Tohatsu M4C

Am nevoie de ceva ajutor cu motorul din titlu.

Motorul este Tohatsu M4C 3F9 2001 (4cp 2t) in stare ffff buna.
Pana acum i-am schimbat ulei cizma, bujie, kit pompa apa, curatat si gresat tot ce trebuie!

Ce as vrea sa fac este sa il pot alimenta din rezervor extern! Din ce imi dau seama are pompa de benzina (sau doar carcasa?) inainte de carburator.
Va rog sa imi spuneti ce piese mi-ar trebui (conectori, robinet, filtru ...) si de unde se pot lua.

Multumesc
 
http://www.tohatsuoutboardparts.com/Parts-Catalogs/Parts Catalog NS5B (2003) - (002N21005-6).pdf


Tohatsu 4S si 5S s-au facut si cu rezervor extern si cu rezervor in capac. Vezi in primul rand carburatorul daca are atasata in lateral dreapta pompa de benzina.
La pagina 30..31 e varianta alimentata din rezervorul de sus. La 33 ...rezervor extern. (paginatia documentului )...sau 36-38 paginatia pdf-ului.
Dar e mai simplu sa-l lasi asa cum e. La 4 cai consuma 1.6 litri pe ora...
 
Ultima editare:
Multumesc mult, am de dat o bere clar!

Ideea este ca am deja un rez de 10 pe care l-as folosi si pentru asta mic, scap de eventuale scurgeri prin portbagaj si nu mai realimentez pe balta !
Pompa de benzina este pe carburator exact ca la Pag 10!

Ce nu inteleg eu este noul traseu si ce mufe/filtru trebuie sa folosesc.

Inteleg ca scot comanda robinetului prezent (care inchide rez intern) si il inlocuiesc cu un conector cilindric prins pe carcasa motorului, apoi fac un traseu din furtun + un filtru in line care se intoarce in pompa.
La nevoie pot sa folosesc rez intern ... scot furtunul de la rez ext si bag cel de la int ... doar ca nu mai am robinet, dar asta nu e problema chiar asa de mare.

La Tohatsu 5 si 6 cp cu alimentare externa am vazut ca au robinetul undeva pe exterior dreapta, eu il am in fata.
 
Deci tu ai doua motoare si un rezervor. Ambele sunt cu amestec ? Unul e ,,autolube" ...Yamaha 20...si altul cu amestec Tohatsu 4c.???!!!

Daca ai doua motoare diferite , si un singur rezervor, (dar identice ca si carburant ...)mai cumperi un conector tata de benzina ...identic ca pe primul motor si il montezi pe al 2-lea motor.

Ori n-am inteles eu ...ce vrei sa faci..Tu ai robinet in fata ??? .Nu prea am timp...
Vezi in pdf...ca e foarte clar.
 
Ultima editare:
Sunt 2 rezervoare, 2 motoare, 2 barci!
10L + Tohatsu 4cp + Watertender
30L + Yamaha 20cp + RIB
Caiac + muschi

Asta micu' de respira greu este pentru pescuit pe o barca WaterTender 9.4 ... si ma enerveaza ca tot tin pe langa mine canistra, palnie, carpe ... nu e frumos.
Cand ajung acasa ii trag doua poze fata si profil ca sa ma exprim mai clar.


Mufa tata de Yamaha (care vine pe motor) mi-ar place, dar nu pica pe gaura de la Tohatsu!
 
Sunt 2 rezervoare, 2 motoare, 2 barci!
10L + Tohatsu 4cp + Watertender
30L + Yamaha 20cp + RIB
Caiac + muschi

Asta micu' de respira greu este pentru pescuit pe o barca WaterTender 9.4 ... si ma enerveaza ca tot tin pe langa mine canistra, palnie, carpe ... nu e frumos.
Cand ajung acasa ii trag doua poze fata si profil ca sa ma exprim mai clar.



Mufa tata de Yamaha (care vine pe motor) mi-ar place, dar nu pica pe gaura de la Tohatsu!


Asa mai inteleg...Ca nu mergea sa alimentezi din acelasi rezervor ambele motoare. Robinetul la cel de 4cai nu e in fata. E in lateral sub rezervor.
Acolo in fata e un buton si ai o tija care duce la robinet sa-l poti inchide fara sa scoti capacul. Poti scoate tija si baga acolo conectorul de benzina.

Te uiti pe motoarebarci.ro sau te duci acolo si vezi ce mufa iti trebuie. Au si de Yamaha, si de Tohatsu...StradaPortile de fier nr 22...Din Andronache...la 100 de m de intersectia cu Colentina . Au si site.
 

Back
Sus