nu este cazul aici. S-a mai tot discutat despre cavitatie, randament etc.

O zi buna in continuare.
 
Un inch =25,4 mm si ziua si noaptea pe tot globul asta pamantesc. De acord? Ok ..Cu asta am incheiat.
Acolo au gresit cei care au facut manualul...La 40 de cai e trecut 416...la altul 433...Trebuie trecuta dimensiunea oglinzii ...

Producatorii de barci...Zici tu..recomanda...
Aia sa faca barci ...Motoarele le fac altii cu cisme pentru inaltimea oglinzii de 15 sau 20 inchi. ...
Un motor montat corect pe barca are placa anticavitatie la nivel..0" sau - 25 mm fata de fundul barcii. Eu folosesc nivel..+"...
Montarea unui motor cu cisma mai lunga decat oglinda face prin faptul ca bratul fortei (distanta la AXUL ELICEI)este mult sub linia de plutire sa creeze un moment care va pozitiona barca intr-un unghi prea mare cu orizontala si ineficient inaintarii ...
Ziceam eu intr-un alt post ca suntem in urma cu vreo 50 de ani in materie de barci...

Copiem o fosta barca de salvare din lemn...de pe ,,Bricul Mircea"...cu bordaj in clinuri, ii inaltam un pic copastia ...si gata barca...Ne dam cu ea in mileniu 3 !!!! Pai dragilor ...forma aia s-a inventat inaintea erei noastre ca asa vroia scandura sa se idoaie...Neaparat motor 4T ...pe injectie...
Swedish Offshoreracing mm - YouTube asta era prin Europa in 2005
Vintage boat Canali-Carniti outboard - YouTube Cam asa era in 1970 ...Noi ne dam cu ,,cirus" pe mare !!! sport extrem !!! Nu-ti mai pun si filmul...ca e de-a dreptul jenant...

Cu vreo 10 ani in urma testam un Carniti 40 ( 55 de cai adevarati )... pe o barca facuta de mine...Are cisma scurta 381mm ... Si are 55 de kg...E cel mai usor outboard ...de 850 cm3 ...ever !!! 1 cal/1kg .Nu aveam gps pe vremea aia, iar acum nu mai am curaj sa-i dau blana...

Am mai dat odata exemplul asta ( negativ)...
O superbarca ...cu un Yamaha 15 cai in 2T ...se deplasa ...in mare viteza pe lacul de acumulare Budeasa ...de la Pitesti. Nu e voie..dar e bine...
http://www.youtube.com/watch?v=n57csjUKk4I Motorasul de 15 cai merge bine...barca merge prost.
Dupa care....cu un 20 cisma medie...
http://www.youtube.com/watch?v=oLRhYEDqAyY Nu mai merge...!!!
 

Atașamente

  • Carniti pe barca....jpg
    Carniti pe barca....jpg
    57.1 KB · Vizualizări: 141
Ultima editare:

Back
Sus